Tyrimas: aukštos palūkanos tik daliai gyventojų trukdo įsigyti būstą

1

Tyrimas: aukštos palūkanos tik daliai gyventojų trukdo įsigyti būstą

Pusė nuosavo būsto neturinčių ir jį įsigyti ateityje ketinančių Lietuvos gyventojų dabar to nedaro dėl nepakankamų pajamų, rodo naujausia „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa. Vis dėlto, palyginus su gyventojais Latvijoje ir Estijoje, žmonės Lietuvoje kur kas pozityviau nusiteikę dėl daugelio kaimynus neraminančių priežasčių.

Apklausa rodo, kad Lietuvoje dažniausia priežastis, stabdanti gyventojus nuo savo būsto įsigijimo, yra nepakankamos pajamos (49 proc.). 39 proc. gyventojų nurodo, kad neturi pakankamos sumos pradiniam įnašui, 38 proc. žmonių stabdo bendra ekonominė situacija, dar 37 proc. neįsigyja būsto dėl šiuo metu esančių aukštų palūkanų normų.

Apie ketvirtadalį respondentų nurodė, kad būsto neįsigyja dabar, nes jaučia neužtikrintumą dėl ateities, 14 proc. teigia, kad neranda jų poreikius atitinkančio būsto, o maždaug kas dešimtas respondentas šiuo metu neperka savo būsto, nes negalėtų skirti pakankamai lėšų komunaliniams mokesčiams sumokėti arba turi dvejonių dėl geopolitinės situacijos ir vykstančių karų.

Kaip pastebi „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius, nors šalies gyventojai savo sprendimą įsigyti būstą atideda dėl įvairių priežasčių, daugeliu atvejų esame nusiteikę pozityviau nei mūsų kaimynai Latvijoje ir Estijoje. Pavyzdžiui, net 59 proc. Estijos gyventojų nurodė būsto neperkantys dėl ekonominės situacijos – tai 21 proc. punktu daugiau, nei Lietuvoje.

Estijos arba Latvijos gyventojai taip pat po maždaug 5–10 proc. punktų dažniau nei gyventojai Lietuvoje nurodė esantys susirūpinę neužtikrintumu dėl ateities, aukštomis palūkanomis, geopolitine situacija, išlaidomis komunalinėms paslaugoms.

„Kita vertus, Lietuvoje mes dažniau nei Estijoje ir Latvijoje nurodėme neturintys pradinio įnašo (Lietuvoje 39, Estijoje 35, Latvijoje 28 proc.). Bent iš dalies tai būtų galima sieti su tuo, kad Lietuvoje ir Estijoje nekilnojamojo turto kainos yra panašios, tačiau mūsų šalyje pajamos atskaičius mokesčius yra žemesnės ir sutaupyti tokio paties dydžio pradiniam įnašui užtrunka kiek ilgiau. Tuo tarpu Latvijoje būstų kainos mažesnės, tad ir taupymo problema ne tokia didelė“, – sako E. Jurevičius.

Iš apklaustų žmonių, Lietuvoje žmonės taip pat dažniausiai tarp Baltijos šalių gyventojų yra įgiję būstą nei Estijos ar Latvijos gyventojai turi savo būstą apklaustų Lietuvos gyventojų.

Daugiausia priežasčių neįsigyti savo būsto nurodo jaunimas

Žvelgiant į skirtingų amžiaus grupių nurodytas priežastis šiuo metu neįsigyti būsto, matyti nemažas skirtumas tarp 25–34 metų amžiaus ir vyresnių gyventojų, teigia ekspertas.

Jauni, bet didžiąja dalimi jau savarankiškai gyvenantys žmonės kur kas dažniau nei vyresni gyventojai nurodo, kad juos nuo savo būsto įsigijimo stabdo visos nurodytos priežastys, išskyrus gaunamą atlyginimą – šią priežastį dažniau nurodo vyresni gyventojai.

„Taip pat daugiausia, t. y. net pusė 25–34 metų amžiaus žmonių nurodė, kad juos stabdo Įmokų dydis esant dabartiniam palūkanų lygiui. Palyginimui, tik apie ketvirtadalį 45–55 metų amžiaus gyventojų jį nurodė kaip trikdį. Jauni asmenys taip pat jautresni geopolitinės situacijos atžvilgiu – ją kaip stabdį nuo savo būsto įsigijimo nurodė 17 proc. jauniausių apklausos dalyvių, palyginus su dvigubai mažiau 45–55 m. amžiaus gyventojų“, – pastebi E. Jurevičius.

Vis dėlto, „Luminor“ banko ekspertas pataria nepamiršti, kad būsto paskola – bene ilgiausias finansinis įsipareigojimas gyvenime, todėl, jeigu turtas perkamas nuolatiniam gyvenimui, nerekomenduoja atidėti šio sprendimo dėl konkrečiu metu galiojančio palūkanų dydžio.

„Atsižvelgiant į paskolos laikotarpį, kuris dažniausiai trunka 25–30 metų, palūkanų svyravimų išvengti nepavyks, todėl svarbu įsivertinti galimus scenarijus ir turėti planą kaip pasirūpinti paskolos mokėjimu esant palūkanų pakilimui. Nepaisant to, priimant sprendimą dėl turto įsigijimo reiktų vertinti visus aspektus, ypač jeigu visos kitos aplinkybės leidžia įsigyti turtą“, – pataria E. Jurevičius.

Apklausą „Luminor“ banko užsakymu Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje 2023 metų gruodžio pabaigoje atliko tyrimų bendrovė „Norstat“. Kiekvienoje Baltijos šalyje buvo apklausta po tūkstantį 25–65 metų amžiaus žmonių.

Apie „Luminor“:

„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį. 

Pranešimą paskelbė: Simona Survilaitė, UAB „coagency”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
„Baltisches Haus“ apie tai, kas iš tikrųjų diktuoja sąlygas regionų rinkoje

„Baltisches Haus“ apie tai, kas iš tikrųjų diktuoja sąlygas regionų rinkoje

Pastaraisiais metais Lietuvos prekybinio nekilnojamojo turto rinka regionuose išgyvena naują etapą – čia aktyviai plečiasi didesni verslai, mažesni miestai tapo patrauklūs tarptautiniams prekės ženklams, verčiantys pasitempti vietinius prekybininkus. Atitinkamai verslo plėtrą regionuose tęsė ir komercinio nekilnojamojo turto plėtros ir valdymo bendrovė „Baltisches Haus“, praėjusiais metais investavusi 7 mln. eurų į du projektus Prienuose ir Kėdainiuose. […]


Aplinkos ministras Povilas Poderskis: formuosime paprastesnį ir greitesnį statybų procesą be biurokratinių kliūčių

Aplinkos ministras Povilas Poderskis: formuosime paprastesnį ir greitesnį statybų procesą be biurokratinių kliūčių

Aplinkos ministras Povilas Poderskis penktadienį Kaune vykusioje konferencijoje „GERVĖ 2025“ pristatė dar šiemet planuojamus svarbius pokyčius statybų sektoriuje. Šioje konferencijoje dalyvavo investuotojai, statytojai, nekilnojamo turto vystytojai, pramonės sektoriaus atstovai. Joje buvo aptariami aktualūs statybų reglamentavimo klausimai, pokyčiai nekilnojamo turto rinkoje, aukštųjų technologijų taikymas.  Anot aplinkos ministro, nuo 2024 metų lapkričio 1 d. įsigaliojusiose Statybos įstatymo […]


Į verslo centrą „Hero“ keliasi „COBALT“ – viena iš teisės paslaugų lyderių Baltijos šalyse

Į verslo centrą „Hero“ keliasi „COBALT“ – viena iš teisės paslaugų lyderių Baltijos šalyse

„COBALT“ tapo vienu didžiausių „Hero“ verslo centro nuomininkų – 3000 kv. m. išsinuomojusi advokatų kontora įsikurs viršutiniuose aukštuose. Šis susitarimas – didžiausias šių metų pirmojo ketvirčio biurų nuomos sandoris sostinėje.  „Darbo aplinka yra svarbi darbo kokybei. Mūsų teisininkai – jauni ir ambicingi profesionalai bei aktyvūs žmonės. Todėl ieškojome gražių, šiuolaikiškų ir kokybiškų naujų namų. „Hero“ […]


„Paupio turgus“ lankytojus kviečia į tris naujus restoranus

„Paupio turgus“ lankytojus kviečia į tris naujus restoranus

Nekilnojamojo turto bendrovės „Darnu Group“ valdomas „Paupio turgus“ pristato naujus vardus – prie maisto gurmanų pamėgtos erdvės jungiasi trys restoranai. Vieną iš jų – pagal Meksikos ir Lotynų Amerikos virtuvės koncepciją kuriamą „Padre duos pipirų“ – vysto pati gastronominės erdvės valdytoja.  Anot „Darnu Group“ restoranų veiklos ir plėtros vadovės Anželikos Šiško, trijų naujų vardų įsiliejimas […]


Rūdninkų karinio miestelio I etapą statanti „EIKA Construction“: keliame sau tikslą projektą užbaigti puse metų anksčiau

Rūdninkų karinio miestelio I etapą statanti „EIKA Construction“: keliame sau tikslą projektą užbaigti puse metų anksčiau

Rūdninkų karinio miestelio statybos ir jų projektavimas – neeilinis projektas, reikalaujantis aukščiausios kompetencijos ir itin atsakingo pasiruošimo. Vien pirmojo etapo statyboms vienu metu yra projektuojami 29 statiniai. Tam, kad visi darbai būtų atlikti kokybiškai ir laiku, „EIKA Construction“ kartu su partneriais subūrė didesnę kaip 130 architektų, konstruktorių, projekto vadovų, statybos vadovų inžinierių ir kitų reikalingų […]


Prekybos centro „Mada“ rekonstrukcija: „Baltisches Haus“ su SEB banku susitarė dėl 44 mln. eurų finansavimo

Prekybos centro „Mada“ rekonstrukcija: „Baltisches Haus“ su SEB banku susitarė dėl 44 mln. eurų finansavimo

Prekybos centro „Mada“ rekonstrukcijos projektas žengia į kitą etapą – komercinio nekilnojamojo turto plėtros ir valdymo bendrovė „Baltisches Haus“ praneša apie su SEB banku sudarytą 44 mln. eurų vertės finansavimo sutartį. Projektas finansuojamas kaip žalioji, į tvarią miestų plėtrą orientuota paskola. „Šis finansinis susitarimas įgalina mus įgyvendinti ambicingą, didelės apimties projektą. Vertiname partnerystę su SEB […]