„Realco“ kviečia atrasti Markučius – pristato pažintinį maršrutą

„Realco“ kviečia atrasti Markučius – pristato pažintinį maršrutą

Viena didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ žiemą pristatė fotomenininko Sauliaus Paukščio knygą „Slėpiningieji Markučiai“, o atšilus orui pagal ją kartu su autoriumi parengė 3 km pažintinį maršrutą po istoriniu bei kultūriniu palikimu turtingą sostinės mikrorajoną – Markučius.

Į S. Paukščio knygą nugulė daugiau nei 40 įdomių istorijų apie Šiaurinėje Vilniaus dalyje, visai šalia Senamiesčio, įsikūrusius XIX–XX a. Markučius ir jų gyventojus. Specialiai pagal knygą sukurtam žiediniam pažintiniam maršrutui atrinkta 10 objektų, slepiančių netikėčiausias istorijas.  

„Gyvename Markučiuose antrus metus, dažnai vedžiojame šunį ir vaikštome po mikrorajono apylinkes. Pirmiausia labiausiai pakerėjo vaizdingos vietos, o tada pasidarė smalsu, kokios istorijos už jų slypi – taip ir kilo mintis parengti knygą apie Markučius. Šis mikrorajonas žavi savo kompaktiškumu, senomis trobelėmis bei akmeninėmis bruko gatvelėmis – galima klaidžioti ir klaidžioti“, – pasakoja autorius S. Paukštys.

Pasakojama, kad Markučiuose maišėsi lenkų, lietuvių, karaimų, japonų ir net škotų likimai, ypatingomis spalvomis ir legendomis praturtinę šį mikrorajoną.

Miesto dalis, kurią reikia pamatyti savo akimis

Pasak knygos leidybą finansavusios bendrovės „Realco“ rinkodaros projektų vadovės Dovilės Serapinaitės, mažai kalbama apie tai, kad labai svarbu pažinti mikrorajoną, kuriame veikia verslas – šiuo atveju vystomas NT projektas.

„Artimesnė pažintis padeda geriau suprasti ir atliepti būsimų gyventojų lūkesčius. Apie Markučius daugelis žino tik tai, kad čia yra Puškino muziejus ir Markučių parkas, nors visas mikrorajonas patiria atgimimą. Tačiau labai svarbu jį pamatyti savo akimis – tik tada atsiveria ir turtinga Markučių istorija, ir kalvos, nuo kurių galima gėrėtis miesto panorama. Tai pati galėjau išvysti ir patirti kartu su kolegomis keliaudama specialiu maršrutu su „Neakivaizdinis Vilnius“ gidu Vytautu Nosevičiumi“, – sako ji.

D. Serapinaitės teigimu, Markučiai vis dar yra neatrastas mikrorajonas, kuris anksčiau buvo laikomas miesto pakraščiu, nors nuo jo iki Paupio – vos kilometras.

„Buvusios pramoninės erdvės Markučiuose dabar grąžinamos žmonėms, pavyzdžiui, vietoje seniau veikusios alaus daryklos dabar stovi gyvenamieji namai. Šis mikrorajonas žavi savo besikeičiančiu veidu – iš gamyklų lokacijos Markučiai virsta pilnateise miesto dalimi. Prie šio virsmo prisidedame ir mes, vystydami gyvenamąjį projektą „Prie Vilnelės“, kurio vienas esminių tikslų – išlaikyti kuo daugiau žaliųjų erdvių šalia namų“, – dalijasi mintimis rinkodaros specialistė.

Tęsdama ji sako, kad Markučiai išties yra labai žalias mikrorajonas. Prie pat yra net kelios upės – ranka pasiekiama Vilnelė ir Kaukysos upelis. Gamtos lopinėlis mieste – Markučių parkas, kuris savo grožiu ir laisvalaikiui pritaikytomis vietomis prilygsta Vingio parkui.

„Markučiai šiandien konkuruoja su Naujamiesčiu tiek dėl savo lokacijos, tiek dėl dvasios. Markučiuose turime išvystytą infrastruktūrą, čia tiesiami nauji dviračių takai, kurie mikrorajoną sujungia su likusiu miestu“, – akcentuoja D. Serapinaitė.  

Apie boksininką, botaniką ir škotų inžinierių

S. Paukštys medžiagą knygai rinko iš vietinių pasakojimų, jų laiškų bei archyvų. Nors panašių istorijų galima rasti bene kiekviename sostinės mikrorajone, Markučius S. Paukštys prilygina laiko mašinai, mat čia laikas tarsi sustingęs.

Autorių labiausiai žavi mikrorajono kalvotas reljefas, kai palypėjus aukštyn atsiveria kvapą gniaužiantys Vilniaus slėniai ir panoramos. Jo mėgstamiausios gatvės yra Belvederio, Balandžių ir archajiškoji Gegužės.

„Viena mėgstamiausių istorijų – kaip tik apie Belvederio gatvėje pusmetį gyvenusį bokso čempioną Algirdą Šociką. Pasakojama, kad vieną vakarą jį sustabdė keli vietiniai plėšikėliai – nuo to laiko chuliganai vengdavo Markučių mikrorajono. Čia taip pat gyveno botanikos profesorius Aleksandras Henrikas Malachovskis, kuris tykodavo sodo plėšikų paruošęs šovinių su druskos užtaisais. Dar vienas gražus pasakojimas apie Karališkojo Didžiosios Britanijos geležinkelio inžinierių škotą Morveną Gow, kuris Vilniuje rado savo gyvenimo meilę“, – vardija rašytojas.

Tad norintiems pažinti dar nepažintas Vilniaus vietas ir pajusti istorinę dvasią išties verta aplankyti Markučius. „Labai kviečiu pasinaudoti mūsų kartu su „Realco“ sudarytu maždaug 40 minučių maršrutu ir paklajoti po daugeliui tikriausiai dar mažai pažintą miesto dalį – čia galima grįžti laiku ir pamatyti, kaip atrodė gyvenimas Vilniaus priemiestyje prieš 50-70 metų“, – sako jis.

Maršruto žemėlapį galima rasti čia: https://bit.ly/3lqtojh

Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima“

Rekomenduojame

Vilniuje pradedamas Minsko plento atkarpos remontas

Vilniuje pradedamas Minsko plento atkarpos remontas

Vasarojančioje sostinėje mažėjant eismo intensyvumui, įsibėgėja gatvių remonto darbai – nuo pirmadienio iki rugpjūčio pabaigos bus tvarkoma Minsko plento atkarpa nuo Žirnių gatvės iki Vilniaus miesto ribos. Eismas remonto metu bus organizuojamas užtveriant po vieną eismo juostą pakaitomis. Birželio 27-ąją dienos metu bus klojamas išlyginamasis asfalto sluoksnis ir nukasti kelkraščiai. Iki liepos 1 d. naktimis […]

„GALIO GROUP“ gavo statybos leidimą gyvenamajam projektui „CityZen“

„GALIO GROUP“ gavo statybos leidimą gyvenamajam projektui „CityZen“

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „GALIO GROUP“ gavo leidimą naujo gyvenamojo projekto „CityZen“ statybai Vilniaus miesto centrinėje dalyje, Šeimyniškių g. Šiame projekte dviem etapais bus pastatyti 274 butai ir apie 1900 kv. m  komercinių patalpų pirmuose pastatų aukštuose. A++ energinės efektyvumo klasės „CityZen“ daugiabučių gyvenamųjų namų kompleksą sudarys 7 gyvenamųjų namų korpusai su požeminėmis automobilių saugyklomis […]

Tyrimas: ieškantys naujo būsto automobilių stovėjimo aikšteles keistų į parkus

Tyrimas: ieškantys naujo būsto automobilių stovėjimo aikšteles keistų į parkus

Nenuostabu, kad Lietuvos didmiesčių gyventojams vis dar trūksta automobilių stovėjimo vietų tiek miestuose, tiek prie namų. Tačiau apklausa parodė, kad įsigydami nuosava būstą tautiečiai daugiau dėmesio skiria žaliosioms erdvėms, kurias mielai iškeistų į papildomas automobilių stovėjimo vietas. Vis daugiau lietuvių miestus nori keisti į rajonus ar priemiesčius, kuriuose dažniausiai – daugiau gamtos ir erdvės poilsiui […]

Daugiabučių renovacijos rinkoje – 150 statybos bendrovių

Daugiabučių renovacijos rinkoje – 150 statybos bendrovių

Remiantis Aplinkos projektų valdymo agentūros (toliau – APVA) duomenimis, šiuo metu šalyje vykdoma daugiau kaip 600 daugiabučių atnaujinimo projektų, kuriuos įgyvendina arti 150 statybų sektoriaus bendrovių. APVA atlikta pasirašytų rangos sutarčių renovacijos darbams atlikti analizė rodo, jog beveik 10 proc. visų renovacijos rinkoje dirbančių bendrovių turi nuo 10 iki 30 projektų, virš 20 proc. –  […]

Lietuviškų biurų centrų išskirtinumai – kuo lenkiame kitas šalis

Lietuviškų biurų centrų išskirtinumai – kuo lenkiame kitas šalis

Lietuvoje kyla vis daugiau modernių verslo centrų, o jiems projektuoti pasitelkiami ir pasaulinio garso architektai bei geriausios vystytojų komandos. Tačiau kiek Vilniuje kylantys pastatai savo išplanavimu, ir jų įrengimu prilygsta pasaulines tendencijas, kur – ypatingas dėmesys kreipiamas į verslo poreikius bei darbuotojų patogumą. Blizgantys dangoraižiai Niujorke ar Dubajuje gali atrodyti labai skirtingi nuo mūsiškių verslo […]

Seimo nario Andriaus Bagdono pranešimas: „Nekilnojamojo turto mokestį siūlo ne tokį, ne tie ir ne laiku“

Seimo nario Andriaus Bagdono pranešimas: „Nekilnojamojo turto mokestį siūlo ne tokį, ne tie ir ne laiku“

2022 m. birželio 23 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)   Nekilnojamojo turto mokesčio projektas siūlomas ne nuo to galo: tokio mokesčio, kaip ir kitų, principai pirmiausia turi būti aptarti politinėje koalicinėje taryboje, o ne rengiami ir siūlomi paskirų institucijų, teigia Seimo Ekonomikos komiteto narys Andrius Bagdonas. Be to, Lietuvos banko parengtame projekte nurodyta kartelė – […]