Netikėti atradimai tvarkant Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčią – atliekant tvarkybos darbus kilo įtarimų, kad jos laiptų akmenys – tai žydų antkapiniai paminklai. Šiam faktui pasitvirtinus, laiptai buvo išmontuoti, o antkapiniai paminklai sugrąžinti į senųjų žydų kapinių teritoriją.
Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu jau ketvirti metai vyksta Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios ir kitų statinių komplekso, evangelikų reformatų bažnyčios, esančios Pylimo g. 18, tvarkybos (remonto, restauravimo) darbai.
„Pernai buvo restauruotas bažnyčios timpanas su horeljefine kompozicija, kolonos, priekinis fasadas“, – pasakojo apie padarytus darbus KIC techninės priežiūros projekto vadovas Miron Čebatul.
Šiais metais planuojama sugrąžinti bažnyčios istorinį vaizdą, atkuriant prarastas, ant stogo buvusias skulptūras ir įrengti laiptų pakopas.
Laiptams buvo panaudoti žydų antkapiniai paminklai
Pradėjus tvarkybos darbus, bažnyčia pateikė staigmenų – pasirodė, kad ant centrinių laiptų pakopų akmenų yra kažkokie užrašais. Nežymius įbrėžimus, vietomis vos matomus, atpažino Lietuvos žydų bendruomenės atstovai. Jie kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą, ir sudaryta komisija patvirtino, jog pakopos iš tiesų pagamintos iš žydų antkapinių paminklų. Laiptai buvo išmontuoti, paminklai sugrąžinti į senųjų žydų kapinių teritoriją.
Netrukus Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė kreipėsi į Lietuvos evangelikų reformatų konsistoriją, į Kultūros paveldo departamentą, Vilniaus miesto savivaldybės administraciją, prašydami atkreipti dėmesį ir į šoninius laiptus.
„Prašome įvertinti, ar minėtuose šoniniuose laiptuose (palei pietinę sieną) nėra tokių pačių požymių, kad jos pagamintos iš žydų antkapinių paminklų. Pasitvirtinus įtarimams, prašome spręsti dėl jų demontavimo ir nuvežimo į laikiną tokių paminklų fragmentų saugojimo aikštelę Vilniaus žydų senųjų kapinių teritorijoje Olandų gatvėje“, – rašė bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.
Įtarimai ir šį kartą pasitvirtino. Liepos viduryje Vilniaus savivaldybei buvo perduotos dar dvidešimt keturios granitinės laiptų pakopos, kurios demontuotos vykdant bažnyčios tvarkybos darbus ir identifikuotos kaip žydų antkapių paminklų plokštės. Pasirašius perdavimo sutartis, pakopos išvežtos ir saugomos Vilniaus miesto savivaldybei ir Verkių-Pavilnių regioniniam parkui priklausančioje aikštelėje, esančioje prie Vilniaus žydų senųjų kapinių (Olandų g.) Kirkuto alėjoje.
Istorinis teisingumas atstatytas – žydų antkapių paminklų plokštės nebus kasdien minamos kojomis niekuo apie tai neįtarusių žmonių.
Pamatuotos bažnyčios stogo skulptūros
Kaip jau minėta, kitas šiais metais suplanuotas darbas – bažnyčios istorinio vaizdo restauravimas, t. y. prarastų skulptūrų atkūrimas.
Kalbant apie jas, derėtų prisiminti bažnyčios istoriją. Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčia pastatyta 1830-1835 metais pagal architektūros profesoriaus Karolio Podčašinskio projektą. Frontono timpane (trikampėje plokštumoje) įkomponuotas skulptoriaus Kazimiero Jelskio sukurtas horeljefas „Kalno pamokslas“. 1837 metais skulptorius bažnyčios viršų papuošė skulptūromis: dviem klūpinčiais sparnuotais angelais ir Tikėjimą simbolizuojančia mergelės figūra su kryžiumi ir taure rankose. 1949 metais jau nuo nebeveikiančios bažnyčios skulptūros buvo nuimtos, bažnyčios pastatas pertvarkytas, pritaikytas kino teatrui, šoniniuose fasaduose įrengti įėjimai su laiptais. 1990 metais bažnyčia sugrąžinta tikintiesiems.
2017 metais LR Kultūros ministerija pagal Paveldotvarkos programą skyrė lėšų, buvo pradėti Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios tyrimo, projektavimo darbai, kurie ir numatė pirminio bažnyčios vaizdo restauravimą, atkuriant klasicistinio stiliaus architektūrai būdingus dailės elementus – skulptūras virš frontono. Remonto, restauravimo darbai pradėti 2018 metais.
„Apie evangelikų reformatų bažnyčią ir Kazimiero Jelskio skulptūras (ką jos vaizduoja, ką simbolizuoja) buvo rašyta Vladislavo Zahorskio „Vadove po Vilnių“. Jų vaizdas užfiksuotas ne viename Vilniaus vaizdų atviruke, istorinėse garsių fotografų nuotraukose. Skulptūrų atkūrimas neabejotinai išryškins klasicistinės architektūros sakralinį objektą Pylimo gatvės išklotinėje, grąžins Vilniaus senamiesčio panoramai išskirtinius puošybos elementus“, – pasakojo restauravimo projektą rengusi KIC projektavimo vadovė Irena Staniūnienė.
Liepą buvo vykdomi aukščio ir skulptūrų proporcijų tikrinimo darbai, virš frontono buvo užkelti natūralaus dydžio maketai.
KIC nuotraukose: žydų antkapių paminklų plokštės; „primatuojamos“ bažnyčios statulos.
Pranešimą paskelbė: Vaida Samuolytė, Kultūros infrastruktūros centras
Ar esate matę kaip dega ličio jonų baterija? Kaip galima užgesinti elektromobilį be lašo vandens? Kaip dega medinis namas? O gal esate matę kaip medinis namas tampa visiškai nedegiu? Lietuvos Nacionalinės gaisrinės saugos asociacijos NGSA vadovas Martynas Matulevičius jau šį ketvirtadienį (rugsėjo 12d) Rygoje vyksiančiame civilinės saugos ir priešgaisrinių technologijų parodoje – konferencijoje „Baltic Fire […]
Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigalioja Vyriausybės įpareigojimas visuomeninius pastatus, skirtus administracinėms, transporto, kultūros, mokslo bei sporto reikmėms, statyti naudojant bent pusę organinių ir medienos medžiagų. Pokyčiai paskatins žaliojo kurso programos įgyvendinimą, antrinių žaliavų naudojimą, mažins statybų pramonės atliekų kiekį bei išskiriamo CO2 pėdsaką. Kokius privalumus mediena suteikia šiuolaikinei architektūrai, kaip iškeltų įpareigojimų pavyks laikytis […]
Su ant sienų atsirandančiais nelegaliais grafičiais susiduria dažna daugiabučių namų bendruomenė. Ši problema – itin aktuali miestuose, prie judrių gatvių esančiuose daugiabučiuose. Jų gyventojai, norėdami išlaikyti gerą namo estetinį vaizdą ir negauti baudos, patiria papildomas išlaidas fasadų valymui ar perdažymui. Kokios prevencinės priemonės gali padėti išvengti nelegalių grafitininkų pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity […]
Su vienu didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtotojų „Realco“ susijusi UAB „Sostinės bokštai“ itin sėkmingai išplatino verslo centro „Hero“ statybų finansavimui skirtą ketvirtąją, viešą obligacijų emisijos dalį. Jos metu buvo planuota pritraukti 4 mln. eurų, tačiau sulaukus didelio investuotojų susidomėjimo, buvo nutarta sumą pakelti iki 13,6 mln. eurų. Ketvirtoji obligacijų emisijos dalis buvo pradėta platinti […]
Su vienu didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtotojų „Realco“ susijusi UAB „Sostinės bokštai“ itin sėkmingai išplatino verslo centro „Hero“ statybų finansavimui skirtą ketvirtąją, viešą obligacijų emisijos dalį. Jos metu buvo planuota pritraukti 4 mln. eurų, tačiau sulaukus didelio investuotojų susidomėjimo, buvo nutarta sumą pakelti iki 13,6 mln. eurų. Ketvirtoji obligacijų emisijos dalis buvo pradėta platinti […]
„FIXUS Mobilis“ pradeda registraciją į prevencinės priežiūros praktinius mokymus. Istorinių statinių savininkams, valdytojams ir meistrams skirti užsiėmimai vyks spalio 4–6 d. Adomynės dvare ir bažnyčioje, Kupiškio rajone. „Pagrindinis praktinių mokymų tikslas, žinoma, – skleisti gerąją kultūros paveldo objektų prevencinės priežiūros praktiką, kurią sukaupėme apžiūrėję daugiau nei 350 kultūros paveldo objektų. Per užsiėmimus mokomės ne tik […]