Kauno Paveldotvarkos programa ragina nestabdyti: pradėtas paraiškų priėmimas 2022-iesiems ir įkvepianti sėkmės istorija

Kauno Paveldotvarkos programa ragina nestabdyti: pradėtas paraiškų priėmimas 2022-iesiems ir įkvepianti sėkmės istorija

Aštuntus metus skaičiuojanti Kauno miesto iniciatyva – Paveldotvarkos programa – pradeda naują sezoną. Pastatų savininkai kviečiami iki kovo vidurio teikti paraiškas ir pretenduoti į solidų miesto finansavimą fasadų tvarkybai bei kitiems darbams. Abipusė partnerystė tarp miesto ir gyventojų duoda plika akimi matomus rezultatus. Vienas naujausių pavyzdžių – iš pagrindų atnaujintas prieš 92 metus statytas „Lietūkio“ administracijos pastatas.

Rezultatyvių metų pratęsimas

„Nepaisant sudėtingos situacijos – kainų šuolio, žaliavų pristatymo sutrikimų ar darbuotojų trūkumo – Paveldotvarkos programa toliau „važiuoja“ pilnu tempu ir purto dulkes nuo papilkavusių ir sunykusių fasadų. Per 2021 metus atnaujinta 15 pastatų, dar daugiau tvarkybos darbų perkelta į šiuos metus. 

Skelbiame naują paraiškų priėmimo sezoną. Šiemet Paveldotvarkos programos sąlygos paprastesnės ir patrauklesnės, o geografija – platesnė“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Šiemet Paveldotvarkos programa nestokoja naujovių: medinių pastatų atnaujinimui gali būti skirta iki 75 proc. visų kaštų, o mūrinių statinių senamiestyje ir naujamiestyje tvarkybos darbams numatytas iki 50 proc. dalinis finansavimas. Už šias lėšas gali būti tvarkomi fasadai, įrengiamas dekoratyvinis apšvietimas, pastatai pritaikomi neįgaliųjų poreikiams. 

Gyventojų patogumui gerokai supaprastinta mažesnės apimties darbų atlikimo tvarka. Kai tvarkant fasadus nekeičiamas apdailos spalviškumas ir medžiagiškumas, gyventojai programoje gali dalyvauti ir neturint techninio projekto bei statybos leidimo, jei tai leidžia Statybos įstatymas.

Plačiau susipažinti Paveldotvarkos programa galima internete: paveldotvarka.kaunas.lt. Papildomos konsultacijos taip pat teikiamos el. paštu kulturos.paveldo.skyrius@kaunas.lt arba telefonu (8 37) 42 43 47

Interesantai paraiškas ir kitus dokumentus gali teikti nuo sausio 10 d. iki kovo 18 d. Paraiškas priima Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyrius (J. Gruodžio g. 9, Kaunas).

Pokyčiai Vytauto prospekte

„Sužinoję apie miesto fasadų atnaujinimo iniciatyvą, nutarėme sudalyvauti ir mes. Išsikėlėme tikslą sutvarkyti mums priklausantį pastatą iki Kaunui tampant Europos kultūros sostine. Siekėme maksimaliai išsaugoti jo autentiškumą ir atkurti pirminę išvaizdą.

Galime pasidžiaugti, kad programa veikia puikiai, procesai nesudėtingi, o pokyčiai – tiesiog akivaizdūs. Tikrai rekomenduojame tiek verslui, tiek ir privatiems gyventojams kreiptis dėl finansavimo bei drauge puošti miestą, prikeliant išskirtinius pastatus naujam gyvenimui“, – apie savo patirtis pasakojo nekilnojamojo turto vystymo bendrovės „Labas GAS NT“ direktorius Žilvinas Gasiūnas.

Istorinėje Kauno dalyje, pramoniniame Naujamiestyje, „Lietūkio“ pastatą valdanti įmonė nusprendė prisidėti prie miesto gražinimo bei atkurti didelę reikšmę nepriklausomos Lietuvos ekonomikai turėjusių rūmų istorinę išvaizdą.

1930 metais iškilęs keturių aukštų mūrinis pastatas tapo vienu iš svarbiausių šalies ekonominio klestėjimo simbolių. Būtent Vytauto pr. 43 numeriu pažymėtame name veikė žymiausia tarpukario ūkio organizacija – kooperatyvų sąjunga „Lietūkis“.

Šalies žemės ūkio pažangą ir klestėjimą kuravusi organizacija anuomet suvienijo pusantro šimto prekybinių kooperatyvų bei daugiau kaip 25 tūkst. narių, derino įvairių žemės ūkio draugijų veiklą, į naują lygį pakėlė pramonę bei valdė žymią Lietuvos eksporto ir importo dalį.

Architekto Karolio Reisono suprojektuotas pastatas iki šių dienų laikomas įdomiu istorinio modernizmo stiliaus pavyzdžiu, išsaugojusiu beveik nepakitusį tūrį, fasadą su autentiškais dekoro elementais, simetrinį išplanavimą, arkinius langus ir reprezentatyvų vidinį kiemą. Verslas planuoja šį tarpukario grynuolį sugrąžinti kauniečiams.

Atkūrė ir išsaugojo autentiką

Ruošiantis restauruoti kultūros paveldo objektą atlikti preciziški paruošiamieji darbai – iš miesto archyvo surinkta namo projektinė dokumentacija, inventorizuoti visi saugotini elementai ir jų būklė, atlikti polichromijos tyrimai autentiškoms fasado spalvoms nustatyti. Tik tuomet pradėtas fasadų tvarkymas. Jiems Kauno miesto savivaldybė skyrė beveik 13 tūkst. eurų.

Apsilaupiusią „garstyčių“ spalvą pakeitė tarpukariu vyravusi pilka. Pašalinus sovietinį tinko ir dažų sluoksnį, fasade išryškėjo tarpukario periodo elementas – neryškus užrašo „LIETŪKIS“ fragmentas. Su paveldosaugininkų pagalba jis restauruotas autentiškais metodais.

Specialiomis medžiagomis nuvalyti ir atnaujinti tarpukariniai balkonų turėklai, dekoratyvinės tulpės tarp antro ir trečio aukštų, piliastrai su stilizuotu rustu ir kapiteliais bei puošybiniais įgilintais apskritimais. Taip pat sutvarkytos vitrinos, atkurtas granito skaldelės fasadas pirmajame aukšte, pakeisti seni lietvamzdžiai ir lietloviai, atliktas viso pastato apskardinimas. Pažeisti elementai atkurti pagal analogus ar ikonografinę medžiagą.

Pabaigus tvarkybos darbus čia bus įrengti 23 butai ir bent trejos administracinės patalpos. Pastatas taps draugiškas ir žmonėms su negalia – projektuojamas liftas, sujungsiantis visus pastato aukštus. 

Atnaujinta apie 150 pastatų

Nuo 2015 metų, kuomet startavo Paveldotvarkos programa, bendromis miesto ir kauniečių pastangomis atnaujinta jau beveik pusantro šimto pastatų. Per visą programos gyvavimo laikotarpį miestas investavo daugiau kaip 3 mln. eurų.

Estetinę išvaizdą ir ryškias spalvas atgavo eksterjerai, suremontuoti byrantys balkonai, atkurti autentiški architektūriniai elementai. Daugelis pastatų apšviesti ir pritaikyti žmonėms su negalia.

„Paveldotvarkos programa keičia ne tik viso miesto, bet ir čia gyvenančių ar apsilankančių žmonių veidą – jie vis dažniau šypsosi. Matant naujai atgyjančius, ryškius pastatus su autentiškais architektūros elementais, dar geriau supranti, koks iš tiesų gražus yra mūsų miestas. Esu tikras, kad Kaunas vertas patekti į pasaulinį UNESCO paveldo sąrašą ir šiemet sulauks šito prestižinio pripažinimo“, – sakė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Vien pernai sutvarkyta 15 pastatų, tarp kurių ir daugeliui gerai žinomos ikonos: Perkūno namas, Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejus Rotušės aikštėje, šalia Pelėdų kalno įsikūręs Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultetas bei kiti išskirtiniai objektai.

Dar beveik dvi dešimtys savininkų suplanuotus pastatų tvarkybos darbus perkėlė į šiuos metus.

Pranešimą paskelbė: Rasa Markauskaitė, Kauno miesto savivaldybės administracija

Rekomenduojame

Klaipėdos LEZ darbą pradėjo nauja į eksportą orientuota REHAU gamykla

Klaipėdos LEZ darbą pradėjo nauja į eksportą orientuota REHAU gamykla

Sausio 20 dieną Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) oficialiai atidaryta moderni Vokietijos polimerų kompanijos REHAU gamykla, kuri yra 35-oji pasaulyje ir 15-oji Europoje. Individualiems įmonės poreikiams pritaikytą 19 tūkst. kv. m ploto gamyklą per rekordiškai trumpą laiką pastatė darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“. Praėjusių metų pabaigoje vystytojas gamyklą pardavė Maltos investicijų kompanijai […]

Dėmesys sveikatai ir laisvė nuo technologijų: 2022-ųjų naujienos išmaniųjų namų rinkoje

Dėmesys sveikatai ir laisvė nuo technologijų: 2022-ųjų naujienos išmaniųjų namų rinkoje

Nuvilnijus svarbiausiai technologijų parodai pasaulyje „CES 2022”, kurioje pristatomos svarbiausios metų technologijų naujienos ir tendencijos, išmaniųjų namų rinka taip pat žengia į priekį – specialistai Lietuvoje diegia vis išradingesnius protingų namų sprendimus.  Kaip teigia išmaniųjų namų sistemų įmonės  „LIBERTI išmaniam gyvenimui“ vadovas ir šios srities ekspertas Raimondas Rakauskas, šiais metais dėmesys skiriamas kurti ne išmanius daiktus, o išmanius namus ir išmanų gyvenimą. Pasak jo, kai kurie Lietuvoje ir pasaulyje jau diegiami sprendimai […]

„Realco“ įsigijo sklypą Vilniaus Parodų g.

„Realco“ įsigijo sklypą Vilniaus Parodų g.

Viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Lietuvoje bendrovė „Realco“ įsigijo daugiau nei 2,4 ha žemės sklypą ir jame esančius statinius sostinės Parodų g. 1, kur norėtų vystyti gyvenamosios paskirties projektą. „Šią Lazdynų vietą matome kaip idealią vystyti gyvenamosios paskirties projektus, pretenduojančius tapti prestižiniais. Tai lemia ypatinga aplinka arti gamtos ir Neries upės, nedidelis atstumas iki miesto […]

Audros nuostoliai – šimtatūkstantiniai: nuplėšti stogai, išdaužti langai, apgadinti automobiliai

Audros nuostoliai – šimtatūkstantiniai: nuplėšti stogai, išdaužti langai, apgadinti automobiliai

Nuo ketvirtadienio Lietuvą alinančios audros šalies gyventojams atnešė šimtatūkstantinius nuostolius – padaryta žala gyvenamiesiems namams, transporto priemonėms, ūkiniams pastatams bei kieme laikomam žmonių turtui. Draudimo bendrovė „Gjensidige“ šiuo metu yra rezervavusi daugiau beveik 200 tūkst. eurų gamtos stichijos padarytai žalai atlyginti. Meteorologams pranešant apie trečiadienį iki 20 m/s vėl sustiprėsiančius oro gūsius, draudikai mano, kad […]

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Prieš aštuonerius metus Povilas Jankauskas kartu su žmona priėmė drąsų sprendimą. Jungtinėje Karalystėje gyvenusi šeima nusprendė sugrįžti į Lietuvą ir įsikūrė… visiškai šalia Utenos. Čia jie ne tik įkūrė nuosavą verslą, bet ir džiaugiasi kokybišku gyvenimu. Šešerius metus užsienyje gyvenusi pora į Lietuvą sugrįžo 2013-aisiais. Nors svarstė apie gyvenimą Vilniuje, Klaipėdoje ar Druskininkų kurorte, galiausiai […]

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

UAB Merko statyba baigė darbus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos inicijuotame projekte – bendrovė renovavo Lietuvos kariuomenės Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono kareivinių pastatą. Į Kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktam istoriniam statiniui remonto jau labai reikėjo – įtrūko sienos ir įgriuvo stogas, pats jis buvo avarinės būklės. „Kareivinės atnaujintos ne tik pagal paveldo reikalavimus, išlaikant istorinę […]