„Realco“: karo įbaugintoje pirminėje NT rinkoje tikimasi proveržio

1

„Realco“: karo įbaugintoje pirminėje NT rinkoje tikimasi proveržio

Vienos didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, šių metų kovą Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 126 būstai, iš kurių 68 ekonominiame, 53 vidutiniame ir 5 prestižiniame segmente. Palyginti su praėjusių metų kovu, kuomet per mėnesį parduoti 935 būstai, šiemet tuo pačiu laikotarpiu būstų nupirkta 7,5 karto mažiau. Ryškus būstų pardavimų kritimas būdingas visam pirmajam šių metų ketvirčiui, tačiau, ekspertų vertinimu, yra ženklų, kad rinka gali sulaukti proveržio.

„Dėl Rusijos karo Ukrainoje šių metų pirmojo ketvirčio rezultatai kardinaliai skiriasi lyginti su pernykščiais. Per pirmuosius tris mėnesius šiemet Vilniuje parduoti 920 būstų, kai pernai pirkėjai įsigijo 2285 būstus. 2021-aisiais tokiu metu buvome ant pardavimų bangos viršūnės, šiemet tik lipame iš dugno“, – pastebi bendrovės „Realco“ finansų direktorius Lukas Cicėnas.

Visgi, vienas reiškinys net ir karo akivaizdoje liko nepakitęs – laisvų būstų sandėlis sostinės pirminėje rinkoje toliau traukiasi ir muša antirekordus.

„Mėnesio pabaigoje skaičiavome 2666 laisvų būstų, iš kurių 1459 ekonominiame, 952 vidutiniame ir 255 prestižiniame segmente. Natūralu, jog netoliese vykstančio karo ir jo sukeliamų padarinių akivaizdoje atsargiau elgiasi ne tik pirkėjai, bet ir vystytojai. Pastarieji pristabdė naujų projektų paleidimą į rinką tiek dėl paklausos neapibrėžtumo, tiek dėl pabrangusių statybinių medžiagų“, – atkreipia dėmesį L. Cicėnas.

Vieni vystytojai laimėjo, kiti laukia

Vertindamas vystytojų padėtį rinkoje ekspertas teigia, kad kol vieni išlošė, kitiems teks laukti giedresnės situacijos rinkoje. Iki Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vystytojai, savo portfelyje turėję užbaigtus arba arti statybų pabaigos esančius projektus, sugebėjo aplenkti eksponentinį statybos kaštų augimą ir labai tikėtina, kad projektus pabaigs su palyginti nedideliais nuokrypiais nuo planuoto biudžeto.

„Gerokai blogiau tiems, kurių projektų statybos darbai dar neįsibėgėję. Šiems vystytojams šiandien tenka vertinti, ar pavyks gauti projektui baigti reikalingų medžiagų, ar neteks susidurti su darbo jėgos trūkumu, kaip keisis projekto sąmata ir, apskritai, ar esant dabartinėms statybų kainoms apsimoka projektą vystyti toliau. Na, o jei projektas tik pačioje pradinėje stadijoje, tikėtina, kad dauguma vystytojų dirba kaip dirbę – minimaliomis sąnaudomis stengiasi tęsti projektą, kol gaus leidimą statyboms. Tokių projektų likimas paaiškės vėliau, kai situacija rinkoje stabilizuosis“, – konstatuoja L. Cicėnas.

Ieško arba pirmojo, arba investicinio būsto

Pasak „Realco“ eksperto, iki karo pradžios pirkėjų portretų būta pačių įvairiausių, jie  domėjosi būstais visuose segmentuose. Šiandien jis įžvelgia likusius du gana aiškius pirkėjų profilius, kurie rinkoje išlieka aktyvūs.

„Pirmieji – tai jaunesni pirkėjai, ieškantys savo pirmo būsto. Akivaizdu, kad jų poreikiai ir norai niekur nedingo. Tokių pirkėjų taikinyje yra pigesni ekonominio segmento būstai. Antrieji – kiek vyresni, investicinio turto ieškantys pirkėjai. Jie suvokia, jog pernai metais fiksuota didelė infliacija artimiausioje ateityje taps dar opesne problema. Šie pirkėjai labiau linkę dvejoti ir sprendimus priima ne taip greitai. Priešingai elgiasi sau pirmojo būsto ieškantys jaunesni žmonės“, – vardija jis.

L. Cicėnas atkreipia dėmesį, kad aktyviausiai pardavimai šiuo metu vyksta jau pastatytuose arba baigiamuose statyti projektuose, kurių sostinės rinkoje nėra daug – apie 30 proc. visos būstų pasiūlos. Tačiau situacija šiuo metu NT rinkoje labai dinamiška ir keičiasi kone kasdien. Pačioje karo pradžioje pasirodžiusi panika ir štilis naujų būstų pardavimuose priminė pirmojo karantino pradžią 2020-aisiais. Baigiantis kovui, pastebimi pirmieji rinkos proveržio šaukliai – stabilizuojasi statybinių medžiagų ir žaliavų tiekimas, nors jų kainos gerokai aukštesnės, prie pasikeitusios realybės pripranta pirkėjai, kurie atnaujina ankstesnius planus ir naujų namų paiešką.

NT vystytoja „Realco“ savo planų kol kas nekeičia. Bendrovė baigia statybos darbus projekte „7 vakarai“, tęsia darbus projektuose „Go Life“, „Prie Vilnelės“ ir neseniai pradėtame statyti „Algirdo 3“. Artimiausiu metu „Realco“ tikisi pradėti statybos darbus Antakalnyje, projekte „Vileišio 27“, taip pat rengia projektus keletui kitų gyvenamųjų projektų.

Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Centrinėje sostinės dalyje, prie pat Dariaus ir Girėno bei Tūkstantmečio g. sankryžos, kūrybinė studija „Brazzi” planuoja naujo pastato statybas. Kūrybinėms industrijoms skirtų studijų ir biurų centro plotas sieks apie 2.000 kv.m., o bendros investicijos – 5 mln. eurų. „Brazzi” įkūrėjas ir fotografas Tomas Brazinskas dalinasi, kad prieš septynerius metus atsiradusi „Brazzi” fotostudija Naujamiestyje buvo tik […]


Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Būsto atnaujinimas dažnai yra suvokiamas kaip didelis projektas, reikalaujantis nemažų finansinių ir laiko investicijų. Ekspertai pataria, kada vertėtų pradėti galvoti apie būsto atnaujinimą,  kaip sutaupyti remonto metu ir pabrėžia, kad svarbu iš anksto numatyti 10-20 proc. sumos netikėtoms išlaidoms. Birželio 21 d., 2024. Būsto atnaujinimas dažnai reikalauja didelių investicijų, todėl tampa vis dažnesne paskolos ėmimo […]


Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Ekonominiai ir geopolitiniai iššūkiai, pandemija bei žaliasis kursas pastaruoju metu gerokai keitė komercinių verslo patalpų poreikius. Dar visai neseniai populiarios buvo didelės atviros erdvės, talpios konferencijų salės, o vėliau patiems biurams grėsė ištuštėjimas, nes visi persikėlė dirbti nuotoliu būdu. Tačiau dabar verslo prioritetai kinta, prie jų prisitaiko ir komercinio nekilnojamojo turto (NT) vystytojai. Ką šiandien […]


„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

Birželio pradžioje Europos centrinis bankas paskelbė mažinantis Euribor bazinių palūkanų dydį 25 baziniais punktais (0,25 proc.). Kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikai skaičiuoja, kad gerėja būsto įperkamumas: tiesą sakant, ne tiek dėl sumažėjusių palūkanų, kiek per pastaruoju metu sparčiai augusio darbo užmokesčio. Ką šie pokyčiai reiškia didžiųjų Lietuvos miestų būsto rinkoms ir ko […]


Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Generalinė statybų rangovė UAB „RNDV Statyba“ audituotais duomenimis pernai pajamas išaugino 64 proc. iki 18,9 mln. eurų. Įmonės vadovas Rolandas Kasperavičius sako, jog dėl susiklosčiusių ekonominių aplinkybių investicijos į statybas pasirenkamos išrankiai, o atsiperkamumo potencialą vis dar išlaiko aukščiausios kokybės, paklausos neprarandantys, patrauklūs gyvenamosios ir pramonės statybos objektai. „Nors praėjusiais metais mūsų pajamos augo net […]


Prieš ilgąjį savaitgalį –  patarimai kepsninių entuziastams

Prieš ilgąjį savaitgalį – patarimai kepsninių entuziastams

Planuojant savaitgalio išvyką ar atostogas su šeima bei draugais tenka nemažai rūpesčių. Retas kuris pasirūpina ne tik užkandžiais, gėrimais ir muzika, bet ir pirmosios pagalbos priemonėmis. Deja, draudimo bendrovės „If“ duomenys rodo, kad planuojant išvykas ar pasibuvimus lauke derėtų pasirūpinti ne tik pleistrais ar būtiniausiais vaistais, bet ir priešgaisriniu gesintuvu.   Gaisras gali įsiliepsnoti net […]