Kaip išvengti pelėsių atsiradimo jūsų namuose?

1

Kaip išvengti pelėsių atsiradimo jūsų namuose?

Pelėsis yra tam tikras grybas, kuris gali augti bet kurioje vietoje, pavyzdžiui, ant kilimo, drabužių, maisto, popieriaus, gipso kartono, ant sienų, sienose aplink nesandarius ar kondensuojančius vamzdžius ar ant lubų. Drėgmė yra pagrindinė pelėsių atsiradimo priežastis ir maisto šaltinis. Ten kur yra drėgmės, tamsos ir nėra vėdinimo, ten tiesiog rojus pelėsiui. Pelėsio naikinimas sudėtinga užduotis, tačiau specialistai jį įveikia. Visgi, lengviau užkirsti kelią pelėsio atsiradimui ir plitimui, nei bandyti naikinti jį vėliau ir tik pastebėjus (kai pastebite pelėsį, reiškia jis jau gerokai išplitęs).  Todėl  pateikiame keletą patarimų apsvarstymams, kaip galima išvengti pelėsių atsiradimo ir plitimo jūsų namuose.

Venkite drėgmės, kad išvengtumėte pelėsių

Drėgmė yra pagrindinis pelėsių maisto šaltinis. Todėl visada stenkitės išvengti perteklinės drėgmės savo namuose. Pirmiausia, reikalingas pakankamas vėdinimas. Dažniausiai pelėsis pradeda rastis vonioje, nes ten daug drėgmės. Įsirenkite ištraukiamą ventiliaciją, jog po dušo kambarys būtų ventiliuojamas. Jei nėra galimybės – palikite vonios kambario duris atviras, jei yra langas, tuomet langą, ir nusausinkite dušo ar vonios kampus, kurie paprastai ilgiausiai išlieka drėgni.

Sutvarkykite varvančias vietas

Kaip jau minėjome, norint išvengti pelėsių, reikia kontroliuoti drėgmę. Tai reiškia, jog tokie dalykai, kaip kiauras ir varvantis stogas, lašantis kranas, nuolat drėgni vamzdžiai ties sujungimas, nėra leistini. Skirkite laiko ir sutvarkykite visus lašančius ir varvančius dalykus savo namuose.

Beje, tai svarbu ne tik dėl pelėsių. Pavyzdžiui, lašantis kranas gali tapti vandens šaltiniu užsukantiems tarakonams.

Užkirskite kelią kondensacijai

Dar vienas būdas išvengti pelėsių yra užkirsti kelią kondensato susidarymui ant metalinių vamzdžių, betoninių sienų, vandens rezervuarų ir langų. Kai vandens garai ore atvėsta ir tampa skysti, susidaro kondensatas. O tai jau drėgmė, o drėgmė sukelia pelėsį. Kondensato susidarymo galite išvengti palaikydami aukštesnę temperatūrą kambariuose arba sumažindami drėgmės lygį (tam yra specialių prietaisų).

Užtikrinkite gerą ventiliaciją

Geriausias būdas išvengti pelėsio yra išlaikyti žemą drėgmės lygį patalpose. Kambarių drėgmę galima sumažinti ventiliuojant. Kai lauke karšta, visada atidarykite langus, nes lauke bus mažesnė drėgmė. Lyjant visada uždarykite langus, kad patalpose nesusikauptų drėgmė. Kitas būdas sumažinti drėgmę, ypač virtuvėje ir vonios kambaryje, yra ištraukimo ventiliatorių naudojimas.

Atkreipkite dėmesį į vonios ir virtuvės kambarius. Jei, pavyzdžiui, gaminant pietus ant lango susidaro kondensatas, reiškia, gartraukis nėra efektyvus – padidinkite gartraukio galią, atidarykite langą arba padarykite ir tai, ir tai.

Įsigykite drabužių džiovyklę

Dar vienas būdas užkirsti kelią pelėsių susidarymui yra drabužių džiovinimas iškart po skalbimo. Drėgni drabužiai ilgą laiką palaiko drėgmę. Taigi visada džiovinkite drabužius lauke ant skalbinių virvelės arba skalbinių džiovyklėje. Tačiau įsitikinkite, kad bet kuriuo atveju patalpa, kurioje džiovinate drabužius, būtų gerai vėdinama.

Jei daug ir dažnai skalbiate bei džiovinate kambariuose, drėgmės namuose gali būti gerokai per daug. Tad geras sprendimas yra įsigyti automatinę džiovyklę. Iš tikro ne vien dėl drėgmės ir pelėsio, tačiau ir dėl patogumo, jei daugiau skalbiate.

Puoškite namus augalais

Žali namų augalai yra ne tik gražūs bet ir padeda išlaikyti jūsų patalpų orą švarų. Kai laistote kambarinius augalus, visada bandykite į vandenį įpilti šiek tiek Taheebo arbatos. Tai vaistinė arbata, pasižyminti prieš-grybelinėmis savybėmis, tad augalo dirvožemyje nesusidaro pelėsiai.

Rekomenduojame

Atgimsta dar vienas kvartalas: Verkių autobuso parkui ieškoma ateities vizija

Atgimsta dar vienas kvartalas: Verkių autobuso parkui ieškoma ateities vizija

9 ha teritorija Vilniuje, kurioje dabar įsikūręs Verkių autobusų parkas, artimiausiais metais taps didžiausia pokyčių erdve visame mieste. Planuojama, kad dabartinis autobusų parkas iš teritorijos išsikels 2023-iaisiais, todėl jau svarstoma, kokią didžiausią vertę miestui sukurtų šios teritorijos konversija į daugiafunkcinę erdvę su viešosiomis erdvėmis, kūrybinei veiklai, viešosioms paslaugoms ir gyvenamajai funkcijai skirtais pastatais. „Turime unikalią […]

Vienašalis statybos rangos darbų perdavimas. Kaip jį atlikti tinkamai.

Vienašalis statybos rangos darbų perdavimas. Kaip jį atlikti tinkamai.

A. Lukašonokas, G. Šarauskaitė: Ar vienašalis statybos rangos darbų perdavimas gali padėti ir kaip jį atlikti tinkamai Neretai praktikoje pasitaiko situacijų, kuomet užsakovai, jau faktiškai naudodamiesi rangovo atliktų darbų rezultatu, dėl kokių nors formalių priežasčių atsisako priimti rangovo atliktus statybos rangos darbus. Esant tokioms aplinkybėms rangovas įgyja teisę vienašališkai perduoti darbus užsakovui. Visgi, toks darbų […]

Statybas stabdo laiku nesuvaldytos rizikos ir nenumatytos atsakomybės

Statybas stabdo laiku nesuvaldytos rizikos ir nenumatytos atsakomybės

Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų. Su kliūtimis susiduria ir infrastruktūros projektai, o papildomų rizikų į šią sritį įnešė pandemija. „Konkrečios priežastys, dėl kurių pradeda strigti rangos projektai, yra labai skirtingos, tačiau apibendrinus […]

„Viršuliškių stogai“ artėja prie statybų pabaigos – virš projekto iškeltas vainikas

„Viršuliškių stogai“ artėja prie statybų pabaigos – virš projekto iškeltas vainikas

Nekilnojamojo turto (NT) bendrovės „Omberg“ projektas „Viršuliškių stogai“ sparčiai artėja prie pabaigos –antradienį virš projekto iškeltas pabaigtuvių vainikas. Užbaigus statybos darbus, trijuose 11-os aukštų daugiabučiuose bus įrengti 157 butai, o juos supančios viešosios erdvės bus sutvarkytos ir atnaujintos. „Viršuliškių stogų“ projektas vystomas pačioje Viršuliškių mikrorajono širdyje – Laisvės pr. ir Viršuliškių g. sankryžoje esančiame 55 arų […]