Kaunas turi planą: miestas kompleksiškai tvarkys sovietinių daugiabučių kvartalus

1

Kaunas turi planą: miestas kompleksiškai tvarkys sovietinių daugiabučių kvartalus

Masiškai senstantys sovietmečiu statyti daugiabučiai, visoje šalyje lėtai vykstanti tokių namų renovacija ir nedarniai tvarkomos teritorijos verčia imtis neatidėliotinų veiksmų. Kaunas pasirengęs transformuoti ligšiolinę programą „Svajonių kiemas“. Daugiau nei prieš metus kilusiai idėjai nubrėžtos gairės – parengta urbanistinė studija su konkrečiais siūlymais. Balandžio pradžioje viziją planuojama pristatyti kauniečiams.

„Svajonių kiemas“ aprėps kvartalus

„Jau penktus metus skaičiuojanti Kauno miesto savivaldybės programa „Svajonių kiemas“ padėjo kauniečiams įsirengti patogias automobilių stovėjimo aikšteles, susitvarkyti namų aplinką, atnaujinti žaliąsias erdves. Vis dėlto lėta šių kvartalų konversija ir mažėjantis teritorijų patrauklumas paskatino pergalvoti programos koncepciją, daugiau dėmesio skiriant pačiai pastatų renovacijai ir renovuotų kvartalų kompleksiniam aplinkos sutvarkymui.

Siekiame, kad šios miesto erdvės taptų jaukios, patogios ir vertos būsto besižvalgančių naujakurių pasirinkimo“, – sako Kauno mero pavaduotojas Andrius Palionis.

Per pastaruosius ketverius metus miestas su gyventojais pasirašė daugiau kaip 300 sutarčių ir skyrė apie milijono eurų paramą sklypų formavimui, techninių projektų rengimui ir fiziniams darbams.

Tikslas – atgaivinti kvartalus

„Tenka pripažinti, kad pavienių sklypų formavimas ir kiemų tvarkymas iš esmės urbanistinių miesto problemų nesprendžia. Sovietmečiu statyti miegamieji rajonai buvo planuoti kaip kvartalai. Dėl to į šių teritorijų konversiją taip pat turime žiūrėti kompleksiškai. Išvystyta socialinė ir inžinerinė infrastruktūra, viešasis transportas, didesni žalieji plotai – tai pagrindiniai akcentai kokybiškam bei darniam gyvenimui mieste. Tačiau morališkai pasenusi estetika ir tvyrantis chaosas daugiabučių kiemuose nevilioja jaunų šeimų.

Norėdami suprasti, kaip toliau turime planuoti šių teritorijų atnaujinimą, praėjusių metų pradžioje užsakėme miesto sovietinių kvartalų transformacijos urbanistinę studiją. Profesionalūs urbanistai atliko daugybę tyrimų ir suformavo pagrindinius kvartalų perplanavimo bei pastatų renovavimo principus“, – teigia Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gedeminas Barčauskas.

Kauno savivaldybės įmonė „Kauno planas“ pagal urbanistinę studiją pradėjo rengti kvartalų išplanavimo schemas. Jos vėliau bus derinamos su gyventojais. Tai didelis ir sudėtingas procesas – planuojama daugiau kaip šimtas susitikimų su daugiabučių bendrijų atstovais, pirmininkais, administratoriais, dar apie 50 susirinkimų su pačiais daugiabučių gyventojais. Tuo rūpinsis ir gyventojus aktualiais klausimais konsultuos neseniai veiklą pradėjusi Kauno būsto modernizavimo agentūra.

Visos šalies problema

Nekilnojamo turto registro duomenimis Lietuvoje registruota 41 tūkst. daugiabučių gyvenamųjų pastatų. Iš jų  90 proc. – pastatyti iki 1993 m., kuomet šiltinimo medžiagos nebuvo naudojamos geresnei šių pastatų terminei izoliacijai.

Pasak vieno iš studijos autorių architekto Martyno Marozo, tokiuose namuose gyvena daugiau kaip pusė šalies gyventojų. Kauniečiai iki šiol į būsto atnaujinimą bei modernizavimą žiūrėdavo gana vangiai: mieste iki šiol renovuota apie 6 proc. daugiaaukščių – perpus mažiau nei šalies vidurkis.

„Tai yra intensyviai apgyvendintos teritorijos, dėl to svarbu, kad jos gerai funkcionuotų. Su dabartiniu renovacijos tempu Kaune paskutinis daugiabutis būtų renovuotas už gero šimtmečio. Tai pernelyg lėtas tempas mūsų miestui. Rengdami studiją konsultavomės su konstruktoriais, inžinieriais ir kitais specialistais, kurie pasiūlė inovatyvesnių, efektyvesnių ir greičiau įgyvendinamų būsto modernizavimo sprendimų. Šiuo metu urbanistinė studija jau baigta ir Kauno miesto savivaldybė balandžio pradžioje planuoja viešą jos pristatymą visuomenei“, – sako architektas M. Marozas.

Aktualios konsultacijos gyventojams

Siekiant spartesnio daugiabučių ir jų aplinkos sutvarkymo, prieš metus miesto tarybos sprendimu oficialiai įkurta Kauno būsto modernizavimo agentūra. Jos specialistams pavesta nuolat bendrauti su kauniečiais, jiems teikiant aktualią informaciją apie šiuolaikiškus kompleksinius sprendimus.

„Funkcionuoti pradėjome maždaug prieš pusmetį. Bendradarbiaujame su institucijomis, konsultuojame gyventojus jiems rūpimais klausimais. Dabartinė renovacijos apimtis nėra pakankama, o kasmet senstantys sovietiniai daugiabučiai netolimoje ateityje gali pasiekti kritinę būklę.

Dėl to dar daugiau dėmesio skirsime pačios renovacijos skatinimui, tempo didinimui ir kokybės gerinimui. Atlikus visus planuojamus kompleksinius darbus, ženkliai padidėtų nekilnojamojo turto vertė, kvartalo ar net mikrorajono patrauklumas, atsirastų galimybė atgal į miestą pritraukti naujus ir jaunus gyventojus“, – neabejoja Kauno būsto modernizavimo agentūros direktorius Julius Jankauskas.

Balandžio pradžioje savivaldybė kartu su Kauno būsto modernizavimo agentūra planuoja surengti viešą pristatymą gyventojams apie planuojamą sovietmečiu statytų daugiabučių bei jų teritorijų kompleksinį sutvarkymą. Konkrečios datos ir laikas bus paskelbtos artimiausiu metu. Daugiau apie agentūros teikiamas paslaugas galima rasti internete: kbma.lt.

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Pranešimą paskelbė: Mindaugas Drąsutis, Kauno miesto savivaldybės administracija

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Pradedamos teikti paraiškos daugiabučiams atnaujinti

Pradedamos teikti paraiškos daugiabučiams atnaujinti

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) gavo pirmąsias paraiškas daugiabučiams atnaujinti pagal praėjusių metų gruodžio mėn. skelbtą kvietimą. Šiam kvietimui skirta 100 mln. eurų suma statybos rangos darbų pastato energinį efektyvumą didinančioms ir kitoms pastato atnaujinimo priemonėms. Kvietimo pabaiga – 2023 m. gegužės 31 d. Jeigu per kvietime nurodytą terminą bus pateikta paraiškų, kurių bendra investicijų […]


„Citus“ ekspertai: pavasaris būsto rinkoje aplenkė pokyčius gamtoje – Vilniuje paklausa toliau auga

„Citus“ ekspertai: pavasaris būsto rinkoje aplenkė pokyčius gamtoje – Vilniuje paklausa toliau auga

Išankstiniai nekilnojamojo turto projektų valdymo ir NT paslaugų kompanijos „Citus“ analitikų duomenys rodo, kad per pirmąjį šių metų ketvirtį Vilniaus pirminėje būsto rinkoje „užderėjo“ 648 naujų butų ir kotedžų pardavimai. Tai sudaro 64 proc. pirmojo 2022 m. ketvirčio ir yra beveik penktadaliu daugiau nei per paskutinį metų ketvirtį. Vidutiniškai per mėnesį šį ketvirtį rezervuojama apie […]


Sezoniniai Kelių eismo taisyklių pokyčiai šalies keliuose

Sezoniniai Kelių eismo taisyklių pokyčiai šalies keliuose

Akcinė bendrovė Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) primena, kad jau nuo balandžio 1 d. šalies keliuose prasideda vasarinių padangų sezonas, didėja maksimalus leistinas greitis automagistralėse ir greitkeliuose. Nuo balandžio 1 d. iki spalio 31 d. draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis. Vairuotojai, kurie važinėja žieminėmis dygliuotomis padangomis, privalo jas pakeisti vasarinėmis […]


„Leonhard Weiss Lietuva“ generaliniu direktoriumi tapo M. Lipkinas

„Leonhard Weiss Lietuva“ generaliniu direktoriumi tapo M. Lipkinas

Geležinkelio infrastruktūros statybos ir aptarnavimo bendrovės „Leonhard Weiss Lietuva“ valdybos narys Michailas Lipkinas paskirtas naujuoju įmonės generaliniu direktoriumi. Jis pareigose pakeitė Daną Šmigelską. „Danas Šmigelskas atliko didelį darbą bendrovėje. Kartu su komanda dėkojame už jo indėlį įgyvendinant sudėtingus integruotus geležinkelio infrastruktūros projektus“, – sako M. Lipkinas. Didelę valdymo patirtį skirtingose įmonėse sukaupęs naujasis generalinis direktorius […]


Patogus ir jaukus mažas vonios kambarys – nesuderinama? Ekspertai paneigia mitą ir turi patarimų

Patogus ir jaukus mažas vonios kambarys – nesuderinama? Ekspertai paneigia mitą ir turi patarimų

Kaip vonios kambarį paversti patogiu ir praktišku kiekvienam naudotojui? Interjero dizainerė Dovilė Aukštikalnė pirmiausia pataria vadovautis ergonomiškumo bei funkcionalumo kriterijais. Ir primena – augantis lūkestis jaustis lyg privačiame SPA diktuoja tendencijas estetikai: „Įneškite šilumos medžio akcentais, apsvarstykite stilingų spalvų bei kontrastų apdailą ir neabejokite, kad net mažoje erdvėje viskas įmanoma.“ Medis ir jo raštai – […]


Atsikratyti drėgmės ir pelėsio – misija įmanoma

Atsikratyti drėgmės ir pelėsio – misija įmanoma

27 Europos šalyse atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad gyvenant pernelyg drėgnuose būstuose tikimybė susirgti lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis ar „pasigauti“ alergiją padidėja 66 proc. Tuo tarpu pernelyg didelė vėsa namuose tokių susirgimų riziką padidina daugiau nei du kartus. Didelei daliai Lietuvos gyventojų itin kenkia dėl drėgmės namuose atsirandantis pelėsis. Kaip su juo kovoti? Per didelė […]