Nelaimingi atsitikimai ir būstas: ką žinoti ir daryti turintiems paskolą

1

Nelaimingi atsitikimai ir būstas: ką žinoti ir daryti turintiems paskolą

Po įvairių ugnies, gamtos stichijų sukeltų nelaimių išauga susidomėjimas būsto draudimu. Neseniai įvykus nelaimei Vilniaus Viršuliškių rajone ir kasmet palaipsniui dažnėjant ekstremalių orų reiškiniams, kyla klausimų, kaip apsaugoti save ir savo būstą – ypač mokant už jį būsto paskolą.

„Pastebime, kad klientai neretai susigundo rinkoje pigesniu draudimu – tačiau mažesnė kaina reiškia ir mažesnės apimties apsaugą, o atsitikus nelaimei – mažesnes išmokas klientams. Siūlome įvertinti, ar pasirinkto draudimo ir jo sumų pakaks atlyginti galimiems nuostoliams ne tik savo, bet ir aplinkinių turtui“, – sako „Luminor“ banko Draudimo produktų skyriaus vadovas Ernestas Skeberis.

Tam reikėtų žinoti, kad yra skiriamos trys pagrindinės būsto draudimo rūšys:

Būsto (pastatų) draudimas – juo draudžiamos būsto sienos, stogas bei kitos stacionarios dalys. Jis atlygina įvairių gamtinių jėgų, ugnies, vandens, įtampos svyravimų ir kitų konkrečioje sutartyje nurodytų veiksnių padarytą žalą.

„Šis draudimas grindžiamas atkuriamąja verte. Šią sumą draudikas apskaičiuoja automatiškai pagal pastato techninius duomenis. Tačiau atkūrimo vertė nėra tas pats kaip rinkos vertė ar turto pirkimo-pardavimo kaina – jai nustatyti neatsižvelgiama į, pavyzdžiui, būsto lokacijos patrauklumą, naudotų statybinių medžiagų unikalumą ir pan.“, – priduria ekspertas.

Todėl, renkantis būsto draudimą, reikėtų palyginti, kokią apsaugą siūlo skirtingos bendrovės, bei įvertinus individualią savo situaciją apgalvoti, ar automatiškai apskaičiuotos draudimo sumos iš tiesų užtektų, o gal ją reikėtų padidinti.

Vidaus turto draudimas – pastato viduje esančio kilnojamojo turto (tokio kaip buitinė technika, baldai, namų dekoravimo elementai ir pan.) draudimas. Jis atlygina gamtinių jėgų, ugnies, vandens, vagystės ir kitų sutartyje nurodytų veiksnių padarytą žalą. Šio draudimo suma prilyginama kainai, už kurią nukentėjęs asmuo galėtų įsigyti analogišką turėtajam turtą.

Civilinės atsakomybės draudimas atlygintų teisėtas trečiųjų asmenų (pavyzdžiui, kaimynų) turtines pretenzijas, jums užliejus jų butą, išplitus jūsų name kilusiam gaisrui ir pan. Anot eksperto, bene dažniausiai pasitaikantis draudžiamasis įvykis yra būsto užliejimas vandeniu trūkus vamzdžiams – toks įvykis gali padaryti žalą ne tik apdrausto būsto savininkams, bet ir žemiau ar šalia gyvenantiems kaimynams, tad remontas gali kainuoti ne vieną tūkstantį eurų.

Turintiems būsto paskolą – kas svarbiausia?

Bankui įkeistam būstui minimalus pastatų draudimas yra privalomas visą paskolos sutarties laikotarpį. Tačiau jis, anot eksperto, dažniausiai apsaugo tik pastato pagrindines konstrukcijas ir pastate įmontuotą įrangą nuo gamtos stichijų, atsitiktinės vandens, ugnies bei kitų asmenų padarytos žalos.

„Todėl besidraudžiantiems būstą, už kurį dar mokamos būsto paskolos įmokos, visada patariame apsvarstyti galimybę pasirinkti didesnės vertės draudimo polisą, apimantį daugiau draudžiamų įvykių. Nelaimės atveju jis sumažintų finansinius nuostolius ir leistų jaustis ramiau. Todėl reikėtų pasitikrinti, ar prireikus būsto draudimas padengtų paskolos likutį ar galimo panašaus būsto įsigijimo išlaidas“, – pasakoja E. Skeberis.

Ką reikėtų žinoti visiems apsidraudusiems?

Jau apsidraudusiems reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kokie objektai įtraukti į draudimo sutartį, sako ekspertas.

„Svarbiausia – įsiskaityti, ką tiksliai apdraudžiate – ar tikrai galioja visos reikiamos apsaugos. Jeigu kyla neaiškumų, būtinai juos išsiaiškinkite su pasirinkta draudimo bendrove. Draudžiantis vidaus turto draudimu taip pat patariame susidaryti būsto baldų, įrengimų, technikos ir kitų daiktų sąrašą bei įsivertinti, ar draudimo išmokamos sumos užtektų jiems dar kartą įsigyti, jeigu to prireiktų“, – sako E. Skeberis.

Taip pat ekspertas primena, kad tam, jog žala būtų tinkamai atlyginta, reikėtų turėti kuo daugiau įrodymų, kad turtas buvo tame būste. Tai gali būti įsigijimo dokumentai, sąskaitos, netgi būsto nuotraukos.

„Taip pat reikėtų reguliariai (pavyzdžiui, kartą per metus) peržiūrėti savo būsto draudimo sutartį. Nepamirškite infliacijos įtakos – šiuo metu tiek nekilnojamojo turto, tiek įvairios buitinės technikos kainos dėl infliacijos gali būti kur kas didesnės negu prieš kelerius metus, todėl anksčiau pasirinktos draudimo sumos gali nebeužtekti galimiems nuostoliams padengti. Jeigu matote, kad pagal esamą sutartį išmokama suma nebepadengtų naujam būstui ar jo įrengimui reikiamos sumos – sutartį atnaujinkite“, – pataria E. Skeberis.

Apie „Luminor“:

„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį. 

Pranešimą paskelbė: Simona Survilaitė, UAB „coagency”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

Gerai prižiūrimas kiemas dažnam asocijuojasi su daugybe ravėjimui, genėjimui ir laistymui praleistų valandų. Tačiau Akmenys.lt atstovas Ignas Endriukaitis šypsodamasis tikina, kad kankintis kieme tikrai nėra privaloma. Pasak jo, strategiškai planuodami ir priimdami teisingus sprendimus, galite sukurti itin jaukią kiemo erdvę, kurioje poilsis užims daugiau laiko nei jos priežiūra ir tvarkymas.  Geotekstilė piktžolių kontrolei Vienas didžiausių kiemo […]


Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kaunas demonstruoja lyderystę įgyvendinant nacionalinės reikšmės projektus. Stadionas – sėkmingai funkcionuoja, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus, o per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skelbti tarptautinį rangos konkursą. Unikalus architektūros kūrinys „Simboliška, kad su […]


Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi“ ir UAB „Samogitia miestelis“. Netrukus 7,8 ha teritorijoje įsikurs vienas jauniausių kariuomenės vienetų – „Žemaitijos“ brigados Kunigaikščio Marginio pėstininkų batalionas. Bataliono dydžio karinio miestelio […]


Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Advokatų kontoros „Marger“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijus Matonis Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip teisiškai galėtų būti išspręstas šis NT rebusas? […]


Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Paskutinį balandžio savaitgalį, 25–27 d., LITEXPO parodų ir kongresų centras, kaip ir kasmet, vėl pakvies į svarbiausią šalyje statybų sektoriaus temoms dedikuotą parodą – „Resta 2024“. Pirmą kartą surengta dar 1994-aisiais, „Resta“ per 30 metų ženkliai išaugo, sustiprėjo ir dabar yra vienintelė specializuota statybų tematikos paroda Baltijos šalyse, pelniusi pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą. […]


Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa.  Kovo 7 dieną kelio rekonstrukcijos darbai vienu metu buvo pradėti keliose Molėtai-Utena kelio vietose. Šiuo metu […]