Vandens pavojai ir nuolydžio svarba: ką reikia žinoti, įrengiant plokščiąjį stogą?

1

Vandens pavojai ir nuolydžio svarba: ką reikia žinoti, įrengiant plokščiąjį stogą?

Plokštieji stogai – dažnas architektų pasirinkimas ne tik dėl estetinių sprendimų, bet ir dėl atsiveriančių galimybių. Ant tokio sutapdintu dar vadinamo stogo galima įrengti erdvią laisvalaikio zoną, paprasta montuoti saulės baterijas, reikalingą įrangą rekuperacijai, šildymui ar vėdinimui. Vis tik toks stogas – nemenkas inžinerinis iššūkis.

„Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad plokščią sutapdintą stogą įrengti turėtų būti itin paprasta, vis tik iššūkių čia ne mažiau nei įrengiant šlaitinį stogą. Užtenka prisiminti senuosius mūsų daugiabučius, kai dažnas viršutinio aukšto buto gyventojas bent kartą susidūrė su varvančio stogo, o vasarą – karščių problema“, – sako Marius Kačinauskas, „Kingspan Insulation“ atstovas Lietuvoje.

Tinkama vandens izoliacija

Nuo stogo su nuolydžiu vanduo tiesiog nuvarva, o padarius klaidų montuojant plokščią stogą gali atsirasti vietų, kur vanduo stovi ir, anksčiau ar vėliau, randa kelią į pastato vidų. Pavasarį ir rudenį toks ant stogo besikaupiantis vanduo šildamas ir šaldamas ardo apsauginį sluoksnį, kol pasiekia šiltinimo medžiagą, o galiausiai prasiskverbia ir per ją.

„Jei ant stogo susiformuoja bala, o oro temperatūra yra apie 30 laipsnių karščio, tamsi bitumo danga ant stogo gali įkaisti iki 90 laipsnių, o vanduo baloje – apie 30 laipsnių. Esant dideliems temperatūros svyravimams, hidroizoliacinės medžiagos gali pradėti trūkinėti. Todėl svarbu, kad apatinio sluoksnio izoliacinės medžiagos pasižymėtų savybėmis, užtikrinančiomis geresnį vandens nutekėjimą“, – sako ekspertas.

Plokštės nuolydžiams formuoti

Vienas didžiausių iššūkių – stogą ne tik suprojektuoti, bet ir sumontuoti taip, kad jis būtų efektyviai drenuojamas. Plokštieji stogai tradiciškai projektuojami su 1-2 proc. nuolydžiu, kad vanduo galėtų nutekėti.  Anksčiau tam buvo naudojamas keramzitbetonis, sauso betono medžiagos arba medinė karkasinė konstrukcija. Dabar plokštiesiems stogams naudojamos lengvesnės ir mažiau vietos užimančios termoizoliacinės medžiagos.

Pavyzdžiui, vis populiaresnės yra standžiųjų putų stogo šilumos izoliacijos plokštės su nuolydžiu. Tokios plokštės yra su šerdimi be pluošto, iš abiejų pusių padengtos daugiasluoksniu aliuminio šarvu. Plokštės gali būti naudojamos po mechaniškai tvirtinamomis ir palaidomis balastinėmis stogo sistemomis. Jos tinka nuolydžiui formuoti.

Standžiųjų putų plokštės pačios savaime yra nepralaidžios vandeniui, o iš abiejų plokštės pusių jas dengiantis aliuminio sluoksnis šią šilumos izoliaciją padaro nepralaidžią drėgmei.

Šilumą saugančios savybės

Aliuminio sluoksnis veikia ir kaip papildomas barjeras šilumai, taip pagerindamas plokštės šilumos pralaidumo savybes, o tai stogui yra labai svarbu.

Tai padeda taupyti viršutinio aukšto erdvę, nes stogui šiltinti pakanka dvigubai plonesnio šilumos izoliacijos sluoksnio. Taip pat šis sprendimas taupo transporto bei sandėliavimo sąnaudas, nes šilumos izoliacijai atvežti reikia dvigubai mažiau transporto, ji užima dvigubai mažiau vietos sandėliuojant.

„Standžiųjų putų plokštės ne tik dvigubai šiltesnės, bet ir labai tvirtos, tad įrengti tvirtą stogą, ant kurio galima vaikščioti ar net apželdinti, taip pat gerokai paprasčiau“, – pasakoja M. Kačinauskas.

Vis dėlto, apsisprendus įrengti plokščiąjį sodą, reikėtų nepamiršti, kad, priešingai nei šlaitinius, plokščiuosius stogus žiemą reikės dažniau valyti nuo susikaupusio sniego.

Pranešimą paskelbė: Viktorija Lukošiūtė, UAB „Publicum”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

Gerai prižiūrimas kiemas dažnam asocijuojasi su daugybe ravėjimui, genėjimui ir laistymui praleistų valandų. Tačiau Akmenys.lt atstovas Ignas Endriukaitis šypsodamasis tikina, kad kankintis kieme tikrai nėra privaloma. Pasak jo, strategiškai planuodami ir priimdami teisingus sprendimus, galite sukurti itin jaukią kiemo erdvę, kurioje poilsis užims daugiau laiko nei jos priežiūra ir tvarkymas.  Geotekstilė piktžolių kontrolei Vienas didžiausių kiemo […]


Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kaunas demonstruoja lyderystę įgyvendinant nacionalinės reikšmės projektus. Stadionas – sėkmingai funkcionuoja, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus, o per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skelbti tarptautinį rangos konkursą. Unikalus architektūros kūrinys „Simboliška, kad su […]


Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi“ ir UAB „Samogitia miestelis“. Netrukus 7,8 ha teritorijoje įsikurs vienas jauniausių kariuomenės vienetų – „Žemaitijos“ brigados Kunigaikščio Marginio pėstininkų batalionas. Bataliono dydžio karinio miestelio […]


Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Advokatų kontoros „Marger“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijus Matonis Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip teisiškai galėtų būti išspręstas šis NT rebusas? […]


Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Paskutinį balandžio savaitgalį, 25–27 d., LITEXPO parodų ir kongresų centras, kaip ir kasmet, vėl pakvies į svarbiausią šalyje statybų sektoriaus temoms dedikuotą parodą – „Resta 2024“. Pirmą kartą surengta dar 1994-aisiais, „Resta“ per 30 metų ženkliai išaugo, sustiprėjo ir dabar yra vienintelė specializuota statybų tematikos paroda Baltijos šalyse, pelniusi pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą. […]


Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa.  Kovo 7 dieną kelio rekonstrukcijos darbai vienu metu buvo pradėti keliose Molėtai-Utena kelio vietose. Šiuo metu […]