UNESCO / ICOMOS patariamoji misija iš esmės pritaria „Misionierių sodų“ projektui ir siūlo patikslinti verslo centro „K 18” idėją ir projektą

UNESCO / ICOMOS patariamoji misija iš esmės pritaria „Misionierių sodų“ projektui ir siūlo patikslinti verslo centro „K 18” idėją ir projektą

Kultūros ministerija iš UNESCO Pasaulio paveldo centro gavo jungtinės UNESCO/ ICOMOS patariamosios misijos ataskaitą dėl planuojamų ir vykdomų statybos darbų Misionierių vienuolyno ansamblyje bei Vilniaus istorinio centro buferinėje zonoje, Konstitucijos prospekte. Patariamoji misija lankėsi Vilniuje 2017 m. lapkričio mėnesį Kultūros ministerijos kvietimu. Su pilnos apimties ataskaita anglų kalba ir jos pagrindinės dalies vertimu į lietuvių kalbą galima susipažinti Kultūros ministerijos internetinėje svetainėje, adresu http://lrkm.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/kulturos-paveldo-apsauga/vilniaus-istorinis-centras-unesco.

Jungtinė UNESCO/ ICOMOS patariamoji misija, įvertinus gyvenamųjų namų komplekso projektą „Misionierių sodai“, pripažino, kad pats projektas su pritaikyta pragmatiškumo strategija yra pagrįstas ir Misionierių vienuolyno pastatų atžvilgiu itin tinkamas.

Tarptautinė misija rekomenduoja, kad, įgyvendinant šį gyvenamųjų namų projektą, svarbiausia realizuoti projekte pasiūlytą vizualinį atvirumą ir pralaidumą į šiaurėje esančią viešąją erdvę (kraštovaizdį). Misija taip pat rekomenduoja, atliekant gerbūvio darbus būtina, atkreipti dėmesį į šlaito nuolydžius bei jo apželdinimą, siekiant sušvelninti ir prislopinti (be ne paslėpti) naujų pastatų vaizdą, žvelgiant iš apačios ir iš toli. UNESCO/ ICOMOS patariamosios misijos nuomone, turėtų būti peržiūrėtas ir statomo D korpuso, esančio prie Subačiaus gatvės, aukštis ir forma tam, kad būtų galima geriau suprasti jo poveikį kinetiniam vaizdui, atsiveriančiam Misionierių bažnyčios pietinių bokštų ir šiaurinio frontono link, kai judama Subačiaus gatve rytų kryptimi. Remiantis tokio nagrinėjimo rezultatais, reikėtų apsvarstyti galimybę apriboti D korpuso šiaurinės dalies aukštį, atsižvelgiant į šalia esančio vienuolyno pastato aukštį. Toks aukščio apribojimas leistų išryškinti Subačiaus gatvės pietinėje pusėje esančių pastatų kontūrus kaip atskirą miesto panoramos lygmenį.

UNESCO/ICOMOS patariamoji misija, nagrinėjusi Misionierių vienuolyno ansamblį istoriškai apibrėžtoje sodų vietoje, pateikė rekomendacijas ne tik dėl gyvenamųjų namų komplekso „Misionierių sodai“ statybų, bet ir dėl Vilniaus Arkivyskupijos ekonomo tarnybos planuojamo Piligrimų namų projekto, o taip pat ir dėl 2011 metais Vilniaus miesto savivaldybės organizuoto Misionierių sodų kaip parko rekonstrukcijos projekto (su šiomis rekomendacijomis galima plačiau susipažinti ataskaitoje ir į lietuvių k. išverstoje santraukos dalyje).

UNESCO/ICOMOS patariamoji misija įvertino ne tik projektus, susijusius su Misionierių vienuolyno ansambliu ir jo aplinka. Kultūros ministerijos prašymu ji taip pat nagrinėjo ir verslo centro „K 18“ projektą, pagal kurį Vilniaus istorinio centro buferinėje zonoje, Konstitucijos prospekte, planuojama statyti aukštybinį pastatą pagal architekto Danieliaus Libeskindo architektūros studijos pateiktus projektinius pasiūlymus.

Misija teigiamai įvertino pačios „Architektūrinės kalvos“ idėją, pagal kurią netoli Vilniaus istorinio centro, vienoje vietoje, izoliuojami aukštybiniai pastatai pagal displinuotą koncepciją. Misija laikosi pozicijos, kad pats „K 18“ projektas turėtų būti plėtojamas, tačiau rekomenduojama patikslinti pačią „K 18“ idėją ir jos projektą.

Misijos nuomone, „K 18“ projektu turėtų būti neviršytas konkursiniame projekte nurodyto bendro aukštingumo, taip pat turėtų būti nuodugniau pagrįsta, kodėl projektuojamo „K 18” aukštybinio pastato viršutinės dalies profilis yra pakrypęs į priešingą pusę negu „Architektūrinės kalvos“ šlaitas, užuot atitikęs tokios kalvos nuolydį. Pagal misijos rekomendacijas didesnis dėmesys turi būti skiriamas ir tam, kad būtų sumažintos šviesą atspindinčių medžiagų, planuojamų naudoti pastato „K 18“ išorėje, savybės.

Be to, patariamoji misija, įgyvendinant Vilniaus miesto bendrąjį planą, pagal kurį reglamentuojama tolimesnė „Architektūrinės kalvos“ plėtra, rekomenduoja atkreipti dėmesį į du aspektus dėl pastatų „Architektūrinėje kalvoje“. Pagal pirmąjį aspektą „Architektūrinės kalvos“ vidutinio aukščio pastatai, žiūrint nuo Gedimino kalno, Misionierių vienuolyno sodų ir Bastėjos, rytų kryptimi Subačiaus apžvalgos aikštelės link, turėtų nesuardyti horizonto linijos, kurią formuoja aplinkinės kalvos. Pagal antrąjį aspektą, žiūrint iš aukščiau nurodytų taškų, aukštybinių pastatų formuojamas aukštesnis lygmuo, kurio aukščiausias taškas yra Europos bokštas (įskaitant ir planuojamą pastatą „K 18”), turi būti išlaikytas taip, jog būtų išsaugota esama svarbi horizonto prošvaista tarp pastatų.

UNESCO/ICOMOS patariamoji misija taip pat pateikė labai svarbią rekomendaciją dėl Vilniaus istorinio centro valdymo plano parengimo. Misijos nuomone, toks planas turėtų būti rengiamas, taikant įtraukiamojo dalyvavimo metodą, kurio pagalba tarp visų suinteresuotų pusių galėtų būti pasiektos ne tik Vilniaus istorinio centro apsaugos strategijos, bet ir tvaraus pokyčio valdymo kryptys. Kaip pažymi misija, toks darbo organizavimo būdas yra net svarbesnis nei paties Vilniaus istorinio centro valdymo plano parengimas, nes, sprendžiant ginčytinus klausimus, pats konsensusas tarp suinteresuotų pusių retai yra pasiekiamas.

Kultūros ministerija, siekdama įvertinti ir įgyvendinti UNESCO/ICOMOS patariamosios misijos rekomendacijas, iki šių metų vasario mėnesio pabaigos jas aptars su statybos darbų ir jų kontrolės procese tiesiogiai dalyvaujančiais subjektais (Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, Vilniaus miesto savivaldybe, Kultūros paveldo departamentu ir statytojais) bei konkrečius pasiūlymus dėl jų įgyvendinimo pateiks svarstyti Vilniaus istorinio centro priežiūros komisijai. Išdiskutavus pasiūlymus minėtoje priežiūros komisijoje, bus parengtas ir suderintas UNESCO/ICOMOS patariamosios misijos rekomendacijų įgyvendinimo planas.

Pranešimą paskelbė : Arūnas Malinovskis, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Rekomenduojame

Kauno biurų centras BLC 2 siekia pirmojo Lietuvoje „Fitwel“ sertifikato

Kauno biurų centras BLC 2 siekia pirmojo Lietuvoje „Fitwel“ sertifikato

SBA grupės nekilnojamojo turto inovacijų bendrovė „Urban Inventors“, pernai užbaigusi modernaus Kauno biurų centro BLC 2 plėtrą, siekia pirmojo Lietuvoje darbuotojų gerovės ir sveiko pastato sertifikato „Fitwel“. Tai būtų pirmasis biurų pastatas, kurio bendrosiose erdvėse daugiausiai dėmesio būtų skirta žmonių savijautai. „Fitwel“ sertifikatą BLC 2 pastatui ir jo bendrosioms erdvėms tikimasi gauti iki šių metų […]

PST dalį gamybai sunaudojamos elektros gamins nuosavose saulės jėgainėse

PST dalį gamybai sunaudojamos elektros gamins nuosavose saulės jėgainėse

Viena didžiausių Lietuvos statybos įmonių grupių AB Panevėžio statybos trestas dalį gamybos procesuose sunaudojamos elektros energijos generuos nuosavose saulės jėgainėse. 200 kW galingumo elektrinę įmonė jau įsirengė ant Panevėžyje, Tinklų gatvėje, esančio gamybinio pastato stogo. Dar viena – 100 kW – jėgainė planuojama ant kitos PST grupei priklausančios įmonės pastato. Į pirmojo projekto įgyvendinimą investuota […]

Svarbiausias kriterijus būsto kreditui gauti – pajamos

Svarbiausias kriterijus būsto kreditui gauti – pajamos

Po COVID-19 gyventojams vėl pradėjus domėtis būsto kreditavimu, „Luminor” bankas primena, kokios yra pagrindinės sąlygos siekiant gauti kreditą būstui įsigyti. Svarbiausi kriterijai siekiantiems gauti kreditą yra pajamų lygis ir atsakinga skolinimosi istorija, o vienkartiniai greitieji kreditai ar kliento išlaidos loterijos bilietams įtakos banko sprendimui dėl kreditavimo suteikimo nedaro.   Kreipimasis dėl būsto kredito – ką […]

Visuomenei pristatyti Panevėžio autobusų stoties projektiniai pasiūlymai

Visuomenei pristatyti Panevėžio autobusų stoties projektiniai pasiūlymai

Panevėžio miesto savivaldybėje visuomenei pristatyti vieno žymiausių Lietuvos architekto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rolando Paleko architektų studijos parengti Panevėžio autobusų stoties projektiniai pasiūlymai.   „Tvarų, kokybišką urbanistinį sprendimą nėra paprasta rasti. Galiu tik pasidžiaugti, kad šiuo atveju jis buvo rastas ir stoties projekto įgyvendinimas taps dar vienu atsinaujinančio Panevėžio akcentu. Įgyvendinus projektą, stoties ir […]