Ką reikia žinoti perkant butą?

1

Ką reikia žinoti perkant butą?

Statistiškai lietuviai per gyvenimą pakeičia 2-3 butus. Jaunesnė karta mažiau linkusi prisirišti prie vienos vietos, tad statistika gali artimiausiu metu ir padidėti. Visgi, tai tik keli kartai per gyvenimą, todėl sprendimas pirkti butą negali būti spontaniškas ir neapgalvotas. Tad šiandien aptarsime pagrindinius niuansus, kuriuos reikia žinoti perkant butą sau.

Įvertinkite likvidumą

Apie likvidumą dažnai kalbama įsigyjant komercinės paskirties nekilnojamą turtą ar butą nuomai. Tačiau likvidumas svarbus ir įsigyjant butą kuriame gyvensite. Gyvenimas nestovi vietoje, tad pagausėjus šeimai ar kaip tik sumažėjus šeimos narių skaičiui, pasikeitus poreikiams, darbui ar kitoms sąlygoms, gali tekti ieškoti kito buto. Tad parduoti norėtųsi greičiau. O tai galima padaryti kuomet:

  • Butas yra pirmuose aukštuose arba name yra liftas;
  • Butas yra su balkonu;
  • Tylioje vietoje, šalimais nėra triukšmingų klubų, geležinkelio, intensyvaus eismo gatvių;
  • Šalimais išvystyta viešojo transporto infrastruktūra;
  • Yra parkavimo vieta ar garažas;
  • Butui priklauso sandėliukas;
  • Butas neturi bendrasavininkių.

Vieta vieta ir dar kartą vieta

Galite susiremontuoti butą, pakeisti baldus, įstiklinti balkoną. Tačiau namo į kitą vietą neperkelsite. Tad vietos pasirinkimas ne interjero idėjų rinkimasis – nereikėtų nuvertinti ir palikti paskutinėje vietoje. Į ką atkreipti dėmesį renkantis vietą?

Pirmiausia, kas yra aplink? Kaip estetiškai atrodo vieta? Naujos statybos butai kartais būna rajonuose, kurie „atgimsta“, pamažu griaunami seni namai ir statomi nauji. Tad galbūt pirkimo metu šalimais ir yra kelios apleistos negyvenamos „lūšnelės“, tačiau galima numatyti, jog jos greitai taip pat bus nugriautos. Žinoma, įvertinkite ir tai, kas prieš langus – galbūt dabar ten nieko nėra ir prieš akis skverelis su keliomis pušelėmis, tačiau jau netrukus ten gali išdygti daugiabutis, užstosiantis šviesą ir su naujais gyventojais žiūrinčiais į jūsų langus.

Antra, infrastruktūra. Ar galima išgyventi rajone – ar pėstute galima greitai pasiekti parduotuvę, autobusų stotelę, ar netoliese yra mokykla, darželis? Parkas vedžioti šunį, vaikų žaidimo aikštelė? Sporto klubas? Perkame ne sienas, o vietą gyventi, tad normalu tikėtis, kad viskas būtų šalia.

Naujos statybos ar senos statybos?

Vieni rajonai kuriami naujai ir juose gausu arba vien naujos statybos namų, tuo tarpu kiti, tokie kaip senamiestis, yra tik senos statybos namai. Ir vieni, ir kiti turi savo privalumų ir trūkumų, todėl tiesiog turėtumėte pagalvoti kas jums aktualu.

Naujos statybos butai, ypač statyti paskutiniais metais yra aukštesnės energetinės klasės, jų išlaikymas yra pigesnis, autonominis arba reguliuojamas šildymas leidžia sutaupyti komunalinių sąskaita.  Dažniausiai yra įrengtas rekuperacinis šildymas, vėdinimo sistemos. Senos statybos butai dažniausiai konkuruoja savo vieta, pigesne kaina ir sandėliukais, kurių dabar pasigendama ekonominės klasės naujos statybos namuose.  Taigi konkurencija ir pasirinkimas sukasi aplink vietą, buto kainą ir išlaikymo kaštus.

Nepirkite spontaniškai

Perkamą butą apžiūrėkite bent kelis kartus. Jei perkate apstatytą butą, tiksliai išsiaiškinkite kokie baldai lieka bute. Jei savininkai žada išsivežti paveikslus ar dekoro elementus nuo sienos – paprašykite prie jūsų nukabinti keletą ir pažiūrėkite sienas – dažnai nuo šviesos vietos neuždengtos paveikslo pablunka, o nuėmus paveikslą lieka nenublukęs ruožas. Tai leidžia objektyviau vertinti kada iš tikro darytas remontas bei spręsti ar darysite kosmetinį remontą prieš įsikeliant ar tiesiog ieškosite panašaus dydžio paveikslų.

Pokalbis su kaimynais (kad ir tais, kuriuos sutinkate išeinančius vedžioti šunį), labai naudingas. Močiutės dažniausiai geriausi informacijos šaltiniai. Pagrindinis pokalbio tikslas sužinoti kas gyvena aplink – ar yra triukšmingų kaimynų, asocialių asmenų, ar laiptinė pamėgta vagių ir vandalų? Norisi gyventi tvarkinguose ir jaukiuose namuose, o tai iš dalies priklauso ir nuo žmonių gyvenančių už sienos.

Rekomenduojame

Ekspertai nustatė, kad Jūsų namo liftas – avarinės būklės. Ko reikia imtis toliau?

Ekspertai nustatė, kad Jūsų namo liftas – avarinės būklės. Ko reikia imtis toliau?

Praėjus pusmečiui po pranešimo apie dalies Vilniaus liftų avarinę būklę dėl keliamo pavojaus keleivių gyvybei, sveikatai ir aplinkai buvo sustabdyta daugiau kaip 30 liftų. Sostinėje didžiąją dalį liftų, esančių senos statybos daugiabučiuose namuose, prižiūrinti bendrovė „Baltijos liftai“ praneša, kad visi šie liftai jau pakeisti, kapitaliai renovuoti arba modernizuoti, tačiau ne visuose daugiabučiuose liftų savininkai operatyviai […]

„Omberg“ užbaigė „Grigalaukio dominijos“ projektą su 444 butais

„Omberg“ užbaigė „Grigalaukio dominijos“ projektą su 444 butais

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Omberg“ anksčiau nei planuota užbaigė Vilniuje, Pašilaičiuose, 2017 m. pradėtą statyti gyvenamojo būsto projektą „Grigalaukio dominija“, kurį sudarė 4 statybų etapai. Iš viso į projektą investuota 21 mln. eurų ir pastatyti 444 butai. Aštuoniuose „Grigalaukio dominijos“ daugiabučiuose šiuo metu jau parduoti 399 butai – tai sudaro 90 proc. visų projekto […]

„Ukmergės gelžbetonis“ – tvarios pastatų statybos proceso dalyvis

„Ukmergės gelžbetonis“ – tvarios pastatų statybos proceso dalyvis

Termoizoliacinę medžiagą – polistireninį putplastį arba EPS – „Ukmergės gelžbetonio“ gamykla į rinką tiekia jau 25-erius metus. Pastaruoju metu gamykla pradėjo teikti naują paslaugą: iš statybviečių surenka ir perduoda EPS atraižas, kad būtų perdirbtos ir panaudotos antrąkart. Tai dar vienas žingsnis, gamyklą integruojant į žiedinę ekonomiką. „Jei įsigijote „Termoporą“, „Neoporą“ arba „Geoporą“ ir liko atraižų […]

Tikrąsias prabangių būstų sandorių detales verslininkai prisimena tik po VMI vizito

Tikrąsias prabangių būstų sandorių detales verslininkai prisimena tik po VMI vizito

2020 m. rugsėjo 16 d., Vilnius. Valstybinei mokesčių inspekcijai (toliau – VMI) tęsiant darbus prioritetiniuose 2020 m. priežiūros bei kontrolės srities sektoriuose, nemažai dėmesio skirta įmonėms, vystančioms bei parduodančioms prabangius naujos statybos būstus. Pastebima, kad „pamirštus“ mokesčius verslininkai deklaruoja tik sulaukę VMI dėmesio, o pažeidimai siejami su tyčiniu mokesčių mokėjimo atidėliojimu bei vadovų asmeninių poreikių […]