Patarimai, kaip paruošti elektros sistemą vasaros atostogoms

1

Patarimai, kaip paruošti elektros sistemą vasaros atostogoms

Skaičiuojant paskutines dienas iki vasaros tautiečiai vis labiau laukia artėjančių atostogų. Svajojant apie gulėjimą paplūdimyje, maudynes jūroje ar naujų kultūrų pažinimą, svarbu neužmiršti išvykai „paruošti“ ir savo būstą. Specialistai dalinasi svarbiausiais patarimais, kurie padės užtikrinti namų saugą atostogų metu.

Išjunkite nenaudojamus elektros prietaisus

Energetikos ir automatikos technologijų kompanijos ABB pardavimų specialistas Marjan Sadocha ragina išvykstant iš namų išjungti visus nenaudojamus elektros prietaisus. Išimtis, pasak jo, taikoma tik šaldytuvui ar šaldikliui bei lauko apšvietimui.

„Vis dar pastebime, kad klientai išvykdami atostogauti palieka įjungtus elektros įrenginius. Į elektros lizdą įjungtas televizorius ar kitas elektronikos prietaisas nebus naudojamas jums išvykus, o palikti šviestuvai ir multimedijos įrenginiai vartos elektros energiją, net jeigu jais nėra naudojamasi. Atkreipiame dėmesį, kad įjungtos šviestuvų lemputės kelia pavojų, jos gali perkaisti, o blogiausiu atveju – sukelti gaisrą. Tuo tarpu jutikliais valdomas lauko apšvietimas gali likti įjungtas. Dažniausiai namų elektros instaliacija suprojektuota su viena ar keliomis specialiomis grandinėmis, skirtomis prietaisams, kurie visada liks įjungti, pavyzdžiui, įsilaužimo signalizacijai, todėl nėra sudėtinga atskirti įrenginių elektros tiekimą“, – pasakoja M.Sadocha.

Draudimo bendrovės „Gjensidige” Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė pataria išsiugdyti įprotį išjungti visus elektros prietaisus ir ragina nenumoti ranka net į paprastus bei mažus įrenginius. „Gjensidige” užsakymu šį pavasarį „NielsenIQ” atlikta apklausa parodė, kad 7 iš 10 Lietuvos gyventojų išvykdami iš namų išjungia visus elektronikos prietaisus ir įrenginius.

„Esame atlyginę nuostolius, užsidegus namo  garaže stovėjusiam elektriniam paspirtukui, kuris buvo įjungtas į kištukinį jungiklį. Kitu atveju užsidegė kambaryje kraunamas nešiojamasis kompiuteris“, – sako žalų ekspertė.

Pasak draudikės, norint išvengti gaisro, visų pirma reikia vienu metu nejungti daug galingų elektros prietaisų, o tuo labiau – nesujungti jų į vieną elektros lizdą. „Ant elektros prietaisų paprastai yra nurodytas jų galingumas vatais. Į vieną buitinį kištukinį lizdą nerekomenduojama jungti daugiau kaip 1200 vatų galios buitinių elektros įrenginių“, – pabrėžia draudimo bendrovės atstovė.

Užtikrinkite apsaugą nuo išorinių elektros energijos šuolių

M. Sadocha įspėja, kad žaibo smūgis gali sukelti elektros energijos perteklių, kuris gali padaryti didelę žalą tiek elektros prietaisams, tiek žmonių saugumui. „Žaibolaidžiai yra pagrindinė priemonė, siekiant apsaugoti save ir savo turtą nuo gamtos stichijos padarinių. Tačiau labai svarbu pasirinkti tinkamą žaibolaidį, pasirūpinti kokybiška instaliacija ir neužmiršti kasmet atlikti reguliarią jo patikrą. Taip pat siūlome apsaugos nuo viršįtampių įtaisus (SPD), kuriuos galima sumontuoti šalia vartojamo įrenginio ir apsaugoti jautrią elektroninę įrangą nuo elektros energijos šuolių pavojų. Sumontuotas įtaisas saugiai nukreipia elektros energijos perteklių į žemę“, – patarimais dalinasi M. Sadocha.

Pasak V. Katilienės, dažniausias scenarijus – netiesioginis žaibo poveikis, kai žaibas trenkia kažkur tolumoje, o jo sukeltos bangos atsklinda į elektros tinklus. „Jos elektros tinklais pasiekia namus, ūkinius pastatus, pirtis ar kitą žmonių turtą, atsiranda elektros įtampos svyravimai bei įvyksta trumpasis jungimas. Šiais atvejais dažniausiai nukenčia elektros saugikliai ir elektros dėžė, taip pat namų viduje esantys bei į elektros tinklą įjungti daiktai – garso bei vaizdo aparatūra, kompiuteriai, besikraunantys išmanieji telefonai, laikrodžiai ir kiti įrenginiai“, – pasakoja draudimo bendrovės atstovė.

Ne tokie dažni, tačiau, deja, gerokai sudėtingesnius padarinius atnešantys žaibavimo atvejai pasitaiko, kai žaibas trenkia tiesiai į gyvenamąjį namą ar kitą statinį. Dažniausiai – į šalia namo arba ant jo sumontuotą anteną ar elektros įvadą. Draudikė atkreipia dėmesį, kad nuo žaibo nukenčia ne tik statiniai, tačiau ir išmanioji namų aplinkos prie vejos pjovimo robotai arba jų įkrovimo stotelės.

Apsaugokite namus nuo nelauktų svečių

Šiuolaikinės išmaniosios technologijos leidžia užtikrinti namų saugumą ir jų šeimininkams išvykus. „Išmanios namų sistemos suteikia galimybę sukurti norimą scenarijų, pavyzdžiui, imituoti buvimą namuose pakeliant žaliuzes, automatiškai įjungiant šviesą. Langų jutikliai taip pat labai naudingi norint apsaugoti namus nuo neteisėto patekimo į juos. Jie stebi lango rankenos padėtį ir bet kokį būsenos pokytį siunčia per namų automatikos sistemą“, – sistemos privalumus akcentuoja M. Sadocha.

Pasak eksperto, svarbiausia išmaniųjų namų dalis – durų įėjimo sistema. Ji leidžia valdyti lauko duris išmaniuoju telefonu, kad ir kur būtumėte.

„Įsivaizduokite, kad mėgaujatės saule paplūdimyje, kai išmanusis telefonas atsiunčia pranešimą, kad kažkas skambina į jūsų duris. Į „ABB-Welcome“ durų įėjimo sistemą integruotas kameros modulis leidžia jums pamatyti, kas už durų, ir, pavyzdžiui, įleisti žmogų, kuris laisto jūsų augalus arba atvirkščiai – atgrasina nelauktus svečius“, – kalba M. Sadocha.

Tyrimo duomenys rodo, kad 43 proc. Lietuvos žmonių išvykdami iš namų ilgesniam laikui paprašo kaimynų retkarčiais „užmesti akį” į paliktus tuščius namus. V. Katilienė pasidžiaugia, kad ketvirtadalis Lietuvos žmonių, palikdami tuščius namus, juose įjungia signalizaciją. Namų saugumui, pasak draudikės, vis dažniau pasirenkamos elektroninės saugos sistemos. „Jos populiarėja, nes gyventojai supranta, kad vienos – patikimiausios – priemonės apsaugoti namus nėra, todėl dažniau renkasi kompleksinius sprendimus“, – pasakoja draudikė.

Atmintinė:

  • Išjunkite ir iš elektros tinklo atjunkite visus prietaisus, kurie nebus naudojami atostogų metu. Ten, kur neteka elektra, nėra pavojaus, kad prietaisai perkais. Be to, sutaupysite.
  • Įsitikinkite, kad visos viršįtampių apsaugos sistemos yra įdiegtos ir tinkamai veikia bei apsaugo jūsų namų elektros grandines nuo trumpojo jungimo ir perkrovų.
  • Paruoškite savo išmaniojo namo nustatymus, kad jie imituotų jūsų buvimą, kai jūsų nėra namuose. Įdiekite inovatyvius langų ir durų stebėjimo sprendimus.

Šie nedideli pasiruošimo žingsniai padės užtikrinti namų saugumą ir leis be rūpesčių mėgautis atostogomis.

Pranešimą paskelbė: PR Service, PR Service

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
SIKA produktai, įprastą paviršių paverčiantys unikaliu ir moderniu

SIKA produktai, įprastą paviršių paverčiantys unikaliu ir moderniu

Pasaulyje gerai žinomas SIKA prekinis ženklas, kuriuo žymimos specifinės cheminės medžiagos, skirtos statybai, turi 113 metų patirtį, kuri prasidėjo Šveicarijoje. Šimtametė kompanijos istorija yra pagrindas, ant kurio kuriami modernios rinkos produktai ir kuris liudija šimtmečio patikrintą patikimumą. Produktai, kuriuos vietos rinkai pristato SIKA Baltic SIA (Lietuva), nėra naujiena pasaulyje. Tačiau Lietuvoje šie produktai naudojami retai arba iki […]


Geopolimerų injekcijos – greita pagalba pavojingai smengantiems pastatams 

Geopolimerų injekcijos – greita pagalba pavojingai smengantiems pastatams 

Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija. Įmonė „URETEK Baltic“, naudodama pažangią URETEK technologiją, efektyviai sprendžia grunto smegimo problemą, ir daro tai nepaprastai lanksčiai, prisitaikydamas prie esamų sąlygų. URETEK technologijos istorija siekia […]


2 iš 5 lietuvių prioritetą teikia būstui už centro, tačiau vilniečiai ir gaunantys aukštas pajamas – gyvenimui miesto širdyje

2 iš 5 lietuvių prioritetą teikia būstui už centro, tačiau vilniečiai ir gaunantys aukštas pajamas – gyvenimui miesto širdyje

Rinkdamiesi būstą Lietuvos didmiesčių gyventojai vis dažniau žvalgosi į užmiestį ir toliau nuo centro nutolusius rajonus. Būstui toliau nuo centro nutolusiuose rajonuose pirmenybę teiktų 40 proc. didmiesčiuose gyvenančių lietuvių, o dar 31 proc. rinktųsi gyventi priemiestyje ar už miesto ribos – 3 proc. daugiau nei pernai.  Visgi vilniečiai ir aukščiausias pajamas gaunantys gyventojai prioritetą ir […]


Planuojate įsirengti nuotekų įrenginį? Ekspertai atsako į 5 DUK

Planuojate įsirengti nuotekų įrenginį? Ekspertai atsako į 5 DUK

Žmonėms, turintiems gyvenamąjį žemės sklypą, tačiau neturintiems galimybės prisijungti prie centralizuotos nuotekų valymo sistemos, reikia pasirūpinti individualia kanalizacijos sistema. Dažniausiai individualia kanalizacija turi rūpintis tie, kurie vasaroja arba nuolat gyvena sodų bendrijose ar nutolusiose kaimų vietovėse. Tad jeigu domina buitinių nuotekų valymo įrenginių montavimas, žemiau pateikiami ir ekspertų atsakomi 5 DUK. 1. Kaip veikia nuotekų […]


Pats sau meistras: kodėl plečiasi „pasidaryk pats“ kultūros ratas?

Pats sau meistras: kodėl plečiasi „pasidaryk pats“ kultūros ratas?

Kas seniau buvo tik profesionalių meistrų amatas, dabar jau nebėra, nes tiek didesnius namų remonto darbus, tiek ir mažesnės apimties būsto atnaujinimo projektus vis dažniau žmonės renkasi atlikti patys. Viena to priežasčių – platus nebrangių ir kokybiškų įrankių pasirinkimas, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai. Bent kartą per metus – tokiu dažnumu statybos ir remonto įrankius perka […]


Atsakė į klausimą, ar seni pastatai gali būti sertifikuoti pagal tarptautinius tvarumo standartus

Atsakė į klausimą, ar seni pastatai gali būti sertifikuoti pagal tarptautinius tvarumo standartus

Lietuvoje kylantys nauji verslo centrai įprastai atitinka tarptautinius tvarumo standartus, tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – kur kas didesnę nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalį sudaro senesni, energetiškai mažiau efektyvūs pastatai. Identiška situacija ir gyvenamosios paskirties daugiabučių sektoriuje. Pasak tvarumo ekspertų, senuosius pastatus prikelianti renovacija ar rekonstrukcija taip pat gali juos priartinti prie aukštesnių tvarumo standartų […]