Sodininkystės ekspertai: nepriekaištingos vejos paslaptis paprasta – dažnas pjovimas

1

Sodininkystės ekspertai: nepriekaištingos vejos paslaptis paprasta – dažnas pjovimas

Lietuvos gyventojams jų namus supanti veja yra ne tik vienas iš aplinkos elementų. Kas antras (51 proc.) išpuoselėtoje vejoje mato grožį, 4 iš 10 (38 proc.) žiūrėdami į tokią veją jaučia ramybę, o kas penktas (19 proc.) – pasididžiavimą, rodo bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa.

Tiesa, nemažai žmonių prisipažįsta, kad jų veja niekada nebūna verta pasigėrėjimo. Vešlia ir lygiai nupjauta veja negalintys džiaugtis teigia apie 7 proc. apklausos dalyvių, nors vejos priežiūros ekspertai tikina, kad nepriekaištinga veja gali augti bene kiekviename kieme – svarbu laikytis pagrindinių jos priežiūros principų.

Pjauti nebūtinai kartą per savaitę

Pasak sodininkystės ekspertės dr. Ingės Auželienės, kad veja būtų nepriekaištinga, svarbios trys pagrindinės taisyklės: pirma – dažnas pjovimas, antra – dažnas pjovimas ir trečia – dažnas pjovimas.

„Skamba kaip pokštas, bet iš tikrųjų dažnas pjovimas yra pagrindinė sąlyga, kad veja būtų vešli. Dažnai pjaunama veja yra skatinama plėstis, o velėna – tankėti. Kartais klaidingai manoma, kad norint paskatinti vejos tankėjimą reikia ją pjauti rečiau. Tačiau jei žolė pjaunama nedažnai ir perauginama, veja ne tankėja, o atvirkščiai – tik retėja“, – pabrėžia dr. I. Auželienė.

Kaip dažnai reikia pjauti veją, priklauso nuo žolės augimo greičio. „Husqvarna“ vejapjovių ekspertas Simas Bairašauskas sako, kad Lietuvoje daug kas laikosi principo pjauti veją kartą per savaitę, tačiau toks dažnis nebūtinai visada tinkamas. Tą patvirtina ir apklausos rezultatai – ketvirtadalis nurodė, kad jiems nepavyksta palaikyti vienodo vejos aukščio.

„Jei oras šiltas ir lietingas, veja patręšta, ji auga labai greitai, tad vos po savaitės veja gali būti labai aukšta ir labiau priminti pievą, o ne veją. Kai laikosi sausra, o veja papildomai nelaistoma, natūralu, kad ji augs lėčiau, pjauti reikės rečiau. Todėl visada reikia atsižvelgti į žolės augimo greitį, o ne į tai, kiek laiko praėjo nuo paskutinio pjovimo. Norint nepriekaištingos vejos, gali tekti ją pjauti du ar net tris kartus per savaitę. Tai ir daro robotai vejapjovės – jie dirba kasdien ir taip neleidžia vejai išstypti, stiprina velėną ir tankina veją“, – pasakoja S. Bairašauskas.

Robotai vejapjovės naudingi ir tuo, kad pastoviai palaiko vienodą vejos aukštį, kas taip pat yra labai svarbu bendrai jos išvaizdai. Ekspertas atkreipia dėmesį, kad nuolat dirbantys robotai nupjauna tik vejos viršūnėles, kurios yra sėkmingai čia pat mulčiuojamos, tai padeda išlaikyti drėgmę vejoje, todėl veja gali būti pjaunama žemiau. Pjaunant veją paprasta vejapjove, S. Bairašauskas pataria nepjauti daugiau nei trečdalio esamo žolės aukščio, ypač kai oras sausas, o veja nėra papildomai laistoma. Nupjovus žemiau, saulė labiau kepins ir džiovins dirvos paviršių, šaknims bus sudarytos ne itin palankios sąlygos ir veja gali pradėti skursti, nustoti augti.

Tręšti ir laistyti – ne mažiau svarbu

S. Bairašauskas pasakoja, kad dar vienas vejos robotų privalumas yra tas, kad jie veją mulčiuoja nupjauta žole, kuri ilgainiui virsta natūraliomis trąšomis ir veją tenka rečiau tręšti papildomai. Tai aktualu maždaug dviem trečdaliams veją pjaunančių Lietuvos gyventojų – tik 32 proc. respondentų nurodė tręšiantys veją papildomai.

Nepamiršti reguliariai tręšti veją pataria ir dr. I. Auželienė. Jei veja pjaunama dažnai ir ji yra surenkama, tai kartu su nupjauta žole iš vejos pašalinama nemažai maisto medžiagų. Tad norint nepriekaištingos vejos, schema „pjauti-tręšti“ yra būtina.

„Ne mažiau svarbu yra ir veją laistyti. Jei pasitaiko sausos vasaros, o dirvožemis yra pralaidesnis, greičiau išdžiūvantis, tai be papildomo laistymo neįmanoma užtikrinti, kad veja visą laiką bus ideali, net jei ji bus dažnai pjaunama ir tręšiama.

Universalaus ir vieno patarimo, kaip dažnai laistyti veją, taip pat nėra. Išmanesnės laistymo sistemos turi lietaus ir dirvožemio drėgmės daviklius, tad pačios įvertina, kada ir kiek vandens išlieti. Jei tokios laistymo sistemos neturite, reikėtų atsižvelgti į vejos išvaizdą, dirvožemio būklę ir meteorologines sąlygas“, – sako ji.

Apie vandens trūkumą veja paprastai praneša pamažu keisdama spalvą iš sodrios į šviesiai žalią, kol galiausiai veja pradeda gelsti. Trūkstant drėgmės, žolės lapeliai gali susiraityti, susiraukšlėti, ji lėčiau atsigauna užminta ar prispausta. Pradėjusią džiūti veją patariama laistyti ilgiau ir gausiau, kad dirva prisigertų vandens ir žolės šaknynas nepradėtų „kilti“ į dirvos paviršių ieškodamas drėgmės.

Piktžolės – sunkiai įveikiamas priešas

Dar vienas tobulos vejos priešas yra samanos ir plačialapės piktžolės. Jas, kaip vienas iš problemų, kylančių rūpinantis veja, atitinkamai nurodo 38 ir 44 proc. Lietuvos gyventojų. S. Bairašauskas sako, kad nepageidaujamų augalų atsikratyti vejoje dažniausiai stengiamasi naudojant specialius cheminius preparatus, o kai kuriais atvejais tiesiog ravint.

„Bėda, kad net ir nupurškus ar išravėjus veją piktžolės po kurio laiko vėl pasirodo, nes jų sėklų atneša vėjas ar paukščiai, be to, gali būti nevisiškai sunykusios jų šaknynas ir augalas atauga. Kova su piktžolėmis gali tęstis be pabaigos, tačiau ją palengvinti gali tie patys robotai vejapjovės.

Veją pjaunant nuolat, vos išdygusios yra nupjaunamos ir piktžolės, jos nespėja išaugti, subrandinti ir išbarstyti sėklų, galiausiai piktžoles ar bent jų dalį nustelbia sustiprėjusi veja. Turime pavyzdžių, kai piktžolės dirbant robotui vejapjovei išnyksta arba jų stipriai sumažėja net laukinėse pievose“, – atskleidžia „Husqvarna“ sodo technikos ekspertas.

Bendrovė „Spinter tyrimai“ balandžio 19–28 d. apklausė 1006 šalies gyventojų, kurių amžius – 18-75 metai.

Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima“

Rekomenduojame

Patarimai renkantiems automatiką vartams

Patarimai renkantiems automatiką vartams

Jei jau nusipirkote ir įdiegėte varstomus vartus ir norite automatizuoti vartų atidarymo ir uždarymo procesą, taip pat jei ketinate pirkti tik varstomus vartus, turite žinoti, kas yra varstomų vartų automatika ir kokiomis savybėmis ji pasižymi. Šiandien neįmanoma įsivaizduoti patogaus įėjimo vartų valdymo be automatinių sistemų. Labai nepatogu juos atidarinėti savo jėgomis, ypač jei anga yra […]

Žali daugiabučių kiemai: tendencijos keičiasi gyventojų naudai

Žali daugiabučių kiemai: tendencijos keičiasi gyventojų naudai

Miestams vis labiau puoselėjant žaliąsias erdves, nekilnojamojo turto (NT) vystytojai taip pat vis daugiau dėmesio skiria kiemo želdynams savo projektuose. Žaliosios erdvės tampa vienu svarbiausių prioritetų. Keičiasi ne tik kiemo apželdinimo tendencijos, augmenijos rūšys ar augalų kiekis, bet ir visuomenės požiūris. Kaip formuojami želdynai daugiabučių kiemuose ir kiek laisvės sodinti augalus turi patys gyventojai, atskleidžia […]

UAB „Betono mozaika“ didina produkcijos kainas

UAB „Betono mozaika“ didina produkcijos kainas

UAB „Betono mozaika“ oficialiai praneša didinanti produktų kainas. Sprendimas didinti kainas priimtas atsižvelgiant į žaliavų, transporto bei atlyginimų kaštų didėjimą. Įmonės produkcijos kainos nesikeitė nuo 2020 metų. Planuojamas produktų kainos didinimas skirtingoms prekių kategorijoms sieks 5-10 proc. priklausomai nuo žaliavų sąnaudų ir technologinių gamybos ypatumų. „Stebėjome žaliavų kainų augimą jau nuo praeitų metų pradžios, tačiau […]

„Galio Group“: pasipelnyti iš nepagrįstų ieškinių siekiantys asmenys sukūrė problemų butų pirkėjams

„Galio Group“: pasipelnyti iš nepagrįstų ieškinių siekiantys asmenys sukūrė problemų butų pirkėjams

Dėl vieno fizinio asmens ieškinių skundžiant bendrovės „Galio Group“ plėtojamo daugiabučio „Žvėryno parkas“ statybos leidimus, su nepatogumais susiduria šio namo butų pirkėjai – ypač perkantys butus su bankų kreditais. Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) atkreipia dėmesį, kad asmenys, mėginantys pasipinigauti iš nekilnojamo turto (NT) plėtotojų manipuliuojant teisine sistema, vis dar yra opi sektoriaus problema. […]

Prasideda „SEB arenos“ rekonstrukcija, po kurios Lietuva turės vieną didžiausių Europoje uždarą teniso areną

Prasideda „SEB arenos“ rekonstrukcija, po kurios Lietuva turės vieną didžiausių Europoje uždarą teniso areną

Trečiadienį gautas statybą leidžiantis dokumentas vykdyti vieno didžiausio uždarų teniso kortų komplekso Baltijos šalyse – „SEB arenos“ Vilniuje rekonstrukciją. Tai bus jau antroji 2008 metais pastatyto komplekso plėtra, po kurios arena taps viena didžiausių Europoje. Statybos darbus planuojama baigti iki kitų metų rudens. Po rekonstrukcijos bus įrengtas specialus centrinis teniso kortas su tribūnomis, skirtas aukščiausio […]

   Ekspertas pataria: ką svarbu žinoti ketinantiems įsigyti būstą?

  Ekspertas pataria: ką svarbu žinoti ketinantiems įsigyti būstą?

Dažnam būstas tampa didžiausiu gyvenimo pirkiniu. Pastaruoju metu, fiksuojant rekordinius būsto pardavimų sandorių atvejus, didžiulė paklausa spaudžia sprendimą priimti greitai ir galbūt ne visada apgalvotai. Ekspertai įvardijo naudingiausius patarimus, kad nusipirkus nekilnojamąjį turtą netektų gailėtis. Atlikite namų darbus Pasak Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo departamento projektų vadovės Dovilės Kalvaitienės, būsto pirkimas – individualus procesas, todėl […]