Pandemijos metu išaugo statybos inžinerijos specialistų poreikis

1

Pandemijos metu išaugo statybos inžinerijos specialistų poreikis

Statybos inžinerija apima daugybę sričių: statinių projektavimą, medžiagų ir gaminių gamybą, statybos technologijas, pastatų eksploatavimą, renovaciją, rekonstrukciją ir kt. Inovacijos neišvengiamai ir sparčiai diegiamos visose statybos inžinerijos srityse, jos tarpusavyje glaudžiai susijusios.

Pastaruoju metu didžiausias proveržis matomas statybos inžinerijos procesų skaitmenizavimo srityje. Skaitmeninės technologijos leidžia ženkliai padidinti statybos ekonomikos sektoriaus efektyvumą. Tikėtina, kad dėl to ateityje statybos sektorius transformuosis į didesnę pridėtinę vertę kuriantį ekonomikos sektorių. Tačiau norint to pasiekti, reikia gerai savo sritį išmanančių statybos inžinerijos specialistų, kurių, deja, bet darbo rinkoje rasti darosi vis sunkiau.

Pokyčiai statybos sektoriuje

Pasak statybų bendrovės „Hanner“ vadovo Arvydo Avulio, kalbant apie pokyčius statybos sektoriuje, daug dėmesio pastaraisiais metais skiriama pastatų sertifikavimui vertinant tvarumą ir atitikimą žaliųjų pastatų standartams.

„Pastatams keliami vis aukštesni reikalavimai dėl energijos naudojimo, dažnai pastatai projektuojami ir statomi taip, kad patys gamintų energiją arba naudotų atsinaujinančius energijos šaltinius. Ant pastatų stogų ir fasadų įrengiamos saulės jėgainės, pastatuose montuojamos sistemos, įgalinančios surinkti ir panaudoti  lietaus vandenį, rekuperacinės vėdinimo sistemos, šilumos siurbliai ir kiti energiją taupantys įrenginiai“, – vardija A. Avulis.Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad pastatų inžinerinių sistemų valdymui naudojamos kompiuterinės programos, atsirado naujas terminas „Protingas namas“. Naujausios technologijos leidžia valdyti namo inžinerines sistemas nuotoliniu būdu, keisti priežiūros parametrus ir netgi nustatyti gedimus bei juos pašalinti.

„Inovacijos ir naujos technologijos keičia statybos metodus, statybose kasdien sutinkame vis daugiau naujų technologiškai pažangesnių medžiagų, kurios padeda pasiekti aukštesnę darbų kokybę ir sukurti aukštesnės kokybės pastatus“, – teigia „Hanner“ vadovas.

Statybos inžinerijos ateitis

Pandemija akivaizdžiai parodė, kad statybos sektoriuje būtina didinti visų procesų efektyvumą, skatinti vietinių ir atsinaujinančių statybinių medžiagų naudojimą, trumpinti logistikos grandines, mažinti priklausomybę nuo importuojamų žaliavų, optimizuoti gamybines technologijas ir pan. Šioje srityje didžiausių pokyčių tikimasi diegiant įvairias skaitmenines technologijas, automatizuojant ir robotizuojant gamybos bei statybos procesus.

Akivaizdu, kad ateityje bus skatinamas statinių elementų, pagamintų iš atsinaujinančių šaltinių, pavyzdžiui, konstrukcinės medienos, naudojimas. Aktyviai tiriamos ir galimybės statyboje panaudoti įvairias buitines ir pramonines atliekas, taip sumažinant CO2 emisijas.

Pastaruoju metu statybos sektorius išgyvena daug pokyčių, todėl geriausių rezultatų pasiekti galima tik glaudžiai bendradarbiaujant tarp naujausias medžiagas ir technologijas kuriančių mokslo institucijų. Taip pat mokslo pasiekimus diegiančių statybos sektoriaus įmonių.

Lietuvoje dar labiau spartės visuotinis statybos procesų skaitmenizavimas ir žiniomis bei skaičiavimais grįstas optimizavimas. Šiuo metu skaitmeninių technologijų diegimo lyderiai yra projektuotojai, tačiau ateityje prie jų prisijungs vis daugiau gamybos įmonių, nekilnojamojo turto valdymo, logistikos ir kitų glaudžiai susijusių sektorių.

Specialistų stygius – kaip jį sumažinti?

Statybų sektoriuje yra didelis įvairios kvalifikacijos inžinierių poreikis – nuo ką tik studijas baigusių iki jau patirtį sukaupusių inžinierių.

„Manau, kad šiuo metu yra puikus laikas sieti savo ateitį su šia profesija, galinčia pasiūlyti ir didelių karjeros perspektyvų – gerų rezultatų parodę projekto inžinieriai ateityje gali tapti statybos, projektų ir net techninės priežiūros vadovais“, – dėmesį atkreipia A. Avulis.

„Hanner“ vadovo teigimu, norint pritraukti kuo daugiau specialistų į statybos sektorių, jau moksleiviams reikia pasakoti geriausius ir sėkmingiausius pavyzdžius pasiektus šiame sektoriuje. Taip pat parodyti jaunuoliams, kad statybų inžinieriaus profesija nėra nuobodi, o priešingai, nuolat besikeičianti Bei tobulėjanti.

„Statybos inžinieriaus darbas reikalauja daug kūrybos, tikslumo ir loginio mąstymo. Nuolat ieškome jaunųjų ekspertų, suteikiame jiems galimybes tobulėti. Siekdama sudominti moksleivius rinktis statybos inžinerijos studijas, mūsų įmonė, bendradarbiaudama su universitetais, skiria skatinamąsias stipendijas geriausiai besimokantiems. Tad stengtis ir rodyti savo įgūdžius tikrai verta“, – pasakoja A. Avulis.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad praktika studijų metais bei karjeros pradžia statybų inžinieriams yra labai svarbi, todėl reikia tinkamai apsvarstyti, kur pradėti savo karjerą. A. Avulis pateikia siūlymą – karjerą pradėti didesnėje kompanijoje ar objekte, kur yra galimybė susipažinti su naujausiais veiklos metodais ir technologijomis.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Statybos fakultete (SF) studentai rengiami pagal nuolat ir dinamiškai atnaujinamas studijų programas. Šiuose procesuose dalyvauja dėstytojai, studentai, socialiniai partneriai iš verslo pasaulio.

Didžiausios ir inovatyviausios įmonės, ilgamečiai partneriai, tokie, kaip AB „Eika“, „Paroc“, „Cowi“ PST, aktyviai prisideda skiriant skatinamąsias stipendijas. SF studentai taip pat skatinami ir studijų paramos fondų, tokių, kaip Leono  Vydūno, Leono A. Maskaliūno ir kt.

Pranešimą paskelbė: Neda Černiauskaitė, Vilniaus Gedimino technikos universitetas

Rekomenduojame

Vilniuje pradedamas Minsko plento atkarpos remontas

Vilniuje pradedamas Minsko plento atkarpos remontas

Vasarojančioje sostinėje mažėjant eismo intensyvumui, įsibėgėja gatvių remonto darbai – nuo pirmadienio iki rugpjūčio pabaigos bus tvarkoma Minsko plento atkarpa nuo Žirnių gatvės iki Vilniaus miesto ribos. Eismas remonto metu bus organizuojamas užtveriant po vieną eismo juostą pakaitomis. Birželio 27-ąją dienos metu bus klojamas išlyginamasis asfalto sluoksnis ir nukasti kelkraščiai. Iki liepos 1 d. naktimis […]

„GALIO GROUP“ gavo statybos leidimą gyvenamajam projektui „CityZen“

„GALIO GROUP“ gavo statybos leidimą gyvenamajam projektui „CityZen“

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „GALIO GROUP“ gavo leidimą naujo gyvenamojo projekto „CityZen“ statybai Vilniaus miesto centrinėje dalyje, Šeimyniškių g. Šiame projekte dviem etapais bus pastatyti 274 butai ir apie 1900 kv. m  komercinių patalpų pirmuose pastatų aukštuose. A++ energinės efektyvumo klasės „CityZen“ daugiabučių gyvenamųjų namų kompleksą sudarys 7 gyvenamųjų namų korpusai su požeminėmis automobilių saugyklomis […]

Tyrimas: ieškantys naujo būsto automobilių stovėjimo aikšteles keistų į parkus

Tyrimas: ieškantys naujo būsto automobilių stovėjimo aikšteles keistų į parkus

Nenuostabu, kad Lietuvos didmiesčių gyventojams vis dar trūksta automobilių stovėjimo vietų tiek miestuose, tiek prie namų. Tačiau apklausa parodė, kad įsigydami nuosava būstą tautiečiai daugiau dėmesio skiria žaliosioms erdvėms, kurias mielai iškeistų į papildomas automobilių stovėjimo vietas. Vis daugiau lietuvių miestus nori keisti į rajonus ar priemiesčius, kuriuose dažniausiai – daugiau gamtos ir erdvės poilsiui […]

Daugiabučių renovacijos rinkoje – 150 statybos bendrovių

Daugiabučių renovacijos rinkoje – 150 statybos bendrovių

Remiantis Aplinkos projektų valdymo agentūros (toliau – APVA) duomenimis, šiuo metu šalyje vykdoma daugiau kaip 600 daugiabučių atnaujinimo projektų, kuriuos įgyvendina arti 150 statybų sektoriaus bendrovių. APVA atlikta pasirašytų rangos sutarčių renovacijos darbams atlikti analizė rodo, jog beveik 10 proc. visų renovacijos rinkoje dirbančių bendrovių turi nuo 10 iki 30 projektų, virš 20 proc. –  […]

Lietuviškų biurų centrų išskirtinumai – kuo lenkiame kitas šalis

Lietuviškų biurų centrų išskirtinumai – kuo lenkiame kitas šalis

Lietuvoje kyla vis daugiau modernių verslo centrų, o jiems projektuoti pasitelkiami ir pasaulinio garso architektai bei geriausios vystytojų komandos. Tačiau kiek Vilniuje kylantys pastatai savo išplanavimu, ir jų įrengimu prilygsta pasaulines tendencijas, kur – ypatingas dėmesys kreipiamas į verslo poreikius bei darbuotojų patogumą. Blizgantys dangoraižiai Niujorke ar Dubajuje gali atrodyti labai skirtingi nuo mūsiškių verslo […]

Seimo nario Andriaus Bagdono pranešimas: „Nekilnojamojo turto mokestį siūlo ne tokį, ne tie ir ne laiku“

Seimo nario Andriaus Bagdono pranešimas: „Nekilnojamojo turto mokestį siūlo ne tokį, ne tie ir ne laiku“

2022 m. birželio 23 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)   Nekilnojamojo turto mokesčio projektas siūlomas ne nuo to galo: tokio mokesčio, kaip ir kitų, principai pirmiausia turi būti aptarti politinėje koalicinėje taryboje, o ne rengiami ir siūlomi paskirų institucijų, teigia Seimo Ekonomikos komiteto narys Andrius Bagdonas. Be to, Lietuvos banko parengtame projekte nurodyta kartelė – […]