„Realco“ apie sostinės pirminę NT rinką: vyrauja laukimo nuotaikos

1

„Realco“ apie sostinės pirminę NT rinką: vyrauja laukimo nuotaikos

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų rugsėjo mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje naujų būstų pardavimai buvo vieni mažiausių šiemet – parduoti 156 būstai, fiksuotas 21 sutarties nutraukimas. Rugsėjį būstų parduota 29 proc. mažiau nei rugpjūtį, kuomet pardavimai siekė 221 būstą.

„Šiemet rinka kol kas nerodė didesnio aktyvumo, juo labiau – augimo ženklų. Galima sakyti, kad visus apėmusios laukimo nuotaikos. EURIBOR 6-ių mėnesių palūkanų normai perkopus 4 proc. ribą ir prognozuojant, jog tai ne paskutinis didinimas, pirkėjai laukia palankesnių finansavimo sąlygų ir būstų kainų. Vystytojai delsia statyti naujus projektus, nes laukia aktyvesnės ir stabilesnės rinkos bei statybų kaštų mažėjimo“, – komentuoja bendrovės „Realco“ pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas.

Šių metų trečio ketvirčio būstų pardavimai buvo 77 proc. didesni nei praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu – pernai parduoti 305, šiemet – 540 būstų. M. Chmieliauskas sako, kad pernai NT rinkoje buvo didesnis štilis, sukeltas įtemptos geopolitinės situacijos Europoje bei ankstesnio NT kainų šuolio. Iš viso per 2023 metų devynis mėnesius sostinėje parduoti 1876 nauji būstai.

Aktyviausiai rugsėjį, kaip ir visą trečią ketvirtį, pirminėje NT rinkoje buvo perkami ekonominės klasės būstai pastatytuose arba baigiamuose statyti projektuose. Iš 156-ių rugsėjį parduotų būstų 79 buvo ekonominio, 68 – vidutinio ir 9 prestižinio segmento.

Pasak eksperto, pirkėjų domėjimasis tiek pastatytais būstais, tiek būsimais projektais išlieka, tačiau pastaruoju metu jau susiduriama su atvejais, kai pirkėjai negauna planuotos banko paskolos norimam būstui įsigyti ir tuomet kreipiasi į vystytojus, ieškodami kitokių variantų. Taip pat pirkėjai aktyviau domisi nuolaidomis būstui.

„Rinkoje pasitaiko atvejų, kai siūlomos nuolaidos ar papildomos vertės, tačiau tai yra labiau pardavimus skatinanti priemonė, naudota ir anksčiau mažiau likvidiems būstams parduoti“, – sako jis.

Mažėjantis būstų sandėlis veikia nuomos rinką

M. Chmieliauskas pastebi, kad ir toliau būstų sandėlis neauga. Ši tendencija laikosi nuo balandžio, kai sandėlis buvo didžiausias šiemet ir siekė 3959 būstus. Rugsėjį Vilniaus pirminės NT rinkos būstų sandėlis siekė 3667 būstus, per mėnesį buvo pristatyti 2 nauji projektai, kurie sandėlį papildė 186 būstais.

„Priežastys išlieka tos pačios, kaip ir ankstesniais mėnesiais – išaugę statybų kaštai ir sumažėję pardavimai. Kadangi pasiūla mažėja, pirkėjams vis sudėtingiau rasti jų poreikius labiausiai atitinkantį variantą, gali tekti kiek nuleisti poreikių kartelę. Savo ruožtu vystytojams, tikėtina, gali būti paprasčiau parduoti ir mažiau likvidžius butus“, – svarsto „Realco“ atstovas.

Per 2023 m. trečią ketvirtį būstų sandėlis susitraukė nuo 3764 būstų liepą iki 3667 būstų rugsėjį, šiuo laikotarpiu rinką papildė 9 nauji projektai su 446 būstais. Tuo metu 2022 m. trečią ketvirtį būstų sandėlis judėjo priešinga kryptimi – nuo 2986 liepą iki 3350 rugsėjį, rinką papildžius 15 naujų projektų su 852 būstais.

Pasak M. Chmieliausko, nepaisant nedidėjančios pasiūlos, būsto poreikis Vilniuje išlieka, tad netrukus galime pamatyti ryškesnių pokyčių nuomos rinkoje.

„Nuomos rinka labai stipriai susijusi su pardavimais. Kuo mažiau būstų nuperkama, tuo mažiau auga ir nuomos pasiūla. Kita vertus, dalis gyventojų, negaudami paskolos būstui įsigyti, ieško nuomojamo būsto, tad paklausa didėja. Ilgainiui rinkoje gali atsirasti disbalansas tarp pasiūlos ir paklausos, tikėtina auginsiantis nuomos kainą, tuomet naujo būsto įsigijimas investicijai gali tapti patrauklesnis ir susidarys prielaidos pardavimų augimui“, – sako jis.

„Realco“ per tris šių metų ketvirčius savo plėtojamuose projektuose pardavė 21 būstą, daugiausia „Go life“ projekte, kuriame šiuo metu siūlo paskutinius pilnai įrengtus būstus. Bendrovė taip pat vykdo pardavimus aukštesnės klasės projekte „Vileišio 27“, tęsia prestižinės klasės projekto „Algirdo 3“ statybas, dirba ties naujais projektais „Baltupis“, Justiniškių g. 26 bei Parodų g. 1, taip pat domisi naujais sklypais ir vertina jų patrauklumą projektų plėtrai.

Pranešimą paskelbė: Eglė Cibienė, UAB „Idea Prima”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Būsto renovacija – tik dalis sprendimo. Kaip sutaupyti dar daugiau energijos?

Būsto renovacija – tik dalis sprendimo. Kaip sutaupyti dar daugiau energijos?

Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujinti daugiabučiai naudoja mažiau energijos šildymui, tad su tuo susijusios anglies dvideginio emisijos mažėja. Tačiau yra […]


Ignalinos atominė elektrinė pasirašė daugiau kaip 37 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinėmis kompanijomis dėl sudėtingiausių išmontavimo darbų

Ignalinos atominė elektrinė pasirašė daugiau kaip 37 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinėmis kompanijomis dėl sudėtingiausių išmontavimo darbų

Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl  abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo būgnų – separatorių  ir susijusių sistemų išmontavimo darbų vykdymo. Taip pat šių metų birželio gale […]


Nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius – didesnė parama namų renovacijai

Nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius – didesnė parama namų renovacijai

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje pritarta Aplinkos ministerijos parengtam nutarimo projektui skirti didesnę paramą namų renovacijai nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius ir jų artimiesiems. Šis nutarimas įgyvendina š. m. balandį priimtas Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo pataisų nuostatas. Valstybės paramą, kompensuojant 100 proc. renovacijos išlaidų, galės gauti nukentėję nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir […]


Kaip efektyviai sumažinti oro kondicionierių elektros suvartojimą, termometro stulpeliui šokus į viršų?

Kaip efektyviai sumažinti oro kondicionierių elektros suvartojimą, termometro stulpeliui šokus į viršų?

Saulėta ir šiluma lepinanti liepa – tai ne tik metas maudynėms ir vasaros poilsiui, bet ir tas mėnuo, kai mūsų elektros sąskaitos dažniausiai išauga dėl intensyvaus oro kondicionierių naudojimo. Norint namuose nesikankinti alinančiame karštyje, bet ir nebraukti šalto prakaito lašų išvydus sąskaitas už elektrą, verta pasitelkti keletą eksperto pateikiamų praktinių patarimų, kaip padidinti oro kondicionierių […]


„YIT Lietuva“ pabaigė kelio, vedančio į į lietuvių pamėgtą Palangos Kunigiškių rajoną, remontą

„YIT Lietuva“ pabaigė kelio, vedančio į į lietuvių pamėgtą Palangos Kunigiškių rajoną, remontą

Viena populiariausių vasaros atostogų vietų – Kunigiškių kvartalas Palangoje – nuo šiol dar patogiau pasiekiama kurorto gyventojams bei svečiams. Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pabaigė į šį rajoną vedančio kelio remontą. Kelias, vedantis iš Palangos miesto į Kunigiškių gyvenamąjį rajoną, kurorto gyventojus ir svečius jau pasitinka gerokai atsinaujinęs. Iki remonto jo būklė […]


Bendri namai – ne tik susituokus: ekspertas paaiškina būsto paskolos ypatumus poroms

Bendri namai – ne tik susituokus: ekspertas paaiškina būsto paskolos ypatumus poroms

Imti paskolą nuosavam būstui įsigyti Lietuvoje linkę tiek sutuoktiniai, tiek ir nesusituokusios poros. Kuo skiriasi nekilnojamojo turto įsigijimo su būsto paskola procesas jau susituokus, tik planuojant tai daryti ar tokių ketinimų visai neturint, atsako „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius. Paskolai gauti žiedas nereikalingas Įsigyti bendrą būstą dažnai nusprendžia vienas kitam įsipareigoję, bet vestuvių […]