Kaip išvengti pelėsių atsiradimo jūsų namuose?

1

Kaip išvengti pelėsių atsiradimo jūsų namuose?

Pelėsis yra tam tikras grybas, kuris gali augti bet kurioje vietoje, pavyzdžiui, ant kilimo, drabužių, maisto, popieriaus, gipso kartono, ant sienų, sienose aplink nesandarius ar kondensuojančius vamzdžius ar ant lubų. Drėgmė yra pagrindinė pelėsių atsiradimo priežastis ir maisto šaltinis. Ten kur yra drėgmės, tamsos ir nėra vėdinimo, ten tiesiog rojus pelėsiui. Pelėsio naikinimas sudėtinga užduotis, tačiau specialistai jį įveikia. Visgi, lengviau užkirsti kelią pelėsio atsiradimui ir plitimui, nei bandyti naikinti jį vėliau ir tik pastebėjus (kai pastebite pelėsį, reiškia jis jau gerokai išplitęs).  Todėl  pateikiame keletą patarimų apsvarstymams, kaip galima išvengti pelėsių atsiradimo ir plitimo jūsų namuose.

Venkite drėgmės, kad išvengtumėte pelėsių

Drėgmė yra pagrindinis pelėsių maisto šaltinis. Todėl visada stenkitės išvengti perteklinės drėgmės savo namuose. Pirmiausia, reikalingas pakankamas vėdinimas. Dažniausiai pelėsis pradeda rastis vonioje, nes ten daug drėgmės. Įsirenkite ištraukiamą ventiliaciją, jog po dušo kambarys būtų ventiliuojamas. Jei nėra galimybės – palikite vonios kambario duris atviras, jei yra langas, tuomet langą, ir nusausinkite dušo ar vonios kampus, kurie paprastai ilgiausiai išlieka drėgni.

Sutvarkykite varvančias vietas

Kaip jau minėjome, norint išvengti pelėsių, reikia kontroliuoti drėgmę. Tai reiškia, jog tokie dalykai, kaip kiauras ir varvantis stogas, lašantis kranas, nuolat drėgni vamzdžiai ties sujungimas, nėra leistini. Skirkite laiko ir sutvarkykite visus lašančius ir varvančius dalykus savo namuose.

Beje, tai svarbu ne tik dėl pelėsių. Pavyzdžiui, lašantis kranas gali tapti vandens šaltiniu užsukantiems tarakonams.

Užkirskite kelią kondensacijai

Dar vienas būdas išvengti pelėsių yra užkirsti kelią kondensato susidarymui ant metalinių vamzdžių, betoninių sienų, vandens rezervuarų ir langų. Kai vandens garai ore atvėsta ir tampa skysti, susidaro kondensatas. O tai jau drėgmė, o drėgmė sukelia pelėsį. Kondensato susidarymo galite išvengti palaikydami aukštesnę temperatūrą kambariuose arba sumažindami drėgmės lygį (tam yra specialių prietaisų).

Užtikrinkite gerą ventiliaciją

Geriausias būdas išvengti pelėsio yra išlaikyti žemą drėgmės lygį patalpose. Kambarių drėgmę galima sumažinti ventiliuojant. Kai lauke karšta, visada atidarykite langus, nes lauke bus mažesnė drėgmė. Lyjant visada uždarykite langus, kad patalpose nesusikauptų drėgmė. Kitas būdas sumažinti drėgmę, ypač virtuvėje ir vonios kambaryje, yra ištraukimo ventiliatorių naudojimas.

Atkreipkite dėmesį į vonios ir virtuvės kambarius. Jei, pavyzdžiui, gaminant pietus ant lango susidaro kondensatas, reiškia, gartraukis nėra efektyvus – padidinkite gartraukio galią, atidarykite langą arba padarykite ir tai, ir tai.

Įsigykite drabužių džiovyklę

Dar vienas būdas užkirsti kelią pelėsių susidarymui yra drabužių džiovinimas iškart po skalbimo. Drėgni drabužiai ilgą laiką palaiko drėgmę. Taigi visada džiovinkite drabužius lauke ant skalbinių virvelės arba skalbinių džiovyklėje. Tačiau įsitikinkite, kad bet kuriuo atveju patalpa, kurioje džiovinate drabužius, būtų gerai vėdinama.

Jei daug ir dažnai skalbiate bei džiovinate kambariuose, drėgmės namuose gali būti gerokai per daug. Tad geras sprendimas yra įsigyti automatinę džiovyklę. Iš tikro ne vien dėl drėgmės ir pelėsio, tačiau ir dėl patogumo, jei daugiau skalbiate.

Puoškite namus augalais

Žali namų augalai yra ne tik gražūs bet ir padeda išlaikyti jūsų patalpų orą švarų. Kai laistote kambarinius augalus, visada bandykite į vandenį įpilti šiek tiek Taheebo arbatos. Tai vaistinė arbata, pasižyminti prieš-grybelinėmis savybėmis, tad augalo dirvožemyje nesusidaro pelėsiai.

Rekomenduojame

Tyrimas parodė: kas antras gyventojas per atostogas nerimauja dėl būsto saugumo, dalis dėl to net grįžta namo

Tyrimas parodė: kas antras gyventojas per atostogas nerimauja dėl būsto saugumo, dalis dėl to net grįžta namo

Atostogos didelei daliai žmonių kelia ne tik džiaugsmą, bet ir papildomo nerimo, o net dešimtadalis jaudinasi taip stipriai, kad dėl to net yra pasiryžę nutraukti poilsį ir grįžti namo. Tai paaiškėjo po vienos didžiausių šalyje saugos tarnybų „Ekskomisarų biuro“ užsakymu atliktos Lietuvos gyventojų apklausos. Saugumo ekspertai atkreipia dėmesį, kad ilgą laiką informuojant visuomenę apie vagystes […]

Interjero dizainerės patarimai, kaip stilingai pagražinti erdvę aplink televizorių 

Interjero dizainerės patarimai, kaip stilingai pagražinti erdvę aplink televizorių 

Erdvės aplink televizorių dekoravimas neretai gali kelti iššūkių – norisi, kad šiai erdvei pasirinkti sprendimai neužgožtų televizoriaus, o pats prietaisas harmoningai įsilietų į bendrą interjerą. „Samsung The Frame“ kampanijos ambasadorė, interjero dizainerė Justina Garbštė dalijasi pagrindinėmis taisyklėmis, kurias būtina žinoti dekoruojant televizoriaus erdvę namuose ir įspėja, kokių klaidų reikėtų vengti. Atidžiai išsirinkite sienų spalvas Planuojant […]

Paaiškėjo, kas už daugiau nei 3 mln. eurų įsigijo „Vilniaus vandenų“ nebenaudojamus pastatus Bernardinų sode

Paaiškėjo, kas už daugiau nei 3 mln. eurų įsigijo „Vilniaus vandenų“ nebenaudojamus pastatus Bernardinų sode

Praėjusios savaitės pabaigoje buvo padėtas paskutinis taškas vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys“ skelbtame aukcione, kuriame bendrovė pardavė nebenaudojamus pastatus Vilniaus centre, Bernardinų sode. Po penktadienį pasirašytos preliminarios pirkimo-pardavimo sutarties atskleista, jog aukcioną laimėjo ir nebenaudojamus „Vilniaus vandenų“ pastatus už 3.55 mln. Eurų įsigijo viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtotojų Vilniaus mieste – „Homa“. Apie aukciono pabaigą „Vilniaus vandenys“ […]

„Capitalica“ Baltijos šalių NT fondas pernai uždirbo 1,7 mln. eurų grynojo konsoliduoto pelno

„Capitalica“ Baltijos šalių NT fondas pernai uždirbo 1,7 mln. eurų grynojo konsoliduoto pelno

SBA grupės bendrovės „Capitalica Asset Management“ valdomo nekilnojamojo turto (NT) fondo „Capitalica Baltic Real Estate Fund I“ grupė 2020 m. užbaigė pelningai, padidino pajamas bei turto vertę. Grupei pavyko išvengti neigiamai komercinio turto segmentą paveikusios koronaviruso pandemijos įtakos, tad šiuos metus irgi tikimasi baigti pelningai. Tarptautinės audito ir konsultacijų bendrovės „Ernst & Young Baltics” audituotais […]

Kodėl saulės elektrinę verta susimontuoti pačiam? 

Kodėl saulės elektrinę verta susimontuoti pačiam? 

Saulės elektrinės montavimo ant namo stogo sąnaudos sudaro reikšmingą dalį visos saulės jėgainės kainos. Specialistai tvirtina, kad turint aiškias instrukcijas, saulės elektrinę ant savo namo stogo paprastai gali susimontuoti kiekvienas nagingesnis žmogus. „Pasidaryk pats“ „Kai žinai, kokios įrangos reikia ir į ką atkreipti dėmesį montuojant, saulės elektrinės įrengimas nėra sudėtingas darbas, – sako Helso produktų vadovas, atsakingas […]

Iki šių metų pabaigos A1 kelio atkarpa nuo Vilniaus iki Kauno taps automagistrale

Iki šių metų pabaigos A1 kelio atkarpa nuo Vilniaus iki Kauno taps automagistrale

Automagistralės kategorija A1 kelio Vilnius–Kaunas–Klaipėda ruožui nuo 18,1 km iki 95 km bus suteikta, kai bus baigti visi šiuo metu minėtoje atkarpoje vykdomi projektai ir priimti darbai. Atskiruose A1 kelio Vilnius–Kaunas–Klaipėda ruožuose rekonstravimo darbai yra visiškai baigti, tačiau projektas visa apimtimi galutinai bus įgyvendintas iki šių metų pabaigos. Šiuo metu minėtame kelio ruože yra vykdomas […]