Vienos didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, šių metų kovą Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 126 būstai, iš kurių 68 ekonominiame, 53 vidutiniame ir 5 prestižiniame segmente. Palyginti su praėjusių metų kovu, kuomet per mėnesį parduoti 935 būstai, šiemet tuo pačiu laikotarpiu būstų nupirkta 7,5 karto mažiau. Ryškus būstų pardavimų kritimas būdingas visam pirmajam šių metų ketvirčiui, tačiau, ekspertų vertinimu, yra ženklų, kad rinka gali sulaukti proveržio.
„Dėl Rusijos karo Ukrainoje šių metų pirmojo ketvirčio rezultatai kardinaliai skiriasi lyginti su pernykščiais. Per pirmuosius tris mėnesius šiemet Vilniuje parduoti 920 būstų, kai pernai pirkėjai įsigijo 2285 būstus. 2021-aisiais tokiu metu buvome ant pardavimų bangos viršūnės, šiemet tik lipame iš dugno“, – pastebi bendrovės „Realco“ finansų direktorius Lukas Cicėnas.
Visgi, vienas reiškinys net ir karo akivaizdoje liko nepakitęs – laisvų būstų sandėlis sostinės pirminėje rinkoje toliau traukiasi ir muša antirekordus.
„Mėnesio pabaigoje skaičiavome 2666 laisvų būstų, iš kurių 1459 ekonominiame, 952 vidutiniame ir 255 prestižiniame segmente. Natūralu, jog netoliese vykstančio karo ir jo sukeliamų padarinių akivaizdoje atsargiau elgiasi ne tik pirkėjai, bet ir vystytojai. Pastarieji pristabdė naujų projektų paleidimą į rinką tiek dėl paklausos neapibrėžtumo, tiek dėl pabrangusių statybinių medžiagų“, – atkreipia dėmesį L. Cicėnas.
Vieni vystytojai laimėjo, kiti laukia
Vertindamas vystytojų padėtį rinkoje ekspertas teigia, kad kol vieni išlošė, kitiems teks laukti giedresnės situacijos rinkoje. Iki Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vystytojai, savo portfelyje turėję užbaigtus arba arti statybų pabaigos esančius projektus, sugebėjo aplenkti eksponentinį statybos kaštų augimą ir labai tikėtina, kad projektus pabaigs su palyginti nedideliais nuokrypiais nuo planuoto biudžeto.
„Gerokai blogiau tiems, kurių projektų statybos darbai dar neįsibėgėję. Šiems vystytojams šiandien tenka vertinti, ar pavyks gauti projektui baigti reikalingų medžiagų, ar neteks susidurti su darbo jėgos trūkumu, kaip keisis projekto sąmata ir, apskritai, ar esant dabartinėms statybų kainoms apsimoka projektą vystyti toliau. Na, o jei projektas tik pačioje pradinėje stadijoje, tikėtina, kad dauguma vystytojų dirba kaip dirbę – minimaliomis sąnaudomis stengiasi tęsti projektą, kol gaus leidimą statyboms. Tokių projektų likimas paaiškės vėliau, kai situacija rinkoje stabilizuosis“, – konstatuoja L. Cicėnas.
Ieško arba pirmojo, arba investicinio būsto
Pasak „Realco“ eksperto, iki karo pradžios pirkėjų portretų būta pačių įvairiausių, jie domėjosi būstais visuose segmentuose. Šiandien jis įžvelgia likusius du gana aiškius pirkėjų profilius, kurie rinkoje išlieka aktyvūs.
„Pirmieji – tai jaunesni pirkėjai, ieškantys savo pirmo būsto. Akivaizdu, kad jų poreikiai ir norai niekur nedingo. Tokių pirkėjų taikinyje yra pigesni ekonominio segmento būstai. Antrieji – kiek vyresni, investicinio turto ieškantys pirkėjai. Jie suvokia, jog pernai metais fiksuota didelė infliacija artimiausioje ateityje taps dar opesne problema. Šie pirkėjai labiau linkę dvejoti ir sprendimus priima ne taip greitai. Priešingai elgiasi sau pirmojo būsto ieškantys jaunesni žmonės“, – vardija jis.
L. Cicėnas atkreipia dėmesį, kad aktyviausiai pardavimai šiuo metu vyksta jau pastatytuose arba baigiamuose statyti projektuose, kurių sostinės rinkoje nėra daug – apie 30 proc. visos būstų pasiūlos. Tačiau situacija šiuo metu NT rinkoje labai dinamiška ir keičiasi kone kasdien. Pačioje karo pradžioje pasirodžiusi panika ir štilis naujų būstų pardavimuose priminė pirmojo karantino pradžią 2020-aisiais. Baigiantis kovui, pastebimi pirmieji rinkos proveržio šaukliai – stabilizuojasi statybinių medžiagų ir žaliavų tiekimas, nors jų kainos gerokai aukštesnės, prie pasikeitusios realybės pripranta pirkėjai, kurie atnaujina ankstesnius planus ir naujų namų paiešką.
NT vystytoja „Realco“ savo planų kol kas nekeičia. Bendrovė baigia statybos darbus projekte „7 vakarai“, tęsia darbus projektuose „Go Life“, „Prie Vilnelės“ ir neseniai pradėtame statyti „Algirdo 3“. Artimiausiu metu „Realco“ tikisi pradėti statybos darbus Antakalnyje, projekte „Vileišio 27“, taip pat rengia projektus keletui kitų gyvenamųjų projektų.
Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima”
Išmanių verslo patalpų vystytojas „Nordspace“ pradeda platinti viešą obligacijų emisiją, kuria siekia pritraukti iki 3 mln. eurų. Obligacijos siūlomos su fiksuota 12 proc. metine palūkanų norma, palūkanos bus mokamos du kartus per metus. Obligacijų išpirkimo terminas – 2027 m. kovo 31 d. „Mūsų verslo modelis pasiteisino tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje ir Lenkijoje. Šiuo metu pastebime […]
„Estateguru“ investuotojai geriausiu 2024 m. projektu, iš 341 pernai finansuotu per šią platformą, išrinko nekilnojamojo turto plėtotojo „Endover“ įgyvendintą istorinio Talino pastato „Volta Villa“ rekonstrukcijos projektą. Prie „Volta Vila“ projekto finansavimo prisidėjo 6 778 investuotojai, didžiausia individuali investicija siekė 500 000 eurų, o mažiausia – 50 eurų. „Šis projektas – tai puikus ilgalaikės ir darnios […]
Nekilnojamojo turto plėtojimo bendrovė „Verum 12“ keičia pavadinimą ir nuo šiol vadinsis „Domė Group“, o rinkoje naudotas prekės ženklas „RE Excellence“ keičiamas į „Domė“. Sprendimas priimtas atnaujinus grupės plėtros strategiją ir suformavus įmonės komandą. Didžiąją dalį projektų Lietuvoje, šiuo metu – sostinėje, įgyvendinanti bendrovė atsinaujina, siekdama pabrėžti savo verslo vertybes ir apibūdinti nišą, kurioje mato […]
Kovo 10–14 d. Kanuose, Prancūzijoje įvyko viena didžiausių nekilnojamo turto parodų „MIPIM“. Tarptautinėje arenoje inovatyvius sprendimus, investicinius projektus ir sostinės plėtros planus pristatė Vilniaus miesto savivaldybės atstovai. „MIPIM“ parodoje, į kurią susirenka įtakingiausi NT plėtotojai, architektai, urbanistai ir investuotojai, sostinė dalyvauja nuo 2003 m. Šiais metais svarbiausiame nekilnojamo turto rinkos renginyje Vilnius, kartu su partneriais, […]
O – sala – taip savo projektą Nemuno pakrantėje vadina jo kūrėjai. Kruopščiai puoselėjamas kvartalas Kauno marių regioninio parko apsuptyje jau sulaukė pirmųjų gyventojų, tarp kurių bus ir artimi projekto „O sala“ bičiuliai. Patiko nesavanaudiškas požiūris „Jei ieškotumėte panašios vietos pagrindiniam būstui ar vasarnamiui, Kauno regione tokios tikrai nerastumėte. O ir visoje Lietuvoje tokią […]
Įvertinę šeimos finansines perspektyvas, 25 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog 2025 metai bus geresni nei 2024-ieji, 42 proc. nurodo, jog šie metai bus tokie patys kaip praėjusieji, o 19 proc. įsitikinę, jog 2025 metai bus prastesni – tokias tendencijas atskleidė Jungtinės centrinės kredito unijos užsakymu atliktas „Kreda“ grupės žinomumo ir gyventojų bei įmonių finansinių paslaugų […]