Kaip išvengti pelėsių atsiradimo jūsų namuose?

1

Kaip išvengti pelėsių atsiradimo jūsų namuose?

Pelėsis yra tam tikras grybas, kuris gali augti bet kurioje vietoje, pavyzdžiui, ant kilimo, drabužių, maisto, popieriaus, gipso kartono, ant sienų, sienose aplink nesandarius ar kondensuojančius vamzdžius ar ant lubų. Drėgmė yra pagrindinė pelėsių atsiradimo priežastis ir maisto šaltinis. Ten kur yra drėgmės, tamsos ir nėra vėdinimo, ten tiesiog rojus pelėsiui. Pelėsio naikinimas sudėtinga užduotis, tačiau specialistai jį įveikia. Visgi, lengviau užkirsti kelią pelėsio atsiradimui ir plitimui, nei bandyti naikinti jį vėliau ir tik pastebėjus (kai pastebite pelėsį, reiškia jis jau gerokai išplitęs).  Todėl  pateikiame keletą patarimų apsvarstymams, kaip galima išvengti pelėsių atsiradimo ir plitimo jūsų namuose.

Venkite drėgmės, kad išvengtumėte pelėsių

Drėgmė yra pagrindinis pelėsių maisto šaltinis. Todėl visada stenkitės išvengti perteklinės drėgmės savo namuose. Pirmiausia, reikalingas pakankamas vėdinimas. Dažniausiai pelėsis pradeda rastis vonioje, nes ten daug drėgmės. Įsirenkite ištraukiamą ventiliaciją, jog po dušo kambarys būtų ventiliuojamas. Jei nėra galimybės – palikite vonios kambario duris atviras, jei yra langas, tuomet langą, ir nusausinkite dušo ar vonios kampus, kurie paprastai ilgiausiai išlieka drėgni.

Sutvarkykite varvančias vietas

Kaip jau minėjome, norint išvengti pelėsių, reikia kontroliuoti drėgmę. Tai reiškia, jog tokie dalykai, kaip kiauras ir varvantis stogas, lašantis kranas, nuolat drėgni vamzdžiai ties sujungimas, nėra leistini. Skirkite laiko ir sutvarkykite visus lašančius ir varvančius dalykus savo namuose.

Beje, tai svarbu ne tik dėl pelėsių. Pavyzdžiui, lašantis kranas gali tapti vandens šaltiniu užsukantiems tarakonams.

Užkirskite kelią kondensacijai

Dar vienas būdas išvengti pelėsių yra užkirsti kelią kondensato susidarymui ant metalinių vamzdžių, betoninių sienų, vandens rezervuarų ir langų. Kai vandens garai ore atvėsta ir tampa skysti, susidaro kondensatas. O tai jau drėgmė, o drėgmė sukelia pelėsį. Kondensato susidarymo galite išvengti palaikydami aukštesnę temperatūrą kambariuose arba sumažindami drėgmės lygį (tam yra specialių prietaisų).

Užtikrinkite gerą ventiliaciją

Geriausias būdas išvengti pelėsio yra išlaikyti žemą drėgmės lygį patalpose. Kambarių drėgmę galima sumažinti ventiliuojant. Kai lauke karšta, visada atidarykite langus, nes lauke bus mažesnė drėgmė. Lyjant visada uždarykite langus, kad patalpose nesusikauptų drėgmė. Kitas būdas sumažinti drėgmę, ypač virtuvėje ir vonios kambaryje, yra ištraukimo ventiliatorių naudojimas.

Atkreipkite dėmesį į vonios ir virtuvės kambarius. Jei, pavyzdžiui, gaminant pietus ant lango susidaro kondensatas, reiškia, gartraukis nėra efektyvus – padidinkite gartraukio galią, atidarykite langą arba padarykite ir tai, ir tai.

Įsigykite drabužių džiovyklę

Dar vienas būdas užkirsti kelią pelėsių susidarymui yra drabužių džiovinimas iškart po skalbimo. Drėgni drabužiai ilgą laiką palaiko drėgmę. Taigi visada džiovinkite drabužius lauke ant skalbinių virvelės arba skalbinių džiovyklėje. Tačiau įsitikinkite, kad bet kuriuo atveju patalpa, kurioje džiovinate drabužius, būtų gerai vėdinama.

Jei daug ir dažnai skalbiate bei džiovinate kambariuose, drėgmės namuose gali būti gerokai per daug. Tad geras sprendimas yra įsigyti automatinę džiovyklę. Iš tikro ne vien dėl drėgmės ir pelėsio, tačiau ir dėl patogumo, jei daugiau skalbiate.

Puoškite namus augalais

Žali namų augalai yra ne tik gražūs bet ir padeda išlaikyti jūsų patalpų orą švarų. Kai laistote kambarinius augalus, visada bandykite į vandenį įpilti šiek tiek Taheebo arbatos. Tai vaistinė arbata, pasižyminti prieš-grybelinėmis savybėmis, tad augalo dirvožemyje nesusidaro pelėsiai.

Rekomenduojame

Artėjant šildymo sezono pradžiai – suskubkite pasikeisti radiatorius

Artėjant šildymo sezono pradžiai – suskubkite pasikeisti radiatorius

Likus daugiau nei mėnesiui iki šildymo sezono pradžios, daugiabučių namų administravimo ir priežiūros paslaugas teikianti įmonė „Civinity Namai“, ragina daugiabučių namų gyventojus, norinčius butuose pasikeisti radiatorius suskubti ir tai padaryti iki rugsėjo 15 d. „Civinity Namai“ gyventojams rekomenduoja įvertinti radiatorių būklę senesniuose daugiabučiuose ir, esant poreikiui, pakeisti pasenusius įrenginius, siekiant išvengti gedimų ateityje ar didesnių […]

Interjero specialistai atsako: kaip ir kodėl virtuvės salos tapo populiariu pasirinkimu lietuvių namuose

Interjero specialistai atsako: kaip ir kodėl virtuvės salos tapo populiariu pasirinkimu lietuvių namuose

Virtuvė jau ne vienerius metus yra ne tik valgio ruošimo, bet ir bendravimo vieta. Tai atspindi ir nauji bei praktiški interjero sprendimai. Vienas tokių – Lietuvoje vis populiarėjančios virtuvės salos. Apie ypatingą dėmesį virtuvėms ir pasirinkimą jose įrengti salas pasakoja Edita Motiejūnė, tarptautinės architektūros ir dizaino paviršius kuriančios įmonės „Cosentino Group“ atstovė Lietuvoje, ir interjero […]

Daiktų laikymas mažame vonios kambaryje: patarimai, kurie padės sutaupyti ne tik vietos, bet ir laiko

Daiktų laikymas mažame vonios kambaryje: patarimai, kurie padės sutaupyti ne tik vietos, bet ir laiko

Kiekvieno mūsų diena įprastai prasideda ir baigiasi vonios kambaryje, todėl jo funkcionalumas – ypač svarbus. Tuo metu atsiradęs daiktų chaosas tikrai nenuteikia pozityviai ir kainuoja per daug nereikalingų pastangų daugybėje situacijų: nuo iššūkiu tampančio elementaraus dantų valymosi iki vonios kambaryje būtinos švaros palaikymo. Be to, daiktų laikymo klausimas šiandien namų SPA galinčioje prilygti patalpoje opus […]

Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios  laiptų akmenys grąžinti į žydų kapines

Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios laiptų akmenys grąžinti į žydų kapines

Netikėti atradimai tvarkant Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčią – atliekant tvarkybos darbus kilo įtarimų, kad jos laiptų akmenys – tai žydų antkapiniai paminklai. Šiam faktui pasitvirtinus, laiptai buvo išmontuoti, o antkapiniai paminklai sugrąžinti į senųjų žydų kapinių teritoriją. Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu jau ketvirti metai vyksta Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčios ir kitų statinių komplekso, evangelikų […]

„Luminor“ bankas: būsto paskolų rinka stabili, bet prognozuojamas lėtėjimas

„Luminor“ bankas: būsto paskolų rinka stabili, bet prognozuojamas lėtėjimas

Nors nekilnojamojo turto ekspertai jau prognozuoja NT rinkos kritimą, antrąjį šių metų ketvirtį „Luminor“ bankas ir toliau stebėjo augimą būsto paskolų srityje. Balandį-birželį padidėjo tiek bendra būstui įsigyti paskolintų pinigų suma, tiek vidutinė būsto paskola. Antrąjį ketvirtį „Luminor“ bankas paskolino 9 proc. didesnę sumą būstui įsigyti negu per pirmus tris šių metų mėnesius. Per balandį-birželį […]

Granulinės šildymo sistemos: kodėl šis pasirinkimas vis dar yra vertas dėmesio?

Granulinės šildymo sistemos: kodėl šis pasirinkimas vis dar yra vertas dėmesio?

                      Pastaruoju metu vis labiau gilėjanti energetikos krizė ne vieną verčia atidžiau pažvelgti į artėjančius šildymo sezonus, kurių metu gaunamos sąskaitos gali nemaloniai nustebinti net ir tuos, kurie į tai didesnio dėmesio nekreipia. Sparčiai kylančios iškastinio kuro kainos ne tik skatina pergalvoti savo prioritetus, tačiau taip pat ir  keisti būstų šildymo įpročius.                       Laimei, šiomis […]