„Realco“: sostinės pirminė NT rinka šių metų birželį buvo aktyvesnė nei pernai

1

„Realco“: sostinės pirminė NT rinka šių metų birželį buvo aktyvesnė nei pernai

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų birželį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 195 būstai, kas yra du kartus daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. 107 būstai parduoti ekonominiame, 75 vidutiniame ir 13 prestižiniame segmente. Fiksuoti 25 sutarties nutraukimai.

„Birželį sostinės pirminėje NT rinkoje būstų nupirkta 5 proc. mažiau nei gegužės mėnesį, kai buvo nupirkti 204 būstai, tačiau dukart daugiau nei pernai metų birželį, kuomet fiksuoti 98 sandoriai. Situacija yra pasikeitusi, tačiau būsto rinkos aktyvumą vis dar lemia ekonominės aplinkybės, o jos šiuo metu nėra itin palankios“, – komentuoja „Realco“ pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas.

Pernai NT rinkai didžiausios įtakos turėjo Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir jo sukeltos pasekmės – pirkėjų šokas, energetinių resursų ir statybų kainų šuolis. Šiuo metu lėtesnį NT rinkos aktyvumą lemia sumažėjęs būsto įperkamumas. Lietuvos banko analitikų skaičiavimais, jis dabar siekia 2012 metų lygį.

„Itin jautriai pirkėjai reaguoja į vis didėjančią 6 mėnesių EURIBOR palūkanų normą – nuo metų pradžios ji pakilo 1,14 procentinio punkto ir dabar siekia 3,91 proc. Turint omenyje, kad Europos centrinis bankas, norėdamas suvaldyti infliaciją, ruošiasi ir toliau vėsinti ekonomiką keldamas palūkanas, tikėtina, kad ribotos galimybės įsigyti būstą NT rinkoje dar gali užsibūti“, – sako M. Chmieliauskas.

Būstų sandėlyje yra iš ko rinktis

Ekspertas pastebi, kad birželį, palyginti su geguže, sumenko vidutinio segmento būstų pardavimai – praėjusį mėnesį susitarta dėl 75 sandorių, kas yra 15 proc. mažiau nei gegužę, kuomet nupirkti 87 vidutinio segmento būstai.

Birželį Vilniaus pirminės NT rinkos sandėlį papildė 372 nauji būstai vystytojams pradėjus naujus statybos etapus jau plėtojamuose projektuose. Šiuo metu būstą sostinėje galima rinktis iš 128 projektų ir 3841 būstų sandėlio, iš kurių 507 – nepradėtuose statyti, 764 – statomuose ir 2570 – baigiamuose statyti arba pastatytuose projektuose.

Palyginti su geguže, kai būstų sandėlį sudarė 3649 būstai, pirkėjai birželį turėjo panašų pasirinkimą, o naujo būsto gausa toliau išsiskiria Šnipiškių, Lazdynėlių, Justiniškių ir Pilaitės mikrorajonai.

„Pastebime, kad nepaisant sumažėjusio būsto įperkamumo, gyventojai stebi rinką ir būstų kainas. Nesnaudžia ir vystytojai – jie yra linkę pasiūlyti pirkėjams papildomų naudų ir taip išjudinti pardavimus. Viena nesikeičia – būstą perka tie, kuriems jo reikia asmeniniams poreikiams, susidomėjimas būstu investicijai išlieka sumažėjęs“, – sako „Realco“ pardavimo vadovas.

Pirmas pusmetis vangesnis

Bendrovės duomenimis, Vilniaus pirminė NT rinka pirmąjį šių metų pusmetį baigė su 30 proc. mažesniais pardavimais nei tuo pačiu laikotarpiu pernai – šių metų sausį-birželį sostinės pirminėje rinkoje parduoti 1064 būstai, kai tuo pačiu laikotarpiu 2022 metais 1519.

„Nuo pandemijos pradžios NT rinka buvo itin aktyvi, ne kartą fiksavome rekordinius būsto pardavimus, tačiau šiuo metu išgyvename ramesnį laikotarpį. Daugiausiai būstų per pastarąjį pusmetį parduota kovo mėnesį – 343. Tam įtakos galėjo turėti atslūgusios energetinių išteklių kainos, kas leido pirkėjams atsikvėpti nuo didelių išlaidų, taip pat ir bankų krizės užuomazgos, kurios galėjo paskatinti pirkėjus investuoti santaupas į nekilnojamąjį turtą“, – sako M. Chmieliauskas.

Gerokai išaugo ir būstų sandėlis – pirmojo šių metų pusmečio pabaigoje pirkėjai galėjo rinktis iš 3841 būstų, kai pernai tuo pačiu laikotarpiu – iš 2800. Pasak pašnekovo, būstų sandėlis sostinėje sparčiausiai didėjo iki balandžio mėnesio, kuomet pasiekė pastarojo laikotarpio piką (3959 būstai), o vėliau pradėjo pildytis gerokai lėčiau ir kreivė ėmė nestipriai leistis žemyn.

„Būstų sandėlio augimas pavasarį rodė, kad vystytojai, nepaisant sąstingio rinkoje, nestabdo jau plėtojamų projektų, taip pat paleidžia naujus. Šiuo metu būstų kiekis pirminėje rinkoje auga lėčiau dėl plėtotojų atsargumo pateikti į rinką naujų projektų. To priežastys – pabrangęs finansavimas, vis dar dideli statybų kaštai ir sulėtėję pardavimai“, – vardina M. Chmieliaukas.

Iš 114 laisvų būstų sandėlio „Realco“ per šių metų pirmąjį pusmetį pardavė 38 būstus, iš kurių daugiausia „Go life“ projekte – 19. Šiuo metu bendrovė rinkai siūlo 76 būstus, iš kurių daugiausia aukštesnės klasės projekte Antakalnyje „Vileišio 27“ – 51 butas.

Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Pusė visų daugiabučių avarijų kyla dėl užkimštos kanalizacijos: papasakojo, kokių keisčiausių daiktų yra radę nuotėkų vamzdynuose

Pusė visų daugiabučių avarijų kyla dėl užkimštos kanalizacijos: papasakojo, kokių keisčiausių daiktų yra radę nuotėkų vamzdynuose

Kanalizacijos avarijos – dažna ir itin nemaloni avarija daugiabučiuose namuose: net 50 proc. visų daugiabučiuose kylančių avarijų yra susijusios su nuotėkų vamzdynais. Kodėl šios avarijos kyla ir kaip jų išvengti pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ regiono vadovas Deividas Karalius. Pusė visų avarijų daugiabučiuose kyla dėl užkimštos kanalizacijos Pasak „Civinity Namai“ atstovo, apie […]


Prestižinių vilų kompleksui Marbeljoje „Evernord“ fondas pritraukė 8,5 mln. eurų investuotojų lėšų

Prestižinių vilų kompleksui Marbeljoje „Evernord“ fondas pritraukė 8,5 mln. eurų investuotojų lėšų

„Evernord Asset Management“ įsteigtas fondas „Evernord Marbella Property Fund I“ pirmuoju lėšų pritraukimo etapu projektui Ispanijos kurortiniame Marbeljos regione pritraukė 8,5 mln. eurų investuotojų lėšų. Pirmuoju etapu pritrauktos lėšos bus skirtos 1,16 ha ploto sklypui prestižiniame Marbeljos Cascada Camojan rajone įsigyti. Projekto metu sklypą ketinama padalinti į 6 mažesnius sklypus, kuriuose bus projektuojamos maždaug 1000 […]


KTU atsižvelgia į studentų poreikius – kaip per dešimtmetį pasikeitė universiteto veidas?

KTU atsižvelgia į studentų poreikius – kaip per dešimtmetį pasikeitė universiteto veidas?

Šiais metais grįžtančius į paskaitas studentus, ar visiškai naują gyvenimo etapą Kaune pradedančius pirmakursius Kauno technologijos universitetas (KTU) pasitiks pasikeitęs. Šiemet užbaigta Studentų gatvės rekonstrukcija, taip pat šiuo metu daug dėmesio skiriama bendrabučių atnaujinimui, pastatų modernizavimui ir saulės elektrinių įrengimui. Be to, atnaujintose erdvėse studentai galės rinktis iš daugybės laisvalaikio praleidimo galimybių – sporto, meno, […]


S. Gentvilas: Žmonės turėtų lengviau įpirkti būstą

S. Gentvilas: Žmonės turėtų lengviau įpirkti būstą

Aplinkos ministerija ieško būdų, kad būstas gyventojams būtų lengviau įperkamas, socialinį būstą būtų galima gauti paprasčiau, efektyviau vyktų namų atnaujinimas. Apie tai aplinkos ministras Simonas Gentvilas kalbėjo pirmadienį vykusioje konferencijoje „Lietuvos būsto forumas 2024“. „Artimiausiu metu bus sukurti aiškiai apibrėžti pastatų priežiūros standartai, kurie užtikrins, kad visi pastatai atitiktų esminius techninius ir saugos reikalavimus. Tai […]


„Citus“ plečia geografiją: pirmasis žingsnis pajūryje – įspūdingos „Nidos bangos by CITUS“

„Citus“ plečia geografiją: pirmasis žingsnis pajūryje – įspūdingos „Nidos bangos by CITUS“

Nida – išskirtinis ir nepakartojamas Lietuvos kampelis, turintis milžinišką trauką daugumai lietuvių (ir ne tik). Nepakartojama, pasauliniu mastu vertinama gamtos oazė ir meniška aura, daugybę dešimtmečių traukianti skirtingų epochų intelektualus, kūrybiškas sielas ir ramybės išsiilgusias asmenybes, sukūrė šiam, tarp dviejų vandenų įsikūrusiam miesteliui sakralią aurą. Bet koks pokytis tokioje vietoje privalo būti labai atidus ir […]


Komercinio nekilnojamo turto krizė jau pasiekia ir Lietuvą?

Komercinio nekilnojamo turto krizė jau pasiekia ir Lietuvą?

JAV jau kurį laiką kalbama apie komercinio NT krizę – poreikis biurams, milžiniškiems prekybos centrams ar gamykloms nustojo augti, o paimtas paskolas vystytojai grąžinti turi. Nerimaujama, kad ši tendencija jau pasiekia ir Europą. Vokietijoje komercinio NT kainos pirmąjį 2024 metų ketvirtį krito net 9,6 proc., o per paskutinį 2023-iųjų ketvirtį šis kritimas siekė net 12,1 […]