Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA padalinys Team4BIM.com dalyvavo Kopenhagoje vykusioje parodoje-konferencijoje, kurioje buvo aptariamas statybos, projektavimo bei pastatų eksploatavimo proceso skaitmenizavimas, siekiant užtikrinti efektyvesnius procesus bei mažinti neigiamą poveikį aplinkai. Konferencijoje dėmesys skirtas BIM (Building Information Modeling) sistemų integracijai su dirbtinio intelekto (DI) technologijomis, buvo nagrinėjama, kaip ši sąveika keičia statybos procesus, architektų darbą ir jų vaidmenį, pristatytos programinės įrangos ir jų vystymo gairės.
BIM sąsaja su DI radikaliai keičia statybos procesus, architektų darbą ir jų vaidmenį. Ši integracija padeda optimizuoti visą pastato gyvavimo ciklą – nuo pradinio projektavimo iki eksploatavimo ir renovacijos.
Konferencijos metu buvo pabrėžta, kaip DI jau artimiausiu metu gali kardinaliai pakeisti statybos procesus. Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA vadovas Rokas Mazuronis pastebi, kad architektai, kurie šiuo metu dirba su meninėmis koncepcijomis ir duomenų struktūravimu, netrukus galės vis daugiau užduočių patikėti DI sistemoms, kurios automatizuos techninius procesus ir duomenų valdymą. Ši skaitmeninė transformacija leis architektams daugiau laiko skirti kūrybai, o statybos procesai taps skaidresni, greitesni ir efektyvesni.
„DI suteiks galimybę automatizuoti daugelį dabartinių procesų ir sutaupyti apie 70 % laiko, kurį architektai galės skirti kūrybai, grįžti prie specialybės ištakų“, – sako R.Mazuronis.
BIM ir DI sąveika: naujas požiūris į statybos procesus
Kopenhagoje vykusiame renginyje buvo diskutuojama apie naujausias tendencijas, kaip BIM sistemos tampa neatsiejama statybos projektų dalimi. Buvo pristatyta, kaip šios sistemos keičiasi, įtraukiant DI. Tai ne tik projektavimo automatizavimas ir tikslumas, nes DI gali automatizuoti tam tikrus projektavimo ir duomenų apdorojimo procesus, gali generuoti dizaino alternatyvas ir patikrinti jų tinkamumą pagal kelis kriterijus, bet ir konfliktų prevencija, modelių tikrinimas. Svarbu, kad sumaniai taikant abi sistemas, architektams lieka daugiau laiko kūrybiniams sprendimams tobulinti.
„BIM, sąveikaudamas su DI, gali numatyti ir pašalinti konfliktus tarp skirtingų inžinerinių sistemų ir pastato konstrukcijų dar prieš statybos pradžią, – pasakoja R.Mazuronis. – DI analizuoja modelius, ieško nesuderinamumų ir padeda užtikrinti, kad visi projekto elementai būtų tiksliai suderinti. Tai ne tik sumažina klaidų skaičių, bet ir leidžia išvengti vėlavimų statybos procese.“
DI padeda optimizuoti statybos proceso skaitmenizavimą, valdyti didelius duomenų kiekius, susijusius su projektais, ir struktūruoti šiuos duomenis taip, kad jie būtų lengvai prieinami ir naudojami. Architektai tampa ne tik dizaineriais, bet ir duomenų valdytojais, o DI padeda valdyti sudėtingas informacines sistemas.
BIM ir DI sąveika leidžia kurti skaitmeninius pastatų dvynius, kurie kaupia duomenis apie pastato struktūrą ir sistemas viso jo gyvavimo laikotarpiu. Tai palengvina pastato priežiūrą ir eksploataciją, leidžia efektyviau planuoti renovacijos darbus, numatyti gedimus ir optimizuoti energijos sąnaudas.
Team4BIM.com paslaugos ir bendradarbiavimo galimybės
Kopenhagoje vykusioje konferencijoje dalyvavo tokios programinės įrangos kūrimo lyderės kaip „Nemetschek“, „Autodesk“, kurios demonstravo, kaip vystosi BIM sistemos, kokie sprendiniai yra kuriami ateičiai ir kaip jie bus integruojami su DI sprendimais. Įmonė ARCHITEKTŲ GILDIJA buvo vienintelė įmonė iš Baltijos šalių, dalyvavusi per 2 tūkst. dalyvių sutraukusiame renginyje.
ARCHITEKTŲ GILDIJOS padalinys Team4BIM konferencijoje Danijoje pristatė savo teikiamas BIM paslaugas: nuo esamų pastatų modelių kūrimo iki inžinerinių sistemų modeliavimų, kurie užtikrina, kad projektai būtų be konfliktų tarp konstrukcijų ir inžinerinių sistemų. Įmonė jau 17 metų rengia pastatų bei inžinerinių sistemų BIM modelius, kurie yra integruojami į projektavimo, pastatų eksploatavimo procesus. Skaitmenizuojamos naujai kuriamos struktūros (paveldosauginiai pastatai, katilinės, gamybiniai pastatai) siekiant sklandesnio statybos ir statybų valdymo proceso arba skaitmenizuojamos jau esamos struktūros siekiant sumažinti eksploatavimo kaštus ir padidinti pastatų priežiūros efektyvumą.
„Mes siekiame, kad kuriami skaitmeniniai pastatų ir inžinerinių sistemų dvyniai sklandžiai integruotųsi su DI, duomenų ir procesų valdymo sistemomis“, – aiškina R.Mazuronis.
Rangovams susidūrus su problema, kai dalis inžinerinių sistemų pateikiami dvimatėje erdvėje arba sunkiai integruojamais failais, Team4BIM padeda visus duomenis ir modelius pertvarkyti į aiškią ir lengvai valdomą sistemą, kurioje nesunkiai prieinami ir juridinę galią turintys pasirašyti brėžiniai bei jų pagrindu sumodeliuoti tinkamo detalumo modeliai su visa atributine informacija. Akcentuota, kad dar iki realiai pradedant statyti, galima skaitmeninėje erdvėje atkartoti statybos procesą, pasitikrinant, ar projekte nėra esminių konfliktų tarp inžinerinių sistemų ir pastato konstrukcijų. Šis statybos proceso skaitmenizavimo procesas leidžia užsakovui ir rangovui sutaupyti laiko ir pinigų, nes jie gali patikrinti visų projekto dalių žiniaraščius.
Pastatų savininkams Team4BIM sprendžia kitą problemą: padeda eksploatuoti ir renovuoti pastatus bei inžinerinės sistemas. Dalis gamybinių ar komercinių pastatų savininkų neturi informacijos apie realiai įrengtas inžinerines jų naudojamų pastatų sistemas. Team4BIM suteikia galimybes tiksliai modeliuoti inžinerines sistemas pagal taškinio skenavimo rezultatus (point cloud). Tokiu būdu atlikus remonto darbus ir tiksliai žinant, kur ir kokios sistemos bei jų elementai yra, paprasčiau nustatomi gedimai, paprasčiau eksploatuoti sistemas.
Architektams ir inžinieriams bendradarbiavimas su Team4BIM suteikia tikslesnę pradinę projektavimo informaciją dėl, pvz., esamų inžinerinių sistemų geometrijos, paveldosauginio objekto pastato nuokrypių bei pan.
Lietuvos įmonės – stiprios tarptautinės partnerės
ARCHITEKTŲ GILDIJA ir jos padalinys Team4BIM per renginį Kopenhagoje užmezgė daug naudingų ir perspektyvių kontaktų su Skandinavijos rinkos atstovais – Lietuvos įmonės turi stiprų potencialą tapti svarbiomis partnerėmis Skandinavijos šalyse dėl savo kompetencijos, greito prisitaikymo prie naujų technologijų ir geografinės padėties. Taip pat buvo užmegzti naudingi ryšiai su GRAPHISOFT atstovybe, kuri padės plėtoti BIM sprendimus ateityje.
BIM ir DI sąveika yra ateities statybos sektoriaus pamatas, ir ARCHITEKTŲ GILDIJA yra pasiruošusi būti šios transformacijos dalimi, užtikrinančia efektyvius ir inovatyvius sprendimus tiek Lietuvos, tiek tarptautinei rinkai.
„BIM ir DI integracija atneša revoliucinius pokyčius statybos pramonei. Architektai ir projektuotojai tampa ne tik dizaineriais, bet ir strateginiais projektų valdytojais, DI užtikrina sklandesnį, efektyvesnį procesą, didesnį tikslumą ir galimybes taupyti laiką bei išteklius“, – sako ARCHITEKTŲ GILDIJOS vadovas R.Mazuronis ir pastebi, kad griūva sienos ne tik tarp skirtingų procesų, bet ir tarp šalių. Siena, anot jo, yra tik viena: tarp tų, kurie naudoja naujas technologijas ir tarp tų, kurie jų nenaudoja.
Įmonės ARCHITEKTŲ GILDIJA nuotr.
Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”
Dušo durys – tai stiklinė arba plastikinė pertvara, skiriančia dušo zoną nuo likusios vonios kambario dalies. Jos užtikrina, kad vanduo nepatektų ant grindų ir kitų paviršių, taip išlaikydamos vonios kambarį sausu. Dėl kokių priežasčių gali prireikti naujų dušo durų? Priežastys, dėl kurių gali prireikti naujų dušo durų: Dušo durys yra svarbi vonios kambario dalis, tačiau […]
Šiandien simbolinio renginio metu atidaryta baigta jau priešpaskutinė rekonstruojamo kelio „Via Baltica“ nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos atkarpa. Didžiausią nepriklausomos Lietuvos kelių infrastruktūros plėtros projektą ketinama baigti kitąmet, šiandien atidarytoje ilgiausioje, techniškai sudėtingiausioje ir naujų statinių skaičiumi didžiausioje „Via Baltica“ atkarpoje modernizavimo darbai vyko vos daugiau nei metus. „Ne taip seniai šiame ruože įkasėme kapsulę […]
Europos investicijų bankas (EIB) patvirtino Lietuvos prašymus, parengtus pagal Aplinkos ministerijos finansavimo kryptis, ir skyrė 214 mln. eurų investicijų iš Modernizavimo fondo: 165 mln. eurų daugiabučių atnaujinimui ir 49 mln. eurų savivaldybių viešiesiems pastatams renovuoti. „Europos investicijų banko ir Europos Komisijos sprendimas skirti daugiau nei 200 mln. eurų Lietuvos modernizavimo prioritetams – daugiabučių ir savivaldybių […]
Jūsų žemės sklype nustatytas kelio servitutas tam, kad gretimame žemės sklype esantis Jūsų kaimynas, turėtų patekimą iki jo žemės sklypo. Ką daryti, jei sugalvojote, jog toje vietoje, kurioje yra nustatytas kelio servitutas, norėtumėte, pavyzdžiui, pasistatyti sandėliuką, o kelio servitutą perkelti į kitą vietą tačiau, kaimynas jau yra pasigerinęs gerbūvį ir jo sukūrimui investavo nemažą sumą. […]
Statybos sektorius nuolat susiduria su iššūkiais dėl aplinkosaugos reikalavimų bei tvarumo užtikrinimo. Ekologiškų sprendimų poreikis auga, o produktai iš antrinių žaliavų tampa būtinybe šiuolaikinėms statyboms. Tvarūs gaminiai, pagaminti iš perdirbtų medžiagų, ne tik padeda mažinti atliekų kiekį, bet ir sumažina anglies dvideginio emisijas. Tai suteikia pridėtinę vertę užsakovams ir rangovams. „InoWood“ – tvarumo lyderis „InoWood“ […]
Nors būsto paskolą imti jau tapo įprasta, pasitaiko atvejų, kai dėl susiklosčiusios ekonominės ar asmeninės situacijos, mėnesio įmokos tampa per didelės. Vienas iš sprendimų, galinčių pagelbėti šią situaciją išspręsti – paskolos refinansavimas. Tiesa, apie jį nežino net penktadalis Lietuvos gyventojų, rodo birželio mėnesį „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa. Plačiau apie refinansavimą pasakoja „Luminor“ banko Mažmeninės […]