Nelaimingi atsitikimai ir būstas: ką žinoti ir daryti turintiems paskolą

1

Nelaimingi atsitikimai ir būstas: ką žinoti ir daryti turintiems paskolą

Po įvairių ugnies, gamtos stichijų sukeltų nelaimių išauga susidomėjimas būsto draudimu. Neseniai įvykus nelaimei Vilniaus Viršuliškių rajone ir kasmet palaipsniui dažnėjant ekstremalių orų reiškiniams, kyla klausimų, kaip apsaugoti save ir savo būstą – ypač mokant už jį būsto paskolą.

„Pastebime, kad klientai neretai susigundo rinkoje pigesniu draudimu – tačiau mažesnė kaina reiškia ir mažesnės apimties apsaugą, o atsitikus nelaimei – mažesnes išmokas klientams. Siūlome įvertinti, ar pasirinkto draudimo ir jo sumų pakaks atlyginti galimiems nuostoliams ne tik savo, bet ir aplinkinių turtui“, – sako „Luminor“ banko Draudimo produktų skyriaus vadovas Ernestas Skeberis.

Tam reikėtų žinoti, kad yra skiriamos trys pagrindinės būsto draudimo rūšys:

Būsto (pastatų) draudimas – juo draudžiamos būsto sienos, stogas bei kitos stacionarios dalys. Jis atlygina įvairių gamtinių jėgų, ugnies, vandens, įtampos svyravimų ir kitų konkrečioje sutartyje nurodytų veiksnių padarytą žalą.

„Šis draudimas grindžiamas atkuriamąja verte. Šią sumą draudikas apskaičiuoja automatiškai pagal pastato techninius duomenis. Tačiau atkūrimo vertė nėra tas pats kaip rinkos vertė ar turto pirkimo-pardavimo kaina – jai nustatyti neatsižvelgiama į, pavyzdžiui, būsto lokacijos patrauklumą, naudotų statybinių medžiagų unikalumą ir pan.“, – priduria ekspertas.

Todėl, renkantis būsto draudimą, reikėtų palyginti, kokią apsaugą siūlo skirtingos bendrovės, bei įvertinus individualią savo situaciją apgalvoti, ar automatiškai apskaičiuotos draudimo sumos iš tiesų užtektų, o gal ją reikėtų padidinti.

Vidaus turto draudimas – pastato viduje esančio kilnojamojo turto (tokio kaip buitinė technika, baldai, namų dekoravimo elementai ir pan.) draudimas. Jis atlygina gamtinių jėgų, ugnies, vandens, vagystės ir kitų sutartyje nurodytų veiksnių padarytą žalą. Šio draudimo suma prilyginama kainai, už kurią nukentėjęs asmuo galėtų įsigyti analogišką turėtajam turtą.

Civilinės atsakomybės draudimas atlygintų teisėtas trečiųjų asmenų (pavyzdžiui, kaimynų) turtines pretenzijas, jums užliejus jų butą, išplitus jūsų name kilusiam gaisrui ir pan. Anot eksperto, bene dažniausiai pasitaikantis draudžiamasis įvykis yra būsto užliejimas vandeniu trūkus vamzdžiams – toks įvykis gali padaryti žalą ne tik apdrausto būsto savininkams, bet ir žemiau ar šalia gyvenantiems kaimynams, tad remontas gali kainuoti ne vieną tūkstantį eurų.

Turintiems būsto paskolą – kas svarbiausia?

Bankui įkeistam būstui minimalus pastatų draudimas yra privalomas visą paskolos sutarties laikotarpį. Tačiau jis, anot eksperto, dažniausiai apsaugo tik pastato pagrindines konstrukcijas ir pastate įmontuotą įrangą nuo gamtos stichijų, atsitiktinės vandens, ugnies bei kitų asmenų padarytos žalos.

„Todėl besidraudžiantiems būstą, už kurį dar mokamos būsto paskolos įmokos, visada patariame apsvarstyti galimybę pasirinkti didesnės vertės draudimo polisą, apimantį daugiau draudžiamų įvykių. Nelaimės atveju jis sumažintų finansinius nuostolius ir leistų jaustis ramiau. Todėl reikėtų pasitikrinti, ar prireikus būsto draudimas padengtų paskolos likutį ar galimo panašaus būsto įsigijimo išlaidas“, – pasakoja E. Skeberis.

Ką reikėtų žinoti visiems apsidraudusiems?

Jau apsidraudusiems reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kokie objektai įtraukti į draudimo sutartį, sako ekspertas.

„Svarbiausia – įsiskaityti, ką tiksliai apdraudžiate – ar tikrai galioja visos reikiamos apsaugos. Jeigu kyla neaiškumų, būtinai juos išsiaiškinkite su pasirinkta draudimo bendrove. Draudžiantis vidaus turto draudimu taip pat patariame susidaryti būsto baldų, įrengimų, technikos ir kitų daiktų sąrašą bei įsivertinti, ar draudimo išmokamos sumos užtektų jiems dar kartą įsigyti, jeigu to prireiktų“, – sako E. Skeberis.

Taip pat ekspertas primena, kad tam, jog žala būtų tinkamai atlyginta, reikėtų turėti kuo daugiau įrodymų, kad turtas buvo tame būste. Tai gali būti įsigijimo dokumentai, sąskaitos, netgi būsto nuotraukos.

„Taip pat reikėtų reguliariai (pavyzdžiui, kartą per metus) peržiūrėti savo būsto draudimo sutartį. Nepamirškite infliacijos įtakos – šiuo metu tiek nekilnojamojo turto, tiek įvairios buitinės technikos kainos dėl infliacijos gali būti kur kas didesnės negu prieš kelerius metus, todėl anksčiau pasirinktos draudimo sumos gali nebeužtekti galimiems nuostoliams padengti. Jeigu matote, kad pagal esamą sutartį išmokama suma nebepadengtų naujam būstui ar jo įrengimui reikiamos sumos – sutartį atnaujinkite“, – pataria E. Skeberis.

Apie „Luminor“:

„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį. 

Pranešimą paskelbė: Simona Survilaitė, UAB „coagency”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Būsto renovacija – tik dalis sprendimo. Kaip sutaupyti dar daugiau energijos?

Būsto renovacija – tik dalis sprendimo. Kaip sutaupyti dar daugiau energijos?

Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujinti daugiabučiai naudoja mažiau energijos šildymui, tad su tuo susijusios anglies dvideginio emisijos mažėja. Tačiau yra […]


Ignalinos atominė elektrinė pasirašė daugiau kaip 37 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinėmis kompanijomis dėl sudėtingiausių išmontavimo darbų

Ignalinos atominė elektrinė pasirašė daugiau kaip 37 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinėmis kompanijomis dėl sudėtingiausių išmontavimo darbų

Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl  abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo būgnų – separatorių  ir susijusių sistemų išmontavimo darbų vykdymo. Taip pat šių metų birželio gale […]


Nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius – didesnė parama namų renovacijai

Nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius – didesnė parama namų renovacijai

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje pritarta Aplinkos ministerijos parengtam nutarimo projektui skirti didesnę paramą namų renovacijai nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius ir jų artimiesiems. Šis nutarimas įgyvendina š. m. balandį priimtas Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo pataisų nuostatas. Valstybės paramą, kompensuojant 100 proc. renovacijos išlaidų, galės gauti nukentėję nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir […]


Kaip efektyviai sumažinti oro kondicionierių elektros suvartojimą, termometro stulpeliui šokus į viršų?

Kaip efektyviai sumažinti oro kondicionierių elektros suvartojimą, termometro stulpeliui šokus į viršų?

Saulėta ir šiluma lepinanti liepa – tai ne tik metas maudynėms ir vasaros poilsiui, bet ir tas mėnuo, kai mūsų elektros sąskaitos dažniausiai išauga dėl intensyvaus oro kondicionierių naudojimo. Norint namuose nesikankinti alinančiame karštyje, bet ir nebraukti šalto prakaito lašų išvydus sąskaitas už elektrą, verta pasitelkti keletą eksperto pateikiamų praktinių patarimų, kaip padidinti oro kondicionierių […]


„YIT Lietuva“ pabaigė kelio, vedančio į į lietuvių pamėgtą Palangos Kunigiškių rajoną, remontą

„YIT Lietuva“ pabaigė kelio, vedančio į į lietuvių pamėgtą Palangos Kunigiškių rajoną, remontą

Viena populiariausių vasaros atostogų vietų – Kunigiškių kvartalas Palangoje – nuo šiol dar patogiau pasiekiama kurorto gyventojams bei svečiams. Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pabaigė į šį rajoną vedančio kelio remontą. Kelias, vedantis iš Palangos miesto į Kunigiškių gyvenamąjį rajoną, kurorto gyventojus ir svečius jau pasitinka gerokai atsinaujinęs. Iki remonto jo būklė […]


Bendri namai – ne tik susituokus: ekspertas paaiškina būsto paskolos ypatumus poroms

Bendri namai – ne tik susituokus: ekspertas paaiškina būsto paskolos ypatumus poroms

Imti paskolą nuosavam būstui įsigyti Lietuvoje linkę tiek sutuoktiniai, tiek ir nesusituokusios poros. Kuo skiriasi nekilnojamojo turto įsigijimo su būsto paskola procesas jau susituokus, tik planuojant tai daryti ar tokių ketinimų visai neturint, atsako „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius. Paskolai gauti žiedas nereikalingas Įsigyti bendrą būstą dažnai nusprendžia vienas kitam įsipareigoję, bet vestuvių […]