Kaip Proptech sektoriaus vystymas gali prisidėti prie Lietuvos energetinio saugumo

Kaip Proptech sektoriaus vystymas gali prisidėti prie Lietuvos energetinio saugumo

Norint spręsti energijos kainų krizę, Europos Sąjungos šalys, tarp jų ir Lietuva, įsipareigojo apkarpyti savo dujų vartojimą 15 proc. Vienas iš būdų, galinčių padėti siekti šio tikslo – investicijos į Proptech (angl. property technology) sektoriaus įmones, diegiančias inovacijas nekilnojamojo turto (NT) rinkoje. Ekspertai pasakoja, kaip Proptech segmento skatinimas gali padidinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei sumažinti gyventojų sąskaitas.

Šalies Proptech įmones vienijančios asociacijos „Proptech Lietuva“ vadovas Martinas Brazauskas pasakoja, kad Proptech sąvoka apima itin platų spektrą pokyčių, vykstančių NT rinkoje.

„Nors ši žaibiškai auganti sritis Lietuvoje yra itin šviežia, Proptech į lietuvių gyvenamąją ir darbinę aplinką gali atnešti itin reikalingas permainas. Tai apima tokias sritis kaip statybų proceso skaitmenizavimą ir efektyvinimą, tvaresnius medžiagų išgavimų būdus, didžiųjų duomenų panaudojimą NT sektoriuje, modernias naujoves mūsų namuose, biuruose ir kituose pastatuose. Galima sakyti, kad Proptech siekia pergalvoti didžiąją daugumą NT rinkos procesų, glaudžiai susijusių ir su kitomis industrijomis“, – sako M. Brazauskas.

Jis pratęsia, kad jei kitos industrijos per pastaruosius dešimtmečius jau spėjo transformuotis net keletą kartų, tai NT rinka yra tarsi užstrigusi praėjusiame amžiuje.

„Šis sektorius yra pilnas didelių žaidėjų, kuriems ilgus metus nebuvo poreikio keistis. Tačiau į rinką ateinant naujiems, veržliems ir taiklių idėjų pilniems žaidėjams, permainos yra neišvengiamos. Tai jau galime pastebėti ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, kuriasi įvairios investavimo į NT projektus platformos, įgalinančios mažesnius plėtotojus vystyti projektus ir suteikiančios progą žmonėms uždirbti investuojant, sparčiai auga ir vietovės duomenų analitika užsiimančios įmonės, atsiranda nauji verslo modeliai, kaip „nuomokis ir pirk“ (angl. rent-to-buy). Tiesa, daugybė galimybių slypi ir energetikos srityje, tačiau tokių sprendimų mūsų šalyje dar trūksta. Kol kas stipriausi yra pastatų valdymo ir optimizavimo sistemas kuriantys startuoliai“, – teigia ekspertas.

Žymiai sumažina energijos poreikį ir sąskaitas

Pasak Švedijos kapitalo investicijų įmonės „Eastnine“ vadovo Kęstučio Sasnausko, Proptech sektoriuje slypi milžiniškas šilumos ir elektros energijos taupymo potencialas, galintis ne tik apkarpyti gyventojų sąskaitas, bet ir didinti šalies energetinę nepriklausomybę.

„Europos Sąjungos duomenimis, 40 proc. iš visos ES suvartojamos energijos tenka būtent pastatų sektoriui. Šio segmento modernizavimas ir skaitmenizavimas gali padėti sunaudoti mažiau energijos, tokiu būdu didinant tiek atskirų gyventojų, tiek valstybės atsparumą energijos kainų šuoliams“, – pažymi K. Sasnauskas.

Anot jo, įvairios Proptech inovacijos leidžia prižiūrėti energijos suvartojimą ir statant, ir eksploatuojant pastatus, taip pat padeda mažinti energijos švaistymą.

„Pavyzdžiui, daiktų internetu (angl. Internet of Things – IoT) paremtos biurų ir namų valdymo technologijos gali taupyti energiją automatiškai reguliuodamos apšvietimą, šildymą, vandens temperatūrą ir vėdinimą, atsižvelgiant į šių paslaugų poreikį tam tikru metu. Toks sprendimas jau dabar leidžia sumažinti energijos poreikį ir sąskaitas ketvirtadaliu“, – sako „Eastnine“ vadovas.

Apie Proptech svarbą būtina kalbėti vis garsiau

M. Brazauskas priduria, kad Proptech siekia ne tik užtikrinti, kad pastatai taptų pasyvūs aplinkos atžvilgiu ir sunaudotų mažiau energijos resursų, bet ir patys ją gamintų.

„Tikėtina, kad ateityje gyvensime miestuose, kuriuose pastatai sugeneruos daugiau energijos, nei sunaudos. Tai padėtų spręsti ne tik klimato kaitos problemą, bet ir bene eliminuotų papildomą energijos poreikį. Kelias į tokį rytojų veda pro Proptech industriją ir joje kuriamas technologijas, pavyzdžiui, vietoje langų stiklų įrengiant  visiškai permatomus saulės kolektorius, išmaniai valdant gatvių ir pastatų apšvietimą, patalpų šildymą bei šaldymą. Todėl turime pradėti aktyviai domėtis inovacijomis NT sektoriuje, kurti Proptech ekosistemą, padėti startuolių kūrėjams ateiti į šią sritį“, – teigia asociacijos „Proptech Lietuva“ vadovas.

Lietuvoje startuoja Proptech inovacijų programa

Siekiant atrasti, paremti bei finansuoti startuolius, kurie padėtų inovuoti Lietuvos nekilnojamojo turto industriją, šių metų lapkritį startuoja Lietuvos Proptech inovacijų programa. Jos pirmame etape planuojamas inkubatorius „Proptech Bootcamp“, kuris vyks finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centre „ROCKIT“.

„Matydami Proptech potencialą spręsti įvairialypes Lietuvos mikro ir makro problemas, suprantame, kaip svarbu yra sudaryti terpę žinių, patirties ir idėjų mainams, norint vystyti Proptech sektorių ir katalizuoti reikalingas permainas NT rinkoje. „Proptech Bootcamp“ inkubatoriuje sieksime padėti Proptech inovatoriams plėsti savo komandą, gauti ekspertinių įžvalgų iš rinkos žaidėjų ir investuotojų, užmegzti naudingus ryšius su vietiniais ir tarptautiniais sektoriaus profesionalais“, –  teigia Lina Žemaitytė Kirkman, „ROCKIT“ vadovė.

Lietuvos Proptech inovacijų programą organizuoja „Eastnine“, „ROCKIT“ ir „BalticSandbox“. Registracija į inkubatorių prasidės rugsėjo antroje pusėje.

Pranešimą paskelbė: Monika Besevičiūtė, UAB „coagency”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Daugiabučių namų modernizavimui artimiausiais metais ketinama skirti 900 mln. EUR

Daugiabučių namų modernizavimui artimiausiais metais ketinama skirti 900 mln. EUR

 Ketvirtadienį Vilniuje INVEGOS iniciatyva surengta konferencija „Daugiabučių namų modernizavimo fondo ateitis“. Joje, be kitų šios srities ekspertų, dalyvavo ir Europos Komisijos atstovas Andreas von Busch, pabrėžęs, kad iki 2030 m. bus siekiama padvigubinti pastatų renovacijos apimtis, ženklias investicijas tam per savo finansinius produktus planuoja ir INVEGA.  „Europos Sąjungoje pastatų sektorius sunaudoja apie 42 proc. energijos […]


Specialistas pataria, kaip namuose įsirengti slėptuvę nuo pavojaus

Specialistas pataria, kaip namuose įsirengti slėptuvę nuo pavojaus

Nuo pat karo Ukrainoje pradžios dažnas nerimauja ir dėl savo šalies saugumo – kaip gintų ją arba kur slėptųsi nuo pavojų, jei iškiltų grėsmė. Viena svarbiausių apsisaugojimo priemonių karo metu yra pastatuose įrengtos slėptuvės, kuriose nuo sprogimo gali slėptis šimtai žmonių. Apie tai, ar įmanoma tokią slėptuvę įsirengti individualiuose namuose, kalbamės su Vilniaus Gedimino technikos […]


Iki gegužės 31 d. – galimybė pasinaudoti parama ir atsisakyti dujų balionų daugiabučiuose

Iki gegužės 31 d. – galimybė pasinaudoti parama ir atsisakyti dujų balionų daugiabučiuose

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena apie galimybę pasinaudoti valstybės parama ir daugiabučiuose namuose atsisakyti suskystintų naftos dujų (SND) balionų, juos pakeičiant kitais energijos šaltiniais. Paraiškos priimamos iki gegužės 31 d. Atkreipiamas dėmesys į dažniausiai pasitaikančias klaidas prašant paramos.   Nuo 2025 m. daugiau nei du aukštus turinčiuose daugiabučiuose namuose SND balionai negalės būti naudojami. Jų […]


Būsto paskola vyresniame amžiuje: ką reikėtų žinoti?

Būsto paskola vyresniame amžiuje: ką reikėtų žinoti?

Vis dar sklando mitas, kad bankai yra linkę neišduoti būsto paskolų vyresniems asmenims. Vis dėlto, griežta amžiaus riba neegzistuoja ir viskas priklauso nuo asmens pajamų tvarumo, skolinimosi istorijos ir kitų faktorių. Ką dar reikėtų žinoti apie būsto paskolos ėmimą vyresniame amžiuje, pasakoja „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius. Nors vėlesnis gyvenimo tarpsnis nėra riba […]


„Pro Kapital Lietuva“ pasirašė 13,2 mln. Eur kredito sutartį išskirtinio NT projekto Vilniuje plėtrai

„Pro Kapital Lietuva“ pasirašė 13,2 mln. Eur kredito sutartį išskirtinio NT projekto Vilniuje plėtrai

„Pro Kapital Lietuva“ pasirinko finansinį partnerį plėtojamo aukščiausios klasės NT projekto Vilniaus senamiestyje įgyvendinimui – pasirašyta sutartis su „Šiaulių banku“ dėl 13,2 mln. eurų paskolos. UAB „PK Invest“ direktorės Neringos Rasimavičienės teigimu, bendra investicija į plėtojamą „Miesto vilų“ projektą sieks 21 mln. eurų. Šiuo metu „Pro Kapital Lietuva“ įgyvendina paskutinį išskirtinio NT projekto etapą „Šaltinių […]


Tarptautinė bendradarbystės erdvių valdytoja IWG plečiasi Lietuvoje, darbo vietas steigia verslo centre „U219“

Tarptautinė bendradarbystės erdvių valdytoja IWG plečiasi Lietuvoje, darbo vietas steigia verslo centre „U219“

Didžiausia pasaulyje lanksčiai nuomojamų įrengtų darbo vietų kompanija IWG, kuriai priklauso biurų nuomos tinklas „Regus“, verslo centre „U219“ Vilniuje steigia naują darbo erdvę. Joje bus sukurtos hibridiniam darbui pritaikytos darbo vietos, privatūs biurai, posėdžių salės ir kūrybinės erdvės. Biurų pastatą „U219“ valdo „Šeškinės projektai“, „Panevėžio statybos tresto“ dukterinė įmonė. IWG teigimu, Lietuvoje hibridinio darbo modelio […]