Keli patarimai, padėsiantys išvengti kaitros namuose

1

Keli patarimai, padėsiantys išvengti kaitros namuose

Lietuvoje karštų vasaros dienų pasitaiko ne tiek daug, tad kondicionieriai mūsų namuose vis dar yra retenybė. O pakilus oro temperatūrai lauke, daugelis žmonių ieško būdų, kaip išvengti per didelio karščio savo namuose. Internete galima rasti įvairių gudrybių, kurios iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kaip gera idėja, tačiau realiai jos būna mažai veiksmingos, o kartais tiesiog kenksmingos ir namams, ir jų šeimininkų sveikatai.

Kai lauko termometro gyvsidabrio stulpelis sparčiai kyla aukštyn, o karštis namuose trukdo miegoti ir dirbti, žmonės sugalvoja išradingiausių sprendimų, kaip vėsinti patalpas. Kai kurie iš jų teoriškai skamba puikiai, tačiau įgyvendinimas gali baigtis padidėjusia drėgme ir atsiradusiu pelėsiu, išaugusiomis sąskaitomis už elektros energiją, sugedusia elektronika ir ne tokiais jau dideliais patalpų temperatūros pokyčiais. 

Štai penkios dažniausiai daromos klaidos. 

1. Šalti šlapi rankšluosčiai

Kai kurie žmonės bando atsivėsinti šaltu vandeniu sušlapintus ir net šaldytuve palaikytus rankšluosčius dėdami ant kūno arba ant kaklo. Tai gali suteikti laikiną palengvėjimą karščiausią vasaros dieną, tačiau rankšluosčiai greitai sušyla ir nebevėsina, juos naudoti nėra patogu. O jei taip vėsindamiesi dar ir dirbsite, tai netrukus gali tekti internete ieškoti informacijos ne kaip atsivėsinti, o kaip gelbėti sušlapusį kompiuterį ar mobilųjį telefoną. Jau nekalbame apie sudirgusią odą, balas ant grindų ar sofos ir panašius nepatogumus.

2. Ledinis vaikų baseinas

Kad ir kaip viliojančiai atrodo mintis įkaitus pasinerti į ledinio vandens vonią, mintis užpildyti vaikų baseiną lediniu vandeniu nėra labai gera. Nors tai gali trumpam padėti, bet nepraktiška jį naudoti ilgesnį laiką, be to, reikia atidžiai stebėti vandens temperatūrą, kad išvengtumėte hipotermijos pavojaus. Ir, labai tikimės, niekam nekils mintis pasinaudoti šiuo patarimu bute.

3. Pagalbos – į šaldytuvą

Kai už lango temperatūra perkopia trisdešimties laipsnių žymą, galvoje gali kilti tikrai keistų idėjų. Pavyzdžiui, atsistoti priešais atidarytas šaldytuvo ar šaldiklio duris ir atsivėsinti. Žinoma, tai gali suteikti tam tikrą palengvėjimą, bet, deja, labai trumpą. Šis triukas ne tik neveiksmingas, bet ir neekonomiškas – mėnesio pabaigoje pamačius sąskaitą už elektrą, pasidarys kur kas karščiau. Tikrai nereikėtų švaistyti energijos ir pinigų tokiam absurdiškam sprendimui.

4. Vėsaus rūko ventiliatorius

Viena iš dažniausių internete randamų rekomendacijų – pastatyti priešais ventiliatorių dubenėlį su ledu, kad susidarytų vėsus rūkas, kuris atvėsintų patalpą. Taip, tai galėtų būti laikina pagalba, bet toks sprendimas gali būti neveiksmingas didesnėse patalpose.

5. Drėgnos paklodės vietoj užuolaidų

Sugalvojote karštą dieną ant lango ar durų pakabinti šlapią paklodę, kad patalpa atvėstų? Pagalvokite dar kartą! Nors tai gali atrodyti kaip gera „pasidaryk pats“ gudrybė, padedanti įveikti karštį, iš tikrųjų ji gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Drėgnos paklodė gali pažeisti sienas ar grindis, jei dažnai jas naudosite, nuo drėgmės patalpoje gali atsirasti pelėsis.

Kaip atvėsinti patalpas ir išvengti minėtų klaidų?

„Praktika rodo, kad geriausias būdas išlaikyti namus vėsius – neleisti jiems perkaisti. Tiesa, nors idėja apsaugoti namus nuo saulės spindulių dieną tikrai gera, tačiau tai gali būti sunkesnė užduotis, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Ir neužteks tik užverti langus karščiausiomis dienos valandomis“, – perspėja Dmitrijs Astašonoks, VELUX vadovas Baltijos šalyse.

Pasak pašnekovo, į namus pateks mažiau šilumos, jei pavyks tinkamai uždengti langus nuo saulės. Pavyzdžiui,  nuo tiesioginių saulės spindulių stogo langus saugančios markizės gali sumažinti patalpų temperatūrą net 5,6 laipsnio Celsijaus, tokiu atveju vėsinimo energijos suvartojimas sumažėja maždaug 8 proc. Tinkamai parinktas markizių audinys praleidžia pakankamai šviesos, kad namuose būtų patogu dirbti ar ilsėtis. Išorinės žaliuzės gali net iki 93 proc. sumažinti pro langus patenkančią šilumą. Įsirengti markizes ar žaliuzes – gana paprasta, tai lengvai realizuojami ir brangiai nekainuojantys sprendimai.

Kiek sudėtingesnis, bet dar efektyvesnis variantas – pakeisti langus, ypač jei kalbama apie stogo langus. Atlikti tyrimai parodė, kad sudėti modernūs, kokybiški stogo langai gali sumažinti patalpos vidaus temperatūrą net 14,8 laipsnio Celsijaus, ir leidžia sutaupyti iki 42 proc. vėsinimui sunaudojamos energijos.

Dar vienas patarimas, padedantis sumažinti temperatūrą namuose – tinkamas jų vėdinimas. Naktį atidaryti langai užtikrins gryną patalpų orą, padės atvėsinti kambarį iki idealios temperatūros. Jei norite dar didesnio efektyvumo, sudarykite skersvėjį atverdami priešingose pusėse esančius du langus. Naktį atvėsusios patalpos dieną įšils lėčiau.

Taigi, kokybiški langai ir tinkama jų apsauga nuo saulės, patalpų vėdinimas ne tik padeda palaikyti namuose žemesnę temperatūrą, bet ir sutaupo patalpų vėsinimui skiriamą elektros energiją, o tuo pačiu – ir pinigus.

Apie VELUX grupę

Nuo 1941 metų padedame transformuoti erdves. Jau daugiau kaip 80 metų VELUX padeda žmonėms suprasti, kaip galima šviesos ir pro stogą patenkančio gaivaus oro dėka pertvarkyti erdves ir kaip praktiškai įgyvendinti šiuos sprendimus. Mūsų gaminiai: stogo langai, dekoratyvinės žaliuzės, apsaugos nuo saulės gaminiai ir roletai, taip pat montavimo ir išmaniųjų namų sprendimai. Kurdami šviesesnes, sveikesnes ir tvaresnes vietas gyventi, dirbti, mokytis ir pramogauti, sudarome sąlygas geresnei žmonių kasdienybei. Dirbame visame pasaulyje – savo gaminiais prekiaujame ir juos gaminama daugiau kaip 40-yje šalių, esame įdarbinę apie 11 500 darbuotojų. VELUX grupė priklauso „VKR Holding A/S“, ribotos atsakomybės bendrovei, kurios 100 proc. akcijų priklauso ne pelno siekiantiems, labdaros fondams (THE VELUX FOUNDATIONS) ir šeimai. Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.velux.com.

VELUX nuotr.

Pranešimą paskelbė: Vaida Samuolytė, Vaida Samuolytė

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Pusė visų daugiabučių avarijų kyla dėl užkimštos kanalizacijos: papasakojo, kokių keisčiausių daiktų yra radę nuotėkų vamzdynuose

Pusė visų daugiabučių avarijų kyla dėl užkimštos kanalizacijos: papasakojo, kokių keisčiausių daiktų yra radę nuotėkų vamzdynuose

Kanalizacijos avarijos – dažna ir itin nemaloni avarija daugiabučiuose namuose: net 50 proc. visų daugiabučiuose kylančių avarijų yra susijusios su nuotėkų vamzdynais. Kodėl šios avarijos kyla ir kaip jų išvengti pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ regiono vadovas Deividas Karalius. Pusė visų avarijų daugiabučiuose kyla dėl užkimštos kanalizacijos Pasak „Civinity Namai“ atstovo, apie […]


Prestižinių vilų kompleksui Marbeljoje „Evernord“ fondas pritraukė 8,5 mln. eurų investuotojų lėšų

Prestižinių vilų kompleksui Marbeljoje „Evernord“ fondas pritraukė 8,5 mln. eurų investuotojų lėšų

„Evernord Asset Management“ įsteigtas fondas „Evernord Marbella Property Fund I“ pirmuoju lėšų pritraukimo etapu projektui Ispanijos kurortiniame Marbeljos regione pritraukė 8,5 mln. eurų investuotojų lėšų. Pirmuoju etapu pritrauktos lėšos bus skirtos 1,16 ha ploto sklypui prestižiniame Marbeljos Cascada Camojan rajone įsigyti. Projekto metu sklypą ketinama padalinti į 6 mažesnius sklypus, kuriuose bus projektuojamos maždaug 1000 […]


KTU atsižvelgia į studentų poreikius – kaip per dešimtmetį pasikeitė universiteto veidas?

KTU atsižvelgia į studentų poreikius – kaip per dešimtmetį pasikeitė universiteto veidas?

Šiais metais grįžtančius į paskaitas studentus, ar visiškai naują gyvenimo etapą Kaune pradedančius pirmakursius Kauno technologijos universitetas (KTU) pasitiks pasikeitęs. Šiemet užbaigta Studentų gatvės rekonstrukcija, taip pat šiuo metu daug dėmesio skiriama bendrabučių atnaujinimui, pastatų modernizavimui ir saulės elektrinių įrengimui. Be to, atnaujintose erdvėse studentai galės rinktis iš daugybės laisvalaikio praleidimo galimybių – sporto, meno, […]


S. Gentvilas: Žmonės turėtų lengviau įpirkti būstą

S. Gentvilas: Žmonės turėtų lengviau įpirkti būstą

Aplinkos ministerija ieško būdų, kad būstas gyventojams būtų lengviau įperkamas, socialinį būstą būtų galima gauti paprasčiau, efektyviau vyktų namų atnaujinimas. Apie tai aplinkos ministras Simonas Gentvilas kalbėjo pirmadienį vykusioje konferencijoje „Lietuvos būsto forumas 2024“. „Artimiausiu metu bus sukurti aiškiai apibrėžti pastatų priežiūros standartai, kurie užtikrins, kad visi pastatai atitiktų esminius techninius ir saugos reikalavimus. Tai […]


„Citus“ plečia geografiją: pirmasis žingsnis pajūryje – įspūdingos „Nidos bangos by CITUS“

„Citus“ plečia geografiją: pirmasis žingsnis pajūryje – įspūdingos „Nidos bangos by CITUS“

Nida – išskirtinis ir nepakartojamas Lietuvos kampelis, turintis milžinišką trauką daugumai lietuvių (ir ne tik). Nepakartojama, pasauliniu mastu vertinama gamtos oazė ir meniška aura, daugybę dešimtmečių traukianti skirtingų epochų intelektualus, kūrybiškas sielas ir ramybės išsiilgusias asmenybes, sukūrė šiam, tarp dviejų vandenų įsikūrusiam miesteliui sakralią aurą. Bet koks pokytis tokioje vietoje privalo būti labai atidus ir […]


Komercinio nekilnojamo turto krizė jau pasiekia ir Lietuvą?

Komercinio nekilnojamo turto krizė jau pasiekia ir Lietuvą?

JAV jau kurį laiką kalbama apie komercinio NT krizę – poreikis biurams, milžiniškiems prekybos centrams ar gamykloms nustojo augti, o paimtas paskolas vystytojai grąžinti turi. Nerimaujama, kad ši tendencija jau pasiekia ir Europą. Vokietijoje komercinio NT kainos pirmąjį 2024 metų ketvirtį krito net 9,6 proc., o per paskutinį 2023-iųjų ketvirtį šis kritimas siekė net 12,1 […]