Pandemijos metu išaugo statybos inžinerijos specialistų poreikis

1

Pandemijos metu išaugo statybos inžinerijos specialistų poreikis

Statybos inžinerija apima daugybę sričių: statinių projektavimą, medžiagų ir gaminių gamybą, statybos technologijas, pastatų eksploatavimą, renovaciją, rekonstrukciją ir kt. Inovacijos neišvengiamai ir sparčiai diegiamos visose statybos inžinerijos srityse, jos tarpusavyje glaudžiai susijusios.

Pastaruoju metu didžiausias proveržis matomas statybos inžinerijos procesų skaitmenizavimo srityje. Skaitmeninės technologijos leidžia ženkliai padidinti statybos ekonomikos sektoriaus efektyvumą. Tikėtina, kad dėl to ateityje statybos sektorius transformuosis į didesnę pridėtinę vertę kuriantį ekonomikos sektorių. Tačiau norint to pasiekti, reikia gerai savo sritį išmanančių statybos inžinerijos specialistų, kurių, deja, bet darbo rinkoje rasti darosi vis sunkiau.

Pokyčiai statybos sektoriuje

Pasak statybų bendrovės „Hanner“ vadovo Arvydo Avulio, kalbant apie pokyčius statybos sektoriuje, daug dėmesio pastaraisiais metais skiriama pastatų sertifikavimui vertinant tvarumą ir atitikimą žaliųjų pastatų standartams.

„Pastatams keliami vis aukštesni reikalavimai dėl energijos naudojimo, dažnai pastatai projektuojami ir statomi taip, kad patys gamintų energiją arba naudotų atsinaujinančius energijos šaltinius. Ant pastatų stogų ir fasadų įrengiamos saulės jėgainės, pastatuose montuojamos sistemos, įgalinančios surinkti ir panaudoti  lietaus vandenį, rekuperacinės vėdinimo sistemos, šilumos siurbliai ir kiti energiją taupantys įrenginiai“, – vardija A. Avulis.Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad pastatų inžinerinių sistemų valdymui naudojamos kompiuterinės programos, atsirado naujas terminas „Protingas namas“. Naujausios technologijos leidžia valdyti namo inžinerines sistemas nuotoliniu būdu, keisti priežiūros parametrus ir netgi nustatyti gedimus bei juos pašalinti.

„Inovacijos ir naujos technologijos keičia statybos metodus, statybose kasdien sutinkame vis daugiau naujų technologiškai pažangesnių medžiagų, kurios padeda pasiekti aukštesnę darbų kokybę ir sukurti aukštesnės kokybės pastatus“, – teigia „Hanner“ vadovas.

Statybos inžinerijos ateitis

Pandemija akivaizdžiai parodė, kad statybos sektoriuje būtina didinti visų procesų efektyvumą, skatinti vietinių ir atsinaujinančių statybinių medžiagų naudojimą, trumpinti logistikos grandines, mažinti priklausomybę nuo importuojamų žaliavų, optimizuoti gamybines technologijas ir pan. Šioje srityje didžiausių pokyčių tikimasi diegiant įvairias skaitmenines technologijas, automatizuojant ir robotizuojant gamybos bei statybos procesus.

Akivaizdu, kad ateityje bus skatinamas statinių elementų, pagamintų iš atsinaujinančių šaltinių, pavyzdžiui, konstrukcinės medienos, naudojimas. Aktyviai tiriamos ir galimybės statyboje panaudoti įvairias buitines ir pramonines atliekas, taip sumažinant CO2 emisijas.

Pastaruoju metu statybos sektorius išgyvena daug pokyčių, todėl geriausių rezultatų pasiekti galima tik glaudžiai bendradarbiaujant tarp naujausias medžiagas ir technologijas kuriančių mokslo institucijų. Taip pat mokslo pasiekimus diegiančių statybos sektoriaus įmonių.

Lietuvoje dar labiau spartės visuotinis statybos procesų skaitmenizavimas ir žiniomis bei skaičiavimais grįstas optimizavimas. Šiuo metu skaitmeninių technologijų diegimo lyderiai yra projektuotojai, tačiau ateityje prie jų prisijungs vis daugiau gamybos įmonių, nekilnojamojo turto valdymo, logistikos ir kitų glaudžiai susijusių sektorių.

Specialistų stygius – kaip jį sumažinti?

Statybų sektoriuje yra didelis įvairios kvalifikacijos inžinierių poreikis – nuo ką tik studijas baigusių iki jau patirtį sukaupusių inžinierių.

„Manau, kad šiuo metu yra puikus laikas sieti savo ateitį su šia profesija, galinčia pasiūlyti ir didelių karjeros perspektyvų – gerų rezultatų parodę projekto inžinieriai ateityje gali tapti statybos, projektų ir net techninės priežiūros vadovais“, – dėmesį atkreipia A. Avulis.

„Hanner“ vadovo teigimu, norint pritraukti kuo daugiau specialistų į statybos sektorių, jau moksleiviams reikia pasakoti geriausius ir sėkmingiausius pavyzdžius pasiektus šiame sektoriuje. Taip pat parodyti jaunuoliams, kad statybų inžinieriaus profesija nėra nuobodi, o priešingai, nuolat besikeičianti Bei tobulėjanti.

„Statybos inžinieriaus darbas reikalauja daug kūrybos, tikslumo ir loginio mąstymo. Nuolat ieškome jaunųjų ekspertų, suteikiame jiems galimybes tobulėti. Siekdama sudominti moksleivius rinktis statybos inžinerijos studijas, mūsų įmonė, bendradarbiaudama su universitetais, skiria skatinamąsias stipendijas geriausiai besimokantiems. Tad stengtis ir rodyti savo įgūdžius tikrai verta“, – pasakoja A. Avulis.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad praktika studijų metais bei karjeros pradžia statybų inžinieriams yra labai svarbi, todėl reikia tinkamai apsvarstyti, kur pradėti savo karjerą. A. Avulis pateikia siūlymą – karjerą pradėti didesnėje kompanijoje ar objekte, kur yra galimybė susipažinti su naujausiais veiklos metodais ir technologijomis.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Statybos fakultete (SF) studentai rengiami pagal nuolat ir dinamiškai atnaujinamas studijų programas. Šiuose procesuose dalyvauja dėstytojai, studentai, socialiniai partneriai iš verslo pasaulio.

Didžiausios ir inovatyviausios įmonės, ilgamečiai partneriai, tokie, kaip AB „Eika“, „Paroc“, „Cowi“ PST, aktyviai prisideda skiriant skatinamąsias stipendijas. SF studentai taip pat skatinami ir studijų paramos fondų, tokių, kaip Leono  Vydūno, Leono A. Maskaliūno ir kt.

Pranešimą paskelbė: Neda Černiauskaitė, Vilniaus Gedimino technikos universitetas

Rekomenduojame

carvertical VIN patikra
MERKO baigė statyti projekto „Vilnelės skverai“ pirmo etapo namus

MERKO baigė statyti projekto „Vilnelės skverai“ pirmo etapo namus

UAB Merko statyba baigė statyti projekto „Vilnelės skverai“ pirmo etapo namus. Manufaktūrų gatvėje naujakuriai jau kuriasi šešiuose gyvenamuosiuose namuose. Manufaktūrų ir Kaukysos gatvių sankryžoje iškilę namai buriasi aplink vieną erdvų kiemą. Ši bendra erdvė – skveras – ir nulėmė viso kvartalo pavadinimą. Namuose jau kuriasi gyventojai – visi statybos darbai baigti, bendrame kieme žaliuoja augalai, […]

Į Lietuvą skaityti pranešimo atvyksta Europos Proptech asociacijos vadovas Dirk Paelinck

Į Lietuvą skaityti pranešimo atvyksta Europos Proptech asociacijos vadovas Dirk Paelinck

Rugsėjo 29 d. 16 val, finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centre „Rockit“ Vilniuje įvyks ypač svarbus renginys visai nekilnojamojo turto rinkai ir Proptech (angl. property technology, liet. nekilnojamojo turto technologijų) ekosistemai.  Renginyje pagaliau bus atsakyta į klausimą, kas tas Proptech’as. Būtent toks ir yra renginio pavadinimas. Proptech yra nekilnojamojo turto industrijos inovacijas, skaitmenizaciją ir skaitmeninę […]

Vilnius – 15 minučių miestas: ko trūksta, kad kasdieniai vairuotojai taptų gyventojais?

Vilnius – 15 minučių miestas: ko trūksta, kad kasdieniai vairuotojai taptų gyventojais?

Pasaulyje auga susidomėjimas „15 minučių miesto“ koncepcija – gyventi žmonės kviečiami taip, kad jaustųsi gerai, patogiai ir sveikai. Tokia vizija jau sėkmingai realizuojama Paryžiuje, Barselonoje, Melburne, kituose miestuose. O šiuose gyvybinguose kvartaluose automobilis ne tik nereikalingas, bet kai kuriuose ir nelaukiamas.  „15 minučių miesto“ gyventojai gali didžiąją dalį savo poreikių patenkinti tiesiog aplink namus. Nebūtina […]

Interjerus kitiems kurianti architektė savuosiuose namuose laikėsi kelių taisyklių: turi patarimų visiems

Interjerus kitiems kurianti architektė savuosiuose namuose laikėsi kelių taisyklių: turi patarimų visiems

Interjero dizainerė ir architektė Justina Garbštė, socialinėje erdvėje dar žinoma kaip Justina Arch, dalijasi klientų kuriamų būstų vizualizacijomis ir patarimais, kaip įsirengti jaukius bei stilingus namus, bei kokių klaidų nedaryti. Nestandartinių sprendimų nevengianti J. Garbštė savuosius namus taip pat rinkosi kiek kitaip nei įprasta šios profesijos atstovams – jau įrengtus, o ne naujai statomus, tad, […]

Mokesčiai statantiems valstybinėje žemėje. Ką svarbu žinoti?

Mokesčiai statantiems valstybinėje žemėje. Ką svarbu žinoti?

Jau šį pavasarį įsigaliojo Žemės įstatymo pakeitimai, kurie nustatė mokesčius už statybas valstybinėje žemėje. Vis dėlto, vis dar kyla nemažai klausimų, kokiais atvejais ir kiek reikia susimokėti tiems, kurie planuoja statyti ar rekonstruoti pastatus ar įrenginius, pastatytus ant nuomojamos valstybinės žemės. Koks yra mokesčio (atlyginimo) už statybą valstybinėje žemėje dydis? Nuo kokios žemės vertės mokamas […]

Vilnius laukia architektūros idėjų keturioms ugdymo įstaigoms

Vilnius laukia architektūros idėjų keturioms ugdymo įstaigoms

Vilnius kviečia architektus teikti projektus ir idėjas naujoms ugdymo įstaigoms. „Vilniaus vystymo kompanija“ skelbia architektūros projektų konkursus, kuriuose ieškoma geriausių idėjų vaikų darželiams Šnipiškėse ir Balsiuose bei Pavilnyje ir Perkūnkiemyje planuojamoms statyti progimnazijoms. Savo idėjas ir pasiūlymus projektams jau išsakė bendruomenės. Rajonų, kuriuose bus projektuojamos mokyklos ir vaikų darželiai, gyventojai analizavo sklypus ir savo lūkesčius […]