Tyrimas parodė: kas antras gyventojas per atostogas nerimauja dėl būsto saugumo, dalis dėl to net grįžta namo

1

Tyrimas parodė: kas antras gyventojas per atostogas nerimauja dėl būsto saugumo, dalis dėl to net grįžta namo

Atostogos didelei daliai žmonių kelia ne tik džiaugsmą, bet ir papildomo nerimo, o net dešimtadalis jaudinasi taip stipriai, kad dėl to net yra pasiryžę nutraukti poilsį ir grįžti namo. Tai paaiškėjo po vienos didžiausių šalyje saugos tarnybų „Ekskomisarų biuro“ užsakymu atliktos Lietuvos gyventojų apklausos. Saugumo ekspertai atkreipia dėmesį, kad ilgą laiką informuojant visuomenę apie vagystes atostogų laikotarpiu, vis dar mažai žmonių imasi iš tiesų konstruktyvių priemonių, padedančių apsaugoti nekilnojamąjį turtą.

Labiausiai nerimauja jaunesni

Vasaros viduryje „Spinter tyrimų“ atliktoje apklausoje gyventojų teirautasi apie jų įpročius dėl būsto saugumo. Domėtasi ne tik, kaip respondentai siekia apsaugoti savo būstą, bet ir kaip jaučiasi, ilgesniam laikui palikę jį  be priežiūros. Paaiškėjo, kad net pusė apklaustųjų (51 proc.), ilgiau nei dviem paroms išvykę iš namų, jaučia nerimą dėl nekilnojamojo turto saugumo. Iš jų net dešimtadalis šalies gyventojų dėl to jaudinasi nuolat.

Saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ ekspertas atkreipia dėmesį į apklausos rezultatus, kurie rodo, jog dažniau dėl namų saugumo nerimauja jaunesni respondentai nuo 18 iki 35 metų.

„Ši gyventojų grupė neretai dar neturi nuosavo būsto ir jį nuomojasi, kas dažnai lemia, jog turto nesaugo saugos tarnyba. Kiti šios amžiaus kategorijos gyventojai, kurie jau turi savo nekilnojamąjį turtą, neretai labai taupo, nes klaidingai mano, kad į būsto apsaugą teks daug investuoti. Taip pat pasitaiko, kad naujakuriai dėl didelės gausos namų įrengimo rūpesčių apsaugą tiesiog pamiršta“, – atkreipia dėmesį saugos tarnybos „Ekskomisarų biuras“ elektroninės saugos departamento direktorius Žilvinas Andrulis.

Numalšinti nerimą bando kreipiantis į artimuosius

Visuomenės nuomonės apklausos rezultatai atskleidė, kad didelė dalis gyventojų, išvykę iš namų ilgesniam laikui, kliaujasi artimaisiais ar kaimynais – pradėję nerimauti dėl tuščių namų saugumo, jų prašo patikrinti, ar į būstą niekas neįsibrovė. Taip elgiasi net daugiau nei pusė (54 proc.) dėl būsto saugumo besijaudinančių respondentų.

Tuo metu kone trečdalis (28 proc.) nerimauja taip stipriai, kad, turėdami galimybę, iš kelionės yra pasiryžę patys grįžti namo. Dar apie penktadalis (21 proc.) gyventojų, pajutę nerimą dėl būsto saugumo, nedaro nieko. 

„Didelis nerimas dėl tuščių namų tikrai neturėtų trikdyti ramaus poilsio ar net tapti nutrauktų atostogų priežastimi. Deja, maža dalis gyventojų imasi išties konstruktyvių priemonių, galinčių padėti realaus pavojaus metu. Juk šalia gyvenantys artimieji ar kaimynai tikrai ne visuomet iš karto galės nuvykti patikrinti, ar į būstą niekas nesikėsina“, – pastebi „Ekskomisarų biuro“ apsaugos ekspertas.

Pataria imtis prevencijos 

Saugos tarnybos elektroninės saugos departamento vadovas pastebi, jog tyrimo duomenys rodo visuomenės polinkį imtis veiksmų, kurie nepadeda užkardyti galimų neigiamų pasekmių – įsilaužimo į nekilnojamąjį turtą. Vos 12 proc. nerimaujančiųjų dėl būsto saugumo, nuotoliniu būdu stebi savo namų teritorijos vaizdą ar apsaugos sistemos siunčiamus pranešimus.

„Gyvename technologijų laikais ir dabar yra įvairiausių būdų, padedančių patiems stebėti namų teritoriją ar gauti apsaugos sistemos siunčiamus pranešimus. Tačiau net ir ši priemonė nėra tokia veiksminga, jei sistema informaciją apie galimą įsibrovimą perduoda tik būsto savininkui, bet ne saugos tarnybai. Juk atostogaujant toli nuo namų ir nuotoliniu būdu pamačius vaizdo kamera užfiksuotus įsibrovėlius, nebūtinai įmanoma gauti operatyvią pagalbą: kviesti policijos pareigūnus gali būti per vėlu“, – pažymi Ž. Andrulis.

„Ekskomisarų biuro“ duomenimis, atostogų laikotarpiu bandymų įsilaužti į nekilnojamąjį turtą padidėja apie 20 proc.  Todėl išvykstant ilgesniam laikui svarbu ne tik apie tai nesigirti viešai, bet ir imtis nedidelių investicijų reikalaujančių priemonių.

„Efektyviausias būdas atbaidyti ilgapirščius – prie saugos tarnybos stebėjimo ir valdymo centro prijungtos apsaugos sistemos. Iš saugomo būsto apsaugos sistemos jutikliai perduoda signalą apie menkiausią judesį, bandymą atidaryti duris ar išdaužti langus, tad gavus signalą apsaugos darbuotojai nedelsiant reaguoja į saugomą objektą tam, kad užkardytų nusikalstamą veiką. Tokiu būdu išauga tikimybė įsilaužėlius pričiupti dar nusikaltimo vietoje ir taip apsaugoti turtą“, –  pabrėžia „Ekskomisarų biuro“ elektroninės saugos departamento direktorius.

Ž. Andrulis taip pat akcentuoja, kad suveikus apsaugos sistemai saugos tarnyba nedelsiant vyksta apžiūrėti būsto ne tik įsilaužimo, bet ir audros, vėtros ar kitų nepalankių oro sąlygų atveju. Užfiksavus padarytą žalą nedelsiant informuojamas būsto savininkas. Taigi, esant pavojingiems orų pokyčiams, atostogaujantiems šeimininkams nereikia nerimauti dėl savo būsto saugumo.

Pranešimą paskelbė: – -, Berta And, UAB

Rekomenduojame

Trečdalis Baltijos šalių gyventojų būstą perka, nes nebenori jo nuomotis ar gyventi su tėvais

Trečdalis Baltijos šalių gyventojų būstą perka, nes nebenori jo nuomotis ar gyventi su tėvais

Kokios priežastys skatina gyventojus įsigyti nuosavą būstą? „Luminor“ atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa parodė, kad beveik trečdalis (28 proc.) gyventojų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje nekilnojamąjį turtą (NT) pirko tuomet, kai jiems atsibodo gyventi nuomojamame arba tėvams ar kitiems giminaičiams priklausančiame būste. Beveik penktadalis (16 proc.) lietuvių mano, kad ilguoju laikotarpiu nuosavo būsto įsigijimas tiesiog apsimoka […]

Ar ginčus dėl garantinių įsipareigojimų irgi reikės nagrinėti arbitraže?

Ar ginčus dėl garantinių įsipareigojimų irgi reikės nagrinėti arbitraže?

Please scroll down for the English version. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2021-09-15 nutartyje, priimtoje civilinėje byloje Nr. e3K-3-228-823/2021, išsklaidė bet kokias abejones dėl to, ar ginčas dėl rangovo pareigos įvykdyti savo garantinius įsipareigojimus ir / ar atlyginti dėl netinkamo šių įsipareigojimų vykdymo užsakovui sukeltus nuostolius patenka į šalių sudarytos arbitražinės išlygos apimtį, ar toks ginčas visgi turi būti […]

Geriausias metų projektuotojas Tomas Strazdauskas – savo profesijos ambasadorius

Geriausias metų projektuotojas Tomas Strazdauskas – savo profesijos ambasadorius

Lietuvos statybos inžinierių sąjunga kasmet teikia „Geriausio metų inžinieriaus“ apdovanojimus. Statybininkų dienos šventėje UAB „CSD Inžinieriai“ Belgijos konstrukcijų padalinio vadovas Tomas Strazdauskas buvo pripažintas geriausiu metų projektuotoju. Šį įvertinimą inžinierius Tomas Strazdauskas vadina ilgo, atkaklaus ir nuoseklaus darbo rezultatu ir pabrėžia, kad laimėjimas nebūtų įmanomas be visapusiško ir absoliutaus žmonos palaikymo profesiniame gyvenime bei ypatingai […]

Investuotojų akys krypsta į mažiausios kvadratūros NT

Investuotojų akys krypsta į mažiausios kvadratūros NT

Rinkos analitikai kalba apie aukso amžių sostinės NT rinkoje. Tiesa, išaugusios būsto kainos užduoda daug klausimų ne tik svajojantiems apie pirmąjį būstą, bet ir investuotojams. Jei anksčiau Vilniuje įsigytas ir išnuomotas butas investuotojui vidutiniškai nešdavo 6-7 proc. metinę grąžą, tai šiandien – būsto kainoms augant greičiau už nuomos kainas – tokios grąžos gali tikėtis tik […]

Aštuntą kartą vykstantis konkursas „Išmanusis miestas“ bus atidarytas Seime

Aštuntą kartą vykstantis konkursas „Išmanusis miestas“ bus atidarytas Seime

Rugsėjo 22-ąją startuojantis jau aštuntą kartą žurnalo „Structum“ organizuojamas nacionalinis architektūrinių ir urbanistinių idėjų konkursas „Išmanusis miestas“ bus atidarytas oficialioje ceremonijoje Lietuvos Respublikos Seime. Konkursas kaip ir kasmet sutrauks geriausius Lietuvos architektus, urbanistus, kraštovaizdžio, infrastruktūros ir miestų planavimo specialistus bei dar kylančius talentus. Specialų renginį moderuos ir savo įžvalgomis dalinsis Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta […]

„Caverion Lietuva“ įrengs švarias patalpas naujajame „Light Conversion“ mokslinių tyrimų centre

„Caverion Lietuva“ įrengs švarias patalpas naujajame „Light Conversion“ mokslinių tyrimų centre

Statybų inžinerijos bendrovė „Caverion Lietuva“ pasirašė sutartį su lazerinių technologijų gamintoja „Light Conversion“ dėl švarių patalpų (angl. Cleanrooms) įrengimo naujajame lazerių mokslinių tyrimų centre. „Naujai suplanuotų švarių patalpų įrengimo rangovu pasirinkome „Caverion Lietuva“ įmonę. Pasirinkimą lėmė anksčiau šios įmonės „Light Conversion“ patalpose įdiegtas panašus techninis sprendimas, konkurencinga kaina ir puiki rangovo reputacija“, – teigia įmonės […]