Tyrimas išryškino mūsų požiūrį į drabužių priežiūrą – tai vargina: ekspertai įvardijo, ką darome ne taip

1

Tyrimas išryškino mūsų požiūrį į drabužių priežiūrą – tai vargina: ekspertai įvardijo, ką darome ne taip

Jei nepažįstate nė vieno, kuris mėgautųsi paklodžių lyginimu ar medituotų džiaustydamas drabužius, nieko nuostabaus. Neseniai atliktame tyrime paaiškėjo, jog daugybė lietuvių šių iš pažiūros paprastų užduočių negali pakęsti. Instagramo paskyros „Susitvarkyk“ autorė Toma Šokelė kadaise ir pati dalies jų kratėsi, tačiau ilgainiui atrado esminę nemeilės priežastį. Kokia ji ir kokias visiems praversiančias rūpinimosi skalbiniais taisykles moteris susikūrė?

Viskas prasideda nuo planavimo

Net 50 proc. apklaustųjų, dalyvavusių tyrime apie drabužių priežiūros įpročius, didžiausias galvos skausmas yra lyginimas. Maždaug po 30 proc. šalies gyventojų nemaloniais darbais įvardija skalbinių džiaustymą, rūšiavimą, lankstymą ir etikečių skaitymą. Sąrašo pabaigoje – skalbimo priemonių dozavimas ir reikiamų programų parinkimas. T. Šokelė įsitikinusi, jog kažko nemėgti esame linkę tuomet, kai paprasčiausiai nemokame to daryti teisingai.

„Didžiausiu iššūkiu tuomet tampa net menkiausi dalykai ir problemą įžvelgiame daug didesnę nei ji iš tikrųjų yra. Man buvo panašiai su drabužių džiaustymu ir ypač jų lyginimu – atrodydavo, kad vien išsitraukti lentą bei lygintuvą trunka visą amžinybę, ką jau kalbėti apie patį lyginimo procesą“, – pasakoja T. Šokelė.

Taigi pirmiausia moteris pakeitė visos skalbinių rutinos planavimą. Nebelaukdavo, kol jų krepšys prisipildys, pradėjo skalbti dažniau po mažiau, o daiktams išdžiūvus nebeatidėliodavo jų lankstymo ir sudėliojimo į vietas: „Tad patariu skalbimus ir džiovinimus planuoti tokiais kiekiais, kuriuos galėtumėte sutvarkyti per kartą, ir stengtis nepamesti darbų eiliškumo bei ritmo.“           

Galutinai naštą T. Šokelei palengvino skalbyklėje atrasta funkcija užbaigti skalbimą garais, sumažinant lyginimo poreikį, bei sprendimas įsigyti džiovyklę. Joje išdžiūvusius skalbinius tvarkymosi subtilybių žinovė skuba sulankstyti dar šiltus – taip susiglamžymo rizikos lieka dar mažiau.

„Kai kurių audinių lyginimo išvis išvengtumėte iškart sukabinę juos ant pakabų. Aš dažnai taip darau su lininiais drabužiais. Taip pat drabužį, kurio prisireikė čia ir dabar, galima įmesti į džiovyklę nustačius garų funkciją arba perbraukti šlapiais delnais per jį jau apsivilkus“, – paprastomis gudrybėmis nemėgstantiems lyginti dalijasi T. Šokelė.

Skalbinius pašnekovė dažniausiai lanksto sėdėdama ant sofos priešais TV, klausydamasi įtraukiančių laidų, tinklalaidžių ar muzikos: „Taip su užduotimi susitvarkau nepastebimai. Tiesa, stengiuosi jos imtis, kai vaikų nėra šalia – jiems patinka „išpakuoti“ mano skalbinius ne mažiau nei kalėdines dovanas.“

Skalbkite, džiovinkite bet ką, tačiau ne bet kaip

„Electrolux“ grupės mokymų vadovas ir buitinės technikos ekspertas Ignas Bernotas sako, jog šiuolaikiška buitinė technika šiandien kuriama taip, kad padėtų taupyti ne tik brangiausią laiko resursą.

„Pavyzdžiui, skalbyklėje ar džiovyklėje atšviežinus vos kartą apsivilktą drabužį garais, jis vėl gaiviai kvepia ir atrodo visiškai tvarkingai. Rečiau jį skalbdami tausojate tiek patį audinį, kuris tarnauja ilgiau, tiek energiją bei vandenį. Panašūs techninių pagalbininkų pliusai išties kuria vertę ir sumažina rūpesčių kasdienybėje“, – dėsto žinovas.

Taip pat pažangūs belaidžio interneto sąsają turintys prietaisai geba parinkti programas pagal audinių tipą ir spalvą skalbiant bei džiovinant – tai, anot I. Bernoto, padeda išvengti jų sugadinimo. Tokia pati ir automatinio skalbimo priemonių bei minkštiklio dozavimo pagal skalbinių įkrovos svorį paskirtis. Deja, keblių situacijų šiais klausimais kai kuriems naudotojams vis dar pasitaiko.

„Pastebėjome, kad sunkiausia žmonėms susidraugauti su vilna. Taip pat su šilku ir kitokiais delikačiais audiniais, galiausiai – su lauko drabužiais, striukėmis. Dauguma respondentų atsakė naudojantys skystąjį skalbiklį, tačiau prisipažino dažnai nežinantys, kiek tiksliai jo reikia“, – tyrimo išvadas komentuoja I. Bernotas.

T. Šokelei po kelių nesmagių pamokų netinkamai išskalbus vilnonius drabužius neliko jokių abejonių, kad geriausiai jais pasirūpina konkreti skalbyklės funkcija. Kuri, beje, skirta ir šilkiniams audiniams.

„Buitinės technikos gamintojai sutrumpina mums kelią ir pagal drabužio tipą sukuria jam geriausiai tinkančias programas – tad tokius specialios priežiūros reikalaujančius audinius, įskaitant ir lauko drabužius bei striukes, drąsiai galima ir skalbti, ir džiovinti automatiškai. Aš, tiesa, esu įpratusi išskalbtą vieną vilnonį megztinį patiesti ant rankšluosčio, tačiau jei šio audinio skalbinių daugiau, visi jie po skalbimo keliauja į džiovyklės būgną“, – dalijasi T. Šokelė.

Pataria pasitikėti buitine technika ir pakeisti požiūrį

I. Bernotas rekomenduoja prietaisų savininkams nesibaiminti aukštų temperatūrų skalbiant, nes ši neva gali pažeisti audinius, ir atsikratyti priešingos minties – jog žemos temperatūros programa neišskalbs pakankamai.

„Drabužių gamintojai geriausiai žino, kokia priežiūra tinka jų kūriniui, o buitinės technikos gamintojai – kaip turi veikti skalbyklė, kad tam audiniui nepakenktų ir išskalbtų nešvarumus efektyviai. Perskaičius tai, kas parašyta drabužio priežiūros etiketėje, ir naudojimosi prietaisu instrukcijas apie būtent tokio audinio skalbimą, ši informacija sutaps – vadinasi, skalbimo rezultatai bus tiksliai tokie, kokių tikitės“, – aiškina ekspertas.

T. Šokelė priduria, kad vienos ir tos pačios „geriausiai viską išmanančios“ programos visiems skalbiniams naudojimas gali būti užsilikęs iš senų laikų, kuomet primityviose skalbimo mašinose buvo vienintelė funkcija.

„Aš ir pati kažkada viską skalbdavau vadovaudamasi šia nuostata. Tačiau supratau, kad darydavau sau meškos paslaugą –  skirtingi audiniai iš tiesų reikalauja skirtingos priežiūros, tad į tai neatsižvelgdama juos tik gadindavau. Bet galiausiai išmokau saugoti ir vertinti turimus daiktus“, – svarsto T. Šokelė.

Sąmoningesnis, rūpestingesnis požiūris į dėvimus drabužius iš tiesų gali palengvinti jų priežiūros rutiną. Modernūs technologiniai sprendimai, kurie ateityje neabejotinai dar tobulės, taip pat skirti šiandieninius poreikius atliepiančiam komfortui namuose susikurti. Tinkamai išnaudojus visas buities prietaisų galimybes greičiausiai nebeteks kamuotis laukiant neįmanomo –  kad skalbinių krūvos pačios susidžiaustys ar išsilygins.

Pranešimą paskelbė: – -, Berta And, UAB

Rekomenduojame

Klaipėdos LEZ darbą pradėjo nauja į eksportą orientuota REHAU gamykla

Klaipėdos LEZ darbą pradėjo nauja į eksportą orientuota REHAU gamykla

Sausio 20 dieną Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) oficialiai atidaryta moderni Vokietijos polimerų kompanijos REHAU gamykla, kuri yra 35-oji pasaulyje ir 15-oji Europoje. Individualiems įmonės poreikiams pritaikytą 19 tūkst. kv. m ploto gamyklą per rekordiškai trumpą laiką pastatė darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Praėjusių metų pabaigoje vystytojas gamyklą pardavė Maltos investicijų kompanijai […]

Dėmesys sveikatai ir laisvė nuo technologijų: 2022-ųjų naujienos išmaniųjų namų rinkoje

Dėmesys sveikatai ir laisvė nuo technologijų: 2022-ųjų naujienos išmaniųjų namų rinkoje

Nuvilnijus svarbiausiai technologijų parodai pasaulyje „CES 2022”, kurioje pristatomos svarbiausios metų technologijų naujienos ir tendencijos, išmaniųjų namų rinka taip pat žengia į priekį – specialistai Lietuvoje diegia vis išradingesnius protingų namų sprendimus.  Kaip teigia išmaniųjų namų sistemų įmonės  „LIBERTI išmaniam gyvenimui“ vadovas ir šios srities ekspertas Raimondas Rakauskas, šiais metais dėmesys skiriamas kurti ne išmanius daiktus, o išmanius namus ir išmanų gyvenimą. Pasak jo, kai kurie Lietuvoje ir pasaulyje jau diegiami sprendimai […]

„Realco“ įsigijo sklypą Vilniaus Parodų g.

„Realco“ įsigijo sklypą Vilniaus Parodų g.

Viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Lietuvoje bendrovė „Realco“ įsigijo daugiau nei 2,4 ha žemės sklypą ir jame esančius statinius sostinės Parodų g. 1, kur norėtų vystyti gyvenamosios paskirties projektą. „Šią Lazdynų vietą matome kaip idealią vystyti gyvenamosios paskirties projektus, pretenduojančius tapti prestižiniais. Tai lemia ypatinga aplinka arti gamtos ir Neries upės, nedidelis atstumas iki miesto […]

Audros nuostoliai – šimtatūkstantiniai: nuplėšti stogai, išdaužti langai, apgadinti automobiliai

Audros nuostoliai – šimtatūkstantiniai: nuplėšti stogai, išdaužti langai, apgadinti automobiliai

Nuo ketvirtadienio Lietuvą alinančios audros šalies gyventojams atnešė šimtatūkstantinius nuostolius – padaryta žala gyvenamiesiems namams, transporto priemonėms, ūkiniams pastatams bei kieme laikomam žmonių turtui. Draudimo bendrovė „Gjensidige“ šiuo metu yra rezervavusi daugiau beveik 200 tūkst. eurų gamtos stichijos padarytai žalai atlyginti. Meteorologams pranešant apie trečiadienį iki 20 m/s vėl sustiprėsiančius oro gūsius, draudikai mano, kad […]

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Prieš aštuonerius metus Povilas Jankauskas kartu su žmona priėmė drąsų sprendimą. Jungtinėje Karalystėje gyvenusi šeima nusprendė sugrįžti į Lietuvą ir įsikūrė… visiškai šalia Utenos. Čia jie ne tik įkūrė nuosavą verslą, bet ir džiaugiasi kokybišku gyvenimu. Šešerius metus užsienyje gyvenusi pora į Lietuvą sugrįžo 2013-aisiais. Nors svarstė apie gyvenimą Vilniuje, Klaipėdoje ar Druskininkų kurorte, galiausiai […]

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

UAB Merko statyba baigė darbus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos inicijuotame projekte – bendrovė renovavo Lietuvos kariuomenės Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono kareivinių pastatą. Į Kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktam istoriniam statiniui remonto jau labai reikėjo – įtrūko sienos ir įgriuvo stogas, pats jis buvo avarinės būklės. „Kareivinės atnaujintos ne tik pagal paveldo reikalavimus, išlaikant istorinę […]