Pavasaris – namų atnaujinimo metas: ką verta žinoti apie spalvų ir emocijų ryšį?

1

Pavasaris – namų atnaujinimo metas: ką verta žinoti apie spalvų ir emocijų ryšį?

Atėjus pavasariui dažnam norisi atsinaujinti ir atsišviežinti. Vienas iš būdų tai padaryti – įnešti naujų spalvų į namų interjerą. Kaip tai padaryti pataria didžiausio baldų salonų tinklo Lietuvoje „Gintaro baldai“ interjero dizainerė Jūratė Sventickienė. Savo ruožtu Vienos universitete Austrijoje dirbanti ir eksperimentinėje spalvų psichologijoje besispecializuojanti mokslininkė dr. Domicelė Jonauskaitė atkreipia dėmesį į spalvų ryšį su žmogaus emocijomis.

Pavasaris įkvepia pokyčiams

J. Sventickienė pastebi, kad lietuviai pavasarį iš tiesų ima aktyviau domėtis įvairiais interjero ir namų apstatymo sprendimais, nevengia imtis pokyčių, o pavasariškas nuotaikas stengiasi atspindėti ir namų aplinkoje. Tam, anot interjero dizainerės, gali pakakti pakeisti keletą dekoro elementų ir išryškinti gamtos spalvas.

„Atšilus orams nebūtinai siekiama labai drastiškų pokyčių, tačiau suteikti namams naujų spalvų tikrai nevengiama. Turbūt lengviausia tai padaryti per dekoro elementus – įvairias vazas, padėkliukus, pledus, pagalvėles, kurių spalvas nesunku derinti prie sienų ir baldų. Šios detalės gali padėti pakeisti namų vaizdą be didelių pastangų ir investicijų. Atnaujinti interjerą taip pat leidžia naujos užuolaidos, kilimai. Atėjus pavasariui lietuviai išties dažnai stengiasi juos pasikeisti“, – sako J. Sventickienė.

Nebijo ryškesnių spalvų

Tiesa, dalis gyventojų kartu su sezonų kaita namuose nori ir ryškesnių permainų, todėl dažnai ieško ir naujų baldų. Interjero dizainerės teigimu, norint pakeisti namų vaizdą gali pasitarnauti tokie lengvai pakeičiami baldai kaip foteliai, žurnaliniai staliukai, pufai ir pan. Anot J. Sventickienės, jų paklausa pavasarį išties išauga.

„Kalbant apie interjere vyraujančias spalvas, pavasarį lietuviai nebijo drąsesnių sprendimų. Dominuoja natūralios, gamtps spalvos ir dažniau pasirenkami ryškesni jų atspalviai. Jau kurį laiką interjere ypač populiari žalia spalva ir įvairūs jos variantai – nuo žolės žalumo iki smaragdinės. Taip pat vis drąsiau pasirenkama geltona spalva, kuri anksčiau nebuvo tokia populiari. Šiandien, pavyzdžiui, net ir sofos gobelenui nevengiama pasirinkti geltonos spalvos“, – sako J. Sventickienė.

Spalvų sąsajos su emocijomis universalios

Savo ruožtu dr. D. Jonauskaitė pažymi, kad spalvinės asociacijos dažniausiai kyla iš gamtos, todėl natūralu, kad pavasarį namuose norima matyti daugiau šviesių, pastelinių, švarių spalvų – pavyzdžiui, geltonos saulės, ryškesnių gėlių žiedų ar žalios augmenijos.

„Moksliniai tyrimai rodo, kad spalvos su tam tikromis emocijomis skirtingose kultūrose siejamos labai panašiai. Pavyzdžiui, daugelyje šalių geltona siejama su džiaugsmu ir smagumu, raudona su meile bei pykčiu, o juoda – su liūdesiu, baime, neapykanta. Tai matyt lemia ir tam tikrus pasirinkimus pavasarį atnaujinant namus. Tiesa, mūsų komandos 55 šalyse atlikta analizė parodė, kad, pavyzdžiui, geltona spalva kaip džiaugsmingesnė vertinama tuose regionuose, kurie yra labiau nutolę nuo pusiaujo ir lietingesni. Į šią kategoriją, žinoma, patenka ir Lietuva“, – sako dr. D. Jonauskaitė.

Svarbu rinktis sau artimas spalvas

Kartu mokslininkė pažymi, kad, nors spalvos su tam tikromis emocijomis asocijuojasi abstrakčiame, simboliniame lygmenyje, tai nebūtinai reiškia, kad pačios spalvos sukelia emocijas. Net jeigu geltona spalva su džiaugsmu asocijuojasi daugelyje šalių, tai dar nereiškia, jog žmogus vien matydamas šią spalvą būtinai jausis smagiai.

„Namai yra privati erdvė, todėl interjerui reikėtų rinktis tokias spalvas, kurios patinka patiems, kurios sukelia estetinį malonumą. Dizaineriai gali patarti, kurios spalvos dera tarpusavyje, kurios vizualiai didina ar mažina erdves, kurios šiuo metu yra madingos. Visa ši informacija gali padėti priimti asmeninį sprendimą. Spalvų pasirinkimas tam tikra prasme primena muzikos pomėgius. Nors yra nemažai informacijos ir tyrimų apie muzikos bei emocijų ryšį, tačiau taip pat žinome, kad kiekvieno muzikos skonis yra labai individualus“, – sako dr. D. Jonauskaitė.

Be to, mokslininkės teigimu, esama ir nevienareikšmes asociacijas turinčių spalvų. Pavyzdžiui, violetinė yra vienintelė iš visų 12 pagrindinių spalvų kategorijų, neturinti aiškių emocinių asociacijų ir nesanti universali. Tai reiškia, kad violetinė spalva kiekvienam žmogui gali reikšti skirtingas emocijas. Vieniems ji kelia teigiamas asociacijas, nes primena rožinę spalvą ir atrodo mergaitiška. Kitiems violetinė yra neigiama spalva, primenanti laidotuves ir liūdesį. Anot dr. D. Jonauskaitės, tai tik patvirtina, kad spalvų, kaip ir emocijų, pasaulis gali būti pakankamai painus.

Pranešimą paskelbė: Beatričė Mikšytė, UAB „INK agency“

Rekomenduojame

carvertical VIN patikra
Vilnius gyventojams teiks teisinę pagalbą dėl daugiabučių renovacijos defektų ištaisymo

Vilnius gyventojams teiks teisinę pagalbą dėl daugiabučių renovacijos defektų ištaisymo

Vilniaus miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą kompensuoti daugiabučių namų butų savininkų patirtas išlaidas teisiniuose ginčuose su darbų rangovais, palikusiais defektus dar garantiniu laikotarpiu. Finansavimas bus skiriamas statybų defektų ekspertizei, statybiniams tyrimams, bandymams, darbams, susijusiems su statybos defektų ekspertizės atlikimu, bei teisinėms paslaugoms. Vilniaus miesto vicemero Valdo Benkunsko teigimu, ši priemonė padės nukentėjusiems daugiabučių namų gyventojams išspręsti […]

Lietuvos paštas sudarė biuro nuomos sutartį su „Technopolio“ biurų parku

Lietuvos paštas sudarė biuro nuomos sutartį su „Technopolio“ biurų parku

Lietuvos paštas pasirašė dešimties metų trukmės nuomos sutartį su „Technopolio“ biurų komplekso valdytoju. Į naująją vietą persikels darbuotojai iš dabartinio bendrovės administracijos pastato sostinės J.Jasinskio gatvėje. Sprendimą keisti Lietuvos pašto administracijos darbo vietą lėmė 2023 m. balandį baigsianti galioti dabartinė nuomos sutartis, kurios pratęsti nebuvo galima. „Didžiausią įtaką pasirenkant naująjį biurą turėjo jo atitikimas iškeltiems […]

„YIT Lietuva“ trečio ketvirčio pardavimai: būsto rinkoje daugiau atsargumo ir mažiau pasiūlos

„YIT Lietuva“ trečio ketvirčio pardavimai: būsto rinkoje daugiau atsargumo ir mažiau pasiūlos

Didėjanti infliacija bei augančios energijos išteklių sumažino apsukas ir šalies būsto rinkoje. Tai rodo tvarios miestų plėtros bei statybų bendrovės „YIT Lietuva“ šių metų trečiojo ketvirčio būsto pardavimo rezultatai. 2022-ųjų liepos–rugsėjo mėnesiais bendrovė Lietuvoje pardavė 23 butus – beveik 54 proc. mažiau nei II-ąjį ketvirtį. Mažesnius pardavimus įmonės atstovai vertina kaip dabartinio gyventojų atsargumo pirkti […]

Advokatė S. Izokaitienė: kiek verslui kainuoja statybos techninio prižiūrėtojo ir statybos vadovo klaida?

Advokatė S. Izokaitienė: kiek verslui kainuoja statybos techninio prižiūrėtojo ir statybos vadovo klaida?

2022 m. rugpjūčio 31 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus išplėstinė teisėjų kolegija priėmė nutartį c. b. Nr. e3K-7-184-421/2022, kurioje pateikė itin statybų sektoriuje veikiančiam verslui svarbius ir aktualius išaiškinimus, susijusius su materialiosios teisės normų, reglamentuojančių rangovo, statinio statybos vadovo ir statybos techninio prižiūrėtojo atsakomybę už atliktų statybos darbų trūkumus, aiškinimu ir taikymu. Byloje […]

„Citus“ ekspertai: išaugusi pasiūla Vilniuje leido tęstis kainų tendencijai; Kaune – viskas priešingai

„Citus“ ekspertai: išaugusi pasiūla Vilniuje leido tęstis kainų tendencijai; Kaune – viskas priešingai

Vilniaus pirminei būsto rinkai trečiasis metų ketvirtis didelių naujienų neatnešė. Nors paklausa, lyginant su ankstesniais laikotarpiais, yra stipriai sumenkusi, šis rodiklis paskutinis keturis mėnesius yra labai pastovus. Nors absoliutūs paklausos skaičiai nekilnojamojo turto (NT) ekspertų nedžiugina, jie akcentuoja, kad rinka nėra sustojusi, kainų korekcija, nors ir minimali yra palanki pirkėjams, o pasiūla po truputį pildosi. […]

Elektromobilių įkrovimo stotelių poreikis tampa rimtu iššūkiu pastatų administratoriams Baltijos šalyse

Elektromobilių įkrovimo stotelių poreikis tampa rimtu iššūkiu pastatų administratoriams Baltijos šalyse

Sparčiai auganti elektromobilių rinka ir įkrovimo stotelių poreikis jau per ateinančius penkerius metus taps itin sudėtingu iššūkiu visiems pastatų administratoriams Lietuvoje, Latvijoje bei Estijojes, teigia Gatis Arajums, „Schneider Electric“ produktų vystymo vadovas Baltijos šalyse. Šiuo metu kuriamos viešosios įkrovimo stotelės pakelėse neišsprendžia pagrindinės e. mobilumo problemos, nes dažniausiai žmonės savo elektrines transporto priemones nori įkrauti […]