„Realco“ kviečia atrasti Markučius – pristato pažintinį maršrutą

„Realco“ kviečia atrasti Markučius – pristato pažintinį maršrutą

Viena didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ žiemą pristatė fotomenininko Sauliaus Paukščio knygą „Slėpiningieji Markučiai“, o atšilus orui pagal ją kartu su autoriumi parengė 3 km pažintinį maršrutą po istoriniu bei kultūriniu palikimu turtingą sostinės mikrorajoną – Markučius.

Į S. Paukščio knygą nugulė daugiau nei 40 įdomių istorijų apie Šiaurinėje Vilniaus dalyje, visai šalia Senamiesčio, įsikūrusius XIX–XX a. Markučius ir jų gyventojus. Specialiai pagal knygą sukurtam žiediniam pažintiniam maršrutui atrinkta 10 objektų, slepiančių netikėčiausias istorijas.  

„Gyvename Markučiuose antrus metus, dažnai vedžiojame šunį ir vaikštome po mikrorajono apylinkes. Pirmiausia labiausiai pakerėjo vaizdingos vietos, o tada pasidarė smalsu, kokios istorijos už jų slypi – taip ir kilo mintis parengti knygą apie Markučius. Šis mikrorajonas žavi savo kompaktiškumu, senomis trobelėmis bei akmeninėmis bruko gatvelėmis – galima klaidžioti ir klaidžioti“, – pasakoja autorius S. Paukštys.

Pasakojama, kad Markučiuose maišėsi lenkų, lietuvių, karaimų, japonų ir net škotų likimai, ypatingomis spalvomis ir legendomis praturtinę šį mikrorajoną.

Miesto dalis, kurią reikia pamatyti savo akimis

Pasak knygos leidybą finansavusios bendrovės „Realco“ rinkodaros projektų vadovės Dovilės Serapinaitės, mažai kalbama apie tai, kad labai svarbu pažinti mikrorajoną, kuriame veikia verslas – šiuo atveju vystomas NT projektas.

„Artimesnė pažintis padeda geriau suprasti ir atliepti būsimų gyventojų lūkesčius. Apie Markučius daugelis žino tik tai, kad čia yra Puškino muziejus ir Markučių parkas, nors visas mikrorajonas patiria atgimimą. Tačiau labai svarbu jį pamatyti savo akimis – tik tada atsiveria ir turtinga Markučių istorija, ir kalvos, nuo kurių galima gėrėtis miesto panorama. Tai pati galėjau išvysti ir patirti kartu su kolegomis keliaudama specialiu maršrutu su „Neakivaizdinis Vilnius“ gidu Vytautu Nosevičiumi“, – sako ji.

D. Serapinaitės teigimu, Markučiai vis dar yra neatrastas mikrorajonas, kuris anksčiau buvo laikomas miesto pakraščiu, nors nuo jo iki Paupio – vos kilometras.

„Buvusios pramoninės erdvės Markučiuose dabar grąžinamos žmonėms, pavyzdžiui, vietoje seniau veikusios alaus daryklos dabar stovi gyvenamieji namai. Šis mikrorajonas žavi savo besikeičiančiu veidu – iš gamyklų lokacijos Markučiai virsta pilnateise miesto dalimi. Prie šio virsmo prisidedame ir mes, vystydami gyvenamąjį projektą „Prie Vilnelės“, kurio vienas esminių tikslų – išlaikyti kuo daugiau žaliųjų erdvių šalia namų“, – dalijasi mintimis rinkodaros specialistė.

Tęsdama ji sako, kad Markučiai išties yra labai žalias mikrorajonas. Prie pat yra net kelios upės – ranka pasiekiama Vilnelė ir Kaukysos upelis. Gamtos lopinėlis mieste – Markučių parkas, kuris savo grožiu ir laisvalaikiui pritaikytomis vietomis prilygsta Vingio parkui.

„Markučiai šiandien konkuruoja su Naujamiesčiu tiek dėl savo lokacijos, tiek dėl dvasios. Markučiuose turime išvystytą infrastruktūrą, čia tiesiami nauji dviračių takai, kurie mikrorajoną sujungia su likusiu miestu“, – akcentuoja D. Serapinaitė.  

Apie boksininką, botaniką ir škotų inžinierių

S. Paukštys medžiagą knygai rinko iš vietinių pasakojimų, jų laiškų bei archyvų. Nors panašių istorijų galima rasti bene kiekviename sostinės mikrorajone, Markučius S. Paukštys prilygina laiko mašinai, mat čia laikas tarsi sustingęs.

Autorių labiausiai žavi mikrorajono kalvotas reljefas, kai palypėjus aukštyn atsiveria kvapą gniaužiantys Vilniaus slėniai ir panoramos. Jo mėgstamiausios gatvės yra Belvederio, Balandžių ir archajiškoji Gegužės.

„Viena mėgstamiausių istorijų – kaip tik apie Belvederio gatvėje pusmetį gyvenusį bokso čempioną Algirdą Šociką. Pasakojama, kad vieną vakarą jį sustabdė keli vietiniai plėšikėliai – nuo to laiko chuliganai vengdavo Markučių mikrorajono. Čia taip pat gyveno botanikos profesorius Aleksandras Henrikas Malachovskis, kuris tykodavo sodo plėšikų paruošęs šovinių su druskos užtaisais. Dar vienas gražus pasakojimas apie Karališkojo Didžiosios Britanijos geležinkelio inžinierių škotą Morveną Gow, kuris Vilniuje rado savo gyvenimo meilę“, – vardija rašytojas.

Tad norintiems pažinti dar nepažintas Vilniaus vietas ir pajusti istorinę dvasią išties verta aplankyti Markučius. „Labai kviečiu pasinaudoti mūsų kartu su „Realco“ sudarytu maždaug 40 minučių maršrutu ir paklajoti po daugeliui tikriausiai dar mažai pažintą miesto dalį – čia galima grįžti laiku ir pamatyti, kaip atrodė gyvenimas Vilniaus priemiestyje prieš 50-70 metų“, – sako jis.

Maršruto žemėlapį galima rasti čia: https://bit.ly/3lqtojh

Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

Gerai prižiūrimas kiemas dažnam asocijuojasi su daugybe ravėjimui, genėjimui ir laistymui praleistų valandų. Tačiau Akmenys.lt atstovas Ignas Endriukaitis šypsodamasis tikina, kad kankintis kieme tikrai nėra privaloma. Pasak jo, strategiškai planuodami ir priimdami teisingus sprendimus, galite sukurti itin jaukią kiemo erdvę, kurioje poilsis užims daugiau laiko nei jos priežiūra ir tvarkymas.  Geotekstilė piktžolių kontrolei Vienas didžiausių kiemo […]


Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kaunas demonstruoja lyderystę įgyvendinant nacionalinės reikšmės projektus. Stadionas – sėkmingai funkcionuoja, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus, o per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skelbti tarptautinį rangos konkursą. Unikalus architektūros kūrinys „Simboliška, kad su […]


Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi“ ir UAB „Samogitia miestelis“. Netrukus 7,8 ha teritorijoje įsikurs vienas jauniausių kariuomenės vienetų – „Žemaitijos“ brigados Kunigaikščio Marginio pėstininkų batalionas. Bataliono dydžio karinio miestelio […]


Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Advokatų kontoros „Marger“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijus Matonis Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip teisiškai galėtų būti išspręstas šis NT rebusas? […]


Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Paskutinį balandžio savaitgalį, 25–27 d., LITEXPO parodų ir kongresų centras, kaip ir kasmet, vėl pakvies į svarbiausią šalyje statybų sektoriaus temoms dedikuotą parodą – „Resta 2024“. Pirmą kartą surengta dar 1994-aisiais, „Resta“ per 30 metų ženkliai išaugo, sustiprėjo ir dabar yra vienintelė specializuota statybų tematikos paroda Baltijos šalyse, pelniusi pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą. […]


Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa.  Kovo 7 dieną kelio rekonstrukcijos darbai vienu metu buvo pradėti keliose Molėtai-Utena kelio vietose. Šiuo metu […]