Skirtingų energinių klasių būstai – kurie iš tiesų pigesni?

1

Skirtingų energinių klasių būstai – kurie iš tiesų pigesni?

Pavarčius parduodamų būstų skelbimus, nesunku pastebėti, kad seniau statyti žemesnės energinės klasės būstai pasižymi patrauklesnėmis kainomis. Kita vertus, už jų gali slypėti tūkstančius eurų per metus siekiančios išlaidos. Kokios jos ir kuo pasižymi skirtingos pastatų energinės klasės, pasakoja „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.

Skiriamos 9 energinės klasės – nuo žemiausios G iki aukščiausios A++ klasės. Pastato energinė klasė nustatoma atsižvelgiant į jo grindų plotą ir namo tipą, izoliacines ypatybes, langų būklę ir kokybę, pagrindinius šildymo ir karšto vandens tiekimo ypatumus bei apšvietimą.

Lietuvoje statomiems pastatams jau 18 metų yra keliami vis aukštesni energinės klasės reikalavimai, tačiau rinkoje vis dar įsigyjama nemažai ir žemos energinės klasės būstų, dažniausiai statytų sovietmečiu.

„2024 m. pirmąjį ketvirtį, A+ ir A++ klasės būstai sudarė beveik pusę (48 proc.) visų su „Luminor“ banko būsto paskola įsigytų būstų. Kita vertus, D ir žemesnės klasės būstai sudarė 31 proc. visų mūsų klientų pirkinių“, – pastebi E. Jurevičius.

Energinė klasė – ne vien šildymui sunaudojama energija

Dauguma sovietmečiu statytų namų yra priskiriami D ar net E energinei klasei. Juose didelė dalis šilumos energijos prarandama per sienas, langus, stogą, tad daug jos ir sunaudojama.

Nuo 2006 m. statomiems pastatams buvo pradėtas taikyti reikalavimas, kad jie būtų ne žemesnės nei C energinės klasės, o po 2014 m. pradėtiems statyti pastatams kartelė pakelta iki B klasės. Šioms klasėms taikomi gana paprasti reikalavimai, nėra numatytų sąlygų vėdinimo sistemai, elektros energijos suvartojimui, pastato sandarumui.

2016-ais įvykęs perėjimas prie reikalavimo visiems statomiems pastatams atitikti ne mažesnę nei A klasę, anot eksperto, buvo labai ryškus šilumos energijos suvartojimo atžvilgiu – palyginus šildymo kainas, A klasės buto šildymo sąskaita gali būti bene dvigubai mažesnė. A ir A+ klasės pastatams keliami kur kas aukštesni kriterijai – geras sandarumas, kokybiški langai, patikima mechaninė vėdinimo sistema ir kiti sprendimai.

Nuo 2021-ųjų statomi pastatai privalo atitikti aukščiausią A++ klasę. Tokie pastatai beveik nenaudoja šiluminės energijos, konstrukcijų šilumos laidumo koeficientas labai mažas, o jo atskiros konstrukcijos yra itin sandariai sujungtos.

Papildomi kaštai gali atsieiti tūkstančius

Šildymo kainos – bene labiausiai akivaizdus skirtingų energinių klasių būstų skirtumo rodiklis, teigia ekspertas.

„Pažvelgus į skirtingų energinių klasių šildymo sąnaudas, matyti didžiuliai skirtumai – A++ klasės būstui šildyti gali būti suvartojama ir virš 7 kartų mažiau energijos nei D klasės. Vertinant pagal vidutinę šilumos kainą, buvusią šių metų sausio mėn. (0,08 Eur/kWh), šis skirtumas gali siekti šimtus ar net tūkstančius eurų per metus“, – sako E. Jurevičius.

Be to, kaip pabrėžia jis, A+ ir A++ klasės būstai dėl efektyviai energiją vartojančių prietaisų ir sistemų naudojimo pasižymi mažesnėmis ir kitų komunalinių paslaugų – elektros, vandens – išlaidomis.

„Taip pat reikėtų nepamiršti ir kitų papildomų kaštų, susijusių su žemesnės energinės klasės būstu ir jo išlaikymu – pavyzdžiui, renovacijos išlaidų. Pagal ES reikalavimus, žemesnės nei C energinės klasės senos statybos būstai ilgainiui turės būti renovuoti. Todėl gyvenimas tokiame name anksčiau ar vėliau reikš ir papildomas išlaidas renovacijai ateityje. Jos priklauso nuo daug faktorių, tačiau gali atsieiti ir po keliolika tūkstančių eurų vienam butui“, – sako ekspertas.

Kitas aspektas, kuriuo aukštesnės energinės klasės būstas gali būti finansiškai išmintingesnis sprendimas – palankesnės būsto paskolos sąlygos.

„Daugelis finansuotojų siūlo lengvatines, „žaliąsias“ paskolas. Pavyzdžiui, mūsų banke, įsigyjantiems A+ arba A++ energinės klasės būstą, šiuo metu taikoma 0,99 proc. marža bei 3, 6 arba 12 mėn. EURIBOR kintama metinė palūkanų norma pirmiems paskolos metams. Tai pastebimai sumažina mėnesio įmoką, o skirtumas tarp įmokų už tokį ir už žemesnės klasės būstą išsilygina per kitas išlaidas“, – pabrėžia E. Jurevičius.

Pavyzdžiui, mėnesio įmoka už vidutinį D ir žemesnės klasės būstą siektų apie 530 Eur, už vidutinio dydžio A+ klasės būstą su „Luminor“ būsto paskola aukštos energinės klasės turtui – 980 Eur, rodo „Luminor“ banko duomenys.

Anot eksperto, lygindami skirtingų klasių būstus, taip pat lyginame ir ilgalaikę gyvenimo kokybę bei su natūraliu nusidėvėjimu atsirandančias išlaikymo išlaidas.

„Aukštesni energijos vartojimo efektyvumo standartai dažnai reiškia geresnę statybos kokybę ir ilgaamžiškesnes medžiagas, taip pat juose užtikrinama geresnė patalpų oro kokybė ir temperatūros reguliavimas, o tai gali pagerinti gyventojų sveikatą ir komfortą. Galiausiai, aukštesnės klasės būstai dėl mažesnio energijos suvartojimo tausoja ir aplinką bei energijos išteklius“, – sako „Luminor“ banko ekspertas.

Norminės sąnaudos šildymui skirtingų energinio naudingumo klasių vienbučiame gyvenamajame name (160 m2)

kWh/m2 per metus

Iš viso šildymo kaina per metus visam būstui, Eur*

A++

27,83

352

A+

37,09

480

A

49,20

640

B

125,40

1600

C

187

2400

D

200

2560

*Kaina pagal vidutinę šilumos kainą 2024 m. sausio mėn. – 0,08 Eur/kWh

Apie „Luminor“:

„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

Pranešimą paskelbė: Simona Survilaitė, UAB „coagency”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Naujas kvietimas daugiabučių „mažajai renovacijai“ – jau kitą savaitę

Naujas kvietimas daugiabučių „mažajai renovacijai“ – jau kitą savaitę

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) liepos 24 d., trečiadienį, planuoja skelbti naują 20 mln. eurų vertės kvietimą daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, vadinamam „mažąja renovacija“. Galimybė modernizuoti namo šilumos ir karšto vandens sistemas ir reikšmingai susimažinti išlaidas už energiją – itin laukiama daugiabučių gyventojų visoje Lietuvoje. Naujame kvietime – ir atnaujintos, palankesnės […]


Patalpų nuoma aukštos infliacijos sąlygomis – kas teisus?

Patalpų nuoma aukštos infliacijos sąlygomis – kas teisus?

Pastaraisiais metais verslams teko susidurti su procesais, kurie itin stipriai paveikė sutartis tarp partnerių ar net sukėlė rimtų ginčų. Vienas iš jų – neseniai žiniasklaidoje nuskambėjęs nesutarimas tarp UAB „Krasta Auto“ ir UAB „OZO 10A” dėl pernai metais pasikeitusios patalpų nuomos kainos. Nors taškas šioje byloje dar nepadėtas, tačiau verslai gali rasti, ko iš šios […]


Vilniaus Lazdynų baseinas kvies ir pasyviam poilsiui – skelbiamas konkursas SPA zonai įrengti

Vilniaus Lazdynų baseinas kvies ir pasyviam poilsiui – skelbiamas konkursas SPA zonai įrengti

Lazdynų baseinas jau kitąmet taps dar patrauklesnis lankytojams – jame bus ne tik sportinis plaukimo baseinas, bet ir moderni sveikatingumo (SPA) zona. Vilniaus vystymo kompanija kviečia rangovus dalyvauti šios zonos įrengimo konkurse. Remonto rangos darbai bus atliekami esamo Lazdynų baseino pastate, kuris oficialiai duris atvėrė 2023 m. vasarį ir nuo tada yra vienas iš svarbiausių […]


Vilniuje atidarytas naujas verslo centras „Vestum“: išskirtinė lokacija judriam verslui

Vilniuje atidarytas naujas verslo centras „Vestum“: išskirtinė lokacija judriam verslui

Vilniaus vakarinėje dalyje, šalia Buivydiškių tvenkinio, pradeda veikti modernus penkių aukštų biurų pastatas „Vestum“. Įsikūręs ties viena pagrindinių sostinės sankryžų, kur susikerta Šiaurinė gatvė ir Vakarinis aplinkkelis, naujasis verslo centras ypač domina nuo senamiesčio ir centro spūsčių pavargusius verslo atstovus, kurių veikloje svarbus greitas ir patogus judėjimas. Savo lokacija išsiskiriantis biurų parkas pritaikytas įvairaus dydžio […]


Būsto renovacija – tik dalis sprendimo. Kaip sutaupyti dar daugiau energijos?

Būsto renovacija – tik dalis sprendimo. Kaip sutaupyti dar daugiau energijos?

Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujinti daugiabučiai naudoja mažiau energijos šildymui, tad su tuo susijusios anglies dvideginio emisijos mažėja. Tačiau yra […]


Ignalinos atominė elektrinė pasirašė daugiau kaip 37 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinėmis kompanijomis dėl sudėtingiausių išmontavimo darbų

Ignalinos atominė elektrinė pasirašė daugiau kaip 37 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinėmis kompanijomis dėl sudėtingiausių išmontavimo darbų

Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl  abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo būgnų – separatorių  ir susijusių sistemų išmontavimo darbų vykdymo. Taip pat šių metų birželio gale […]