Penktadienį Aplinkos ministerijoje įvyko nuotolinė diskusija, kurioje pristatyta Kauno technologijos universiteto mokslininkų parengta analizė apie rengiamus pasiūlymus dėl slėptuvių, kolektyvinės apsaugos statinių ir priedangų techninio normavimo reikalavimų.
Šiame renginyje dalyvavo statybininkų, projektuotojų asociacijų, Lietuvos architektų rūmų, savivaldybių, valstybinių institucijų atstovai, miestų vyriausieji architektai, šios srities mokslininkai, kiti suinteresuoti asmenys.
Diskusijos dalyviai buvo supažindinti su šioje studijoje rengiamų pasiūlymų struktūra, pristatyta, kokie reikalavimai šiems objektams numatyti Lietuvos teisės aktuose, socialiniai partneriai supažindinti su Suomijos ir Švedijos praktika įrengiant tokius objektus. Būtent šių šalių patirtį ketinama pritaikyti Lietuvoje.
Susitikimo dalyviai diskutavo dėl būsimų techninių reikalavimų šiems statiniams, teikė konkrečius siūlymus.
Pirminiuose analizės siūlymuose Kauno technologijos universiteto mokslininkai rekomenduoja, kad priedangoje vienam žmogui būtų skiriama 1,5 m2 ploto, ji būtų parengta naudojimui per 12 valandų nuo pranešimo apie pavojų paskelbimo. Priedangos turi apsaugoti žmones nuo kinetinio poveikio ir stiklo duženų, todėl siūloma jas projektuoti ar įrengti iš atitinkamų savybių monolitinio arba surenkamo gelžbetonio konstrukcijų. Šiems statiniams nebūtų nustatomi vėdinimo-oro tiekimo papildomi reikalavimai, nebūtų privaloma patalpų šildyti, rekomenduojama, tačiau neprivaloma, įrengti vandentiekį. Taip pat priedangoje turėtų būti užtikrintas elektros tiekimas, jos turi būti pritaikytos žmonėms su negalia.
Po šio susitikimo mokslininkai iki š. m. gruodžio vidurio yra įsipareigoję parengti galutinę studiją. Tuomet šis dokumentas bus dar sykį pristatytas ir aptartas su socialiniais partneriais.
Aplinkos ministerija, gavusi galutinai su praktikais mokslininkų išdiskutuotus pasiūlymus, kitų metų pradžioje parengs teisės aktą, kuriame bus nustatyti šie projektavimo reikalavimai. Planuojama, kad tai bus padaryta kitų metų I ketvirtį.
Nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigaliojęs Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymas numato prievolę visuose naujai statomuose visuomenės poreikiams skirtuose pastatuose, kuriuose vienu metu gali būti daugiau kaip 100 žmonių arba daugiau kaip 5 aukštų daugiabučiuose suprojektuoti ir įrengti priedangas.
Priedanga – tai yra statinys, patalpa, inžinerinis įrenginys ar kitas objektas, kuriame gyventojai trumpą laiko tarpą išvengtų gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių oro pavojaus atveju, apsisaugotų nuo netiesioginio apšaudymo ar kitų kinetinių grėsmių karinės agresijos metu: atakų iš orlaivių, raketų, artilerijos ugnies sukeltų sprogimo smūgio bangų, skeveldrų, nuolaužų ar atsitiktinių kulkų.
Šiuo metu galima minėtos paskirties patalpas projektuoti ir statyti, remiantis analogais, rekomendacijomis, ekspertiniu vertinimu. Pertvarkyti jau įrengtų patalpų, atsiradus naujiems normatyvams, nereikės.
Pranešimą paskelbė: Audris Kutrevičius, LR aplinkos ministerija
Rusijai tęsiant karą prieš Ukrainą, Lietuvoje netyla svarstymai apie šalies saugumui būtinos infrastruktūros pokyčius. Vienas jų – nuo šių metų sausio įsigaliojęs reikalavimas įrengti priedangas ar slėptuves naujos statybos viešosios paskirties objektuose ir aukštesniuose nei penkių aukštų daugiabučiuose. Tačiau kol kas nėra reglamento, kaip šie statiniai turėtų būti projektuojami, kas už juos mokėtų – verslas […]
„Summus Capital“, viena didžiausių nekilnojamojo turto investicijų bendrovių Baltijos šalyse, Lietuvoje valdanti biurų kompleksą „Park Town“ bei prekybos kompleksą „Nordika“, paskelbė 2023 m. trečiojo ketvirčio finansinius rezultatus. Šiuo laikotarpiu ketvirtadaliu išaugęs grynasis pelnas ir 11,6 proc. padidėjęs grynųjų pinigų balansas – tik dalis įmonės rodiklių, pasiekusių puikių rezultatų. 2023 m. trečiąjį ketvirtį estiško kapitalo „Summus […]
Įsirengiantys būstą vis dažniau nepamiršta ir dūmų detektoriaus, visgi statistika dar neramina – iš visų trijų Baltijos šalių lietuviai prasčiausiai rūpinasi savo namų apsauga nuo gaisro. Norėdama pagerinti situaciją, draudimo bendrovė „If“ organizuoja specialius renginius „Nėra namų be dūmų“, kuriuose išdalys 1 200 dūmų detektorių. Artimiausias renginys – Kaune, Vienybės aikštėje, lapkričio 28 d. 11.30–12.30 […]
Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ lapkričio 23 dieną atidarė naują parduotuvę Klaipėdos rajone, adresu Žalioji g. 36, Ginduliai. Gyvenamųjų namų statyba Ginduliuose sparčiai plečiasi, tačiau prekybos vietų gyvenvietėje ypač trūko. Naujosios parduotuvės vieta pasirinkta atsižvelgiant į gyventojų poreikį apsipirkti greitai ir patogiai, negaištant daug laiko kelionėms. Naujoje „Maximoje“ – galimybė sutaupyti prieš šventes Tikimasi, jog moderni […]
Vievyje oficialiai atidaryti senjorų globos namai „Gemma“ Vievio namai, kuriuose jau apsigyveno pirmieji senjorai. Tarp jų – ir Amerikos lietuvė, atvykusi tiesiai iš oro uosto. Kone 5 tūkst. kv. m ploto komplekse galės apsigyventi 160 senjorų. Rėmėsi užsienio pavyzdžiais „Norėjome pastatyti modernius globos namus, kurie atitiktų šiuolaikinio ir ateities senjoro poreikius, ir mums tai pavyko. […]
Statyba paprastai orientuota į žmogų. Statybos ir rekonstravimo darbai Lietuvos zoologijos sode Kaune įvedė dar vieną, patį svarbiausią šiame objekte elementą – gyvūnus. Tad įmonei STATYBOS RITMAS, šio projekto generaliniam rangovui, teko įgyvendinti netradicinį projektą. Projektą, finansuotą valstybės ir Europos Sąjungos lėšomis, įmonė įgyvendino per dvejus metus. Kaip komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas, projektas, kurį […]