UNESCO / ICOMOS patariamoji misija iš esmės pritaria „Misionierių sodų“ projektui ir siūlo patikslinti verslo centro „K 18” idėją ir projektą

UNESCO / ICOMOS patariamoji misija iš esmės pritaria „Misionierių sodų“ projektui ir siūlo patikslinti verslo centro „K 18” idėją ir projektą

Kultūros ministerija iš UNESCO Pasaulio paveldo centro gavo jungtinės UNESCO/ ICOMOS patariamosios misijos ataskaitą dėl planuojamų ir vykdomų statybos darbų Misionierių vienuolyno ansamblyje bei Vilniaus istorinio centro buferinėje zonoje, Konstitucijos prospekte. Patariamoji misija lankėsi Vilniuje 2017 m. lapkričio mėnesį Kultūros ministerijos kvietimu. Su pilnos apimties ataskaita anglų kalba ir jos pagrindinės dalies vertimu į lietuvių kalbą galima susipažinti Kultūros ministerijos internetinėje svetainėje, adresu http://lrkm.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/kulturos-paveldo-apsauga/vilniaus-istorinis-centras-unesco.

Jungtinė UNESCO/ ICOMOS patariamoji misija, įvertinus gyvenamųjų namų komplekso projektą „Misionierių sodai“, pripažino, kad pats projektas su pritaikyta pragmatiškumo strategija yra pagrįstas ir Misionierių vienuolyno pastatų atžvilgiu itin tinkamas.

Tarptautinė misija rekomenduoja, kad, įgyvendinant šį gyvenamųjų namų projektą, svarbiausia realizuoti projekte pasiūlytą vizualinį atvirumą ir pralaidumą į šiaurėje esančią viešąją erdvę (kraštovaizdį). Misija taip pat rekomenduoja, atliekant gerbūvio darbus būtina, atkreipti dėmesį į šlaito nuolydžius bei jo apželdinimą, siekiant sušvelninti ir prislopinti (be ne paslėpti) naujų pastatų vaizdą, žvelgiant iš apačios ir iš toli. UNESCO/ ICOMOS patariamosios misijos nuomone, turėtų būti peržiūrėtas ir statomo D korpuso, esančio prie Subačiaus gatvės, aukštis ir forma tam, kad būtų galima geriau suprasti jo poveikį kinetiniam vaizdui, atsiveriančiam Misionierių bažnyčios pietinių bokštų ir šiaurinio frontono link, kai judama Subačiaus gatve rytų kryptimi. Remiantis tokio nagrinėjimo rezultatais, reikėtų apsvarstyti galimybę apriboti D korpuso šiaurinės dalies aukštį, atsižvelgiant į šalia esančio vienuolyno pastato aukštį. Toks aukščio apribojimas leistų išryškinti Subačiaus gatvės pietinėje pusėje esančių pastatų kontūrus kaip atskirą miesto panoramos lygmenį.

UNESCO/ICOMOS patariamoji misija, nagrinėjusi Misionierių vienuolyno ansamblį istoriškai apibrėžtoje sodų vietoje, pateikė rekomendacijas ne tik dėl gyvenamųjų namų komplekso „Misionierių sodai“ statybų, bet ir dėl Vilniaus Arkivyskupijos ekonomo tarnybos planuojamo Piligrimų namų projekto, o taip pat ir dėl 2011 metais Vilniaus miesto savivaldybės organizuoto Misionierių sodų kaip parko rekonstrukcijos projekto (su šiomis rekomendacijomis galima plačiau susipažinti ataskaitoje ir į lietuvių k. išverstoje santraukos dalyje).

UNESCO/ICOMOS patariamoji misija įvertino ne tik projektus, susijusius su Misionierių vienuolyno ansambliu ir jo aplinka. Kultūros ministerijos prašymu ji taip pat nagrinėjo ir verslo centro „K 18“ projektą, pagal kurį Vilniaus istorinio centro buferinėje zonoje, Konstitucijos prospekte, planuojama statyti aukštybinį pastatą pagal architekto Danieliaus Libeskindo architektūros studijos pateiktus projektinius pasiūlymus.

Misija teigiamai įvertino pačios „Architektūrinės kalvos“ idėją, pagal kurią netoli Vilniaus istorinio centro, vienoje vietoje, izoliuojami aukštybiniai pastatai pagal displinuotą koncepciją. Misija laikosi pozicijos, kad pats „K 18“ projektas turėtų būti plėtojamas, tačiau rekomenduojama patikslinti pačią „K 18“ idėją ir jos projektą.

Misijos nuomone, „K 18“ projektu turėtų būti neviršytas konkursiniame projekte nurodyto bendro aukštingumo, taip pat turėtų būti nuodugniau pagrįsta, kodėl projektuojamo „K 18” aukštybinio pastato viršutinės dalies profilis yra pakrypęs į priešingą pusę negu „Architektūrinės kalvos“ šlaitas, užuot atitikęs tokios kalvos nuolydį. Pagal misijos rekomendacijas didesnis dėmesys turi būti skiriamas ir tam, kad būtų sumažintos šviesą atspindinčių medžiagų, planuojamų naudoti pastato „K 18“ išorėje, savybės.

Be to, patariamoji misija, įgyvendinant Vilniaus miesto bendrąjį planą, pagal kurį reglamentuojama tolimesnė „Architektūrinės kalvos“ plėtra, rekomenduoja atkreipti dėmesį į du aspektus dėl pastatų „Architektūrinėje kalvoje“. Pagal pirmąjį aspektą „Architektūrinės kalvos“ vidutinio aukščio pastatai, žiūrint nuo Gedimino kalno, Misionierių vienuolyno sodų ir Bastėjos, rytų kryptimi Subačiaus apžvalgos aikštelės link, turėtų nesuardyti horizonto linijos, kurią formuoja aplinkinės kalvos. Pagal antrąjį aspektą, žiūrint iš aukščiau nurodytų taškų, aukštybinių pastatų formuojamas aukštesnis lygmuo, kurio aukščiausias taškas yra Europos bokštas (įskaitant ir planuojamą pastatą „K 18”), turi būti išlaikytas taip, jog būtų išsaugota esama svarbi horizonto prošvaista tarp pastatų.

UNESCO/ICOMOS patariamoji misija taip pat pateikė labai svarbią rekomendaciją dėl Vilniaus istorinio centro valdymo plano parengimo. Misijos nuomone, toks planas turėtų būti rengiamas, taikant įtraukiamojo dalyvavimo metodą, kurio pagalba tarp visų suinteresuotų pusių galėtų būti pasiektos ne tik Vilniaus istorinio centro apsaugos strategijos, bet ir tvaraus pokyčio valdymo kryptys. Kaip pažymi misija, toks darbo organizavimo būdas yra net svarbesnis nei paties Vilniaus istorinio centro valdymo plano parengimas, nes, sprendžiant ginčytinus klausimus, pats konsensusas tarp suinteresuotų pusių retai yra pasiekiamas.

Kultūros ministerija, siekdama įvertinti ir įgyvendinti UNESCO/ICOMOS patariamosios misijos rekomendacijas, iki šių metų vasario mėnesio pabaigos jas aptars su statybos darbų ir jų kontrolės procese tiesiogiai dalyvaujančiais subjektais (Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, Vilniaus miesto savivaldybe, Kultūros paveldo departamentu ir statytojais) bei konkrečius pasiūlymus dėl jų įgyvendinimo pateiks svarstyti Vilniaus istorinio centro priežiūros komisijai. Išdiskutavus pasiūlymus minėtoje priežiūros komisijoje, bus parengtas ir suderintas UNESCO/ICOMOS patariamosios misijos rekomendacijų įgyvendinimo planas.

Pranešimą paskelbė : Arūnas Malinovskis, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Netradicinėje ekspozicijoje – žinutė apie naujoviškus interjero sprendimus

Netradicinėje ekspozicijoje – žinutė apie naujoviškus interjero sprendimus

Naujakuriams skirtame renginyje „Būsto mugė“ lankytojų laukia namų apdailos centro „Unideco“ pristatomi išbaigti netradiciniai vonios bei svetainės kambario interjerai. Visa ekspozicija sutalpinta į mažas, vos 15 kv.m. erdves, kuriose kūrybiškai panaudotos apdailos medžiagos, dominuoja ryškesni spalviniai ir tekstūriniai sprendimai. Originalaus stendo autorė dizainerė Agnė Ramonaitė pasakoja, kad drąsesnes idėjas galima pritaikyti kiekviename interjere, tačiau klientai […]

  Straipsniai »

„Ignitis grupė“ aukcione pardavė NT objektų už 446 tūkst. eurų

Tarptautinei energetikos bendrovei „Ignitis grupė“ priklausanti įmonė „NT Valdos“ spalio 17 d. įvykusiame aukcione pardavė du nekilnojamojo turto objektus Marijampolėje ir Trakuose, kurių bendra pardavimo kaina siekia 446 tūkst. eurų, įskaitant PVM. Aukcioną organizavo tarptautinė nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovė „Newsec“. Sporto g., Marijampolėje, esantis pastatas buvo parduotas už pradinę 288 tūkst. eurų, įskaitant PVM, kainą. […]

  Straipsniai »
Kalnėnai pretenduoja tapti nauju miesto traukos centru

Kalnėnai pretenduoja tapti nauju miesto traukos centru

Į ekonominio bei socialinio gyvenimo avansceną įžengianti naujoji dabartinių trisdešimtmečių karta atsineša savo mentalitetą, kurį suformavo laisvos ir pasauliui atviros visuomenės gyvenimo principai. Jis pasižymi kitokiu požiūriu į save ir į kitus, bendravimo kultūra, savitais poreikiais, kurie apima visas sritis. Kompanijos „2L Architektai“ architektė Viktorija Kirejevaitė pastebi, kad urbanistikoje didėja prioritetas viešosioms erdvėms, šalia socialinės paskirties objektų formuojasi […]

  Straipsniai »
Po 15 metų NT projektų vystymo pristato vienijantį prekės ženklą „Homa“

Po 15 metų NT projektų vystymo pristato vienijantį prekės ženklą „Homa“

Po 15 metų nekilnojamojo turto projektų vystymo viena didžiausių NT vystymo įmonių Lietuvoje pristato visą jos patirtį ir filosofiją vienijantį naują prekės ženklą „Homa“. Nuo 2007 m. nekilnojamojo turto vystymu užsiimanti komanda yra puikiai žinoma vilniečiams. Anksčiau vystomų projektų rėmuose prisistatyti linkusi komanda naujuose ir sparčiausiai augančiuose Vilniaus miesto miegamuosiuose bei centro rajonuose yra išvysčiusi […]

  Straipsniai »