Kaip žiemą išvengti traumų?

Kaip žiemą išvengti traumų?

ziemaŽiema į žemę atneša minkštas sniego pusnis, šerkšną ant medžių, ledo paveikslus languose. Vis dėlto šalia žiemos džiaugsmų susiduriame ir su sunkumais. Kiekvieną kartą pasnigus ar paspaudus šaltukui, lauke mūsų tyko pavojai. Juk ant čiuožyklomis virtusių, nevalytų, nebarstytų šaligatvių ar lipant apledėjusiais laiptais visai nesunku paslysti ar parkristi. Žiemą labai dažni kaulų lūžimai, čiurnos patempimai, išnirimai, riešo bei alkūnės traumos, galvos sumušimai. Esant tokioms traumoms neretai būna reikalingi ne tik įtvarai, bet ir gipsai ar net operacijos. Taigi, kaip žiemą išvengti traumų?

Norint išvengti nelaimingų atsitikimų reikia laikytis tam tikrų saugumo reikalavimų. Kai einate iš vienos vietos į kitą, lipate laiptais ar išlipate iš transporto – naudokitės turėklais arba transporto priemone tarsi ramsčiu. Itin atsargiai stenkitės vaikščioti po automobilių aikšteles, šaligatvius ir eidami per gatvę. Atidžiai eikite prie šiaurinių įėjimų į pastatus, kadangi net jeigu ir danga nuvalyta, ji labai greitai vėl tampa slidi. Eidami slidžiu paviršiumi, jokiu būdu nelaikykite rankų kišenėse. Rankos padeda išlaikyti pusiausvyrą. Stenkitės eiti lėtai, sumažinkite žingsnius, ypač atsargiai laikydamiesi už turėklų lipkite laiptais ir leiskitės į nuokalnę. Koją visada statykite pilna pėda, būkite lengvai palinkęs į priekį, slidžiu paviršiumi nečiuožinėkite.

Didelę traumų tikimybę taip pat kelia ir drėgni paviršiai. Jeigu prie jūsų batų prilipo sniego, jis tik įėjus į šiltą patalpą ims tirpti, susidarys tirpstančio sniego sluoksnis ir padai taps itin slidūs. Norint nepaslysti prieš įeinant į šildomas patalpas būtina itin gerai nusivalyti padus. Pasirūpinkite, kad žieminė avalynė būtų neslidi. Nerekomenduojama avėti aukštakulnių, nes jie ir taip yra nestabilūs, o ant slidžios dangos sukels itin didelę traumų grėsmę. Eidami žiūrėkite į kelią, stebėkite kliūtis, stenkitės nenešti daug sunkių daiktų, nes tai dėl jų bus sunkiau išlaikyti pusiausvyrą. Jei turite galimybę slidžiu keliu neneškite vaiko, nes smarkiai rizikuosite jo sveikata. Stenkitės iš namų išeiti kiek anksčiau, kad netektų skubėti. Vyresnio amžiaus žmonėms nereikėtų slidžiu keliu vaikščioti be reikalo. Jeigu jau būtina išeiti, reikia naudotis lazdele, kuris padės lengviau išlaikyti pusiausvyrą. Tamsiuoju paros metu būtinai užsidėkite atšvaitą. Eidami šalia namų sienų, atkreipkite dėmesį į jų stogą – patikrinkite ar nėra varveklių.

Jeigu jau taip nutiko, kad patyrėte traumą, nušalote galūnę ar tiesiog matote, kad skubios pagalbos riekia kitam asmeniui, nepanikuokite. Kuo greičiau iškvieskite gydytojus ir, jei mokate, suteikite pirmąją būtinąją pagalbą. Jei savo jėgomis nepasitikite ar nežinote, kaip tinkamai padėti nukentėjusiajam, tuomet geriau nedarykite nieko, nes kartais tam tikrus veiksmus darant neteisingai, galima tik pakenkti.

Susiklosčius situacijai, kai greitosios pagalbos gali tekti ilgokai palaukti, imkitės veiksmų pats. Visų pirma esant lūžiui būtina imobilizuoti pažeistą vietą. Tam geriausiai tinka įvairūs įtvarai. Reikia pasirūpinti, kad galūnė nejudėtų ir nesilankstytų sąnariai, esantys aukščiau bei žemiau lūžio vietos. Įtvarai gali būti įvairūs plokšti, siauri daiktai, pvz., surištos medžio šakelės, lentelės, liniuotės, netgi standžiai susuktas laikraštis ar žurnalas. Jie turi būti apvyniojami vata arba kitokia minkšta medžiaga ir tvarsčiu, virvele ar skarele pritvirtinti prie sužeistos vietos. Jokiu būdu patys nebandykite atstatyti išnirusio sąnario ar lūžio. Jeigu matote, kad galūnės lūžis yra atviras, prieš jo mobilizavimą būtinai reikia sustabdyti kraujavimą bei sutvarkyti žaizdą.

Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Centrinėje sostinės dalyje, prie pat Dariaus ir Girėno bei Tūkstantmečio g. sankryžos, kūrybinė studija „Brazzi” planuoja naujo pastato statybas. Kūrybinėms industrijoms skirtų studijų ir biurų centro plotas sieks apie 2.000 kv.m., o bendros investicijos – 5 mln. eurų. „Brazzi” įkūrėjas ir fotografas Tomas Brazinskas dalinasi, kad prieš septynerius metus atsiradusi „Brazzi” fotostudija Naujamiestyje buvo tik […]

Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Būsto atnaujinimas dažnai yra suvokiamas kaip didelis projektas, reikalaujantis nemažų finansinių ir laiko investicijų. Ekspertai pataria, kada vertėtų pradėti galvoti apie būsto atnaujinimą,  kaip sutaupyti remonto metu ir pabrėžia, kad svarbu iš anksto numatyti 10-20 proc. sumos netikėtoms išlaidoms. Birželio 21 d., 2024. Būsto atnaujinimas dažnai reikalauja didelių investicijų, todėl tampa vis dažnesne paskolos ėmimo […]

Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Ekonominiai ir geopolitiniai iššūkiai, pandemija bei žaliasis kursas pastaruoju metu gerokai keitė komercinių verslo patalpų poreikius. Dar visai neseniai populiarios buvo didelės atviros erdvės, talpios konferencijų salės, o vėliau patiems biurams grėsė ištuštėjimas, nes visi persikėlė dirbti nuotoliu būdu. Tačiau dabar verslo prioritetai kinta, prie jų prisitaiko ir komercinio nekilnojamojo turto (NT) vystytojai. Ką šiandien […]

„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

Birželio pradžioje Europos centrinis bankas paskelbė mažinantis Euribor bazinių palūkanų dydį 25 baziniais punktais (0,25 proc.). Kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikai skaičiuoja, kad gerėja būsto įperkamumas: tiesą sakant, ne tiek dėl sumažėjusių palūkanų, kiek per pastaruoju metu sparčiai augusio darbo užmokesčio. Ką šie pokyčiai reiškia didžiųjų Lietuvos miestų būsto rinkoms ir ko […]