„Pasidaryk pats“ kamino valymas – kodėl tai bloga idėja?

1

„Pasidaryk pats“ kamino valymas – kodėl tai bloga idėja?

Visuose namuose yra kaminas. Nesvarbu kokiu kuru kūrenamas – anglimi, mediena, durpių briketais ar dujomis – namui reikalingas kaminas. O su kaminu yra susijusių įvairių darbų ir tam tikrų pavojų. Vienas iš svarbių darbų – kamino valymas, kuris tiesiog privalomas norint gyventi saugiai. Kas metai profilaktiškai atliekamas darbas tik atrodo nesudėtingas, tačiau specialistai primygtinai rekomenduoja darbą patikėti specialistui – kaminkrėtys atliks darbus greitai ir profesionaliai.  

Kaminas ir pavojus

Visi girdėjo siaubo istorijas, kaip žmonės įstringa kamine ir negali išlįsti – tai ne tik mitai, kad išgąsdintų žmones. Nesvarbu, ar koks nors nevykėlis vagis bandė apiplėšti namą, ar kažkas smalsavo ir tyrinėjo stogą, galbūt bandė pakartoti Kalėdų senelio triukus, ar tiesiog bandė jį išvalyti, tūkstančiai žmonių kasmet pasaulyje įstringa kamine.

Tačiau didesnis pavojus – netinkamas kamino veikimas. Daugumą pavojų, susijusių su dūmtraukiais, gali sukelti netinkama jų priežiūra. Pavyzdžiui, sugedus sklendei, dūmai gali būti nukreipti ne pro kaminą lauk, o atgal į namus. Šie dūmai gali apnuodyti anglies monoksidu ir sukelti ligas bei galimą mirtį. Jau nekalbant apie tai, kad ir įprasti dūmai gali sukelti kvėpavimo takų sutrikimus bei nemalonus kvapas įsigeria į baldus ir drabužius.

Neišvalius kamino, ant kamino sienelių gali atsirasti suodžių ir kreozoto, o tai gali sukelti vadinamąjį kamino gaisrą. Paprastai šie gaisrai smilksta ilgą laiką, lėtai naikindami ir pažeisdami jūsų dūmtraukio struktūrą, tačiau gali ir stipriai sprogti ir sunaikinti jūsų kaminą, o tuo pačiu ir padegti namus.

Kaminą rekomenduojama tikrinti kasmet, net jei naudojatės dujų katilu. Ir geriausia šį darbą patikėti kaminkrėčiui.

Kodėl kaminkrėtys?

Kadangi kaminas užsikimšęs visokiais suodžiais ir dažnai valomas nuo stogo, valant kaminą kyla didelė rizika. Valydami patys, rizikuojate nukristi nuo stogo.

Net jei esate žmogus, kuriam patogu būti ant stogo, kamino valymas nėra „švarus“ reikalas. Valant, susikaupęs kreozotas ir suodžiai gali patekti į jūsų namus ir sukelti debesį, padengiantį jūsų grindis ir baldus (ypač jei turite atvirą židinį). Be to, nežinosite konkrečių valymo metodų, kuriuos išmano kaminkrėtys. O taip pat valymui reikalingi specialūs įrankiai ir patirtis jais naudojantis.

Kamino valymas nėra vienintelis dalykas, kurį daro profesionalus kaminkrėtys. Specialistai apmokyti pastebėti bet kokias konstrukcines problemas ir atlikti išsamią paties kamino analizę. Kaminkrėtys privalo pastebėti net mažiausius mūro įtrūkimus ir įvertinti jų keliamą pavojų. Kuo anksčiau pastebėjus problemines kamino vietas, galima imtis veiksmų ir jas sutvarkyti. Tad kyla mažesnis pavojus jūsų namams ir saugumui.

Valant ir tikrinant kaminą yra mažai vietos klaidoms. Viską, ką reikia padaryti, kas yra netinkama kamine ir jo struktūroje, gali pastebėti tik tas, kuris turi tinkamą išsilavinimą ir išlavintą akį.

Ko tikėtis iš specialisto?

Sertifikuotas kaminkrėtys turės visas reikalingas priemones jūsų kaminui patikrinti ir išvalyti. Jis turės ne tik kreozoto šepetėlius, bet ir siurblį, cheminius valiklius ir į kaminą įleidžiamą vaizdo kamerą nuodugniai apžiūrai atlikti. Profesionalus valymo technikas bus ne tik tinkamai apsirengęs, bet ir turės asmenines saugos priemones, lynus saugiai prisirišti prie kamino, kad nenukristų bei kopėčias.

Kai išsikviečiate kaminkrėtį, geriausia neuždegti pečiaus bent 24 valandas prieš kamino valymo specialisto atvykimą. Pelenai ir suodžiai porą dienų gali išlikti šilti net ir užgesus pečiui. Todėl tokius darbu geriausia atlikti pavasarį, kuomet šildomės jau mažiau arba pasibaigus šildymo sezonui.

Rekomenduojame

Atgimsta dar vienas kvartalas: Verkių autobuso parkui ieškoma ateities vizija

Atgimsta dar vienas kvartalas: Verkių autobuso parkui ieškoma ateities vizija

9 ha teritorija Vilniuje, kurioje dabar įsikūręs Verkių autobusų parkas, artimiausiais metais taps didžiausia pokyčių erdve visame mieste. Planuojama, kad dabartinis autobusų parkas iš teritorijos išsikels 2023-iaisiais, todėl jau svarstoma, kokią didžiausią vertę miestui sukurtų šios teritorijos konversija į daugiafunkcinę erdvę su viešosiomis erdvėmis, kūrybinei veiklai, viešosioms paslaugoms ir gyvenamajai funkcijai skirtais pastatais. „Turime unikalią […]

Vienašalis statybos rangos darbų perdavimas. Kaip jį atlikti tinkamai.

Vienašalis statybos rangos darbų perdavimas. Kaip jį atlikti tinkamai.

A. Lukašonokas, G. Šarauskaitė: Ar vienašalis statybos rangos darbų perdavimas gali padėti ir kaip jį atlikti tinkamai Neretai praktikoje pasitaiko situacijų, kuomet užsakovai, jau faktiškai naudodamiesi rangovo atliktų darbų rezultatu, dėl kokių nors formalių priežasčių atsisako priimti rangovo atliktus statybos rangos darbus. Esant tokioms aplinkybėms rangovas įgyja teisę vienašališkai perduoti darbus užsakovui. Visgi, toks darbų […]

Statybas stabdo laiku nesuvaldytos rizikos ir nenumatytos atsakomybės

Statybas stabdo laiku nesuvaldytos rizikos ir nenumatytos atsakomybės

Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų. Su kliūtimis susiduria ir infrastruktūros projektai, o papildomų rizikų į šią sritį įnešė pandemija. „Konkrečios priežastys, dėl kurių pradeda strigti rangos projektai, yra labai skirtingos, tačiau apibendrinus […]

„Viršuliškių stogai“ artėja prie statybų pabaigos – virš projekto iškeltas vainikas

„Viršuliškių stogai“ artėja prie statybų pabaigos – virš projekto iškeltas vainikas

Nekilnojamojo turto (NT) bendrovės „Omberg“ projektas „Viršuliškių stogai“ sparčiai artėja prie pabaigos –antradienį virš projekto iškeltas pabaigtuvių vainikas. Užbaigus statybos darbus, trijuose 11-os aukštų daugiabučiuose bus įrengti 157 butai, o juos supančios viešosios erdvės bus sutvarkytos ir atnaujintos. „Viršuliškių stogų“ projektas vystomas pačioje Viršuliškių mikrorajono širdyje – Laisvės pr. ir Viršuliškių g. sankryžoje esančiame 55 arų […]