Susipažinęs su Seimui pateiktu daugiabučius namus Vilniaus misionierių vienuolyno ir Viešpaties Dangun Žengimo bažnyčios ansamblyje (toliau – Misionierių ansamblis) statančios UAB „Misionierių namai“ raštu dėl aplinkos viceministrės Rėdos Brandišauskienės ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos priežiūros inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (toliau – VTPSI) neva vykdomo nepagrįsto sąžiningų investuotojų persekiojimo, Seimo narys Naglis Puteikis vertina tai kaip eilinį šios įmonės bandymą įbauginti viešąjį interesą ginančią instituciją bei primena, kad su šiomis statybomis yra susiję net du teismų pripažinti kyšininkavimo atvejai.
Kad visuomenė galėtų susipažinti su UAB „Misionierių namai“ raštu, adresuotu Seimo frakcijų, Aplinkos apsaugos ir Ekonomikos komitetų bei Antikorupcijos komisijų vadovams, skelbiame jo kopiją.
R. Brandišauskienė kaltinama, neva dėl savo „beatodairiško“ noro „sutrukdyti užsienio investuotojų projektą“ įtraukė „jai pavaldžią“ VTPSI „į visiškai nereikalingą teisminę kovą“, pavertė savo „ambicijų įkaite ir klusniu įrankiu savo neracionaliais ir neteisėtais veiksmais trikdyti šio projekto įgyvendinimo eigą“, todėl VTPSI „atlieka privataus užsienio investuotojo persekiojimo veiksmus“, dėl kurių „projektą finansuojantys bankai atsisako suteikti reikalingą finansavimą“, o UAB „Misionierių namai“ 2017 m. gruodžio 22 d. turėjo sustabdyti visus statybos darbus ir patyrė „didelius finansinius nuostolius“.
Statybas Misionierių ansamblyje vykdanti įmonė prašo, kad Seimas „parlamentinės kontrolės rėmuose“ įvertintų viceministrės R. Brandišauskienės ir VTPSI veiksmus.
Seimo narys N. Puteikis atkreipia dėmesį, kad pagrindinis UAB „Misionierių namai“ kaltinimas – tai, jog VTPSI gina viešąjį interesą Vilniaus m. apylinkės teisme šiuo metu nagrinėjamoje civilinėje byloje dėl leidimo statyti Misionierių ansamblyje daugiabučius namus panaikinimo ir įpareigojimo sutvarkyti statybvietę pagal galiojančių teisės aktų reikalavimus.
Seimo nario vertinimu, būtent su šia byla yra susijęs Seimui pateikto rašto tikslas – parlamentinę kontrolę bandoma panaudoti kaip įrankį, siekiant priversti VTPSI atsisakyti principingos pozicijos.
Taip pat N. Puteikis atkreipia dėmesį į šiame rašte atskleistą aplinkybę, neva pagal „byloje derinamą taikos sutarties projektą“ Vilniaus miesto savivaldybės administracija „sutiko prisiimti įsipareigojimus panaikinti Vilniaus Senamiesčio regeneravimo projekto koncepciją“, kuriai prieštarauja projekto sprendiniai, bei išduoti naują statybų leidimą.
„Jei tai, kas parašyta, yra tiesa, tai – atvira korupcija. Jeigu savivaldybė pagal UAB „Misionierių namai“ pageidavimą ketina panaikinti šiai įmonei neįtinkantį teritorijų planavimo dokumentą, privalomą visiems piliečiams, tai turime dar vieną atvejį, kai lygesniems už lygius galioja kitos žaidimo taisyklės. Turbūt ne pagal visų asmenų pageidavimus savivaldybė teikia tokias paslaugas“, – pažymi N. Puteikis.
Seimo narys primena, kad statybas Misionierių ansamblyje vykdanti įmonė jau ne pirmą kartą grasina viešąjį interesą ginančiai institucijai. 2017 m. vasarą UAB „Misionierių sodai“ atstovaujanti advokatų kontora bandė priversti Valstybinę kultūros paveldo komisiją atšaukti jos kreipimąsi į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą dėl tų pačių statybų teisėtumo, grasindama, kad per 14 dienų neįvykdžius šio reikalavimo inicijuos baudžiamąsias bylas bei pareikš ieškinius valstybei dėl žalos atlyginimo, į bylą trečiaisiais asmenimis įtraukdama komisijos narius, balsavusius už kreipimąsi į prokuratūrą, ir šį kreipimąsi parengusius darbuotojus (žr. Valstybinės kultūros paveldo komisijos pranešimą: https://vkpk.lt/naujienos/valstybine-kulturos-paveldo-komisija-siekiama-ibauginti-del-statybu-salia-vilniaus-misionieriu-vienuolyno/).
Dar viena aplinkybė, kurią N. Puteikis ragina prisiminti, skaitant UAB „Misionierių namai“ reiškiamus priekaištus Lietuvos valstybei dėl tariamo užsienio investuotojų „persekiojimo“ ir trukdymo „įgyvendinti teisėtus projektus“ – tai, kad su minėtomis statybomis yra susiję net du teismų pripažinti kyšininkavimo atvejai.
2011 m. rugsėjį Vilniaus m. 1-asis apylinkės teismas, o 2012 m. kovą Vilniaus apygardos teismas pripažino Gintarą Kazaką, buvusį Vilniaus m. savivaldybės tarybos narį, kaltu dėl bandymo papirkti kitą šios tarybos narį Vidą Urbonavičių keliuose epizoduose, iš kurių vienas – bandymas 2008 m. sausį 10 000 litų dydžio kyšiu papirkti V. Urbonavičių, kad jis paveiktų Vilniaus m. miesto savivaldybės Privatizavimo komisijos narę Birutę Galinienę balsuoti už sprendimą atleisti pastatą Misionierių ansamblio teritorijoje nusipirkusią bendrovę „Corpmanagement“ nuo 2 mln. litų delspinigių mokėjimo.
Antroji byla yra tiesiogiai susijusi su kelią statyboms atvėrusiu specialiuoju planu, nes joje priimtu baudžiamuoju įsakymu Vilniaus m. apylinkės teismas piliečiui P. T. skyrė 26 000 Lt dydžio baudą už tai, kad 2012 m. pavasarį, veikdamas savo ir uždarosios akcinės bendrovės „( – )“ interesais, jis pažadėjo Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus padalinio vedėjui V. K. 20 000 litų kyšį ir netrukus pusę šios sumos davė, kad V. K. arba jo pavaldinys pritartų Misionierių ansamblio specialiojo plano projektui, neatitinkančiam Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamento reikalavimų, bet atitinkančiam verslininkų norus pastatyti kuo didesnės kvadratūros pastatą.
N. Puteikis nurodo, kad šis baudžiamasis įsakymas yra paskelbtas nuasmenintas (interneto prieiga: http://eteismai.lt/byla/257759991693430/1-1447-295/2012), o pateikti nenuasmenintą jo kopiją Vilniaus m. apylinkės teismas atsisakė, ir „P. T.“, baustas už korupcinę veiką, tiesiogiai susijusią su statybomis Misionierių ansamblyje, iki šiol lankosi įvairiose institucijose kaip šias statybas vykdančios įmonės atstovas ir dalyvauja svarstant su jomis susijusius klausimus (išsamiau žr.: http://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=15289&p_k=1&p_t=174334&p_a=0).
Iliustracija – Zygmunto Vogelio (1764–1826) litografija (apie 1800 m.)
Pranešimą paskelbė : Naglis Puteikis, Lietuvos Respublikos Seimas
Pradėti statyti svajonių namą gali atrodyti sudėtinga, bet su tinkamu planavimu ir pasiruošimu procesas tampa žymiai sklandesnis. Štai keli svarbūs žingsniai: Tai yra esminiai žingsniai, norint pradėti svajonių namo statybą. Bendrinti
Garažo statyba savo sklype gali būti puikus būdas padidinti komfortą ir patogumą, tačiau yra keli svarbūs aspektai, kuriuos reikia žinoti prieš pradedant statybas. Tai apima planavimą, teisės aktus, statybos leidimus ir pačią statybos eigą. Štai svarbiausi žingsniai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį: 1. Žemės sklypo naudojimo paskirtis 2. Statybos leidimas 3. Atstumas nuo sklypo ribų […]
Vilniaus miesto savivaldybė kartu su daugiabučių renovacijos projektus administruojančia įstaiga „Atnaujinkime miestą“ ir „2XJ“ architektais pristatė „Daugiabučių modernizacijos architektūros gaires“. Visi norime, kad Lietuvoje renovacija pagaliau įsibėgėtų ir duotų realius energijos sutaupymo ir poveikio klimato kaitai mažėjimo rezultatus. Tačiau ar gali šališka studija ir jos pagrindu parengtos gairės tai užtikrinti? Kieno interesus atstovauja Vilniaus miesto […]
Dušo durys – tai stiklinė arba plastikinė pertvara, skiriančia dušo zoną nuo likusios vonios kambario dalies. Jos užtikrina, kad vanduo nepatektų ant grindų ir kitų paviršių, taip išlaikydamos vonios kambarį sausu. Dėl kokių priežasčių gali prireikti naujų dušo durų? Priežastys, dėl kurių gali prireikti naujų dušo durų: Dušo durys yra svarbi vonios kambario dalis, tačiau […]
Šiandien simbolinio renginio metu atidaryta baigta jau priešpaskutinė rekonstruojamo kelio „Via Baltica“ nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos atkarpa. Didžiausią nepriklausomos Lietuvos kelių infrastruktūros plėtros projektą ketinama baigti kitąmet, šiandien atidarytoje ilgiausioje, techniškai sudėtingiausioje ir naujų statinių skaičiumi didžiausioje „Via Baltica“ atkarpoje modernizavimo darbai vyko vos daugiau nei metus. „Ne taip seniai šiame ruože įkasėme kapsulę […]
Europos investicijų bankas (EIB) patvirtino Lietuvos prašymus, parengtus pagal Aplinkos ministerijos finansavimo kryptis, ir skyrė 214 mln. eurų investicijų iš Modernizavimo fondo: 165 mln. eurų daugiabučių atnaujinimui ir 49 mln. eurų savivaldybių viešiesiems pastatams renovuoti. „Europos investicijų banko ir Europos Komisijos sprendimas skirti daugiau nei 200 mln. eurų Lietuvos modernizavimo prioritetams – daugiabučių ir savivaldybių […]