Įdėti skelbimą

Kaunas keičia požiūrį į miestui priklausančius būstus: apgaudinėjantys miestą bus sutramdyti

1

Kaunas keičia požiūrį į miestui priklausančius būstus: apgaudinėjantys miestą bus sutramdyti

Tūkstančiais skaičiuojami nuomininkų įsiskolinimai, nepagrįstai naudojamas, apleistas ir neprižiūrėtas, o kartais net savavališkai užimtas ar pernuomotas socialinis būstas – visa tai yra padariniai, kuriuos nulėmė ilgai trukusi betvarkė valdant miestui priklausantį turtą. Kaunas pasirengęs šio seno „palikimo“ atsikratyti ir jau ėmėsi konkrečių veiksmų.

Kaunas gali vadintis turtingiausiu miestu šalyje – savivaldybės žinioje yra beveik 4,4 tūkst. būstų. Iš jų trys su puse tūkstančio – kadaise gyventojų neprivatizuoti ir savivaldybės žinion atitekę butai, o likusieji 900 – socialiniai būstai. Tokiu turtu galima pasidžiaugti, tačiau sulig jo dydžiu miestas turi ir daug rūpesčių bei didelių įsipareigojimų.

Daugiau naštos nei naudos

„Iki šiol visa tai buvo veikiau našta nei nauda, todėl siekiame tą chaotišką situaciją suvaldyti. Miestą slegia didžiulė gyventojų skola už nuomą. Paaiškėjo, kad apie 40 proc. nuomininkų yra pradelsę mokėti už būstą po tris mėnesius ir daugiau. Banke tokie klientai būtų vertinami kaip itin prasti ir iškart pakliūtų į juoduosius sąrašus. Kalbamės su kiekvienu kauniečiu individualiai, primename apie jiems tenkančias atsakomybes ir drauge sprendžiame susidariusias problemas“, – sakė Kauno miesto savivaldybės Nekilnojamojo turto skyriaus vedėjas Donatas Valiukas.

Pasak jo, skolininkų proporcijos daugmaž vienodos tiek tarp socialinio, tiek ir tarp savivaldybės būsto nuomininkų. Be to, buvo nustatytas ne vienas piktnaudžiavimo atvejis, kai savivaldybės būstas užimtas savavališkai arba pernuomojamas tretiesiems asmenims, lyg būtų nuosavas turtas. Pasitaiko, kai išvykdami gyventi svetur, gyventojai apie tai nepraneša, o savivaldybės suteiktą socialinį būstą palieka likimo valiai.

Iki šiol neveikė vieninga sistema, kuri leistų apskaičiuoti, kokio dydžio skolos susidariusios už visas komunalines paslaugas. Netrukus ji bus įdiegta ir subendrinti duomenys apie įsiskolinimus savivaldybės valdomoms komunalinėms įmonėms atsidurs vienoje vietoje. Preliminariai jau dabar aišku, kad gyventojų skolos gali siekti iki 20 tūkstančių eurų neskaitant būsto nuomos mokesčių. Už pastaruosius didžiausia skola – apie 7 tūkst. eurų.

Ne labdara, o pagalba

„Per ilgus metus buvo susiformavęs stereotipas, esą atstovėjus eilę ir sulaukus socialinio būsto, gali nevaržomas šeimininkauti jame iki pat gyvenimo galo. Gyventojai turėtų suprasti bei įsisąmoninti, kad tai ne laimėjimas loterijoje ir ne dovana ar labdara. Iš tiesų tai yra paramos forma, savivaldybės pagalba žmogui, norinčiam kurtis savo gerbūvį. Žmonės turi integruotis į darbo rinką ir kitaip rodyti pastangas. Tai daryti nuo šiol jiems dar aktyviau padės socialiniai darbuotojai“, – pridūrė Kauno miesto tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Donatas Večerskis.

Kauno miesto savivaldybė ėmėsi nuodugniai analizuoti situaciją, susijusią su miestui priklausančiu nekilnojamuoju turtu. Maža to, prasidėjo aktyvūs darbai siekiant pagaliau įvesti tvarką. Pernai gruodį nuspręsta nebeleisti politinėms partijoms ir kitoms organizacijoms nemokamai naudotis miesto patalpomis, o šiuo metu prasideda kardinalūs pokyčiai ir su gyvenamuoju būstu.

Tęsiasi patikrinimai

Savivaldybės specialistai kartu su būstą administruojančios bendrovės „Kauno būtų ūkis“ darbuotojais jau kuris laikas akylai stebi, kaip nuomininkai naudojasi jiems patikėtu būstu. Mobilios komandos ten šeimininkaujantiems gyventojams primena apie reikalavimus turtą deramai prižiūrėti. Be to, nuomininkai įspėjami dėl susidariusių įsiskolinimų.

„Šios akcijos tikslas nėra bausti ar išgąsdinti. Priešingai – esame nusiteikę žmonėms padėti. Daugybę metų Kaune savivaldybės būstas buvo tarsi primirštas ir paliktas nuošalyje, tačiau dabar miestas stengiasi, kad visas jo žinioje esantis turtas būtų administruojamas efektyviai. Taigi gyvai stebėsime, kokia yra ta reali situacija. Kas žino, galbūt pasitaikys atvejų, kuomet gyventojus pagirsime ir padėkosime jiems už gerai prižiūrimą turtą. Kitaip tariant, ieškome abipusio dialogo su žmonėmis, kurie naudojasi miesto turtu gyvendami savivaldybės būstuose“, – kalbėjo D. Valiukas.

Kauno miesto taryba neseniai priėmė socialinio būsto nuomos tvarkos pakeitimus. Nuo šiol socialinis būstas bus suteikiamas 3 metų laikotarpiui, per kurį socialiniai darbuotojai prižiūrės ir kiekvienu atskiru atveju teiks reikalingą pagalbą ten apsigyvenusiems žmonėms. Šias funkcijas Kauno miesto savivaldybėje išvien vykdys trys – Socialinių paslaugų, Socialinės paramos ir Nekilnojamojo turto – skyriai.

Pranešimą paskelbė : Tomas Jarusevičius, Kauno miesto savivaldybės administracija

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Aliuminiai langai ar plastikiniai: ką rinktis 2026 metais?

Aliuminiai langai ar plastikiniai: ką rinktis 2026 metais?

Langų pasirinkimas yra vienas svarbiausių sprendimų statant ar renovuojant pastatą. Nuo jo priklauso ne tik pastato išvaizda, bet ir energinis efektyvumas, garso izoliacija, priežiūros poreikiai bei ilgalaikės išlaidos. Šiuolaikinėje rinkoje dažniausiai lyginami du sprendimai – aliuminiai ir plastikiniai (PVC) langai. Abu variantai turi savo stipriąsias ir silpnąsias puses, todėl svarbu suprasti, kuo jie skiriasi realiame […]


Pasaulinio lygio architektų verdiktas: ryškiausios ir geriausios Lietuvos miestų ateities vizijos gimė pajūryje

Pasaulinio lygio architektų verdiktas: ryškiausios ir geriausios Lietuvos miestų ateities vizijos gimė pajūryje

Naujajame sostinės verslo centre „Sąvaržėlė“ įvyko konkurso „Išmanusis miestas 12“ apdovanojimai, subūrę architektūros, urbanistikos, viešojo sektoriaus ir akademinės bendruomenės atstovus iš visos Lietuvos bei užsienio. Tai vienintelis tokio masto ir lygio renginys, kuriame susitinka savivaldybių vadovai, ministerijų atstovai, architektai, studentai ir profesionalai, visus metus kūrę Lietuvos miestų ir miestelių ateities vizijas. Dvyliktą kartą vykstantis projektas […]


Seimas priėmė Statybos įstatymo pataisas dėl pastatų energinio naudingumo

Seimas priėmė Statybos įstatymo pataisas dėl pastatų energinio naudingumo

Įgyvendindamas 2024 m. balandžio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl pastatų energinio naudingumo, Seimas priėmė Statybos įstatymo pataisas. Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Linas Jonauskas teigia, kad šios įstatymo pataisos padės užtikrinti, kad ateityje statomi namai būtų ne tik modernesni, bet ir pigesni eksploatuoti, o jų savininkai nepriklausytų nuo kylančių energijos kainų. „Dar […]


Statybos įstatymas papildytas Pastatų energetinio naudingumo direktyvos nuostatomis

Statybos įstatymas papildytas Pastatų energetinio naudingumo direktyvos nuostatomis

Seimas priėmė Aplinkos ministerijos parengtas Statybos įstatymo pataisas, kurios perkelia 2024 m. balandžio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos nuostatas dėl pastatų energinio naudingumo. Šia direktyva siekiama didinti pastatų energinį naudingumą ir mažinti jų išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Įstatyme įtvirtinta nauja – visai netaršaus pastato – sąvoka. Tokiu būtų laikomas labai didelio […]


Prie reikšmingų Europos inžinerijos projektų prisidėjęs lietuvis: „Ribos dažniausiai yra mūsų galvose“

Prie reikšmingų Europos inžinerijos projektų prisidėjęs lietuvis: „Ribos dažniausiai yra mūsų galvose“

Būdamas paauglys, Tomas Strazdauskas piešė įsivaizduojamus miestus, jau tada svajodamas apie urbanistinės aplinkos formavimą. Baigdamas vidurinę mokyklą jis tvirtai žinojo, kad jo pašaukimas yra statybos inžinerija. Šiandien, būdamas „CSD Engineers Belgium“ konstrukcijų projektavimo vadovu ir „TST Engineers“ įkūrėju, Tomas prisideda prie reikšmingų projektų visoje Europoje.  Jo darbų sąrašas  – įspūdingas: nuo Paryžiaus metro ir Lozanos […]


Vilniaus rajone KRS statys naują Nemėžio gimnazijos korpusą: bus įkurta daugiau nei 200 papildomų ugdymo vietų

Vilniaus rajone KRS statys naują Nemėžio gimnazijos korpusą: bus įkurta daugiau nei 200 papildomų ugdymo vietų

Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijoje iškils naujas korpusas, kuriame įsikurs ikimokyklinukai, priešmokyklinukai ir pradinių klasių moksleiviai. Tai numato Vilniaus rajono savivaldybės pasirašyta sutartis su statybų bendrove KRS. Šis projektas leis reikšmingai išplėsti ugdymo infrastruktūrą sparčiai augančioje Nemėžio seniūnijoje ir užtikrins geresnes mokymosi sąlygas didesniam mokinių skaičiui. Naujajame 3000 kv. metrų ploto korpuse numatyta įkurdinti tris […]