Pasitikrinkite, ar nepermokate už šildymą: kišenei draugiški būdai taupyti šilumai

Pasitikrinkite, ar nepermokate už šildymą: kišenei draugiški būdai taupyti šilumai

Šildymo sezonas jau prasidėjo, tačiau namuose vis dar šalta? Šią nemalonią situaciją gali lemti pro langus negailestingai besiskverbiantis vėjas ar pagrindinį šilumos šaltinį užstojanti sofa. Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) energetinio efektyvumo vadovas Juozas Paulėkas pabrėžia – net ir neturint galimybių renovuoti daugiabutį, gyventojai gali savarankiškai imtis paprastų veiksmų, kurie padėtų taupyti šilumos energiją bei užtikrintų didesnį komfortą namuose.  

„Nors šį sezoną šiluma vilniečiams kainuos mažiau nei Rygos ar Talino gyventojams, dalis miestiečių, gyvenančių nerenovuotuose daugiabučiuose, už ją, deja, mokės daugiau nei galėtų, kadangi dalis šilumos per nesandarias pastato konstrukcijas pabėgs į lauką“, – aiškina pašnekovas. 

Jis sutinka, kad nėra geresnio būdo pagerinti namo energetinį efektyvumą nei jį renovuoti – skaičiuojama, kad tuomet gyventojai už šildymą moka bent 40 procentų mažiau. Visgi, pabrėžia J. Paulėkas, nesant bendro sutarimo ar galimybių skirti pakankamai lėšų, kiekvieno buto gyventojai gali atlikti savarankiškus ir kišenei draugiškus veiksmus, kurie sutaupytų nuo 3 iki 15 procentų šilumos. Atitinkamai tai atsispindėtų ir sąskaitoje už šildymą. 

Ką daryti, kad šiluma neišeitų „į orą“ 

„Svarbu suprasti, kad temperatūra namuose priklauso ne vien nuo to, kaip šyla radiatoriai, bet ir nuo to, kaip gerai šiluma išlaikoma būste. Tai turi įtakos ir suvartojamam šilumos kiekiui, kuris lemia sąskaitos dydį. Šilti namai – komandinis darbas, todėl efektyvus šilumos vartojimas priklauso nuo pačių gyventojų pastangų“, – sako specialistas. 

Anot jo, vienas svarbiausių faktorių siekiant išlaikyti šilumą namuose yra langai. Specialistas pataria pasirūpinti jų sandarumu. Tą padaryti galima net ir prasidėjus šildymo sezonui.

Ne mažiau svarbu ir taisyklingai vėdinti patalpas: „Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu ilgą laiką. Rekomenduojame tą daryti ne ilgiau kaip 10–15 minučių iki galo atidarius langus ir sudarius trumpalaikį skersvėjį, kuris pakankamai išvėdintų patalpą, padėtų išvengti drėgmės ir kvapų kaupimosi.“ 

Norint, kad kambaryje būtų šilta, reikia tinkamai pasirūpinti radiatoriais: neužstatyti jų baldais, kurie blokuoja šilumos patekimą į patalpas, nedžiaustyti ant jų rūbų ar avalynės, neuždengti sunkiomis užuolaidomis.

Be to, radiatorių skleidžiama šiluma senuose daugiabučiuose neretai tenka ne kambariui, o įsigeria į sieną, tad norint gyventi šilčiau rekomenduojama ant už radiatorių esančios sienos priklijuoti šilumą atspindinčius ekranus. 

„Tai – foliją primenanti kiek storesnė medžiaga, kuri atspindi iki 90 procentų skleidžiamos šilumos ir lemia patalpos oro temperatūros padidėjimą 1–2 laipsniais“, – akcentuoja VŠT energetinio efektyvumo vadovas. 

Apie problemą kalba per humoro prizmę 

Nemalonią situaciją, kai jau šylant radiatoriams, namuose vis tiek tenka šalti, per humoro prizmę vaizduoja ir nauja Vilniaus šilumos tinklų edukacinė kampanija „Ir vėl šildymo sezonas“, skatinanti gyventojus imtis šilumą padedančių taupyti veiksmų.

Kampanijos vizualizacijose vaizduojami personažai, kovai su šalčiu pasitelkę gerai pažįstamus būdus – nuo galvos iki kojų apsivynioję mezginiais, pūkuotomis šlepetėmis, iš rankų nepaleidžiantys karšto vandens pūslės. Taip VŠT siekia atkreipti dėmesį, kad žiemoti daugiabutyje galima ir gudriau. 

Pagrindinis kampanijos tikslas – pateikti visuomenei nesudėtingus būdus, kaip kiekvienas šaltuoju metų laiku galime pagerinti komfortą namuose. Taip ne tik atsisakant šilčiausių kojinių bei megztinių, bet ir sumažinant sąskaitas už šildymą.  

Ši kampanija – pirmas bendras VŠT darbas su naujais partneriais – integruotos komunikacijos agentūra „co:agency“. Kampanijos metu veiks ir specialus tinklalapis – www.ziemaisilciau.lt. Jame gyventojai gali rasti daugiau praktinių patarimų, kaip taupyti šilumos energiją. 

Apie Vilniaus šilumos tinklus

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) yra didžiausias Lietuvoje centralizuotos šilumos ir karšto vandens tiekėjas. Bendrovė gamina šilumos ir elektros energiją, tiekia šilumą ir karštą vandenį daugiau kaip 220 tūkst. Vilniaus namų ūkių bei įmonių. Bendrovėje dirba beveik 600 darbuotojų. VŠT rūpinasi patikimu ir kokybišku paslaugų tiekimu ekonomiškai pagrįstomis kainomis, taiko efektyvias klientų aptarnavimo praktikas, nuolat modernizuoja šilumos gamybos ir perdavimo sistemas, diegia inovatyvias technologijas, vykdo aplinkosaugos projektus. 99,84 proc. bendrovės akcijų priklauso Vilniaus miesto savivaldybei. Šiuo metu VŠT perdavimo tinklas siekia 760 km, didžiausias šilumos gamybos objektas – termofikacinė elektrinė, esanti pietvakarinėje Vilniaus miesto dalyje.

Pranešimą paskelbė: Rytis Gerlikas, UAB „coagency”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Vilniaus oro uosto atvykimo terminalo architektūrinės idėjos konkurse gauta 12 pasiūlymų

Vilniaus oro uosto atvykimo terminalo architektūrinės idėjos konkurse gauta 12 pasiūlymų

2024 metų pabaigoje Lietuvos oro uostų (LTOU) skelbtame tarptautiniame konkurse Vilniaus oro uosto naujo atvykimo terminalo architektūrinei idėjai atrinkti sulaukta dvylika pasiūlymų. Visos konkursui pateiktos architektūrinės idėjos, kurios atitiks konkurso pateikimo reikalavimus ir dar bus patikrintos, nuo šios savaitės bus skelbiamos viešai oficialiame konkurso puslapyje www.vnocompetition.lt bei eksponuojamos Lietuvos architektų sąjungos (LAS) patalpose. „Šiandien žengiame […]


Nacionaliniai architektūros apdovanojimai: iki balandžio 4 d. pratęstas paraiškų teikimo terminas ir išrinktas komisijos pirmininkas

Nacionaliniai architektūros apdovanojimai: iki balandžio 4 d. pratęstas paraiškų teikimo terminas ir išrinktas komisijos pirmininkas

Nacionalinių architektūros apdovanojimų (NAA) paraiškų teikimo terminas pratęstas iki balandžio 4 d. Taip suteikta daugiau laiko tiems, kurie dar nespėjo pateikti savo darbų ir pretenduoti į aukščiausią valstybinį architektūros įvertinimą Lietuvoje.  NAA organizatoriai ir vertinimo komisija kviečia architektus, urbanistus, mokslininkus,kultūros paveldo apsaugos specialistus ir kraštovaizdžio architektus pristatyti savo kūrybą. Vertinant darbus bus atsižvelgiama į inovatyvumą, […]


„Tegra State“: trisdešimt metų pokyčių ir tvarumo paieškose

„Tegra State“: trisdešimt metų pokyčių ir tvarumo paieškose

„Tegra“ įmonių grupė, kurios pagrindinė yra „Tegra State“, šiemet mini reikšmingą veiklos sukaktį – rinkoje veikia jau 30 metų. Per šį laikotarpį lietuviško kapitalo įmonių grupė, kurios sritis yra statybinės chemijos produktų vystymas ir distribucija, nuosekliai augo, plėtė veiklos geografiją ir sukūrė stiprius, ilgalaikiais principais grįstus partnerystės ryšius Lietuvoje ir tarptautinėse rinkose. Pasak „Tegra State“ vadovo Povilo […]


Parašai sudėti – Lentvaryje iškils modernus baseinas su SPA zona

Parašai sudėti – Lentvaryje iškils modernus baseinas su SPA zona

Trakų rajono savivaldybėje pasirašyta projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų sutartis, žyminti reikšmingą sporto ir laisvalaikio infrastruktūros plėtrą rajone. Planuojama, kad naujasis kompleksas bus pritaikytas įvairioms amžiaus grupėms ir poreikiams – nuo profesionalaus sporto iki šeimų poilsio, senjorų sveikatinimo ir aktyvaus laisvalaikio. Lentvario baseino pastate numatyta įrengti šešis 25 metrų ilgio plaukimo takelius, SPA zoną […]


„Nordspace“ platina 3 mln. eurų obligacijų emisiją – siūlo dviženklę grąžą

„Nordspace“ platina 3 mln. eurų obligacijų emisiją – siūlo dviženklę grąžą

Išmanių verslo patalpų vystytojas „Nordspace“ pradeda platinti viešą obligacijų emisiją, kuria siekia pritraukti iki 3 mln. eurų. Obligacijos siūlomos su fiksuota 12 proc. metine palūkanų norma, palūkanos bus mokamos du kartus per metus. Obligacijų išpirkimo terminas – 2027 m. kovo 31 d. „Mūsų verslo modelis pasiteisino tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje ir Lenkijoje. Šiuo metu pastebime […]


„Estateguru“ investuotojai išrinko geriausią metų projektą

„Estateguru“ investuotojai išrinko geriausią metų projektą

„Estateguru“ investuotojai geriausiu 2024 m. projektu, iš 341 pernai finansuotu per šią platformą, išrinko nekilnojamojo turto plėtotojo „Endover“ įgyvendintą istorinio Talino pastato „Volta Villa“ rekonstrukcijos projektą. Prie „Volta Vila“ projekto finansavimo prisidėjo 6 778 investuotojai, didžiausia individuali investicija siekė 500 000 eurų, o mažiausia – 50 eurų. „Šis projektas – tai puikus ilgalaikės ir darnios […]