Lietuvių organizuotame mažų namų konkurse – daugiafunkcinės erdvės ir ryšio su gamta paieškos

1

Lietuvių organizuotame mažų namų konkurse – daugiafunkcinės erdvės ir ryšio su gamta paieškos

Nedidelio namuko, kuriame būtų galima suderinti laisvalaikio ir darbo iš namų poreikius, projektas buvo pripažintas geriausia septintą kartą įvykusio tarptautinio konkurso „Architectural Challenge 2021“ idėja. Modulinių pastatų gamyba užsiimančios bendrovės „Ryterna modul“ organizuotame konkurse įvertinimo sulaukė įvairioms gyvenamosioms funkcijoms lanksčiai pritaikomos, į aplinką darniai įsiliejančios bei tvarias medžiagas ir sprendimus naudojančios modulinių namų idėjos.   

„Šiųmetę konkurso temą „Tiny House“ padiktavo realybė: darbas iš namų, noras būti arčiau gamtos, erdvių poreikis vadinamosioms darbostogoms. Nugalėtojų pasiūlyta maždaug 30 kv. m ploto namuko koncepcija rodo, kad patogiam gyvenimui, darbui ir laisvalaikiui galima pritaikyti net ir nedideles erdves. Modulinės konstrukcijos ir kūrybiškos idėjos gali padėti išspręsti įvairius šių laikų architektūrinius iššūkius“, – sako bendrovės „Ryterna modul“ atstovas Vainius Gabalis.

Pasak V. Gabalio, nedidelių erdvių darbui ir gyvenimui aktualumas didėja ir Lietuvoje, ir užsienio šalyse dėl kelių priežasčių – gyvenimo būdo pokyčių, didėjančių statybų sąnaudų ir augančių nekilnojamojo turto kainų. Pavyzdžiui, jei prieš kelis dešimtmečius buvo įprasta statytis 200-300 kv. m, dabar Lietuvoje dominuoja 80-120 kv. m, tuo metu „Ryterna modul“ konkurso dalyviai parodė, kad patogias gyvenimo sąlygas galima sukurti ir gerokai mažesnėse erdvėse.

Svetainė, galinti pavirsti į sauną

Pirma vieta apdovanotas architektūros studenčių iš Graikijos nedidelio namo projektas „Peghouse“ visą plotą padalina į dvi funkcines erdves, kurias jungia stiklinis koridorius. Virtuvė yra atskirta nuo svetainės, o pastaroji gali būti paversta miegamuoju, bendradarbystės erdve ar net sauna.

„Konkurso nugalėtojų projekto konceptualumas slypi konstrukcijoje, kur įėjimo erdvė atskirta nuo pagrindinės gyvenamosios ir darbo zonos per įstiklintą jungtį. Atvykusysis pirmiausiai patenka į holą, ten nusimetęs lauko rūbus ir batus simboliškai palieka visus kasdienius rūpesčius, o perėjęs per įstiklintą jungtį atsiduria privačioje oazėje, miško apsuptyje“, – komentuoja konkurso darbus vertinęs architektas Donatas Cesiulis, anksčiau pats kelis kartus pelnęs prizinę vietą konkurse „Architectural Challenge“.

Pasak šeštus metus komisijoje esančio architekto Kęstučio Vaikšnoro, pirmą vietą pelniusios graikės savo vizija gana drąsiai interpretuoja ir laužo moduliškumo sampratą „supjaustydamos“ įprastą stačiakampę dėžutę. Jam šis konkursas tuo ir įdomus, kad kasmet čia galima pasisemti nestandartinių ir naujai perteikiamų idėjų, tampančių architektūriniais kūnais. 

Ryšio su gamta paieškos

Antroji vieta konkurse skirta Kinijos atstovams, kurių siūloma nedidelio namo koncepcija „Forest Capsule“ primena miške nusileidusį erdvėlaivį su dideliais iliuminatoriais jo šonuose ir šviesos liukais viršuje. Namuko viduje – funkcinės erdvės ir baldai, kurie nedidelį plotą leidžia išnaudoti įvairioms reikmėms. Architektai į maždaug 32 kv. m ploto erdvę sutalpino virtuvę ir svetainę, miegamąjį, vonios kambarį ir sauną. Be to, kūrėjai yra numatę galimybę sujungti du ar daugiau modulių taip išplečiant erdvę iki norimo dydžio.

Trečioji vieta konkurse skirta taip pat kinų architekto sukurtam projektui „LJW520“, kuris siūlo naudoti dviejų aukštų modulius su skaidriomis perdangomis ir taip kurti artimą ryšį su aplinka.

„Naujos idėjos visuomet traukia dėmesį, todėl įdomu pamatyti darbus, kurių kūrėjai eina eksperimentų ir netikėtų sprendimų keliu. Tarp šiųmečių darbų išsiskyrė trečiosios vietos laimėtojas kinų architektas J. Liang, kurio dviejų aukštų akmenuko formos namas, primindamas šventyklą, pasiūlo jungtį tarp architektūros ir gamtos“, – pastebi D. Cesiulis.

D. Cesiulio dėmesį konkurse taip pat atkreipė projektas „Ruby“, kurio kūrėjai pamėgino nekasdieniškai pažvelgti į gyvenamojo būsto mobilumą ir pritaikė jį gabenimui ant slidžių. Paskatinimas už originalumą skirtas ir projektui „9176173538“, kuris siūlo adaptuoti modulius sukuriant norimų parametrų būstą. Dar viena įdomi šio projekto idėja – fasado apdailai panaudoti degintos medienos atraižas.

Dėmesys gyvenimo ir darbo sintezei

Apibendrindamas konkurso idėjas D. Cesiulis teigia, kad pasaulyje ir Europoje kokybiškos architektūros praktika juda link humaniškų erdvinių sprendinių, kuriuose pagrindinis dėmesys skiriamas žmogui. Ši tendencija buvo jaučiama ir šių metų konkurse, ypač dalyvių iš Europos ir Azijos pasiūlymuose. Juose dėmesys skirtas gyvenimo ir darbo aplinkų kokybei bei šių dviejų kertinių žmogaus funkcijų tarpusavio sąveikos analizei. 

Šįmet „Ryterna modul“ organizuotam konkursui pateiktas 101 nedidelio namo projektas. Projektus konkurso komisija vertino atsižvelgdama į jų architektūrinį originalumą, patrauklumą, funkcionalumą, tvarumą bei galimybę siūlomai idėjai pritaikyti modulinius sprendimus. Trys konkursą laimėję projektai apdovanoti piniginiais prizais, kurių bendra vertė siekė apie 2 tūkst. eurų.

Konkurso projektus vertino architektai D. Cesiulis, K. Vaikšnoras, Ignas Uogintas, bei „Ryterna modul“ atstovai Andrius Orlovas ir Arūnas Visockas. Komisiją papildė kviestinis svečias – dr. Ernestas Shtepani iš Tiranos Metropoliteno universiteto Albanijoje. 

„Dalyvių motyvacija ne vien finansinė. Konkursas leidžia ne tik įgyti vertingų kontaktų, bet suteikia galimybę įgyvendinti sukurtus projektus. Vienas ankstesnio konkurso projektų – modulinė kavinė, – buvo įgyvendintas Kijeve, Ukrainoje. Būtent šiam projektui pritaikytas sprendimas įrengti stogą su didžiuliais, erdvę šviesa užpildančiais langais buvo pritaikytas ir kituose projektuose“, – komentuoja V. Gabalis.

Pranešimą paskelbė: Andrius Matuliauskas, Integrity PR

Rekomenduojame

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Prieš aštuonerius metus Povilas Jankauskas kartu su žmona priėmė drąsų sprendimą. Jungtinėje Karalystėje gyvenusi šeima nusprendė sugrįžti į Lietuvą ir įsikūrė… visiškai šalia Utenos. Čia jie ne tik įkūrė nuosavą verslą, bet ir džiaugiasi kokybišku gyvenimu. Šešerius metus užsienyje gyvenusi pora į Lietuvą sugrįžo 2013-aisiais. Nors svarstė apie gyvenimą Vilniuje, Klaipėdoje ar Druskininkų kurorte, galiausiai […]

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

UAB Merko statyba baigė darbus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos inicijuotame projekte – bendrovė renovavo Lietuvos kariuomenės Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono kareivinių pastatą. Į Kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktam istoriniam statiniui remonto jau labai reikėjo – įtrūko sienos ir įgriuvo stogas, pats jis buvo avarinės būklės. „Kareivinės atnaujintos ne tik pagal paveldo reikalavimus, išlaikant istorinę […]

Seimo nario Kęstučio Masiulio pranešimas: parlamentaras siūlo nestatyti pareigūnų mokymo centro Vilniaus senamiestyje

Seimo nario Kęstučio Masiulio pranešimas: parlamentaras siūlo nestatyti pareigūnų mokymo centro Vilniaus senamiestyje

                      2022 m. sausio 13 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų) Seimo narys Kęstutis Masiulis kreipėsi į teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską, prašydamas įvertinti poreikį statyti naują pareigūnų mokymo centrą Vilniaus senamiestyje, Drujos gatvėje. „Numatytas sklypas naujam mokymų centrui yra prestižinėje vietoje, šalia Vizitiečių vienuolyno ir Misionierių bažnyčios. […]

Išskirtinio Norvegijoje biurų pastato „Økern Portal“ fasadą įgyvendino „Staticus“

Išskirtinio Norvegijoje biurų pastato „Økern Portal“ fasadą įgyvendino „Staticus“

„Økern Portal“ biurų pastatas Osle tapo išskirtiniu projektu Norvegijoje ne tiek dėl savo didumo, kiek dėl tvarumo ir neįprasto dizaino. Šio pastato, pelniusio aukštą įvertinimą Norvegijoje ir apdovanoto „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medaliu, statyboje dalyvavo įmonė „Staticus“. Įmonė „Staticus“ projektui, kuris Norvegijos sostinėje Osle buvo įgyvendinamas 2018 m. lapkritį–2020 m. gruodį, suprojektavo, pagamino ir […]

Rangovai skatinami aktyviau imtis kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų

Rangovai skatinami aktyviau imtis kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų

Metų pradžia – tinkamas laikas įvertinti praėjusių metų darbus. Apžvelgdamas juos, Kultūros infrastruktūros centro direktorius Šarūnas Šoblinskas teigė, kad 2021 metai padėjo labiau suprasti rinkos situaciją ir priimti sprendimus, kurie padėtų geriau rūpintis mūsų šalies istorijai svarbiais statiniais. Vienas iš tokių žingsnių – skatinti projektuotojus, statybos bendroves aktyviau imtis kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų.    […]

2022-ųjų interjero tendencijos – nuo atsigręžimo į gamtą iki funkcionalumo

2022-ųjų interjero tendencijos – nuo atsigręžimo į gamtą iki funkcionalumo

Lietuviai savo namų aplinkai skiria vis daugiau dėmesio ir siekia susikurti jaukias, stilingas, jų poreikius atitinkančias erdves. Tai darydami daugelis atsižvelgia ir į tuo metu vyraujančias interjero tendencijas, kurias neretai pritaiko savo skoniui ir poreikiams. Naujiesiems metams prasidėjus apie pagrindines šių metų tendencijas, kurios turėtų neaplenkti ir lietuvių namų, pasakoja interjero specialistai. Dominuos žemiškos spalvos […]