Kaip papuošti namus Kalėdoms nerizikuojant sukelti gaisro: ugniagesių ir elektrikų patarimai

1

Kaip papuošti namus Kalėdoms nerizikuojant sukelti gaisro: ugniagesių ir elektrikų patarimai

Šventinis laikotarpis būtų ne toks šventiškas be lempučių, girliandų ir šviečiančių dekoracijų, kurios puošia ne tik namus, bet ir kiemus, balkonus. Ugniagesiai dėl šių vis labiau intensyvėjančių dekoracijų lenktynių šiek tiek nerimauja, ir ne be pagrindo: praėjusių metų šventiniu laikotarpiu (nuo gruodžio 1 iki sausio 6 d.) Lietuvoje kilo 827 gaisrai, kuriuose žuvo 15 žmonių, o 17 patyrė traumas. Viena dažniausių gaisro priežasčių – elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimai. Gera žinia ta, kad šio pobūdžio gaisrų galima lengvai išvengti.

„Mes, specialistai, kasdien dirbantys su elektra, turime tokį posakį: Gaisro lengviau išvengti, nei jį užgesinti. Manau, kad tam, jog apsisaugotume nuo gaisro, verta pasitelkti visas šiuo metu prieinamas priešgaisrinės saugos priemones. Daugelis žmonių jau įsirengė dūmų detektorius, bet dar nedaugelis žino apie kitą priemonę – elektros lanko apsaugą – kuri leidžia išvengti daugumos su elektros gedimais susijusių gaisrų. ABB asortimente turime net kelis lanko gedimų aptikimo įrenginius, kurie patikimai apsaugo žmones, jų turtą ir pastatus“, – sako ABB elektrifikacijos produktų specialistas Dmitrijus Lomonosovas.

Dėmesio namų saugumui skiriame vis dar per mažai

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas pastebi, kad gaisrų prevencijos situacija Lietuvoje pamažu gerėja, tačiau savo namų saugumui dėmesio derėtų skirti daugiau.

„Skaičiuojame, kad autonominius dūmų detektorius Lietuvoje turi apie 60 proc. gyvenamųjų būstų, tačiau jie yra privalomi visiems. Apie 5 proc. eksploatuojamų šildymo sistemų yra netvarkingos ir kelia gaisro pavojų, panašiai tiek yra netvarkingų elektros instaliacijų”, – sako A. Gudžiauskas. Jo teigimu, kiekvienais metais šventiniu laikotarpiu ugniagesiai sulaukia pranešimų apie kibirkščiuojančias, besilydančias elektrines dekoracijas.

Gaisrą gali sukelti ir mylimas triušiukas

„Problema yra ta, kad niekada negalime būti visiškai tikri dėl laidų ar prie jų prijungtų įrenginių saugumo, net jei patys juos sumontavome. Užtenka tik vieno silpno komponento visoje grandinėje ir jau kyla rizika. Vis dėlto dažniausios elektros lanko atsiradimo priežastys yra kabelio izoliacijos pažeidimai, pvz., judantys varžtai, vinys ar baldai, taip pat netinkamas kabelių montavimas ir tvirtinimas. Tačiau net ir tokie atvejai, apie kuriuos tikriausiai retas susimąstome, pavyzdžiui, UV spinduliuotė arba pelių, žiurkių, naminio triušiuko ir kitų graužikų padaryta žala kabeliams gali sukelti gaisrą. Norėdama užkirsti kelią tokiems nelaimingiems atsitikimams, ABB sukūrė elektros lanko gedimo aptikimo įrenginį“, – sako D. Lomonosovas.

Toks įtaisas, esantis elektros skyde, išjungia elektros grandinę, jei linijoje atsiranda lanko gedimas (arba kibirkščiuoja laidų sujungimas ar pan.). Įprastas automatinis jungiklis arba  skirtuminės srovės relė (RCD) tokio gedimo neaptinka. Dėl elektros lankų gedimų prevencijos ir pažeistos grandinės nutraukimo prietaisas užtikrina patikimą ir visišką visų tipų pastatų apsaugą.

„Elektros lanko apsaugos jungiklį rekomenduojama įrengti ne tik privačiuose būstuose, bet, neabejotinai, ir visuomeniniuose pastatuose: vaikų darželiuose, mokyklose, sporto salėse, prekybos centruose ir kt., taip pat įmonėse. Šiuos įrenginius lengva montuoti tiek naujame pastate, tiek esamoje elektros instaliacijoje“, – teigia ABB atstovas.

Kaip puošti namus, kad būtų išvengta nelaimių (ugniagesių patarimai):

  • Atkreipti dėmesį, kad visos elektrinės girliandos ar dekoracijos būtų tvarkingos, nepažeistais laidais.
  • Prieš kabinant girliandas ar kitas elektrines dekoracijas, reikėtų patikrinti, ar jos tinkamai veikia, ar nekibirkščiuoja ir nekaista laidai.
  • Jeigu dekoracijos kabinamos lauke, tuomet derėtų įsitikinti, ar jos tinkamos naudoti žemoje temperatūroje, ar atsparios drėgmės poveikiui, tai turėtų būti nurodyta gamintojo instrukcijoje.
  • Dekoracijų laidus svarbu tiesti taip, kad per juos nevaikščiotų žmonės, neperspaustų varstomos durys, langai ar baldai.
  • Žvakes deginti reikėtų atokiau nuo degių medžiagų, specialiose žvakidėse arba ant nedegaus pagrindo. Užmiršus užgesinti žvakę, jos liepsna priartėja prie degių dekoracijų ir jas lengvai uždega.
  • Einant miegoti arba išvykstant iš namų reikėtų išjungti visas elektrines dekoracijas, užgesinti žvakes.

3 dažniausios gaisrų priežastys šventiniu laikotarpiu (Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenys 2020 gruodžio 1– sausio 6 d.):

Iš viso kilo 827 gaisrai, kuriuose žuvo 15 žmonių, o 17 patyrė traumas.

241 gaisras – dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių eksploatavimo. Pavyzdžiui, dėl netvarkingai, netinkamai įrengtų krosnių, dūmtraukių ir nesaugaus jų naudojimo.

138 gaisrai – dėl neatsargaus žmonių elgesio.

88 gaisrai – dėl elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimų arba nesaugaus jų naudojimo.

Kaip veikia elektros lanko apsauga sužinokite vaizdo siužete: https://bit.ly/3rKtnuO

Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service

Rekomenduojame

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Prieš aštuonerius metus Povilas Jankauskas kartu su žmona priėmė drąsų sprendimą. Jungtinėje Karalystėje gyvenusi šeima nusprendė sugrįžti į Lietuvą ir įsikūrė… visiškai šalia Utenos. Čia jie ne tik įkūrė nuosavą verslą, bet ir džiaugiasi kokybišku gyvenimu. Šešerius metus užsienyje gyvenusi pora į Lietuvą sugrįžo 2013-aisiais. Nors svarstė apie gyvenimą Vilniuje, Klaipėdoje ar Druskininkų kurorte, galiausiai […]

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

UAB Merko statyba baigė darbus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos inicijuotame projekte – bendrovė renovavo Lietuvos kariuomenės Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono kareivinių pastatą. Į Kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktam istoriniam statiniui remonto jau labai reikėjo – įtrūko sienos ir įgriuvo stogas, pats jis buvo avarinės būklės. „Kareivinės atnaujintos ne tik pagal paveldo reikalavimus, išlaikant istorinę […]

Seimo nario Kęstučio Masiulio pranešimas: parlamentaras siūlo nestatyti pareigūnų mokymo centro Vilniaus senamiestyje

Seimo nario Kęstučio Masiulio pranešimas: parlamentaras siūlo nestatyti pareigūnų mokymo centro Vilniaus senamiestyje

                      2022 m. sausio 13 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų) Seimo narys Kęstutis Masiulis kreipėsi į teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską, prašydamas įvertinti poreikį statyti naują pareigūnų mokymo centrą Vilniaus senamiestyje, Drujos gatvėje. „Numatytas sklypas naujam mokymų centrui yra prestižinėje vietoje, šalia Vizitiečių vienuolyno ir Misionierių bažnyčios. […]

Išskirtinio Norvegijoje biurų pastato „Økern Portal“ fasadą įgyvendino „Staticus“

Išskirtinio Norvegijoje biurų pastato „Økern Portal“ fasadą įgyvendino „Staticus“

„Økern Portal“ biurų pastatas Osle tapo išskirtiniu projektu Norvegijoje ne tiek dėl savo didumo, kiek dėl tvarumo ir neįprasto dizaino. Šio pastato, pelniusio aukštą įvertinimą Norvegijoje ir apdovanoto „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medaliu, statyboje dalyvavo įmonė „Staticus“. Įmonė „Staticus“ projektui, kuris Norvegijos sostinėje Osle buvo įgyvendinamas 2018 m. lapkritį–2020 m. gruodį, suprojektavo, pagamino ir […]

Rangovai skatinami aktyviau imtis kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų

Rangovai skatinami aktyviau imtis kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų

Metų pradžia – tinkamas laikas įvertinti praėjusių metų darbus. Apžvelgdamas juos, Kultūros infrastruktūros centro direktorius Šarūnas Šoblinskas teigė, kad 2021 metai padėjo labiau suprasti rinkos situaciją ir priimti sprendimus, kurie padėtų geriau rūpintis mūsų šalies istorijai svarbiais statiniais. Vienas iš tokių žingsnių – skatinti projektuotojus, statybos bendroves aktyviau imtis kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų.    […]

2022-ųjų interjero tendencijos – nuo atsigręžimo į gamtą iki funkcionalumo

2022-ųjų interjero tendencijos – nuo atsigręžimo į gamtą iki funkcionalumo

Lietuviai savo namų aplinkai skiria vis daugiau dėmesio ir siekia susikurti jaukias, stilingas, jų poreikius atitinkančias erdves. Tai darydami daugelis atsižvelgia ir į tuo metu vyraujančias interjero tendencijas, kurias neretai pritaiko savo skoniui ir poreikiams. Naujiesiems metams prasidėjus apie pagrindines šių metų tendencijas, kurios turėtų neaplenkti ir lietuvių namų, pasakoja interjero specialistai. Dominuos žemiškos spalvos […]