Ką reikia žinoti perkant butą?

1

Ką reikia žinoti perkant butą?

Statistiškai lietuviai per gyvenimą pakeičia 2-3 butus. Jaunesnė karta mažiau linkusi prisirišti prie vienos vietos, tad statistika gali artimiausiu metu ir padidėti. Visgi, tai tik keli kartai per gyvenimą, todėl sprendimas pirkti butą negali būti spontaniškas ir neapgalvotas. Tad šiandien aptarsime pagrindinius niuansus, kuriuos reikia žinoti perkant butą sau.

Įvertinkite likvidumą

Apie likvidumą dažnai kalbama įsigyjant komercinės paskirties nekilnojamą turtą ar butą nuomai. Tačiau likvidumas svarbus ir įsigyjant butą kuriame gyvensite. Gyvenimas nestovi vietoje, tad pagausėjus šeimai ar kaip tik sumažėjus šeimos narių skaičiui, pasikeitus poreikiams, darbui ar kitoms sąlygoms, gali tekti ieškoti kito buto. Tad parduoti norėtųsi greičiau. O tai galima padaryti kuomet:

  • Butas yra pirmuose aukštuose arba name yra liftas;
  • Butas yra su balkonu;
  • Tylioje vietoje, šalimais nėra triukšmingų klubų, geležinkelio, intensyvaus eismo gatvių;
  • Šalimais išvystyta viešojo transporto infrastruktūra;
  • Yra parkavimo vieta ar garažas;
  • Butui priklauso sandėliukas;
  • Butas neturi bendrasavininkių.

Vieta vieta ir dar kartą vieta

Galite susiremontuoti butą, pakeisti baldus, įstiklinti balkoną. Tačiau namo į kitą vietą neperkelsite. Tad vietos pasirinkimas ne interjero idėjų rinkimasis – nereikėtų nuvertinti ir palikti paskutinėje vietoje. Į ką atkreipti dėmesį renkantis vietą?

Pirmiausia, kas yra aplink? Kaip estetiškai atrodo vieta? Naujos statybos butai kartais būna rajonuose, kurie „atgimsta“, pamažu griaunami seni namai ir statomi nauji. Tad galbūt pirkimo metu šalimais ir yra kelios apleistos negyvenamos „lūšnelės“, tačiau galima numatyti, jog jos greitai taip pat bus nugriautos. Žinoma, įvertinkite ir tai, kas prieš langus – galbūt dabar ten nieko nėra ir prieš akis skverelis su keliomis pušelėmis, tačiau jau netrukus ten gali išdygti daugiabutis, užstosiantis šviesą ir su naujais gyventojais žiūrinčiais į jūsų langus.

Antra, infrastruktūra. Ar galima išgyventi rajone – ar pėstute galima greitai pasiekti parduotuvę, autobusų stotelę, ar netoliese yra mokykla, darželis? Parkas vedžioti šunį, vaikų žaidimo aikštelė? Sporto klubas? Perkame ne sienas, o vietą gyventi, tad normalu tikėtis, kad viskas būtų šalia.

Naujos statybos ar senos statybos?

Vieni rajonai kuriami naujai ir juose gausu arba vien naujos statybos namų, tuo tarpu kiti, tokie kaip senamiestis, yra tik senos statybos namai. Ir vieni, ir kiti turi savo privalumų ir trūkumų, todėl tiesiog turėtumėte pagalvoti kas jums aktualu.

Naujos statybos butai, ypač statyti paskutiniais metais yra aukštesnės energetinės klasės, jų išlaikymas yra pigesnis, autonominis arba reguliuojamas šildymas leidžia sutaupyti komunalinių sąskaita.  Dažniausiai yra įrengtas rekuperacinis šildymas, vėdinimo sistemos. Senos statybos butai dažniausiai konkuruoja savo vieta, pigesne kaina ir sandėliukais, kurių dabar pasigendama ekonominės klasės naujos statybos namuose.  Taigi konkurencija ir pasirinkimas sukasi aplink vietą, buto kainą ir išlaikymo kaštus.

Nepirkite spontaniškai

Perkamą butą apžiūrėkite bent kelis kartus. Jei perkate apstatytą butą, tiksliai išsiaiškinkite kokie baldai lieka bute. Jei savininkai žada išsivežti paveikslus ar dekoro elementus nuo sienos – paprašykite prie jūsų nukabinti keletą ir pažiūrėkite sienas – dažnai nuo šviesos vietos neuždengtos paveikslo pablunka, o nuėmus paveikslą lieka nenublukęs ruožas. Tai leidžia objektyviau vertinti kada iš tikro darytas remontas bei spręsti ar darysite kosmetinį remontą prieš įsikeliant ar tiesiog ieškosite panašaus dydžio paveikslų.

Pokalbis su kaimynais (kad ir tais, kuriuos sutinkate išeinančius vedžioti šunį), labai naudingas. Močiutės dažniausiai geriausi informacijos šaltiniai. Pagrindinis pokalbio tikslas sužinoti kas gyvena aplink – ar yra triukšmingų kaimynų, asocialių asmenų, ar laiptinė pamėgta vagių ir vandalų? Norisi gyventi tvarkinguose ir jaukiuose namuose, o tai iš dalies priklauso ir nuo žmonių gyvenančių už sienos.

Rekomenduojame

„SBA Urban“ strategija: 400 mln. eurų investicijos, unikalios koncepcijos ir globali plėtra

„SBA Urban“ strategija: 400 mln. eurų investicijos, unikalios koncepcijos ir globali plėtra

SBA Grupės valdoma nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „SBA Urban“ (anksčiau – „Urban Inventors“) patvirtino naują ilgalaikę veiklos strategiją, kurioje numato plėtoti naujas, globalų potencialą turinčias investicijų į nekilnojamąjį turtą kryptis. Bendradarbiaujant su pasaulinio lygio architektais šiuo metu kuriamos inovatyvios koncepcijos, pagal kurias bus vystomi Baltijos šalyse įsigyti žemės sklypai. Per penkerius metus bendrovė planuoja […]

Apklausa: kiek lietuviams užtrunka įsirengti būstą ir persikelti į naujus namus?

Apklausa: kiek lietuviams užtrunka įsirengti būstą ir persikelti į naujus namus?

Beveik trečdalis (31 proc.) lietuvių mano galintys būstą įsirengti patys, ir tik kiek daugiau nei dešimtadalis (13 proc.) planuoja kreiptis į interjero dizainerius. 26 proc. naujakurių teigia atsisakantys profesionalių interjero konsultacijų, nes jos jiems per brangios. Šiuos lietuvių įpročius įsirenginėjant namus atskleidė darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT Lietuva“ iniciatyva atliktas tyrimas. Interjero dizainerė […]

Baltijos šalių gyventojų apetitas naujam būstui nemažėja

Baltijos šalių gyventojų apetitas naujam būstui nemažėja

„Luminor“ banko atlikta Baltijos šalių šeimų, auginančių nepilnamečius vaikus, apklausa rodo, kad daugiau nei penktadalis šeimų planuoja įsigyti naują būstą per artimiausius 2–5 metus. Tačiau beveik pusė Lietuvos, Latvijos ir Estijos šeimų teigia, kad naujo būsto pirkimui trukdo per mažos šeimos pajamos arba nepakankamos santaupos pradiniam būsto paskolos įnašui sumokėti. „Luminor“ banko apklausos rezultatai rodo, […]

Kelių direkcija dalį savo paslaugų perkels į elektroninę erdvę

Kelių direkcija dalį savo paslaugų perkels į elektroninę erdvę

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) dalį teikiamų paslaugų perkels į elektroninę erdvę. Šiuo tikslu bus kuriamas Elektroninių paslaugų portalas, kurio dėka Kelių direkcijos klientams greitai ir kokybiškai bus suteiktos paslaugos: vykdant darbus išduotas leidimas riboti eismą valstybinės reikšmės keliuose, suteiktas leidimas naudotis valstybinės reikšmės keliais važiuojant didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto […]