Nuo 2022 m. balandžio 1 d. visi statybos darbus statybvietėje atliekantys asmenys privalės turėti skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodą

Nuo 2022 m. balandžio 1 d. visi statybos darbus statybvietėje atliekantys asmenys privalės turėti skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodą

Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodas

Nuo 2022 m. balandžio 1 d. visi statybos darbus statybvietėje atliekantys asmenys (dirbantys pagal darbo sutartį ar vykdantys savarankišką veiklą, pagal civilinę sutartį dirbantys mažosios bendrijos vadovai, taip pat komandiruoti į Lietuvos Respubliką darbuotojai) privalės turėti skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodą. Advokatų kontora Juodka ir partneriai – PRIMUS pateikia svarbiausius skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo teisinius aspektus bei informuoja apie galinčias kilti teisines pasekmes tuo atveju, jeigu nustatytų reikalavimų dėl skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo nebus laikomasi.

1. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo paskirtis
Šis kodas bus talpinamas „Sodros“ informacinėje sistemoje. Jo naudojimas patvirtins, kad asmuo dirba pagal darbo sutartį, yra savarankiškai dirbantis, komandiruotas į Lietuvos Respubliką arba dirba pagal civilinę sutartį, jei yra mažosios bendrijos vadovas.

2. Asmenys, kurie privalės turėti skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodą
Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodas nuo 2022 m. balandžio 1 d. yra privalomas šiems asmenims:

  • Rangovas (fizinis asmuo);
  • Rangovo pagal darbo sutartį įdarbintas darbuotojas;
  • Pas rangovą laikinai dirbti Lietuvos Respublikos teritorijoje komandiruojamas darbuotojas;
  • Rangovo naudai darbus atliekantis laikinojo įdarbinimo įmonės darbuotojas;
  • Savarankiškai dirbantis asmuo, vykdantis individualią veiklą ir atliekantis statybos darbus;
  • Savarankiškai dirbančių asmenų ar statytojo (užsakovo) (juridinio asmens), statybą vykdančio ūkio būdu ar statytojo (užsakovo) (juridinio asmens ar fizinio asmens) rangos būdu, pagal darbo sutartį įdarbintas darbuotojas.

3. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo gavimo tvarka
Šį kodą galės gauti kiekvienas asmuo prisijungęs prie asmeninės paskyros, esančios „Sodros“ Elektroninėje gyventojų aptarnavimo sistemoje (EGAS) arba asmeniškai atvykęs į bet kurį „Sodros“ skyrių.

Darbdaviai šį kodą savo darbuotojams galės gauti prisijungę prie savo paskyros, esančios „Sodros“ Elektroninėje draudėjų aptarnavimo sistemoje (EDAS), arba atvykę į bet kurį „Sodros“ skyrių.

4. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo tikrinimas
Šį kodą tikrins Valstybinė darbo inspekcija, Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, policija ir statytojas arba vienas iš jo įgaliotų rangovų. Kodą bus galima patikrinti nuskaičius QR kodą mobiliuoju įrenginiu.

5. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo formos pateikimas tikrintojams
Kodas bus tikrinamas nuskaitant QR kodą mobiliuoju įrenginiu arba pateikus jį atspausdintą popieriuje.

6. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo veikimas, kai asmenys dirba keliose vietose
Šiuo atveju asmuo gaus atskirą kodą kiekvienai darbo sutarčiai ar savarankiškai veiklai, kurią jis vykdo kaip skirtingo statuso savarankiškai dirbantis asmuo.

7. Darbdavio atsakomybė
Darbdavys privalo užtikrinti, kad visi jo darbuotojai turėtų skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodus, o jei kodo neįmanoma sugeneruoti – dokumentus, patvirtinančius kode užkoduotus duomenis. Darbuotojai šiuos kodus turi turėti darbo vietoje ir pateikti šiuos kodus kontrolę vykdančioms institucijoms.

8. Statytojo įsipareigojimai
Statytojas arba jo vienas įgaliotas rangovas turi užtikrinti, kad visi statybvietėje esantys asmenys būtų identifikuoti: statybos darbus atliekantys darbuotojai, savarankišką veiklą vykdantys asmenys bei kiti statybvietėje esantys asmenys, neatliekantys statybos darbų.

9. Reikalavimai dėl kitų asmenų
Kiti asmenys, kurie neatlieka statybos darbų, statybvietėje gali būti tik tuo atveju, jeigu jie turi statytojo (užsakovo) arba jo vieno įgalioto rangovo nustatytą identifikavimo priemonę ir jie yra užregistruoti, nurodant jų atvykimo į statybvietę pradžios, pabaigos laiką bei atvykimo priežastį.

10. Skaidriai dirbančio asmens identifikavimo kodo reikalavimų nesilaikymo pasekmės
Už statybvietėje esančių asmenų identifikavimo reikalavimų nevykdymą Užimtumo įstatyme numatytos baudos juridiniams asmenims (užsakovui arba jo įgaliotam rangovui) nuo 2 000 iki 5 000 eurų, o už pakartotinį pažeidimą – nuo 5 000 iki 7 000 eurų.

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, statybvietėje esančių asmenų identifikavimo reikalavimų pažeidimas užtraukia baudą statybvietėje esantiems darbuotojams, kitiems statybvietėje esantiems asmenims nuo 50 iki 150 eurų (pakartotinis pažeidimas užtraukia baudą nuo 150 iki 250 eurų), rangovams ar statytojams (užsakovams) fiziniams asmenims, savarankiškai dirbantiems asmenims – nuo 500 iki 1100 eurų (pakartotinis pažeidimas užtraukia baudą nuo 1100 iki 2550 eurų) ir rangovų ar statytojų (užsakovų) juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1100 iki 2550 eurų (pakartotinis pažeidimas užtraukia baudą nuo 4000 iki 6000 eurų).

Viena iš griežčiausių baudų juridiniam asmeniui bei individualia veikla užsiimančiam fiziniam asmeniui  numatyta Mokesčių administravimo įstatyme. Jeigu juridinio asmens vadovui ar kitam atsakingam asmeniui arba individualia veikla užsiimančiam asmeniui už statybvietėje esančių asmenų identifikavimo reikalavimų pažeidimą per paskutinius vienerius metus buvo skirta 1 500 EUR ar didesnė bauda, juridinis asmuo arba individualia veikla užsiimantis fizinis asmuo gali būti įtrauktas į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą, o tai reiškia, kad toks asmuo netenka teisės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, negali gauti paramos gavėjo statuso arba jis panaikinamas, toks asmuo viešai paskelbiamas nepatikimų mokesčių mokėtojų sąraše.

Rekomendacijos:

  • Statytojams bei rangovams rekomenduojama įtraukti į rangos sutartis nuostatas, nustatančias, kas turi prisiimti atsakomybę dėl statybvietėje esančių asmenų identifikavimo.
  • Statytojams rangos sutartyje rekomenduotina įgalioti rangovą tikrinti ir užtikrinti, kad tik turintys skaidriai dirbančio asmens tapatybės identifikavimo kodą patektų į statybvietę ir statybvietėje atliktų statybos darbus.
  • Statytojams neperdavus rangovui įgaliojimų dėl asmenų statybvietėje identifikavimo, pats statytojas bus atsakingas dėl statybvietėje esančių asmenų identifikavimo.

Komentaro autorius:

Jaroslav Pavlovskij
vyriausiasis teisininkas
Advokatų kontora PRIMUS
Nekilnojamojo turto ir statybų teisės praktikos grupė
jaroslav.pavlovskij@primus.legal
www.primus.legal

Pranešimą paskelbė: Eglė Markauskaitė, PRIMUS advokatų kontora

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Centrinėje sostinės dalyje, prie pat Dariaus ir Girėno bei Tūkstantmečio g. sankryžos, kūrybinė studija „Brazzi” planuoja naujo pastato statybas. Kūrybinėms industrijoms skirtų studijų ir biurų centro plotas sieks apie 2.000 kv.m., o bendros investicijos – 5 mln. eurų. „Brazzi” įkūrėjas ir fotografas Tomas Brazinskas dalinasi, kad prieš septynerius metus atsiradusi „Brazzi” fotostudija Naujamiestyje buvo tik […]


Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Būsto atnaujinimas dažnai yra suvokiamas kaip didelis projektas, reikalaujantis nemažų finansinių ir laiko investicijų. Ekspertai pataria, kada vertėtų pradėti galvoti apie būsto atnaujinimą,  kaip sutaupyti remonto metu ir pabrėžia, kad svarbu iš anksto numatyti 10-20 proc. sumos netikėtoms išlaidoms. Birželio 21 d., 2024. Būsto atnaujinimas dažnai reikalauja didelių investicijų, todėl tampa vis dažnesne paskolos ėmimo […]


Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Ekonominiai ir geopolitiniai iššūkiai, pandemija bei žaliasis kursas pastaruoju metu gerokai keitė komercinių verslo patalpų poreikius. Dar visai neseniai populiarios buvo didelės atviros erdvės, talpios konferencijų salės, o vėliau patiems biurams grėsė ištuštėjimas, nes visi persikėlė dirbti nuotoliu būdu. Tačiau dabar verslo prioritetai kinta, prie jų prisitaiko ir komercinio nekilnojamojo turto (NT) vystytojai. Ką šiandien […]


„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

Birželio pradžioje Europos centrinis bankas paskelbė mažinantis Euribor bazinių palūkanų dydį 25 baziniais punktais (0,25 proc.). Kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikai skaičiuoja, kad gerėja būsto įperkamumas: tiesą sakant, ne tiek dėl sumažėjusių palūkanų, kiek per pastaruoju metu sparčiai augusio darbo užmokesčio. Ką šie pokyčiai reiškia didžiųjų Lietuvos miestų būsto rinkoms ir ko […]


Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Generalinė statybų rangovė UAB „RNDV Statyba“ audituotais duomenimis pernai pajamas išaugino 64 proc. iki 18,9 mln. eurų. Įmonės vadovas Rolandas Kasperavičius sako, jog dėl susiklosčiusių ekonominių aplinkybių investicijos į statybas pasirenkamos išrankiai, o atsiperkamumo potencialą vis dar išlaiko aukščiausios kokybės, paklausos neprarandantys, patrauklūs gyvenamosios ir pramonės statybos objektai. „Nors praėjusiais metais mūsų pajamos augo net […]


Prieš ilgąjį savaitgalį –  patarimai kepsninių entuziastams

Prieš ilgąjį savaitgalį – patarimai kepsninių entuziastams

Planuojant savaitgalio išvyką ar atostogas su šeima bei draugais tenka nemažai rūpesčių. Retas kuris pasirūpina ne tik užkandžiais, gėrimais ir muzika, bet ir pirmosios pagalbos priemonėmis. Deja, draudimo bendrovės „If“ duomenys rodo, kad planuojant išvykas ar pasibuvimus lauke derėtų pasirūpinti ne tik pleistrais ar būtiniausiais vaistais, bet ir priešgaisriniu gesintuvu.   Gaisras gali įsiliepsnoti net […]