Pusė visų daugiabučių avarijų kyla dėl užkimštos kanalizacijos: papasakojo, kokių keisčiausių daiktų yra radę nuotėkų vamzdynuose

Pusė visų daugiabučių avarijų kyla dėl užkimštos kanalizacijos: papasakojo, kokių keisčiausių daiktų yra radę nuotėkų vamzdynuose

Kanalizacijos avarijos – dažna ir itin nemaloni avarija daugiabučiuose namuose: net 50 proc. visų daugiabučiuose kylančių avarijų yra susijusios su nuotėkų vamzdynais. Kodėl šios avarijos kyla ir kaip jų išvengti pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ regiono vadovas Deividas Karalius.

Pusė visų avarijų daugiabučiuose kyla dėl užkimštos kanalizacijos

Pasak „Civinity Namai“ atstovo, apie 50 proc. visų avarijų daugiabučiuose kyla dėl nuotėkų sistemos problemų, kurias paprastai sukelia užkimšta kanalizacija.

Įvykus nuotekų avarijai jos pasekmes pajaučia viso daugiabučio gyventojai: nuotekomis patvinsta daugiabučių rūsiai, užpilami butai, jaučiamas nemalonus nuotėkų kvapas. Avarijos šalinimo metu, kuris, priklausomai nuo avarijos dydžio, name užsukamas vanduo, o gyventojai negali naudotis ne tik vandeniu, bet ir tualetu.

Senuose daugiabučiuose kanalizacijos avarijų rizika didesnė

Dažniausiai nuotėkų avarijos įvyksta senuose daugiabučiuose, kuriuose yra seni nuotėkų vamzdynai, pagaminti iš ketaus. Tokie vamzdynai per ilgus naudojimo metus užkalkėja, ima trūnyti ir pradeda trūkti. 

„Dažnai girdime nuomonę, kad nuotėkų vamzdynai senuose daugiabučiuose tarnaus amžinai dėl to, kad jie pagaminti iš ketaus. Tačiau tiesa yra tokia, kad ketaus medžiaga, iš kurios pagaminti nuotėkų vamzdžiai, lengviau kaupia nešvarumus ir jų sienelės apsineša nuotėkomis, ilgainiui vamzdžių diametras susiaurėja, o nuotekos nebenuteka taip, kaip turėtų,“ – sako D. Karalius.

Senų daugiabučių gyventojams rekomenduojama pasikeisti nuotėkų vamzdyną į šiuolaikišką plastikinį, kuris neleidžia kauptis nešvarumams, taip užtikrindamas gerą pralaidumą ir funkcionavimą.

„Plastikiniai nuotėkų vamzdynai gali būti ir su garso izoliacija, tad nebereikia baimintis, jog pakeitus nuotėkų vamzdyną į plastikinį girdėsis iš kaimyninio buto bėgančių nuotėkų garsas,“ – pataria „Civinity Namai“ specialistas.

Į kanalizaciją meta daiktus, kurie užkemša vamzdynus

Senus nuotėkų vamzdynus pakeitus naujais, kanalizacijos avarijų tikimybė sumažėja. Tačiau net ir tokiais atvejais svarbu vamzdynu naudotis tinkamai. Pasak D. Karaliaus, neretai pasitaiko atvejų, kai kanalizacijos avarijos kyla ne dėl techninių problemų, bet dėl gyventojų neatsakingo elgesio.

Nuotėkų sistema nėra skirta šiukšlėms šalinti, todėl į ją negalima mesti netirpstančio tualetinio popieriaus, servetėlių, rankšluosčių. Vis dar pasitaiko atvejų, kai kanalizacijos sistemą užkemša žmonių į kanalizaciją išmestos sauskelnės, kitos higienos priemonės, gyvūnų kraikas, plastikiniai maišeliai.

Kita šiukšlių kategorija, kurią vis dar gyventojai meta į kriauklę ar klozetą, yra maisto atliekos. Svarbu atsiminti, kad nuotėkų vamzdynas nėra skirtas maisto likučiams šalinti, todėl praktika, kai į klozetą išpilama nesuvalgyta sriuba, panaudotas aliejus, kavos tirščiai ar kitas maistas yra labai žalinga visai nuotėkų sistemai ir lengvai ją užkemša. 

Maisto atliekos, įskaitant aliejų, idealiu atveju turėtų būti rūšiuojamos, o nesant tokiai galimybei – šalinamos metant į bendrųjų atliekų konteinerius.

Avarijų metu kanalizacijoje randa ir itin keistų daiktų

Pasak „Civinity Namai“ atstovo, kanalizacijos avarijų likvidavimo metu be higienos priemonių ir maisto likučių specialistai randa ir kitų daiktų, keliančių klausimų, kaip jie ten atsirado.

„Nuotekų vamzdynuose esame radę be galo daug įdomybių, pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų, alaus skardinių, žuvų galvų, obuolių, konservuotų daržovių. Iš rūbų esame radę ne tik kojinių ar liemenėlių, bet net ir striukę,“ – pasakoja D. Karalius.

Kavinių prašymai nemesti tualetinio popieriaus į unitazą turi prasmės 

Kavinių ar barų, ypač įsikūrusių senamiestyje, lankytojai dažnai susiduria su prašymu į unitazą nemesti tualetinio popieriaus. D. Karaliaus teigimu, toks prašymas turi prasmės ir jo derėtų laikytis: 

„Net ir vandenyje tirpstantis tualetinis popierius kimba prie senų vamzdynų sienelių, taip ilgainiui sumažėja vamzdyno diametras, dėl ko užsikemša kanalizacija. Kadangi tokiose įstaigose apsilanko didelis srautas žmonių, avarijos susijusios su kanalizacija tikrai būna dažnesnės tais atvejais, kai tualetinis popierius metamas į unitazą,“ – sako „Civinity Namai“ specialistas.

Užsikimšus klozetui svarbu priemones naudoti pagal instrukciją

Namuose pastebėjus, kad kemšasi kanalizacija, svarbu reaguoti nedelsiant ir imtis problemos sprendimo veiksmų.

Galima bandyti kanalizaciją atkimšti patiems, naudojant įvairias chemines medžiagas. Tačiau svarbu vadovautis instrukcijomis, nurodytomis ant pakuotės. Pavyzdžiui, naudojant cheminę priemonę reikia nepamiršti nuplauti jos dideliu kiekiu vandens.

Pasak D. Karaliaus, gyventojai dažnai naudoja chemines medžiagas ne pagal instrukciją. Pasitaiko atvejų, kai dėl to kamštis, esantis kanalizacijoje, sukietėja ir jo nebeįmanoma išvalyti net su specialia įranga ir ardyti vonios apdailą, o pačius vamzdynus keisti.

„Norint tokių problemų išvengti rekomenduočiau visada kreiptis į specialistus, kurie nustatys kanalizacijos užsikimšimo rimtumą ir pasiūlys tinkamas priemones problemai spręsti,“ – sako D. Karalius.

Pranešimą paskelbė: Venta Jackaitė, Civinity LT, UAB

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Naujas kvietimas daugiabučių „mažajai renovacijai“ – jau kitą savaitę

Naujas kvietimas daugiabučių „mažajai renovacijai“ – jau kitą savaitę

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) liepos 24 d., trečiadienį, planuoja skelbti naują 20 mln. eurų vertės kvietimą daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, vadinamam „mažąja renovacija“. Galimybė modernizuoti namo šilumos ir karšto vandens sistemas ir reikšmingai susimažinti išlaidas už energiją – itin laukiama daugiabučių gyventojų visoje Lietuvoje. Naujame kvietime – ir atnaujintos, palankesnės […]


Patalpų nuoma aukštos infliacijos sąlygomis – kas teisus?

Patalpų nuoma aukštos infliacijos sąlygomis – kas teisus?

Pastaraisiais metais verslams teko susidurti su procesais, kurie itin stipriai paveikė sutartis tarp partnerių ar net sukėlė rimtų ginčų. Vienas iš jų – neseniai žiniasklaidoje nuskambėjęs nesutarimas tarp UAB „Krasta Auto“ ir UAB „OZO 10A” dėl pernai metais pasikeitusios patalpų nuomos kainos. Nors taškas šioje byloje dar nepadėtas, tačiau verslai gali rasti, ko iš šios […]


Vilniaus Lazdynų baseinas kvies ir pasyviam poilsiui – skelbiamas konkursas SPA zonai įrengti

Vilniaus Lazdynų baseinas kvies ir pasyviam poilsiui – skelbiamas konkursas SPA zonai įrengti

Lazdynų baseinas jau kitąmet taps dar patrauklesnis lankytojams – jame bus ne tik sportinis plaukimo baseinas, bet ir moderni sveikatingumo (SPA) zona. Vilniaus vystymo kompanija kviečia rangovus dalyvauti šios zonos įrengimo konkurse. Remonto rangos darbai bus atliekami esamo Lazdynų baseino pastate, kuris oficialiai duris atvėrė 2023 m. vasarį ir nuo tada yra vienas iš svarbiausių […]


Vilniuje atidarytas naujas verslo centras „Vestum“: išskirtinė lokacija judriam verslui

Vilniuje atidarytas naujas verslo centras „Vestum“: išskirtinė lokacija judriam verslui

Vilniaus vakarinėje dalyje, šalia Buivydiškių tvenkinio, pradeda veikti modernus penkių aukštų biurų pastatas „Vestum“. Įsikūręs ties viena pagrindinių sostinės sankryžų, kur susikerta Šiaurinė gatvė ir Vakarinis aplinkkelis, naujasis verslo centras ypač domina nuo senamiesčio ir centro spūsčių pavargusius verslo atstovus, kurių veikloje svarbus greitas ir patogus judėjimas. Savo lokacija išsiskiriantis biurų parkas pritaikytas įvairaus dydžio […]


Būsto renovacija – tik dalis sprendimo. Kaip sutaupyti dar daugiau energijos?

Būsto renovacija – tik dalis sprendimo. Kaip sutaupyti dar daugiau energijos?

Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujinti daugiabučiai naudoja mažiau energijos šildymui, tad su tuo susijusios anglies dvideginio emisijos mažėja. Tačiau yra […]


Ignalinos atominė elektrinė pasirašė daugiau kaip 37 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinėmis kompanijomis dėl sudėtingiausių išmontavimo darbų

Ignalinos atominė elektrinė pasirašė daugiau kaip 37 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinėmis kompanijomis dėl sudėtingiausių išmontavimo darbų

Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl  abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo būgnų – separatorių  ir susijusių sistemų išmontavimo darbų vykdymo. Taip pat šių metų birželio gale […]