„Realco“: naujų būstų pardavimai Vilniuje stabilizavosi, tačiau pigesnio būsto tikėtis nereikėtų

1

„Realco“: naujų būstų pardavimai Vilniuje stabilizavosi, tačiau pigesnio būsto tikėtis nereikėtų

Šių metų ketvirtąjį ketvirtį pirminė Vilniaus nekilnojamojo turto (NT) rinka ir toliau mažina apsukas. Bendrovės „Realco“ duomenimis, lapkritį sostinės pirminėje rinkoje parduota 311 būstų, tai yra 46 proc. mažiau nei šių metų vidurkis, kuris siekia 580 būstų per mėnesį. Tačiau vėstanti rinka nereiškia gerų žinių pirkėjams – požymių, dėl kurių galėtų kristi būsto kainos, kol kas nėra.

„Būstų pardavimų kritimo priežastys yra kelios. Jau kurį laiką sklando žinios, jog butų pastatytuose projektuose Vilniuje beveik nebeliko. Nors lapkritį pastatytuose projektuose parduodamų būstų buvo keliais procentais daugiau nei spalį, tačiau šis skaičius vis dar nesiekia nei trečdalio visų būstų. Taigi, įsigyti tokį būstą, kuriame vilniečiai galėtų ilgai nedelsdami apsigyventi, šiuo metu nelengva. Kita vertus, šiemet sparčiai kilusios NT kainos pristabdė norą pirkti „popierinius“, t. y. projektinių pasiūlymų stadijoje esančius, butus. Žmonės tapo atsargesni, nori investuoti į būstą objekte, kuriame statybos jau gerokai įsibėgėjusios ir darbų pabaigos terminai aiškesni“, – komentuoja „Realco“ finansų direktorius Lukas Cicėnas.

Labiausiai brango prestižinis būstas

NT rinkos ekspertas prognozuoja, kad per metų paskutinį ketvirtį sostinėje iš viso bus parduota apie 1200 naujų būstų, tai yra maždaug dešimtadaliu mažiau nei trečiąjį ketvirtį ir kone dvigubai mažiau nei per pirmuosius metų ketvirčius.

„Paprastai ketvirtasis metų ketvirtis NT rinkoje būdavo gausiausias pardavimų, tačiau šie metai išsiskiria tuo, kad pirkėjai aktyviausi buvo metų pradžioje, kuomet ir būstų sandėlis Vilniuje buvo didžiausias. Metus NT vystytojai pradėjo rinkai siūlydami per 4300 būstų“, – sako finansų direktorius.

Visgi, 2021-ieji į NT rinkos istoriją turėtų būti įrašyti kaip rekordiniai. Per 11 mėnesių gyventojai jau įsigijo beveik 6400 butų, kas yra 34 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai ir 15 proc. daugiau nei tuo pačiu periodu užpernai.

„Realco“ finansų direktorius skaičiuoja, kad vidutinė parduodamų naujų butų kaina per metus augo maždaug 13 proc. Vilniuje butų kainų vidurkis šiuo metu siekia 2468 eurus už kv. metrą, kai pernai tuo pačiu metu kv. metro kaina buvo 2188 eurai. Kainos kilimas stebimas visuose segmentuose, tačiau labiausiai ten, kur pasiūla mažiausia, – prestižiniame segmente.

„Spartesnį prestižinio būsto kainų augimą lėmė ne tik ribota tokio būsto pasiūla, bet ir sudėtinga situacija sklypų rinkoje. Viena iš pagrindinių savybių, kuri būstą daro prestižiniu, yra jo vieta. Vilniaus centrinėje dalyje, kuri neabejotinai yra prestižinė, laisvų sklypų skaičius yra itin ribotas. Šiemet ne kartą kalbėta apie itin stipriai išaugusias geidžiamiausiose miesto vietose esančių sklypų kainas, o sklypo kaina yra svarbi galutinės būsto kainos dalis. Be to, NT projektų vystymą miesto centrinėje dalyje varžo Kultūros paveldo departamento ir kitų organizacijų reikalavimai, projektams keliami itin aukšti architektūriniai bei kokybiniai standartai“, – aiškina L. Cicėnas.

Darbo statybų sektoriuje nestigs

Ekspertas skaičiuoja, kad per šiuos metus paviešintuose projektiniuose pasiūlymuose suplanuoti maždaug 8300 butų ir jiems prilyginamų patalpų, tad vilniečiams būstų bent artimiausiu metu neturėtų pritrūkti.

„Tai įspūdingas kiekis. Jei paklausa išliks stabili, ją greitu metu turėtų pasivyti ir pasiūla. Matydami planuojamų naujų NT projektų gausą, galime prognozuoti, kad statybų rangos bendrovės darbo turės ne vienerius metus, neslūgs nei statybinių medžiagų, nei darbuotojų poreikis. Dėl to nėra priežasčių žemėti ir metų pradžioje smarkiai pakilusioms statybų kainoms. Priešingai, jei rinkoje nebus staigių kardinalių pokyčių, butų kainos ir toliau turėtų augti“, – prognozuoja „Realco“ finansų direktorius.

Šių metų lapkričio duomenimis, 30 proc. Vilniuje parduodamų būstų dar nepradėti statyti, 41 proc. – šiuo metu statomi, o 29 proc. – jau pastatyti.

Lapkričio rezultatai džiugina

NT rinkai sostinėje lėtėjant, „Realco“ ekspertai sako esantys patenkinti bendrovės lapkričio rezultatais. Bendrovė pardavė paskutinius apartamentus ir baigė ant jūros kranto iškilusį išskirtinį projektą „Šventosios vartai“. Itin daug dėmesio šį mėnesį sulaukė ir sostinėje, Pašilaičių mikrorajone, plėtojamas projektas „7 vakarai“, kuriame bendrovė įrengė demonstracinį butą.

„Realco“ lapkritį iš viso pardavė 35 būstus, tai yra šiek tiek mažiau nei šių metų vidurkis, tačiau rezultatas labai artimas ankstesnių metų lapkričio mėnesių pardavimams. Iš viso bendrovė per 11 metų mėnesių Vilniuje ir Šventojoje pardavė daugiau nei 500 būstų.

„Realco“ šiuo metu rinkai siūlo būstus projektuose, kuriuose statybos jau gerokai įsibėgėjusios, – „Go Life“ ir „7 vakarai“. Bendrovė taip pat plėtoja projektą „Prie Vilnelės“ bei laukia statybos leidimo prestižinės klasės projektui „Algirdo 3“.

Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima“

Rekomenduojame

Klaipėdos LEZ darbą pradėjo nauja į eksportą orientuota REHAU gamykla

Klaipėdos LEZ darbą pradėjo nauja į eksportą orientuota REHAU gamykla

Sausio 20 dieną Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) oficialiai atidaryta moderni Vokietijos polimerų kompanijos REHAU gamykla, kuri yra 35-oji pasaulyje ir 15-oji Europoje. Individualiems įmonės poreikiams pritaikytą 19 tūkst. kv. m ploto gamyklą per rekordiškai trumpą laiką pastatė darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Praėjusių metų pabaigoje vystytojas gamyklą pardavė Maltos investicijų kompanijai […]

Dėmesys sveikatai ir laisvė nuo technologijų: 2022-ųjų naujienos išmaniųjų namų rinkoje

Dėmesys sveikatai ir laisvė nuo technologijų: 2022-ųjų naujienos išmaniųjų namų rinkoje

Nuvilnijus svarbiausiai technologijų parodai pasaulyje „CES 2022”, kurioje pristatomos svarbiausios metų technologijų naujienos ir tendencijos, išmaniųjų namų rinka taip pat žengia į priekį – specialistai Lietuvoje diegia vis išradingesnius protingų namų sprendimus.  Kaip teigia išmaniųjų namų sistemų įmonės  „LIBERTI išmaniam gyvenimui“ vadovas ir šios srities ekspertas Raimondas Rakauskas, šiais metais dėmesys skiriamas kurti ne išmanius daiktus, o išmanius namus ir išmanų gyvenimą. Pasak jo, kai kurie Lietuvoje ir pasaulyje jau diegiami sprendimai […]

„Realco“ įsigijo sklypą Vilniaus Parodų g.

„Realco“ įsigijo sklypą Vilniaus Parodų g.

Viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Lietuvoje bendrovė „Realco“ įsigijo daugiau nei 2,4 ha žemės sklypą ir jame esančius statinius sostinės Parodų g. 1, kur norėtų vystyti gyvenamosios paskirties projektą. „Šią Lazdynų vietą matome kaip idealią vystyti gyvenamosios paskirties projektus, pretenduojančius tapti prestižiniais. Tai lemia ypatinga aplinka arti gamtos ir Neries upės, nedidelis atstumas iki miesto […]

Audros nuostoliai – šimtatūkstantiniai: nuplėšti stogai, išdaužti langai, apgadinti automobiliai

Audros nuostoliai – šimtatūkstantiniai: nuplėšti stogai, išdaužti langai, apgadinti automobiliai

Nuo ketvirtadienio Lietuvą alinančios audros šalies gyventojams atnešė šimtatūkstantinius nuostolius – padaryta žala gyvenamiesiems namams, transporto priemonėms, ūkiniams pastatams bei kieme laikomam žmonių turtui. Draudimo bendrovė „Gjensidige“ šiuo metu yra rezervavusi daugiau beveik 200 tūkst. eurų gamtos stichijos padarytai žalai atlyginti. Meteorologams pranešant apie trečiadienį iki 20 m/s vėl sustiprėsiančius oro gūsius, draudikai mano, kad […]

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Prieš aštuonerius metus Povilas Jankauskas kartu su žmona priėmė drąsų sprendimą. Jungtinėje Karalystėje gyvenusi šeima nusprendė sugrįžti į Lietuvą ir įsikūrė… visiškai šalia Utenos. Čia jie ne tik įkūrė nuosavą verslą, bet ir džiaugiasi kokybišku gyvenimu. Šešerius metus užsienyje gyvenusi pora į Lietuvą sugrįžo 2013-aisiais. Nors svarstė apie gyvenimą Vilniuje, Klaipėdoje ar Druskininkų kurorte, galiausiai […]

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

UAB Merko statyba baigė darbus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos inicijuotame projekte – bendrovė renovavo Lietuvos kariuomenės Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono kareivinių pastatą. Į Kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktam istoriniam statiniui remonto jau labai reikėjo – įtrūko sienos ir įgriuvo stogas, pats jis buvo avarinės būklės. „Kareivinės atnaujintos ne tik pagal paveldo reikalavimus, išlaikant istorinę […]