Siekiant išsaugoti Kauno medinę architektūrą ateitiems kartoms, savivaldybė inicijuoja Paveldotvarkos programos patobulinimus. Nuo kitų metų sezono medinės architektūros tvarkybos darbams miestas galės skirti dalinį finansavimą iki 75 proc. Tokiam sprendimui antradienį vienbalsiai pritarė Kauno miesto taryba.
Nuolat tobulinama programa
„Nuo pat paveldotvarkos programos pradžios mūsų siekis – atskleisti turtingą ir patrauklų miesto architektūros veidą. Kauno modernizmas – unikalus reiškinys vertas pasaulinio UNESCO pripažinimo, o mediniai pastatai tampa „nykstančia rūšimi“.
Unikalūs kvartalai privalo išlikti ir puošti Kauną, todėl inicijuojame naujoves. Medinukų atgaivinimu suinteresuota bendruomenė bus konsultuojama, pastatų restauravimo darbus solidžiai finansuos miestas. Tikime, kad savininkų įsitraukimas ir miesto pagalba bus svarbiausia medinio paveldo išsaugojimo sąlyga“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.
Pasak S. Rimo, tobulinant programą jau atliktas ne vienas pokytis – supaprastinta dokumentų teikimo tvarka, išplėstas paveldotvarkos programos žemėlapis ir atliekamų darbų spektras, o dabar – padidintos lėšos medinių pastatų tvarkybai.
Taip pat nuo šiol į paramą mažesnės apimties fasadų tvarkymo darbams, kai nekeičiamas apdailos spalviškumas bei medžiagiškumas, bus galima pretenduoti ir neturint parengto techninio projekto, jei jis pagal Statybos įstatymą nėra privalomas.
„Nykstančios rūšies“ išsaugojimas
Po Naujųjų metų miestas medinės architektūros tvarkybai galės skirti iki 75 procentų visos darbų sumos. Kauniečius apie tinkamus ir daug specifinių žinių reikalaujančius medžio restauracijos metodus, architektūros elementų išsaugojimą konsultuos paveldosaugininkai.
Į miesto paramą galės pretenduoti mediniai pastatai, patenkantys į saugomas kultūros paveldo vietoves – Žaliakalnį, Senamiestį, Naujamiestį, buvusį Žemųjų Šančių karinį miestelį bei pavieniai ir kompleksiniai kultūros paveldo objektai visame mieste.
Tikimasi, kad pokyčiai paskatins kauniečius naujam gyvenimui prikelti medinius dvarelius ir vilas, miestiečių, kariškių ir geležinkeliečių namus, sodybinius namelius bei modernistinius kotedžus.
Skaičiuojama, kad Žaliakalnyje, Vilijampolėje, Šančiuose ir Panemunėje išlikę apie 2 tūkstančius medinukų, kurių dauguma siekia carinius ar tarpukario laikus. Dauguma Europos miestų medinės statybos kvartalų neteko dar XIX a., o panašius kvartalus išsaugojo artimiausi kaimynai – Lenkija, Latvija, Estija bei Skandinavijos šalys.
Solidūs pokyčiai
Nuo 2015 metų Kauno savivaldybės iniciatyva atnaujinti savo pastatus pasinaudojo daugiau kaip pusantro šimto pastatų savininkų. Miestas iš viso skyrė daugiau kaip 3 mln. eurų. Iki 50 proc. finansavimas skirtas estetinės išvaizdos ir spalvų restauravimui, autentiškų architektūrinių elementų atkūrimui ir išsaugojimui, dekoratyviniam pastatų apšvietimui bei objektų pritaikymui žmonėms su negalia.
Šiemet sutartis su miestu pasirašė net 37 kultūros paveldo ir kitų statinių savininkai. Darbai atlikti jau 15 jų, dar beveik dvi dešimtys pastatų suplanuotus tvarkybos darbus perkels į ateinančius metus.
Tarp atsinaujinusių pastatų miestiečiams gerai žinomas Perkūno namas, buvusio miesto dvarelio kompleksas Zamenhofo g., Rotušės a. įsikūręs Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejus, buvęs „Lietūkio“ administracijos pastatas, Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultetas dar žinomas kaip buvusi Laikinoji M. K. Čiurlionio dailės galerija. Daugiau informacijos internete paveldotvarka.kaunas.lt.
Pranešimą paskelbė: Rasa Markauskaitė, Kauno miesto savivaldybės administracija
Lietuvoje būstą įsigyja vis jaunesni žmonės. Šiuo metu didžiausią būsto pirkėjų dalį sudaro Y kartos (angl. millennials) atstovai, gimę 1981–1996 m. Nepaisant nuolat pamažu augančių nekilnojamojo turto (NT) kainų, lietuviai vis dar išlieka tarp pirmaujančiųjų Europoje pagal nuosavo būsto rodiklius ir jį įsigyja anksčiau nei daugelis europiečių. Lietuvoje nuosavas būstas vis dar išlieka vienu svarbiausių […]
Karutis – tai vienas svarbiausių ir universaliausių įrankių, kuris palengvina įvairius darbus tiek sode, tiek statybose. Nesvarbu, ar norite pervežti žemę, trąšas, akmenis ar medžiagas statyboms, tinkamai pasirinktas karutis užtikrins, kad darbai vyks greičiau ir efektyviau. Taigi, kaip išsirinkti karutį, kuris geriausiai atitiks jūsų poreikius? Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra karučių tipai ir kaip pasirinkti […]
Aplinkos ministerija nuo 2025 m. gegužės 1 d. perduoda Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų registro informacinės sistemos (TPDR) priežiūrą viešajai įstaigai Statybos sektoriaus vystymo agentūrai (SSVA). Iki šiol šias funkcijas vykdė Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Perdavusi šią informacinę sistemą, Aplinkos ministerija užbaigs 2024 m. gruodžio 1 d. pradėtą statybos ir teritorijų planavimo IT […]
Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO Vilniuje šiandien prasidėjo jubiliejinė, didžiausia Baltijos šalyse tarptautinė statybos ir būsto sprendimų paroda RESTA. „Džiaugiamės, kad paroda vyksta jau trisdešimtą kartą ir išlieka viena svarbiausių mūsų centre. Šių metų akcentai – skaitmenizacija, tvarumas, inovacijos statybų sektoriuje, ateities miestų bei namų interjero vizijos“, – atidarymo renginyje sakė LITEXPO vadovas Vilius […]
Valstybinėje žemėje nelegaliai pastatytos tvoros, sandėliukai, gyvatvorės ir kiti objektai neliks nepastebėti. Nuo metų pradžios visame mieste užfiksuoti keli šimtai galimų pažeidimų, privačių sklypų savininkams išsiųsti prašymai neteisėtai įrengtus statinius pašalinti. Susiduriama su atvejais, kuomet pažeidėjai užima skvero erdvę ar pėsčiųjų zoną. Išsiųsti įspėjimai Per pastarąjį mėnesį seniūnijos potencialiems pažeidėjams išsiuntė apie 400 įspėjimų pašalinti […]
„Via Lietuva“, atsakingai įvertinusi pirkimo dokumentus ir realias aplinkybes, nusprendė nutraukti 2021 m. paskelbtą elektroninės kelių rinkliavų sistemos (EKRIS) sukūrimo viešąjį pirkimą. Artimu metu bendrovė iš esmės peržiūrės EKRIS projekto reikalavimus ir spręs dėl tinkamiausio būdo užtikrinti šios sistemos įdiegimą. „Šį pirkimą vertinome labai atidžiai, ieškodami geriausio įmanomo ir šiai dienai aktualaus sprendimo bei siekdami […]