Įdėti skelbimą

Seimo narės A. Gedvilienės pranešimas: „Siūloma atsisakyti žemės mokesčio daugiabučių namų gyventojams statant ir rekonstruojant išnuomotoje valstybinėje žemėje“

2023 m. vasario 27 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Šiandien Seime įregistruotas įstatymo projektas, kuriuo siekiama numatyti išimtį nuostatoms, susijusioms su apskaičiuojamu atlyginimu už galimybę statyti ir rekonstruoti esamų daugiabučių namų priklausinius išnuomotame valstybinės žemės sklype. 

Įstatymo projektu siūloma įtvirtinti, kad žemės mokestis nebūtų taikomas, kuomet statomi ir rekonstruojami nesudėtingi poilsio ar sporto paskirties inžineriniai statiniai, įrengiami I ar II grupės nesudėtingieji plokštieji horizontalieji inžineriniai statiniai, skirti daugiabučių namų gyventojų reikmėms.

Pagal šiuo metu galiojančio Žemės įstatymo nuostatas, atlyginimas už teisę statyti valstybinėje žemėje neproporcingai didelis ir nepagrįstai išbrangina kiemų tvarkybos darbus. Pavyzdžiui, Vilniuje 2022 m. rugsėjo 20 d., pagal kaimynijų (kiemų prie daugiabučių namų) atnaujinimo programą, buvo gauta Nacionalinės žemės tarnybos įmokos už statybą valstybinėje žemėje paskaičiavimo pažyma, kurioje nurodyta priskaičiuota suma – 166 512 eurų už Savanorių pr. 11 kiemo teritorijos tvarkybos darbus. Tuo metu kiemo tvarkybos darbai kainavo 39 210 eurų. Įmoka paskaičiuota už 148 kv. m. įrengtos korio dangos, 98 kv. m. asfalto dangos ir 65 kv. m. šaligatvio įrengimo. 

„Bendraujant su savivaldybių atstovais išgirdome nerimą, kad galiojantis mokestis stabdo galimybes tvarkyti daugiabučių aplinką. Esame suinteresuoti, kad daugiabučių kiemai gražėtų ir būtų patogūs gyventojams. Nėra prasmės apmokestinti valstybinę žemę tiek, kad būtų nebeįmanoma jau esamos infrastruktūros renovuoti, arba įrengti naują gyventojų poreikius atitinkančią“, – teigia Seimo narė, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė. 

2021 m. lapkričio 25 d. Seimas priėmė Žemės įstatymo pakeitimą, kuriuo buvo siekiama užkirsti kelią nesąžiningam naudojimuisi galimybe išnuomotuose valstybinės žemės sklypuose vystyti kito ūkinio pobūdžio veiklą. Daugelis nuomininkų valstybinės žemės sklypuose, nekeisdami žemės naudojimo paskirties, statė naujus ar rekonstravo esamus statinius (pvz., vietoje seno administracinio pastato buvo statomas naujas prekybos centras), už tokios teisės įgyvendinimą valstybei nieko neatlygindami.

Įsigaliojus priimtam Žemės įstatymo pakeitimui, paaiškėjo, kad atlyginimo už teisę statyti išnuomotuose valstybinės žemės sklypuose naujus ir (ar) rekonstruoti esamus statinius mokėjimo tvarka taikytina ir daugiabučių namų gyventojams. 

„Prieš metus priėmus Žemės įstatymo pakeitimus, išties įsivėlė nelemta klaida, kuri sukėlė daug nepatogumų daugiabučių namų gyventojams, kurie nori, su savivaldos pagalba, susitvarkyti savo kiemus. Marijampolės savivaldybėje prieš keletą metų gerokai padidinome kiemų renovacijos programos finansavimą, todėl renovacijos tempai buvo gerokai paspartėję. Dabar matome, kad priskaičiuotas mokestis siekia ir 20 000 eurų, o tai nėra nei racionalu, nei teisinga. Deja, ši nelemta įstatymo klaida mūsų savivaldybėje pristabdė daugiabučių namų kiemų renovacijos procesą. Priėmus pataisą, klaida bus ištaisyta“, – sako Seimo narys, marijampolietis Andrius Vyšniauskas.

Kaip teigia Seimo narė A. Gedvilienė, daugeliui gyventojų toks atlyginimas už teisę statyti valstybinėje žemėje sukuria pernelyg didelę finansinę naštą, kuri neskatina tvarkyti gyvenamosios aplinkos bei pasinaudoti kai kurių savivaldybių siūlomomis miestų kvartalų atnaujinimo programomis. 

„Svarbu paminėti, kad daugiabučių namų gyventojai negali būti tapatinami su subjektais, vykdančiais komercinio pobūdžio veiklą, todėl norima subalansuoti šių grupių interesus, atsižvelgiant į jų galimybes ir valstybinės žemės naudojimo tikslus“, – pabrėžia A. Gedvilienė.

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad gyventojai, priešingai nei ūkinę komercinę veiklą vykdantys subjektai, negauna finansinės naudos iš išnuomotų valstybinės žemės sklypų, šiuos išsinuomotus valstybinės žemės sklypus jie naudoja daugiabučių namų gyventojų bendriems poreikiams tenkinti, todėl tikslinga nustatyti išimtį dėl atlyginimo už teisę statyti valstybinėje žemėje, kai daugiabučių namų savininkų poreikiams tenkinti yra statomi, rekonstruojami nesudėtingieji poilsio ar sporto paskirties inžineriniai statiniai ir (ar) įrengiami I ar II grupės nesudėtingieji plokštieji horizontalieji inžineriniai statiniai.

Įstatymo pataisas parengė Seimo nariai A. Gedvilienė, A. Vyšniauskas, Audrius Petrošius, Simonas Gentvilas ir Ieva Kačinskaitė-Urbonienė. 

Kontaktai: 

Aistė Gedvilienė

Seimo narė, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė

El. p. aiste.gedviliene@lrs.lt

Mob. 8 682 04 808

 

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Aliuminiai langai ar plastikiniai: ką rinktis 2026 metais?

Aliuminiai langai ar plastikiniai: ką rinktis 2026 metais?

Langų pasirinkimas yra vienas svarbiausių sprendimų statant ar renovuojant pastatą. Nuo jo priklauso ne tik pastato išvaizda, bet ir energinis efektyvumas, garso izoliacija, priežiūros poreikiai bei ilgalaikės išlaidos. Šiuolaikinėje rinkoje dažniausiai lyginami du sprendimai – aliuminiai ir plastikiniai (PVC) langai. Abu variantai turi savo stipriąsias ir silpnąsias puses, todėl svarbu suprasti, kuo jie skiriasi realiame […]


Pasaulinio lygio architektų verdiktas: ryškiausios ir geriausios Lietuvos miestų ateities vizijos gimė pajūryje

Pasaulinio lygio architektų verdiktas: ryškiausios ir geriausios Lietuvos miestų ateities vizijos gimė pajūryje

Naujajame sostinės verslo centre „Sąvaržėlė“ įvyko konkurso „Išmanusis miestas 12“ apdovanojimai, subūrę architektūros, urbanistikos, viešojo sektoriaus ir akademinės bendruomenės atstovus iš visos Lietuvos bei užsienio. Tai vienintelis tokio masto ir lygio renginys, kuriame susitinka savivaldybių vadovai, ministerijų atstovai, architektai, studentai ir profesionalai, visus metus kūrę Lietuvos miestų ir miestelių ateities vizijas. Dvyliktą kartą vykstantis projektas […]


Seimas priėmė Statybos įstatymo pataisas dėl pastatų energinio naudingumo

Seimas priėmė Statybos įstatymo pataisas dėl pastatų energinio naudingumo

Įgyvendindamas 2024 m. balandžio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl pastatų energinio naudingumo, Seimas priėmė Statybos įstatymo pataisas. Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Linas Jonauskas teigia, kad šios įstatymo pataisos padės užtikrinti, kad ateityje statomi namai būtų ne tik modernesni, bet ir pigesni eksploatuoti, o jų savininkai nepriklausytų nuo kylančių energijos kainų. „Dar […]


Statybos įstatymas papildytas Pastatų energetinio naudingumo direktyvos nuostatomis

Statybos įstatymas papildytas Pastatų energetinio naudingumo direktyvos nuostatomis

Seimas priėmė Aplinkos ministerijos parengtas Statybos įstatymo pataisas, kurios perkelia 2024 m. balandžio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos nuostatas dėl pastatų energinio naudingumo. Šia direktyva siekiama didinti pastatų energinį naudingumą ir mažinti jų išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Įstatyme įtvirtinta nauja – visai netaršaus pastato – sąvoka. Tokiu būtų laikomas labai didelio […]


Prie reikšmingų Europos inžinerijos projektų prisidėjęs lietuvis: „Ribos dažniausiai yra mūsų galvose“

Prie reikšmingų Europos inžinerijos projektų prisidėjęs lietuvis: „Ribos dažniausiai yra mūsų galvose“

Būdamas paauglys, Tomas Strazdauskas piešė įsivaizduojamus miestus, jau tada svajodamas apie urbanistinės aplinkos formavimą. Baigdamas vidurinę mokyklą jis tvirtai žinojo, kad jo pašaukimas yra statybos inžinerija. Šiandien, būdamas „CSD Engineers Belgium“ konstrukcijų projektavimo vadovu ir „TST Engineers“ įkūrėju, Tomas prisideda prie reikšmingų projektų visoje Europoje.  Jo darbų sąrašas  – įspūdingas: nuo Paryžiaus metro ir Lozanos […]


Vilniaus rajone KRS statys naują Nemėžio gimnazijos korpusą: bus įkurta daugiau nei 200 papildomų ugdymo vietų

Vilniaus rajone KRS statys naują Nemėžio gimnazijos korpusą: bus įkurta daugiau nei 200 papildomų ugdymo vietų

Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijoje iškils naujas korpusas, kuriame įsikurs ikimokyklinukai, priešmokyklinukai ir pradinių klasių moksleiviai. Tai numato Vilniaus rajono savivaldybės pasirašyta sutartis su statybų bendrove KRS. Šis projektas leis reikšmingai išplėsti ugdymo infrastruktūrą sparčiai augančioje Nemėžio seniūnijoje ir užtikrins geresnes mokymosi sąlygas didesniam mokinių skaičiui. Naujajame 3000 kv. metrų ploto korpuse numatyta įkurdinti tris […]