Kaip Proptech sektoriaus vystymas gali prisidėti prie Lietuvos energetinio saugumo

Kaip Proptech sektoriaus vystymas gali prisidėti prie Lietuvos energetinio saugumo

Norint spręsti energijos kainų krizę, Europos Sąjungos šalys, tarp jų ir Lietuva, įsipareigojo apkarpyti savo dujų vartojimą 15 proc. Vienas iš būdų, galinčių padėti siekti šio tikslo – investicijos į Proptech (angl. property technology) sektoriaus įmones, diegiančias inovacijas nekilnojamojo turto (NT) rinkoje. Ekspertai pasakoja, kaip Proptech segmento skatinimas gali padidinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei sumažinti gyventojų sąskaitas.

Šalies Proptech įmones vienijančios asociacijos „Proptech Lietuva“ vadovas Martinas Brazauskas pasakoja, kad Proptech sąvoka apima itin platų spektrą pokyčių, vykstančių NT rinkoje.

„Nors ši žaibiškai auganti sritis Lietuvoje yra itin šviežia, Proptech į lietuvių gyvenamąją ir darbinę aplinką gali atnešti itin reikalingas permainas. Tai apima tokias sritis kaip statybų proceso skaitmenizavimą ir efektyvinimą, tvaresnius medžiagų išgavimų būdus, didžiųjų duomenų panaudojimą NT sektoriuje, modernias naujoves mūsų namuose, biuruose ir kituose pastatuose. Galima sakyti, kad Proptech siekia pergalvoti didžiąją daugumą NT rinkos procesų, glaudžiai susijusių ir su kitomis industrijomis“, – sako M. Brazauskas.

Jis pratęsia, kad jei kitos industrijos per pastaruosius dešimtmečius jau spėjo transformuotis net keletą kartų, tai NT rinka yra tarsi užstrigusi praėjusiame amžiuje.

„Šis sektorius yra pilnas didelių žaidėjų, kuriems ilgus metus nebuvo poreikio keistis. Tačiau į rinką ateinant naujiems, veržliems ir taiklių idėjų pilniems žaidėjams, permainos yra neišvengiamos. Tai jau galime pastebėti ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, kuriasi įvairios investavimo į NT projektus platformos, įgalinančios mažesnius plėtotojus vystyti projektus ir suteikiančios progą žmonėms uždirbti investuojant, sparčiai auga ir vietovės duomenų analitika užsiimančios įmonės, atsiranda nauji verslo modeliai, kaip „nuomokis ir pirk“ (angl. rent-to-buy). Tiesa, daugybė galimybių slypi ir energetikos srityje, tačiau tokių sprendimų mūsų šalyje dar trūksta. Kol kas stipriausi yra pastatų valdymo ir optimizavimo sistemas kuriantys startuoliai“, – teigia ekspertas.

Žymiai sumažina energijos poreikį ir sąskaitas

Pasak Švedijos kapitalo investicijų įmonės „Eastnine“ vadovo Kęstučio Sasnausko, Proptech sektoriuje slypi milžiniškas šilumos ir elektros energijos taupymo potencialas, galintis ne tik apkarpyti gyventojų sąskaitas, bet ir didinti šalies energetinę nepriklausomybę.

„Europos Sąjungos duomenimis, 40 proc. iš visos ES suvartojamos energijos tenka būtent pastatų sektoriui. Šio segmento modernizavimas ir skaitmenizavimas gali padėti sunaudoti mažiau energijos, tokiu būdu didinant tiek atskirų gyventojų, tiek valstybės atsparumą energijos kainų šuoliams“, – pažymi K. Sasnauskas.

Anot jo, įvairios Proptech inovacijos leidžia prižiūrėti energijos suvartojimą ir statant, ir eksploatuojant pastatus, taip pat padeda mažinti energijos švaistymą.

„Pavyzdžiui, daiktų internetu (angl. Internet of Things – IoT) paremtos biurų ir namų valdymo technologijos gali taupyti energiją automatiškai reguliuodamos apšvietimą, šildymą, vandens temperatūrą ir vėdinimą, atsižvelgiant į šių paslaugų poreikį tam tikru metu. Toks sprendimas jau dabar leidžia sumažinti energijos poreikį ir sąskaitas ketvirtadaliu“, – sako „Eastnine“ vadovas.

Apie Proptech svarbą būtina kalbėti vis garsiau

M. Brazauskas priduria, kad Proptech siekia ne tik užtikrinti, kad pastatai taptų pasyvūs aplinkos atžvilgiu ir sunaudotų mažiau energijos resursų, bet ir patys ją gamintų.

„Tikėtina, kad ateityje gyvensime miestuose, kuriuose pastatai sugeneruos daugiau energijos, nei sunaudos. Tai padėtų spręsti ne tik klimato kaitos problemą, bet ir bene eliminuotų papildomą energijos poreikį. Kelias į tokį rytojų veda pro Proptech industriją ir joje kuriamas technologijas, pavyzdžiui, vietoje langų stiklų įrengiant  visiškai permatomus saulės kolektorius, išmaniai valdant gatvių ir pastatų apšvietimą, patalpų šildymą bei šaldymą. Todėl turime pradėti aktyviai domėtis inovacijomis NT sektoriuje, kurti Proptech ekosistemą, padėti startuolių kūrėjams ateiti į šią sritį“, – teigia asociacijos „Proptech Lietuva“ vadovas.

Lietuvoje startuoja Proptech inovacijų programa

Siekiant atrasti, paremti bei finansuoti startuolius, kurie padėtų inovuoti Lietuvos nekilnojamojo turto industriją, šių metų lapkritį startuoja Lietuvos Proptech inovacijų programa. Jos pirmame etape planuojamas inkubatorius „Proptech Bootcamp“, kuris vyks finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centre „ROCKIT“.

„Matydami Proptech potencialą spręsti įvairialypes Lietuvos mikro ir makro problemas, suprantame, kaip svarbu yra sudaryti terpę žinių, patirties ir idėjų mainams, norint vystyti Proptech sektorių ir katalizuoti reikalingas permainas NT rinkoje. „Proptech Bootcamp“ inkubatoriuje sieksime padėti Proptech inovatoriams plėsti savo komandą, gauti ekspertinių įžvalgų iš rinkos žaidėjų ir investuotojų, užmegzti naudingus ryšius su vietiniais ir tarptautiniais sektoriaus profesionalais“, –  teigia Lina Žemaitytė Kirkman, „ROCKIT“ vadovė.

Lietuvos Proptech inovacijų programą organizuoja „Eastnine“, „ROCKIT“ ir „BalticSandbox“. Registracija į inkubatorių prasidės rugsėjo antroje pusėje.

Pranešimą paskelbė: Monika Besevičiūtė, UAB „coagency”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Naujas MERKO projektas Vilniuje – „Šnipiškių URBAN“

Naujas MERKO projektas Vilniuje – „Šnipiškių URBAN“

MERKO pradeda Vilniuje naujo gyvenamųjų namų kvartalo „Šnipiškių URBAN“ statybas. Kaip jau išduoda pavadinimas, jis iškils pastaraisiais metais itin sparčiai besikeičiančiose Šnipiškėse, pirmieji gyventojai galės čia įsikurti 2026-ųjų pabaigoje. „Vienas svarbiausių kriterijų, pagal kuriuos žmonės renkasi namus – vieta. Norime pasiūlyti savo pirkėjams būstą Šnipiškėse, šiuo metu išgyvenančiose tikrą renesansą. Orientuojamės į miestiečius, norinčius įsikurti Vilniaus […]


Vietoj pelkynės – naujas skveras Viršuliškėse

Vietoj pelkynės – naujas skveras Viršuliškėse

Jau po metų šiuo metu menkai išnaudojama viešoji erdvė Vilniuje netoli Spaudos rūmų taps ne tik patogia tranzitine zona, bet ir patrauklia poilsio vieta. Vilniaus m. savivaldybės užsakymu Vilniaus vystymo kompanija kartu su konkursą laimėjusiu rangovu – bendrove UAB „Instita“ – netrukus imsis darbų aktyvioje miesto vietoje prie Pilaitės prospekto ir Spaudos bei J. Rutkausko […]


Vis gyvesnė rinka ir pirkėjų lojalumas lėmė pernai dvigubai išaugusius „YIT Lietuva“ būsto pardavimus

Vis gyvesnė rinka ir pirkėjų lojalumas lėmė pernai dvigubai išaugusius „YIT Lietuva“ būsto pardavimus

Sumažėjusios palūkanų normos ir naujų projektų plėtra lėmė pernai Lietuvoje gerokai išaugusį būsto rinkos aktyvumą. Tą demonstruoja tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ būsto pardavimo duomenys. Per praėjusius metus bendrovė savo vystomuose projektuose iš viso pardavė 239 butus – beveik dvigubai daugiau nei 2023 metais – ir fiksavo itin sėkmingą paskutinį metų ketvirtį. […]


Prie „Civinity“ grupės vadovų komandos jungiasi Agnė Grendelė

Prie „Civinity“ grupės vadovų komandos jungiasi Agnė Grendelė

Vienos didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų grupių Baltijos šalyse „Civinity“ kontroliuojama įmonė „Inservis” turi naują vadovę – ilgametę statinių priežiūros bei valdymo ir investicinių infrastruktūros projektų vystymo patirtį turinčią Agnę Grendelę.   Pradėjusi savo karjerą telekomunikacijų sektoriuje, vėliau Agnė Grendelė aštuonerius metus ėjo vadovaujančias pareigas nekilnojamojo turto priežiūros ir valdymo paslaugas teikiančioje įmonėje „SOL Baltics“ […]


Sutelktinis finansavimas tapo beveik milijardiniu impulsu Baltijos šalių NT rinkai

Sutelktinis finansavimas tapo beveik milijardiniu impulsu Baltijos šalių NT rinkai

Per pastaruosius trejus metus pasaulinė sutelktinio finansavimo rinka išaugo 5 kartus. Skaičiuojama, kad vien tik Baltijos šalyse sutelktinio finansavimo indėlis į NT rinką 2024 m. pasieks beveik 1 mlrd. JAV dolerių ribą. Sutelktinio finansavimo sektorius, įgijęs spartų augimo tempą visame pasaulyje kovido pandemijos metu, ne tik atvėrė naujų galimybių investuoti laisvas lėšas plačiai visuomenei, bet […]


Draudikai perspėja: savaitgalį pajūryje numatoma audra, gali nukentėti gyventojų turtas

Draudikai perspėja: savaitgalį pajūryje numatoma audra, gali nukentėti gyventojų turtas

Artėjantį savaitgalį pajūryje ir Šiaurės vakarų Lietuvoje numatomi neramūs orai. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, naktį iš sausio 3 d. į 4 d. vėjo stiprumas vakarinėje šalies dalyje sieks 25-35 m/s, o vietomis vėjo gūsiai gali sustiprėti iki 40 m/s. Draudikai ragina gyventojus pasirūpinti savo turto saugumu.   Mantas Norkus, „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas, pastebi, […]