Viena esminių elektros instaliacijos klaidų: daro dauguma, bet apie pasekmes nesusimąsto

Viena esminių elektros instaliacijos klaidų: daro dauguma, bet apie pasekmes nesusimąsto

Patikimai veikiantys buitiniai ir kiti elektros prietaisai namuose – komfortas, kuris prasideda sulig tvarkinga būsto elektros instaliacija. Tačiau neretai apie tai nepagalvojama ir į elektros darbus žiūrima aplaidžiai, ypač kuriantis naujame būste arba atliekant kapitalinį remontą. Tad kokių esminių klaidų derėtų vengti, kokių taisyklių reikėtų paisyti ir kokiomis prevencinėmis priemonės rekomenduojama pasirūpinti, kad viskas namuose veiktų sklandžiai?

Nors šiandien namų statybos ar atnaujinimo projekto neretai nusprendžiama imtis patiems, elektros instaliacijos, jos priežiūros, buitinės technikos prijungimo bei kitus sudėtingus darbus, neturint pakankamai specifinių žinių ir sugebėjimų atlikti juos patiems, patariama patikėti profesionalams. Geriausia, jei elektrikas ir santechnikas bus pirmieji, kurie pamatys detalų projekto planą ir pagal jį imsis reikiamų darbų.

Elektrikas Algirdas Žiurauskas komentuoja laba dažnai susiduriantis su situacijomis, kuomet apie jo profesijos atstovus pagalvojama jau užbaigus apdailos darbus ir net pasirūpinus tam tikros erdvės, pavyzdžiui, virtuvės, baldais.

„Elektros instaliacija namuose priklauso nuo to, kokią buitinę techniką ar kitus elektrą naudojančius prietaisus žmogus turi ir kur juos planuoja statyti. Tad priderinti jos planą prie jau įrengtos virtuvės arba nebeįmanoma, arba tai kainuoja labai daug finansų, laiko ir nereikalingo galvos skausmo pačiam klientui“, – sako jis.

Tinkamai prijungtas prietaisas bus galingesnis

Kiekvienas buitinės technikos prietaisas virtuvėje turi turėti po atskirą elektros įvadą: šaldytuvas, orkaitė, indaplovė, atitinkamai ir smulkesni buitiniai virtuvės prietaisai, pavyzdžiui, kavos aparatas. Atskiras įvadas reikalingas ir stalviršyje numatomiems kištukiniams lizdams. Kai kurie įvadai gali dubliuotis, tačiau tai, kaip pabrėžia A. Žiurauskas, labai tiksliai ir kruopščiai iš anksto apskaičiuoja elektrikas.

Indukcinei kaitlentei, vienam iš galingųjų virtuvės prietaisų, dažniausiai reikalingas atskiras dvifazis arba trifazis įvadas. „Electrolux“ buitinės technikos ekspertas Ignas Bernotas priduria, kad išnaudoti visas fazes prijungiant kaitlentę pravartu ir todėl, kad ji veiks efektyviau.

„Dėl atskirų fazių bendras kaitlentės galingumas pasiekia apie 7,4 kW – tai dukart daugiau nei jungiant į įprastą vienos fazės elektros lizdą, kuomet neišnaudojama visa prietaiso galia. Maksimalus kito didesnio prietaiso – orkaitės – galingumas yra maždaug 3–3,5 kW, tačiau jį orkaitė dažniausiai pasiekia tik nustačius grilio funkciją“, – aiškina I. Bernotas.

Esminės klaidos gali lemti ne vien prietaiso gedimus

Kodėl svarbu atsižvelgti į elektros instaliacijos planą ir patikėti darbus tai išmanantiems specialistams? Elektrikas tikina, kad net menkiausios klaidos ateityje gali daug kainuoti, ir ne tik finansiškai. Jam antrina ir I. Bernotas, teigiantis, kad teisingas buitinio prietaiso prijungimas užtikrina saugumą jo naudotojui, o daiktas tarnauja ilgiau. Abu ekspertai vienbalsiai sutaria, kad bene dažniausiai klientų namuose pasitaikanti problema yra ilgintuvai.

„Jei vienoje patalpoje įrengiami penki kištukiniai lizdai, vadinasi, tik tiek prietaisų vienu metu gali veikti, bendra sujungtų prietaisų galia neturėtų viršyti 3 kW. Naudojant gausybę jų, prijungtų prie parduotuvėje įsigyto ilgintuvo ar net kelių, ilgainiui prietaisai gali perdegti. Negana to, atsiranda rimtas pavojus žmogaus sveikatai ar netgi gyvybei, mat dauguma parduodamų ilgintuvų neturi elektros įžeminimo“, –  atkreipia dėmesį A. Žiurauskas.

Kalbėdamas apie elektros instaliaciją drėgmės taškuose, ekspertas akcentuoja, kad tam yra nustatytos griežtos taisyklės, kurias žino bet kuris profesionalus elektrikas. Vadovaujantis jomis, elektra vonios kambaryje įrengiama tam tikrose zonose, laikantis atstumų nuo vonios ar dušo kabinos, elektros instaliacijos įrenginiai turi atitikti sandarumo klasę, visus prietaisus joje reikia jungti į įžemintus lizdus. Jei elektros instaliacija nauja, joje privalo būti sumontuota nuotekio relė, apsauganti žmogų nuo pavojingo elektros srovės poveikio.

„Pastarosios taisyklės neretai nepaisoma senesnės statybos būstuose, kuomet įžeminimo neturi vonioje stovinti skalbimo mašina. Jai sugedus gali atsirasti srovė ant prietaiso korpuso – tai itin nesaugu, nes prisilietus jis gali nukrėsti. Taip pat prie skalbimo mašinos esančius kištukinius lizdus geriau planuoti aukščiau nei prietaiso nuotekų žarna. Įvykus avarinei situacijai, tai padės išvengti trumpojo jungimo rizikos, vandeniui lizdus užliejus“, – pataria I. Bernotas.

Prietaisų jungtys, kabeliai turėtų būti toliau nuo vandentiekio ir dujinių vamzdžių – Reglamente numatyta, kad nuo pastarųjų turi būti 40 cm atstumas iki atvirų kištukinių lizdų. Elektros srovė ant šalimais stovinčio prietaiso ar net visos vandentiekio sistemos gali atsirasti ir dėl atvirų ar pažeistų laidų, dirbtinių prijungimų be kištukų – pastatuose viskas sujungta metaliniais vamzdžiais, tad elektros srovė gali keliauti kad ir kilometrą. Tokį prastos elektros instaliacijos pavyzdį specialistas A. Žiurauskas iliustruoja asmenine profesine patirtimi, kuomet per vieną vizitą pas klientą nustatė, jog 220 V elektros įtampa susikaupusi ant dujų vamzdžio.

Pataria bent pasikonsultuoti

Jei visgi pasisamdyti profesionaliai elektros instaliacijos, buitinės technikos prijungimo ir panašius atsakingus darbus atliekantį specialistą galimybių nėra, A. Žiurauskas ragina į kurį nors kreiptis bent jau konsultacijos. Jo manymu, jei vienas ar kitas elektrikas nemokamai padėti nesutiks, atsiras tas, kuris tikrai pagelbės.

Bernotas savo ruožtu turi dar paprastesnę, bet ne mažiau svarbią rekomendaciją – atidžiai perskaityti prietaiso instrukcijas ir išsisaugoti jas ateičiai.

„Ne paslaptis, kad įsigijus bet kokį prietaisą jos naudojimo instrukcijų vadovas atsiduria stalčiaus gilumoje. Tačiau iš tiesų viskas, kas prietaiso savininkui aktualu ir pravartu, toje knygelėje detaliai aprašyta: tinkamas buitinės technikos prijungimas, patarimai, kaip ja naudotis efektyviai bei saugiai, dažniausiai pasitaikantys gedimai, galimos jų priežastys ir net sprendimo būdai“, – sako „Electrolux“ buitinės technikos ekspertas.

Taigi gaminio saugumas ir tolesnis eksploatavimas daugeliu aspektų priklauso ir nuo jo savininko. Laiku uždavus klausimų savo srities ekspertams: patyrusiems elektrikams, baldininkams ar buitinės technikos pardavėjams, pasikonsultavus, jei dėl tam tikrų dalykų kyla dvejonių, ir susipažinus su reikiama informacija, buitinės technikos prietaisai bus patikimi ir ilgaamžiai namų pagalbininkai.

Pranešimą paskelbė: – -, Berta And, UAB

Rekomenduojame

„Citus“ ekspertai: Keičiantis karantino sąlygoms, keičiasi ir iššūkiai – jie taip pat kelia būsto kainas

„Citus“ ekspertai: Keičiantis karantino sąlygoms, keičiasi ir iššūkiai – jie taip pat kelia būsto kainas

Pastaruoju metu apie būsto rinką diskutuojama, daugiausia, per pardavimų prizmę – perka viską, todėl vos spėjama pardavinėti vilniečiams butus ar kotedžus. Būsto kainas didina didžiulė paklausa, pasiūlos trūkumas. Na, o statybos nespėja patiekti rinkai pakankamo naujų projektų ir būstų skaičiaus, todėl sandėlis traukiasi pakankamai sparčiai. Apie augančią statybų savikainą, brangstančius darbus ir medžiagas, darbuotojų trūkumą […]

Pastebimai pasikeitė lietuvių požiūris į vonios kambarį

Pastebimai pasikeitė lietuvių požiūris į vonios kambarį

Per pastarąjį dešimtmetį lietuvių požiūris į vonios kambarį pasikeitė bemaž kardinaliai. Specialistų teigimu, ši viena svarbiausių būste patalpų nebevertinama kaip „sanitarinis mazgas“. Todėl vonios kambario interjerui skiriama nemažai dėmesio. Ne mažiau svarbi ir čia montuojamų prietaisų – klozetų, vandens nuleidimo mechanizmų ir kitų kokybė bei išvaizda. Kitokios išraiškos paieškos Architektės, interjero dizainerės Justinos Garbštės teigimu, […]

Vėluojamos grąžinti paskolos – netikėtas laimikis investuotojams: „Nordstreet“ investuotojai uždirbo 21.33% palūkanų

Vėluojamos grąžinti paskolos – netikėtas laimikis investuotojams: „Nordstreet“ investuotojai uždirbo 21.33% palūkanų

Nekilnojamo turto sutelktinio finansavimo platformos „Nordstreet“ investuotojai gali džiūgauti – investavusieji į Vilniuje, Savanorių prospekte, vykdomą NT projektą, uždirbo daugiau nei buvo numatyta – 21.33%. Bendra dviejų investavimo į Savanorių pr. 178 esantį NT projektą etapų finansavimo suma viršijo 500 000 eurų, o numatoma grąža turėjo siekti 13%. Pasibaigus šiems etapams, paaiškėjo, kad „Nordstreet“ klientams […]

Naujamiestyje prasideda inovatyvaus verslo centro „K22“ statybos

Naujamiestyje prasideda inovatyvaus verslo centro „K22“ statybos

UAB „Eigesa“ pradeda verslo centro „K22“, esančio Naujamiestyje adresu Kauno g. 22 Vilniuje, statybos darbus. Generaliniu rangovu pasirinkta viena šiuolaikiškiausių bei sėkmingiausiai dirbančių statybos įmonių Lietuvoje UAB „Conresta“. Bendras verslo centras susidarys iš dviejų – 6 ir 9 aukštų – korpusų, su dviejų lygių požemine automobilių parkavimo aikštele. Bendras pastatų plotas siekia beveik 7 000 […]

Rekordinės „Milsa“ grupės investicijos didins veiklos efektyvumą ir tvarumą

Rekordinės „Milsa“ grupės investicijos didins veiklos efektyvumą ir tvarumą

„Milsa“ įmonių grupės bendrovės veikia 30–60 metų ir užima lyderių pozicijas rinkoje. Tačiau vien praeitis, pasak įmonių grupės vadovo Manto Makulavičiaus, nekuria ateities. Todėl nuolat ieškoma būdų efektyvinti gamybą ir investuojama į gamybines technologijas bei vidinius procesus. Šiemet investicijų suma rekordinė – siekia daugiau nei 8 mln. Eur. „Mūsų produktų paklausa susijusi su infrastruktūros finansavimu. […]

„LECA International“ investuoja į papildomus gamybos pajėgumus Estijoje

„LECA International“ investuoja į papildomus gamybos pajėgumus Estijoje

„Saint-Gobain“ grupei priklausanti „LECA International“ investuoja į papildomus gamybos pajėgumus Estijoje. Nuspręsta iš naujo atidaryti LECA gamyklą Häädemeeste mieste, nes statybų rinkos perspektyvos yra tvirtos ir auga tvariai. Planuojamas gamybos našumas yra apie 350 000 m3, o LECA siekia aprūpinti Baltijos šalių rinką bei sukurti eksporto galimybes. Šiandien Baltijos šalyse veikia dvi „LECA International“ blokų […]