Kaip papuošti namus Kalėdoms nerizikuojant sukelti gaisro: ugniagesių ir elektrikų patarimai

1

Kaip papuošti namus Kalėdoms nerizikuojant sukelti gaisro: ugniagesių ir elektrikų patarimai

Šventinis laikotarpis būtų ne toks šventiškas be lempučių, girliandų ir šviečiančių dekoracijų, kurios puošia ne tik namus, bet ir kiemus, balkonus. Ugniagesiai dėl šių vis labiau intensyvėjančių dekoracijų lenktynių šiek tiek nerimauja, ir ne be pagrindo: praėjusių metų šventiniu laikotarpiu (nuo gruodžio 1 iki sausio 6 d.) Lietuvoje kilo 827 gaisrai, kuriuose žuvo 15 žmonių, o 17 patyrė traumas. Viena dažniausių gaisro priežasčių – elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimai. Gera žinia ta, kad šio pobūdžio gaisrų galima lengvai išvengti.

„Mes, specialistai, kasdien dirbantys su elektra, turime tokį posakį: Gaisro lengviau išvengti, nei jį užgesinti. Manau, kad tam, jog apsisaugotume nuo gaisro, verta pasitelkti visas šiuo metu prieinamas priešgaisrinės saugos priemones. Daugelis žmonių jau įsirengė dūmų detektorius, bet dar nedaugelis žino apie kitą priemonę – elektros lanko apsaugą – kuri leidžia išvengti daugumos su elektros gedimais susijusių gaisrų. ABB asortimente turime net kelis lanko gedimų aptikimo įrenginius, kurie patikimai apsaugo žmones, jų turtą ir pastatus“, – sako ABB elektrifikacijos produktų specialistas Dmitrijus Lomonosovas.

Dėmesio namų saugumui skiriame vis dar per mažai

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas pastebi, kad gaisrų prevencijos situacija Lietuvoje pamažu gerėja, tačiau savo namų saugumui dėmesio derėtų skirti daugiau.

„Skaičiuojame, kad autonominius dūmų detektorius Lietuvoje turi apie 60 proc. gyvenamųjų būstų, tačiau jie yra privalomi visiems. Apie 5 proc. eksploatuojamų šildymo sistemų yra netvarkingos ir kelia gaisro pavojų, panašiai tiek yra netvarkingų elektros instaliacijų”, – sako A. Gudžiauskas. Jo teigimu, kiekvienais metais šventiniu laikotarpiu ugniagesiai sulaukia pranešimų apie kibirkščiuojančias, besilydančias elektrines dekoracijas.

Gaisrą gali sukelti ir mylimas triušiukas

„Problema yra ta, kad niekada negalime būti visiškai tikri dėl laidų ar prie jų prijungtų įrenginių saugumo, net jei patys juos sumontavome. Užtenka tik vieno silpno komponento visoje grandinėje ir jau kyla rizika. Vis dėlto dažniausios elektros lanko atsiradimo priežastys yra kabelio izoliacijos pažeidimai, pvz., judantys varžtai, vinys ar baldai, taip pat netinkamas kabelių montavimas ir tvirtinimas. Tačiau net ir tokie atvejai, apie kuriuos tikriausiai retas susimąstome, pavyzdžiui, UV spinduliuotė arba pelių, žiurkių, naminio triušiuko ir kitų graužikų padaryta žala kabeliams gali sukelti gaisrą. Norėdama užkirsti kelią tokiems nelaimingiems atsitikimams, ABB sukūrė elektros lanko gedimo aptikimo įrenginį“, – sako D. Lomonosovas.

Toks įtaisas, esantis elektros skyde, išjungia elektros grandinę, jei linijoje atsiranda lanko gedimas (arba kibirkščiuoja laidų sujungimas ar pan.). Įprastas automatinis jungiklis arba  skirtuminės srovės relė (RCD) tokio gedimo neaptinka. Dėl elektros lankų gedimų prevencijos ir pažeistos grandinės nutraukimo prietaisas užtikrina patikimą ir visišką visų tipų pastatų apsaugą.

„Elektros lanko apsaugos jungiklį rekomenduojama įrengti ne tik privačiuose būstuose, bet, neabejotinai, ir visuomeniniuose pastatuose: vaikų darželiuose, mokyklose, sporto salėse, prekybos centruose ir kt., taip pat įmonėse. Šiuos įrenginius lengva montuoti tiek naujame pastate, tiek esamoje elektros instaliacijoje“, – teigia ABB atstovas.

Kaip puošti namus, kad būtų išvengta nelaimių (ugniagesių patarimai):

  • Atkreipti dėmesį, kad visos elektrinės girliandos ar dekoracijos būtų tvarkingos, nepažeistais laidais.
  • Prieš kabinant girliandas ar kitas elektrines dekoracijas, reikėtų patikrinti, ar jos tinkamai veikia, ar nekibirkščiuoja ir nekaista laidai.
  • Jeigu dekoracijos kabinamos lauke, tuomet derėtų įsitikinti, ar jos tinkamos naudoti žemoje temperatūroje, ar atsparios drėgmės poveikiui, tai turėtų būti nurodyta gamintojo instrukcijoje.
  • Dekoracijų laidus svarbu tiesti taip, kad per juos nevaikščiotų žmonės, neperspaustų varstomos durys, langai ar baldai.
  • Žvakes deginti reikėtų atokiau nuo degių medžiagų, specialiose žvakidėse arba ant nedegaus pagrindo. Užmiršus užgesinti žvakę, jos liepsna priartėja prie degių dekoracijų ir jas lengvai uždega.
  • Einant miegoti arba išvykstant iš namų reikėtų išjungti visas elektrines dekoracijas, užgesinti žvakes.

3 dažniausios gaisrų priežastys šventiniu laikotarpiu (Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenys 2020 gruodžio 1– sausio 6 d.):

Iš viso kilo 827 gaisrai, kuriuose žuvo 15 žmonių, o 17 patyrė traumas.

241 gaisras – dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių eksploatavimo. Pavyzdžiui, dėl netvarkingai, netinkamai įrengtų krosnių, dūmtraukių ir nesaugaus jų naudojimo.

138 gaisrai – dėl neatsargaus žmonių elgesio.

88 gaisrai – dėl elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimų arba nesaugaus jų naudojimo.

Kaip veikia elektros lanko apsauga sužinokite vaizdo siužete: https://bit.ly/3rKtnuO

Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

Gerai prižiūrimas kiemas dažnam asocijuojasi su daugybe ravėjimui, genėjimui ir laistymui praleistų valandų. Tačiau Akmenys.lt atstovas Ignas Endriukaitis šypsodamasis tikina, kad kankintis kieme tikrai nėra privaloma. Pasak jo, strategiškai planuodami ir priimdami teisingus sprendimus, galite sukurti itin jaukią kiemo erdvę, kurioje poilsis užims daugiau laiko nei jos priežiūra ir tvarkymas.  Geotekstilė piktžolių kontrolei Vienas didžiausių kiemo […]


Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kaunas demonstruoja lyderystę įgyvendinant nacionalinės reikšmės projektus. Stadionas – sėkmingai funkcionuoja, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus, o per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skelbti tarptautinį rangos konkursą. Unikalus architektūros kūrinys „Simboliška, kad su […]


Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi“ ir UAB „Samogitia miestelis“. Netrukus 7,8 ha teritorijoje įsikurs vienas jauniausių kariuomenės vienetų – „Žemaitijos“ brigados Kunigaikščio Marginio pėstininkų batalionas. Bataliono dydžio karinio miestelio […]


Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Advokatų kontoros „Marger“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijus Matonis Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip teisiškai galėtų būti išspręstas šis NT rebusas? […]


Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Paskutinį balandžio savaitgalį, 25–27 d., LITEXPO parodų ir kongresų centras, kaip ir kasmet, vėl pakvies į svarbiausią šalyje statybų sektoriaus temoms dedikuotą parodą – „Resta 2024“. Pirmą kartą surengta dar 1994-aisiais, „Resta“ per 30 metų ženkliai išaugo, sustiprėjo ir dabar yra vienintelė specializuota statybų tematikos paroda Baltijos šalyse, pelniusi pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą. […]


Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa.  Kovo 7 dieną kelio rekonstrukcijos darbai vienu metu buvo pradėti keliose Molėtai-Utena kelio vietose. Šiuo metu […]