S. Gentvilas: Žmonės turėtų lengviau įpirkti būstą

S. Gentvilas: Žmonės turėtų lengviau įpirkti būstą

Aplinkos ministerija ieško būdų, kad būstas gyventojams būtų lengviau įperkamas, socialinį būstą būtų galima gauti paprasčiau, efektyviau vyktų namų atnaujinimas. Apie tai aplinkos ministras Simonas Gentvilas kalbėjo pirmadienį vykusioje konferencijoje „Lietuvos būsto forumas 2024“.

„Artimiausiu metu bus sukurti aiškiai apibrėžti pastatų priežiūros standartai, kurie užtikrins, kad visi pastatai atitiktų esminius techninius ir saugos reikalavimus. Tai leis objektyviai vertinti pastatų būklę ir priimti sprendimus dėl jų atnaujinimo ar perstatymo“, – konferencijoje sakė S. Gentvilas.

Anot ministro, reguliariai būtų vykdomi pastatų auditai, kurie nustatytų esamus trūkumus ir rizikas, remiantis išsamiais techniniais vertinimais, o ne vien vizualiais patikrinimais. Tinkamai prižiūrint pastatus galima išvengti didelių avarijų ir sumažinti perstatymo poreikį. Visi audito duomenys būtų kaupiami nuo 2026 m. pradėsiančiame veikti Pastatų duomenų banke.

Bus peržiūrėtas ir lėšų pastatams prižiūrėti ar atnaujinti kaupimo modelis. Jis turėtų būti susietas su namo nusidėvėjimo lygiu, o tokia tvarka užtikrintų, kad senesni ir labiau nusidėvėję pastatai gautų daugiau lėšų reikalingiems atnaujinimo darbams atlikti. Tai padės išvengti finansavimo trūkumo ir užtikrins, kad visi savininkai prisidėtų prie būtinų darbų. Toks modelis padės sukurti  geresnes gyvenimo sąlygas ir didesnę turto vertę.

„Aplinkos ministerija organizuoja procesus ilgalaikei būsto prieinamumo vizijai parengti, kuri bus paremta demografinėmis ir ekonominėmis prognozėmis, finansiniais mechanizmais, leisiančiais numatyti būsto poreikius. Bus numatytos savivaldybių ir valstybės atsakomybės dėl būsto prieinamumo užtikrinimo“, – teigė S. Gentvilas.

Ministras atkreipė dėmesį, kad prieinamo būsto fondo plėtra turi būti orientuota į įvairias socialines grupes – jaunimą, senjorus, vienišus asmenis, neįgaliuosius ir daugiavaikes šeimas. Būtinas glaudus bendradarbiavimas su privačiais investuotojais, nekilnojamojo turto vystytojais bei savivaldybėmis perkant būstą, vystant naujus projektus ar nuomojant būstus iš fizinių ir juridinių asmenų.

Kai kuriuose regionuose yra daug apleistų pastatų, ten rinka investuotojams yra nepatraukli, todėl šiuose rajonuose reikia ieškoti būdų, kaip skatinti jų ekonominį augimą, didinti investicijas į transporto, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitą infrastruktūrą, pritraukti naujus gyventojus ir užtikrinti esamų gyventojų gyvenimo kokybę. Tokios priemonės leistų mažinti gyventojų koncentraciją didmiesčiuose ir skatintų regionų ekonominį augimą.

Taip pat būtina peržiūrėti lėšų panaudojimą kompensacijoms, nes šiandieninė kompensacijų mokėjimo tvarka nepadeda nepasiturintiems ir nekuria socialinio kapitalo. Pirmenybę reikėtų teikti mechanizmams, kurie gerina būsto kokybę, didina energinį efektyvumą. Lengvatos turėtų būti taikomos būsto projektams, atitinkantiems aukštus kokybės ir tvarumo standartus, taip pat būsto plėtrai mažiau patraukliuose regionuose. Tai padėtų subalansuoti ekonominį augimą visoje Lietuvoje.

Rengiant kvartalinės renovacijos planus, būtina įtraukti gyventojus ir vietos bendruomenes, kad jie jaustųsi labiau atsakingi už pokyčius. Jau šių metų rudenį Aplinkos ministerija planuoja pristatyti naują įrankį savivaldybėms – kvartalinės renovacijos modelį, kuris padės planuoti miestų infrastruktūros atnaujinimą, nusistatyti kvartalų atnaujinimo ar modernizavimo eiliškumą, planuoti finansinius srautus.

Pranešimą paskelbė: Audris Kutrevičius, LR aplinkos ministerija

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Prestižinių vilų kompleksui Marbeljoje „Evernord“ fondas pritraukė 8,5 mln. eurų investuotojų lėšų

Prestižinių vilų kompleksui Marbeljoje „Evernord“ fondas pritraukė 8,5 mln. eurų investuotojų lėšų

„Evernord Asset Management“ įsteigtas fondas „Evernord Marbella Property Fund I“ pirmuoju lėšų pritraukimo etapu projektui Ispanijos kurortiniame Marbeljos regione pritraukė 8,5 mln. eurų investuotojų lėšų. Pirmuoju etapu pritrauktos lėšos bus skirtos 1,16 ha ploto sklypui prestižiniame Marbeljos Cascada Camojan rajone įsigyti. Projekto metu sklypą ketinama padalinti į 6 mažesnius sklypus, kuriuose bus projektuojamos maždaug 1000 […]


KTU atsižvelgia į studentų poreikius – kaip per dešimtmetį pasikeitė universiteto veidas?

KTU atsižvelgia į studentų poreikius – kaip per dešimtmetį pasikeitė universiteto veidas?

Šiais metais grįžtančius į paskaitas studentus, ar visiškai naują gyvenimo etapą Kaune pradedančius pirmakursius Kauno technologijos universitetas (KTU) pasitiks pasikeitęs. Šiemet užbaigta Studentų gatvės rekonstrukcija, taip pat šiuo metu daug dėmesio skiriama bendrabučių atnaujinimui, pastatų modernizavimui ir saulės elektrinių įrengimui. Be to, atnaujintose erdvėse studentai galės rinktis iš daugybės laisvalaikio praleidimo galimybių – sporto, meno, […]


„Citus“ plečia geografiją: pirmasis žingsnis pajūryje – įspūdingos „Nidos bangos by CITUS“

„Citus“ plečia geografiją: pirmasis žingsnis pajūryje – įspūdingos „Nidos bangos by CITUS“

Nida – išskirtinis ir nepakartojamas Lietuvos kampelis, turintis milžinišką trauką daugumai lietuvių (ir ne tik). Nepakartojama, pasauliniu mastu vertinama gamtos oazė ir meniška aura, daugybę dešimtmečių traukianti skirtingų epochų intelektualus, kūrybiškas sielas ir ramybės išsiilgusias asmenybes, sukūrė šiam, tarp dviejų vandenų įsikūrusiam miesteliui sakralią aurą. Bet koks pokytis tokioje vietoje privalo būti labai atidus ir […]


Komercinio nekilnojamo turto krizė jau pasiekia ir Lietuvą?

Komercinio nekilnojamo turto krizė jau pasiekia ir Lietuvą?

JAV jau kurį laiką kalbama apie komercinio NT krizę – poreikis biurams, milžiniškiems prekybos centrams ar gamykloms nustojo augti, o paimtas paskolas vystytojai grąžinti turi. Nerimaujama, kad ši tendencija jau pasiekia ir Europą. Vokietijoje komercinio NT kainos pirmąjį 2024 metų ketvirtį krito net 9,6 proc., o per paskutinį 2023-iųjų ketvirtį šis kritimas siekė net 12,1 […]


40 mln. parama saulės elektrinėms – jau birželio 11 d. Ką reikėtų žinoti? 

40 mln. parama saulės elektrinėms – jau birželio 11 d. Ką reikėtų žinoti? 

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 d. 8 val. ryte skelbs naujus paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią. Šį kartą šiai paramos priemonei Energetikos ministerija skyrė 40 mln. Eur. APVA dalinasi informacija, ką vertėtų žinoti norintiems sulaukti paramos.   Birželio 11 d. ryte iš viso bus paskelbti […]


„Capitalica Asset Management“ sėkmingai išplatino 9,1 mln. obligacijų emisiją: paklausa 3 kartus viršijo pasiūlą

„Capitalica Asset Management“ sėkmingai išplatino 9,1 mln. obligacijų emisiją: paklausa 3 kartus viršijo pasiūlą

SBA grupės investicijų valdymo bendrovės „Capitalica Asset Management“ įmonė „Capitalica Z114 Real Estate Fund“ pranoko lūkesčius ir sėkmingai išplatino net 9,1 mln. eurų vertės obligacijų emisiją. Pritrauktos lėšos bus skirtos naujam A klasės verslo centrui „Sand Offices“ Vilniuje vystyti. Jis duris atvers jau šių metų pabaigoje. „Capitalica Asset Management“ prieš kelias savaites pradėjo viešą 3 […]