Kaip papuošti namus Kalėdoms nerizikuojant sukelti gaisro: ugniagesių ir elektrikų patarimai

1

Kaip papuošti namus Kalėdoms nerizikuojant sukelti gaisro: ugniagesių ir elektrikų patarimai

Šventinis laikotarpis būtų ne toks šventiškas be lempučių, girliandų ir šviečiančių dekoracijų, kurios puošia ne tik namus, bet ir kiemus, balkonus. Ugniagesiai dėl šių vis labiau intensyvėjančių dekoracijų lenktynių šiek tiek nerimauja, ir ne be pagrindo: praėjusių metų šventiniu laikotarpiu (nuo gruodžio 1 iki sausio 6 d.) Lietuvoje kilo 827 gaisrai, kuriuose žuvo 15 žmonių, o 17 patyrė traumas. Viena dažniausių gaisro priežasčių – elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimai. Gera žinia ta, kad šio pobūdžio gaisrų galima lengvai išvengti.

„Mes, specialistai, kasdien dirbantys su elektra, turime tokį posakį: Gaisro lengviau išvengti, nei jį užgesinti. Manau, kad tam, jog apsisaugotume nuo gaisro, verta pasitelkti visas šiuo metu prieinamas priešgaisrinės saugos priemones. Daugelis žmonių jau įsirengė dūmų detektorius, bet dar nedaugelis žino apie kitą priemonę – elektros lanko apsaugą – kuri leidžia išvengti daugumos su elektros gedimais susijusių gaisrų. ABB asortimente turime net kelis lanko gedimų aptikimo įrenginius, kurie patikimai apsaugo žmones, jų turtą ir pastatus“, – sako ABB elektrifikacijos produktų specialistas Dmitrijus Lomonosovas.

Dėmesio namų saugumui skiriame vis dar per mažai

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas pastebi, kad gaisrų prevencijos situacija Lietuvoje pamažu gerėja, tačiau savo namų saugumui dėmesio derėtų skirti daugiau.

„Skaičiuojame, kad autonominius dūmų detektorius Lietuvoje turi apie 60 proc. gyvenamųjų būstų, tačiau jie yra privalomi visiems. Apie 5 proc. eksploatuojamų šildymo sistemų yra netvarkingos ir kelia gaisro pavojų, panašiai tiek yra netvarkingų elektros instaliacijų”, – sako A. Gudžiauskas. Jo teigimu, kiekvienais metais šventiniu laikotarpiu ugniagesiai sulaukia pranešimų apie kibirkščiuojančias, besilydančias elektrines dekoracijas.

Gaisrą gali sukelti ir mylimas triušiukas

„Problema yra ta, kad niekada negalime būti visiškai tikri dėl laidų ar prie jų prijungtų įrenginių saugumo, net jei patys juos sumontavome. Užtenka tik vieno silpno komponento visoje grandinėje ir jau kyla rizika. Vis dėlto dažniausios elektros lanko atsiradimo priežastys yra kabelio izoliacijos pažeidimai, pvz., judantys varžtai, vinys ar baldai, taip pat netinkamas kabelių montavimas ir tvirtinimas. Tačiau net ir tokie atvejai, apie kuriuos tikriausiai retas susimąstome, pavyzdžiui, UV spinduliuotė arba pelių, žiurkių, naminio triušiuko ir kitų graužikų padaryta žala kabeliams gali sukelti gaisrą. Norėdama užkirsti kelią tokiems nelaimingiems atsitikimams, ABB sukūrė elektros lanko gedimo aptikimo įrenginį“, – sako D. Lomonosovas.

Toks įtaisas, esantis elektros skyde, išjungia elektros grandinę, jei linijoje atsiranda lanko gedimas (arba kibirkščiuoja laidų sujungimas ar pan.). Įprastas automatinis jungiklis arba  skirtuminės srovės relė (RCD) tokio gedimo neaptinka. Dėl elektros lankų gedimų prevencijos ir pažeistos grandinės nutraukimo prietaisas užtikrina patikimą ir visišką visų tipų pastatų apsaugą.

„Elektros lanko apsaugos jungiklį rekomenduojama įrengti ne tik privačiuose būstuose, bet, neabejotinai, ir visuomeniniuose pastatuose: vaikų darželiuose, mokyklose, sporto salėse, prekybos centruose ir kt., taip pat įmonėse. Šiuos įrenginius lengva montuoti tiek naujame pastate, tiek esamoje elektros instaliacijoje“, – teigia ABB atstovas.

Kaip puošti namus, kad būtų išvengta nelaimių (ugniagesių patarimai):

  • Atkreipti dėmesį, kad visos elektrinės girliandos ar dekoracijos būtų tvarkingos, nepažeistais laidais.
  • Prieš kabinant girliandas ar kitas elektrines dekoracijas, reikėtų patikrinti, ar jos tinkamai veikia, ar nekibirkščiuoja ir nekaista laidai.
  • Jeigu dekoracijos kabinamos lauke, tuomet derėtų įsitikinti, ar jos tinkamos naudoti žemoje temperatūroje, ar atsparios drėgmės poveikiui, tai turėtų būti nurodyta gamintojo instrukcijoje.
  • Dekoracijų laidus svarbu tiesti taip, kad per juos nevaikščiotų žmonės, neperspaustų varstomos durys, langai ar baldai.
  • Žvakes deginti reikėtų atokiau nuo degių medžiagų, specialiose žvakidėse arba ant nedegaus pagrindo. Užmiršus užgesinti žvakę, jos liepsna priartėja prie degių dekoracijų ir jas lengvai uždega.
  • Einant miegoti arba išvykstant iš namų reikėtų išjungti visas elektrines dekoracijas, užgesinti žvakes.

3 dažniausios gaisrų priežastys šventiniu laikotarpiu (Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenys 2020 gruodžio 1– sausio 6 d.):

Iš viso kilo 827 gaisrai, kuriuose žuvo 15 žmonių, o 17 patyrė traumas.

241 gaisras – dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių eksploatavimo. Pavyzdžiui, dėl netvarkingai, netinkamai įrengtų krosnių, dūmtraukių ir nesaugaus jų naudojimo.

138 gaisrai – dėl neatsargaus žmonių elgesio.

88 gaisrai – dėl elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimų arba nesaugaus jų naudojimo.

Kaip veikia elektros lanko apsauga sužinokite vaizdo siužete: https://bit.ly/3rKtnuO

Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service

Rekomenduojame

Artėjant šildymo sezono pradžiai – suskubkite pasikeisti radiatorius

Artėjant šildymo sezono pradžiai – suskubkite pasikeisti radiatorius

Likus daugiau nei mėnesiui iki šildymo sezono pradžios, daugiabučių namų administravimo ir priežiūros paslaugas teikianti įmonė „Civinity Namai“, ragina daugiabučių namų gyventojus, norinčius butuose pasikeisti radiatorius suskubti ir tai padaryti iki rugsėjo 15 d. „Civinity Namai“ gyventojams rekomenduoja įvertinti radiatorių būklę senesniuose daugiabučiuose ir, esant poreikiui, pakeisti pasenusius įrenginius, siekiant išvengti gedimų ateityje ar didesnių […]

Interjero specialistai atsako: kaip ir kodėl virtuvės salos tapo populiariu pasirinkimu lietuvių namuose

Interjero specialistai atsako: kaip ir kodėl virtuvės salos tapo populiariu pasirinkimu lietuvių namuose

Virtuvė jau ne vienerius metus yra ne tik valgio ruošimo, bet ir bendravimo vieta. Tai atspindi ir nauji bei praktiški interjero sprendimai. Vienas tokių – Lietuvoje vis populiarėjančios virtuvės salos. Apie ypatingą dėmesį virtuvėms ir pasirinkimą jose įrengti salas pasakoja Edita Motiejūnė, tarptautinės architektūros ir dizaino paviršius kuriančios įmonės „Cosentino Group“ atstovė Lietuvoje, ir interjero […]

Daiktų laikymas mažame vonios kambaryje: patarimai, kurie padės sutaupyti ne tik vietos, bet ir laiko

Daiktų laikymas mažame vonios kambaryje: patarimai, kurie padės sutaupyti ne tik vietos, bet ir laiko

Kiekvieno mūsų diena įprastai prasideda ir baigiasi vonios kambaryje, todėl jo funkcionalumas – ypač svarbus. Tuo metu atsiradęs daiktų chaosas tikrai nenuteikia pozityviai ir kainuoja per daug nereikalingų pastangų daugybėje situacijų: nuo iššūkiu tampančio elementaraus dantų valymosi iki vonios kambaryje būtinos švaros palaikymo. Be to, daiktų laikymo klausimas šiandien namų SPA galinčioje prilygti patalpoje opus […]

Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios  laiptų akmenys grąžinti į žydų kapines

Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios laiptų akmenys grąžinti į žydų kapines

Netikėti atradimai tvarkant Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčią – atliekant tvarkybos darbus kilo įtarimų, kad jos laiptų akmenys – tai žydų antkapiniai paminklai. Šiam faktui pasitvirtinus, laiptai buvo išmontuoti, o antkapiniai paminklai sugrąžinti į senųjų žydų kapinių teritoriją. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu jau ketvirti metai vyksta Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios ir kitų statinių komplekso, evangelikų […]

„Luminor“ bankas: būsto paskolų rinka stabili, bet prognozuojamas lėtėjimas

„Luminor“ bankas: būsto paskolų rinka stabili, bet prognozuojamas lėtėjimas

Nors nekilnojamojo turto ekspertai jau prognozuoja NT rinkos kritimą, antrąjį šių metų ketvirtį „Luminor“ bankas ir toliau stebėjo augimą būsto paskolų srityje. Balandį-birželį padidėjo tiek bendra būstui įsigyti paskolintų pinigų suma, tiek vidutinė būsto paskola. Antrąjį ketvirtį „Luminor“ bankas paskolino 9 proc. didesnę sumą būstui įsigyti negu per pirmus tris šių metų mėnesius. Per balandį-birželį […]

Granulinės šildymo sistemos: kodėl šis pasirinkimas vis dar yra vertas dėmesio?

Granulinės šildymo sistemos: kodėl šis pasirinkimas vis dar yra vertas dėmesio?

                      Pastaruoju metu vis labiau gilėjanti energetikos krizė ne vieną verčia atidžiau pažvelgti į artėjančius šildymo sezonus, kurių metu gaunamos sąskaitos gali nemaloniai nustebinti net ir tuos, kurie į tai didesnio dėmesio nekreipia. Sparčiai kylančios iškastinio kuro kainos ne tik skatina pergalvoti savo prioritetus, tačiau taip pat ir  keisti būstų šildymo įpročius.                       Laimei, šiomis […]