Lietuvių organizuotame mažų namų konkurse – daugiafunkcinės erdvės ir ryšio su gamta paieškos

1

Lietuvių organizuotame mažų namų konkurse – daugiafunkcinės erdvės ir ryšio su gamta paieškos

Nedidelio namuko, kuriame būtų galima suderinti laisvalaikio ir darbo iš namų poreikius, projektas buvo pripažintas geriausia septintą kartą įvykusio tarptautinio konkurso „Architectural Challenge 2021“ idėja. Modulinių pastatų gamyba užsiimančios bendrovės „Ryterna modul“ organizuotame konkurse įvertinimo sulaukė įvairioms gyvenamosioms funkcijoms lanksčiai pritaikomos, į aplinką darniai įsiliejančios bei tvarias medžiagas ir sprendimus naudojančios modulinių namų idėjos.   

„Šiųmetę konkurso temą „Tiny House“ padiktavo realybė: darbas iš namų, noras būti arčiau gamtos, erdvių poreikis vadinamosioms darbostogoms. Nugalėtojų pasiūlyta maždaug 30 kv. m ploto namuko koncepcija rodo, kad patogiam gyvenimui, darbui ir laisvalaikiui galima pritaikyti net ir nedideles erdves. Modulinės konstrukcijos ir kūrybiškos idėjos gali padėti išspręsti įvairius šių laikų architektūrinius iššūkius“, – sako bendrovės „Ryterna modul“ atstovas Vainius Gabalis.

Pasak V. Gabalio, nedidelių erdvių darbui ir gyvenimui aktualumas didėja ir Lietuvoje, ir užsienio šalyse dėl kelių priežasčių – gyvenimo būdo pokyčių, didėjančių statybų sąnaudų ir augančių nekilnojamojo turto kainų. Pavyzdžiui, jei prieš kelis dešimtmečius buvo įprasta statytis 200-300 kv. m, dabar Lietuvoje dominuoja 80-120 kv. m, tuo metu „Ryterna modul“ konkurso dalyviai parodė, kad patogias gyvenimo sąlygas galima sukurti ir gerokai mažesnėse erdvėse.

Svetainė, galinti pavirsti į sauną

Pirma vieta apdovanotas architektūros studenčių iš Graikijos nedidelio namo projektas „Peghouse“ visą plotą padalina į dvi funkcines erdves, kurias jungia stiklinis koridorius. Virtuvė yra atskirta nuo svetainės, o pastaroji gali būti paversta miegamuoju, bendradarbystės erdve ar net sauna.

„Konkurso nugalėtojų projekto konceptualumas slypi konstrukcijoje, kur įėjimo erdvė atskirta nuo pagrindinės gyvenamosios ir darbo zonos per įstiklintą jungtį. Atvykusysis pirmiausiai patenka į holą, ten nusimetęs lauko rūbus ir batus simboliškai palieka visus kasdienius rūpesčius, o perėjęs per įstiklintą jungtį atsiduria privačioje oazėje, miško apsuptyje“, – komentuoja konkurso darbus vertinęs architektas Donatas Cesiulis, anksčiau pats kelis kartus pelnęs prizinę vietą konkurse „Architectural Challenge“.

Pasak šeštus metus komisijoje esančio architekto Kęstučio Vaikšnoro, pirmą vietą pelniusios graikės savo vizija gana drąsiai interpretuoja ir laužo moduliškumo sampratą „supjaustydamos“ įprastą stačiakampę dėžutę. Jam šis konkursas tuo ir įdomus, kad kasmet čia galima pasisemti nestandartinių ir naujai perteikiamų idėjų, tampančių architektūriniais kūnais. 

Ryšio su gamta paieškos

Antroji vieta konkurse skirta Kinijos atstovams, kurių siūloma nedidelio namo koncepcija „Forest Capsule“ primena miške nusileidusį erdvėlaivį su dideliais iliuminatoriais jo šonuose ir šviesos liukais viršuje. Namuko viduje – funkcinės erdvės ir baldai, kurie nedidelį plotą leidžia išnaudoti įvairioms reikmėms. Architektai į maždaug 32 kv. m ploto erdvę sutalpino virtuvę ir svetainę, miegamąjį, vonios kambarį ir sauną. Be to, kūrėjai yra numatę galimybę sujungti du ar daugiau modulių taip išplečiant erdvę iki norimo dydžio.

Trečioji vieta konkurse skirta taip pat kinų architekto sukurtam projektui „LJW520“, kuris siūlo naudoti dviejų aukštų modulius su skaidriomis perdangomis ir taip kurti artimą ryšį su aplinka.

„Naujos idėjos visuomet traukia dėmesį, todėl įdomu pamatyti darbus, kurių kūrėjai eina eksperimentų ir netikėtų sprendimų keliu. Tarp šiųmečių darbų išsiskyrė trečiosios vietos laimėtojas kinų architektas J. Liang, kurio dviejų aukštų akmenuko formos namas, primindamas šventyklą, pasiūlo jungtį tarp architektūros ir gamtos“, – pastebi D. Cesiulis.

D. Cesiulio dėmesį konkurse taip pat atkreipė projektas „Ruby“, kurio kūrėjai pamėgino nekasdieniškai pažvelgti į gyvenamojo būsto mobilumą ir pritaikė jį gabenimui ant slidžių. Paskatinimas už originalumą skirtas ir projektui „9176173538“, kuris siūlo adaptuoti modulius sukuriant norimų parametrų būstą. Dar viena įdomi šio projekto idėja – fasado apdailai panaudoti degintos medienos atraižas.

Dėmesys gyvenimo ir darbo sintezei

Apibendrindamas konkurso idėjas D. Cesiulis teigia, kad pasaulyje ir Europoje kokybiškos architektūros praktika juda link humaniškų erdvinių sprendinių, kuriuose pagrindinis dėmesys skiriamas žmogui. Ši tendencija buvo jaučiama ir šių metų konkurse, ypač dalyvių iš Europos ir Azijos pasiūlymuose. Juose dėmesys skirtas gyvenimo ir darbo aplinkų kokybei bei šių dviejų kertinių žmogaus funkcijų tarpusavio sąveikos analizei. 

Šįmet „Ryterna modul“ organizuotam konkursui pateiktas 101 nedidelio namo projektas. Projektus konkurso komisija vertino atsižvelgdama į jų architektūrinį originalumą, patrauklumą, funkcionalumą, tvarumą bei galimybę siūlomai idėjai pritaikyti modulinius sprendimus. Trys konkursą laimėję projektai apdovanoti piniginiais prizais, kurių bendra vertė siekė apie 2 tūkst. eurų.

Konkurso projektus vertino architektai D. Cesiulis, K. Vaikšnoras, Ignas Uogintas, bei „Ryterna modul“ atstovai Andrius Orlovas ir Arūnas Visockas. Komisiją papildė kviestinis svečias – dr. Ernestas Shtepani iš Tiranos Metropoliteno universiteto Albanijoje. 

„Dalyvių motyvacija ne vien finansinė. Konkursas leidžia ne tik įgyti vertingų kontaktų, bet suteikia galimybę įgyvendinti sukurtus projektus. Vienas ankstesnio konkurso projektų – modulinė kavinė, – buvo įgyvendintas Kijeve, Ukrainoje. Būtent šiam projektui pritaikytas sprendimas įrengti stogą su didžiuliais, erdvę šviesa užpildančiais langais buvo pritaikytas ir kituose projektuose“, – komentuoja V. Gabalis.

Pranešimą paskelbė: Andrius Matuliauskas, Integrity PR

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

Gerai prižiūrimas kiemas dažnam asocijuojasi su daugybe ravėjimui, genėjimui ir laistymui praleistų valandų. Tačiau Akmenys.lt atstovas Ignas Endriukaitis šypsodamasis tikina, kad kankintis kieme tikrai nėra privaloma. Pasak jo, strategiškai planuodami ir priimdami teisingus sprendimus, galite sukurti itin jaukią kiemo erdvę, kurioje poilsis užims daugiau laiko nei jos priežiūra ir tvarkymas.  Geotekstilė piktžolių kontrolei Vienas didžiausių kiemo […]


Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kaunas demonstruoja lyderystę įgyvendinant nacionalinės reikšmės projektus. Stadionas – sėkmingai funkcionuoja, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus, o per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skelbti tarptautinį rangos konkursą. Unikalus architektūros kūrinys „Simboliška, kad su […]


Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi“ ir UAB „Samogitia miestelis“. Netrukus 7,8 ha teritorijoje įsikurs vienas jauniausių kariuomenės vienetų – „Žemaitijos“ brigados Kunigaikščio Marginio pėstininkų batalionas. Bataliono dydžio karinio miestelio […]


Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Advokatų kontoros „Marger“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijus Matonis Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip teisiškai galėtų būti išspręstas šis NT rebusas? […]


Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Paskutinį balandžio savaitgalį, 25–27 d., LITEXPO parodų ir kongresų centras, kaip ir kasmet, vėl pakvies į svarbiausią šalyje statybų sektoriaus temoms dedikuotą parodą – „Resta 2024“. Pirmą kartą surengta dar 1994-aisiais, „Resta“ per 30 metų ženkliai išaugo, sustiprėjo ir dabar yra vienintelė specializuota statybų tematikos paroda Baltijos šalyse, pelniusi pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą. […]


Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa.  Kovo 7 dieną kelio rekonstrukcijos darbai vienu metu buvo pradėti keliose Molėtai-Utena kelio vietose. Šiuo metu […]