Šildymas kietuoju kuru tampa atgyvena – kokios to priežastys?

1

Šildymas kietuoju kuru tampa atgyvena – kokios to priežastys?

Nors Vilniaus mieste kas trečias gyvenamasis namas yra šildomas kūrenant malkas, anglis arba neidentifikuotą šildymo būdą, kietojo kuro naudojimas šildymui vis labiau tampa atgyvena. Rinktis kitą šildymo būdą skatina ne tik griežtėjančios miesto švaros taisyklės ar naujų namų statybai taikomi A++ energinės klasės reikalavimai, bet ir patogumas, sako šilumos ekspertai.

Nuo 2023 m. birželio 1 d. Vilniaus mieste bus draudžiama šildyti namus akmens anglimi ar durpių briketais. Iki tol tikimasi, kad taršų kurą naudoję namų savininkai prisijungs prie centralizuoto miesto šildymo arba pakeis kietojo kuro katilus į aplinkai draugiškesnį šildymo būdą.

„Naujos taisyklės labiausiai paveiks senų namų savininkus, nes šiuo metu statomi namai būna A++  ar A+ energinės klasės, kas reiškia, kad jie yra maksimaliai sandarūs – juose negali būti įrengiami kietojo kuro katilai, kuriems reikalingas kaminas. Taip pat A++ klasės namai negali būti šildomi dujomis, todėl žmonėms tenka rinktis geoterminį šildymą arba šilumos siurblius oras-oras, ar oras-vanduo“, – komentuoja NØRDIS šilumos siurblius Lietuvoje platinančios „Baltic Refrigeration Group“ Šildymo ir kondicionavimo skyriaus vadovas Mindaugas Beniušis.

Renkantis alternatyvą kietojo kuro katilui senesnių namų savininkai dažnai svarsto tarp šildymo elektra ir dujomis. Pastarasis variantas ne visada yra patrauklus dėl dujų įvedimo kainos – net jei dujų trasa yra netoli namo, privedimas iki namų gali atsieiti ne vieną tūkstantį eurų. Nemažai kainuoja ir pats dujų katilas bei jo montavimas. Nestabili dujų kaina taip pat nekelia didelio susižavėjimo – pasak ekspertų, šildymo dujomis aukso amžius jau praėjo.

Vargas dėl kuro sandėliavimo

Šildymo kietuoju kuru keitimas į aplinkai draugiškesnį būdą turėtų suteikti ir daugiau patogumo namų savininkams. Visų pirma atkrenta rūpinimasis kietojo kuro pirkimu iš anksto ir jo sandėliavimas.

„Šildant namus kietu kuru – anglimis, malkomis ar medžio pjuvenų briketais, prieš kiekvieną šildymo sezoną reikia pasirūpinti kuru. Jo sandėliavimas reikalauja daug vietos, be to, prisideda fizinis darbas – reikia tą kurą nešti iš sandėliavimo vietos į katilinę, valyti katilo pelenus. Jei dar tenka pasirūpinti malkų paruošimu, džiovinimu, dėl šiltų namų žiemą tenka dirbti ištisus metus. Tą itin sudėtinga atlikti senyvo amžiaus žmonėms, todėl neretai yra kūrenamos įvairios šiukšlės ir atliekos, kas dar labiau teršia orą“, – pastebi M. Beniušis. 

Kūrenimas kietuoju kuru taip pat kelia ir gaisro pavojų – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 2021 m. Lietuvoje kilo virš 1,5 tūkst. gaisrų dėl nevalytų kaminų, krosnių ir dūmtraukių įrengimo pažeidimų bei gedimų.

„Jei lygintume, kiek priežiūros reikalauja kietojo kuro katilas, o kiek šilumos siurblys oras-vanduo, pastarasis yra mažiausiai reiklus. Šilumos siurblį pakanka patikrinti kartą per metus – į namus atvykęs specialistas patikrina siurblio veikimą, jeigu reikia, pakoreguoja nustatymus, įvertina, ar nėra gedimų. Šildymas elektra yra nepavojingas ir nekelia grėsmės sveikatai, kaip kūrenant kietąjį kurą galintis išsiskirti nuodingas anglies monoksidas, vadinamosios smalkės“, – pasakoja pašnekovas.

Šildymo malkomis telefonu nevaldysi

Pasirinkus namo šildymą su šilumos siurbliu oras-vanduo, palengvėja ir šildymo sistemos valdymas – šildymas namuose įjungiamas vieno mygtuko paspaudimu, lengvai galima reguliuoti norimą patalpų temperatūrą.

„Šiuolaikiniai šilumos siurbliai gali būti valdomi telefono programėle – nuotoliniu būdu galima nustatyti norimą vidaus patalpų temperatūrą. Pavyzdžiui, išvykus į kelionę, namai paliekami minimaliu šildymo režimu, o grįžtant namo programėlėje telefone galima pakelti temperatūrą, kad grįžus pasitiktų šilti namai“, – aiškina „Baltic Refrigeration Group“ atstovas.

Naudojant šilumos siurblį galima išvengti ir nemalonių temperatūros šuolių, kai namai greitai užšyla arba jaučiamas ryškus temperatūrų skirtumas skirtingose patalpose. Tinkamai parinkus šildymo įrangos nustatymus, visuose namuose užtikrinama tolygi komfortiška temperatūra.

Pasak M. Beniušio, pats ekonomiškiausias būdas šildytis su šilumos siurbliu oras-vanduo yra nustatyti jį veikti pagal lauko temperatūrą, kartu naudojant patalpos termostatą. Tuomet šilumos siurblys reaguoja į lauko temperatūros svyravimus ir koreguoja tiekiamo vandens į sistemą temperatūrą tam, kad namuose būtų užtikrinamas norimas komfortas pačiomis mažiausiomis sąnaudomis. Pavyzdžiui, NØRDIS šilumos siurbliai turi iš anksto suprogramuotas temperatūrines kreives. Jei numatytosios kreivės netinka, reikiamą galima suprogramuoti pagal individualius poreikius.

Pranešimą paskelbė: Sigita Macanko, UAB „Idea Prima”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Centrinėje sostinės dalyje, prie pat Dariaus ir Girėno bei Tūkstantmečio g. sankryžos, kūrybinė studija „Brazzi” planuoja naujo pastato statybas. Kūrybinėms industrijoms skirtų studijų ir biurų centro plotas sieks apie 2.000 kv.m., o bendros investicijos – 5 mln. eurų. „Brazzi” įkūrėjas ir fotografas Tomas Brazinskas dalinasi, kad prieš septynerius metus atsiradusi „Brazzi” fotostudija Naujamiestyje buvo tik […]


Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Būsto atnaujinimas dažnai yra suvokiamas kaip didelis projektas, reikalaujantis nemažų finansinių ir laiko investicijų. Ekspertai pataria, kada vertėtų pradėti galvoti apie būsto atnaujinimą,  kaip sutaupyti remonto metu ir pabrėžia, kad svarbu iš anksto numatyti 10-20 proc. sumos netikėtoms išlaidoms. Birželio 21 d., 2024. Būsto atnaujinimas dažnai reikalauja didelių investicijų, todėl tampa vis dažnesne paskolos ėmimo […]


Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Ekonominiai ir geopolitiniai iššūkiai, pandemija bei žaliasis kursas pastaruoju metu gerokai keitė komercinių verslo patalpų poreikius. Dar visai neseniai populiarios buvo didelės atviros erdvės, talpios konferencijų salės, o vėliau patiems biurams grėsė ištuštėjimas, nes visi persikėlė dirbti nuotoliu būdu. Tačiau dabar verslo prioritetai kinta, prie jų prisitaiko ir komercinio nekilnojamojo turto (NT) vystytojai. Ką šiandien […]


„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

Birželio pradžioje Europos centrinis bankas paskelbė mažinantis Euribor bazinių palūkanų dydį 25 baziniais punktais (0,25 proc.). Kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikai skaičiuoja, kad gerėja būsto įperkamumas: tiesą sakant, ne tiek dėl sumažėjusių palūkanų, kiek per pastaruoju metu sparčiai augusio darbo užmokesčio. Ką šie pokyčiai reiškia didžiųjų Lietuvos miestų būsto rinkoms ir ko […]


Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Generalinė statybų rangovė UAB „RNDV Statyba“ audituotais duomenimis pernai pajamas išaugino 64 proc. iki 18,9 mln. eurų. Įmonės vadovas Rolandas Kasperavičius sako, jog dėl susiklosčiusių ekonominių aplinkybių investicijos į statybas pasirenkamos išrankiai, o atsiperkamumo potencialą vis dar išlaiko aukščiausios kokybės, paklausos neprarandantys, patrauklūs gyvenamosios ir pramonės statybos objektai. „Nors praėjusiais metais mūsų pajamos augo net […]


Prieš ilgąjį savaitgalį –  patarimai kepsninių entuziastams

Prieš ilgąjį savaitgalį – patarimai kepsninių entuziastams

Planuojant savaitgalio išvyką ar atostogas su šeima bei draugais tenka nemažai rūpesčių. Retas kuris pasirūpina ne tik užkandžiais, gėrimais ir muzika, bet ir pirmosios pagalbos priemonėmis. Deja, draudimo bendrovės „If“ duomenys rodo, kad planuojant išvykas ar pasibuvimus lauke derėtų pasirūpinti ne tik pleistrais ar būtiniausiais vaistais, bet ir priešgaisriniu gesintuvu.   Gaisras gali įsiliepsnoti net […]