Ką augant NT kainoms pasirinks Lietuvos jaunoji karta?

1

Ką augant NT kainoms pasirinks Lietuvos jaunoji karta?

Augant nekilnojamojo turto (NT) kainoms ir mažėjant jo pasiūlai Lietuvoje jauni žmonės, norėdami įsigyti nuosavą būstą, susiduria su vis didesniais iššūkiais. Jei padėtis nesikeis, jaunimas ieškos alternatyvų   ilgiau gyvens su tėvais, ieškos itin mažų būstų arba juos nuomosis.

Beveik trečdalis 25–34 m. Lietuvos žmonių vis dar gyvena su tėvais, rodo Eurostato duomenys. Vidutiniškai namus jie palieka sulaukę 24,4 metų.

Europos Sąjungoje (ES) anksčiausiai jaunuoliai namus palieka Švedijoje – sulaukę vos 17,8 metų, nedaug atsilieka ir kitos Skandinavijos valstybės. Ilgiausiai su tėvais gyvena jauni žmonės Kroatijoje ir Slovakijoje. Vidutiniškai jie namus palieka būdami atitinkamai 31,8 ir 30,9 metų. 

Žvelgiant į ES vidurkį, tėvų būstą atžalos palieka sulaukusios vidutiniškai 26,2 metų, o maždaug 30 proc. visų 25–34 metų ES piliečių vis dar gyvena su tėvais.

Gyvens su tėvais ilgiau

Anot sutelktinio finansavimo į NT nuomos projektus platformos „InRento“ įkūrėjo ir vadovo Gusto Germanavičiaus, nors Lietuvos rodiklis dar nėra pasiekęs ES vidurkio (26,2 m.), vyraujanti NT situacija šalyje gali turėti įtakos pokyčiams ateityje.

„Žlugus sovietinei santvarkai, dabartinės jaunosios kartos tėvai ir seneliai pasinaudojo proga įsigyti NT lengvesnėmis sąlygomis. Tai lėmė, kad beveik 90 proc. Lietuvos gyventojų gyvena turimame, o ne nuomojame būste“, – remdamasis „Statista“ duomenimis sako G. Germanavičius.

Vis dėlto per pastarąjį dešimtmetį nuosavuose namuose gyvenančių lietuvių dalis sumažėjo nuo 92,2 proc. iki 88,6 proc. Tai reiškia, kad vis daugiau žmonių kaip alternatyvą nuosavam būstui ar apsistojimui su tėvais jau dabar mato būsto nuomą.

Jaunesni, darbo rinkoje dar neįsitvirtinę žmonės arba neišgali įsigyti būsto, arba dar dvejoja dėl ilgalaikių gyvenimo planų. Taigi kylant NT pardavimo kainoms šie žmonės dar vangiau perka būstus, todėl proporcingai auga ir NT nuomos rinka.

Alternatyva – gyvenimas mikrobūstuose arba konvertuojamose patalpose

Paprastai augant butų kainoms, brangiau tenka mokėti ir už jų nuomą. Skaičiuojama, kad pernai nuomos kainos vien Vilniuje galėjo kilti apie 13 proc. NT eksperto teigimu, šiemet gerų žinių nėra: nuoma toliau brangs.

Susidaranti situacija jaunąją kartą skatina ieškoti mažiau tradicinių variantų nuomai. Šiai dienai yra itin išaugausi mikrobūstų arba konvertuojamų iš administracinės paskirties patalpų į gyvenamuosius būstus paklausa.

Pavyzdžiui, mikrobūstai sąlyginai nebrangūs bei įperkami net ir mažesnes santaupas turintiems žmonėms. Antra, vieno kvadratinio metro nuomos kaina, lyginant su didesnės kvadratūros būstu toje pačioje vietoje, yra kur kas didesnė, tad ketinantiems tokį NT nuomoti, įsigyti mažesnės kvadratūros būstą yra finansiškai naudingiau.

„Nors didžioji dalis žmonių mikrobūstus dabar įsigyja kaip investiciją ir juos nuomoja, mikrobūstuose ateityje gyvens vis daugiau jų savininkų – jaunosios kartos atstovų“, – sako G. Germanavičius.

Taip pat investuotojų žvilgsnis jau kone dešimtmetį krypsta į arčiau miesto centro esančias patalpas, kurios gali būti konvertuotos – pavyzdžiui, Vilniaus Naujamiestyje arba Senamiestyje.

„Čia vis dar yra patalpų, kurios laukia konversijos. Kaip tik dabar „InRento“ yra finansuojamas tokio tipo NT nuomos projektas Kauno g. prie pat kultūros baro „Kablys“, – pasakoja G. Germanavičius.

Ekspertas akcentuoja, kad prognozuoti, kurios alternatyvos – būsto nuoma, investicijos į mikrobūstus, konvertuojamą NT ar gyvenimas su tėvais ilgiau – ateityje taps populiaresnės, yra sudėtinga. Anot jo, tai priklausys nuo kelių skirtingų faktorių.

„Tai lems ir NT būsto bei nuomos rinkų kainų augimo santykis, ir potencialus valstybės bei bankų įsikišimas jas finansuojant. Be to, įtakos turės ir tai, kokiu greičiu didės vidutinis darbo užmokestis, gerės pragyvenimo lygis. Šiai dienai akivaizdu, kad auga gyvenamųjų patalpų nuomos paklausa“, – pažymi G. Germanavičius.

Pranešimą paskelbė: Monika Besevičiūtė, UAB „coagency”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Ar kylant Euribor verta sumokėti turimos būsto paskolos likutį?

Ar kylant Euribor verta sumokėti turimos būsto paskolos likutį?

Jei būsto paskolą esate pasiėmę gerokai seniau ir turite likusią nedidelę neišmokėtą sumą, kaip geriau elgtis šiandien, kai kylantis Euribor augina ir paskolos įmokas? Galbūt toliau mokėti įmokas pagal grafiką, o gal padengti paskolos likutį iš turimų santaupų? „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė sako, jog sprendimas labai priklauso nuo konkrečios situacijos. „Klientams, […]

Naujas Vilniaus plėtros etapas: Vilniaus vystymo kompanija metus pabaigs su nauja ketverių metų strategija

Naujas Vilniaus plėtros etapas: Vilniaus vystymo kompanija metus pabaigs su nauja ketverių metų strategija

Vilniaus miesto savivaldybės įmonė UAB Vilniaus vystymo kompanija, kuri rūpinasi sostinės viešąja infrastruktūra ir efektyviu nekilnojamojo turto naudojimu, metų pabaigą pažymės su naujai patvirtinta veiklos strategija iki 2025 m. Ji žymi naują įmonės veiklos bei Vilniaus plėtros etapą ir apibrėžia strateginius tikslus. Jais įmonė įsipareigoja kryptingu, nuosekliu darbu drauge su partneriais Vilniaus mieste kurti kokybišką […]

„Citus“ ekspertai: didžiųjų miestų rinkos – kaip iš ekonomikos vadovėlio, o optimizmo – daugiau

„Citus“ ekspertai: didžiųjų miestų rinkos – kaip iš ekonomikos vadovėlio, o optimizmo – daugiau

Preliminariais lapkričio mėnesio duomenimis, kuriuos fiksavo „Citus“ analitikai, sostinės pirminėje būsto rinkoje lapkritį „užderėjo“ 201 butų ir kotedžų įsigijimo sandoris. Palyginimui, spalio mėn. sandorių buvo 225, tačiau, bet kuriuo atveju, antrą mėnesį fiksuojamas didesnis rinkos aktyvumas nei kovo–rugsėjo periodu (vidutiniškai 178 sandoriai per mėn.). „Nuolat stebėdami sandorių dinamiką, pastebime, kad kas kelis mėnesius į statistiką […]

Vietiniai gyventojai neabejoja – atgijus  Pumpėnų vėjo malūnui, atgis ir miestelis

Vietiniai gyventojai neabejoja – atgijus Pumpėnų vėjo malūnui, atgis ir miestelis

Vietos gyventojų iniciatyva – rimta jėga, galinti paskatinti rimtus pokyčius. Vienu iš tokių pavyzdžių galėtų būti Pumpėnų vėjo malūnas (Pasvalio r.), kuriame Kultūros infrastruktūros centro užsakymu pradėti tvarkybos darbai.  Naujieji malūno valdytojai, aktyviai remiami ir padedami vietinės bendruomenės, ėmėsi atgaivinti apleistą malūną: objektas įrašytas į Paveldotvarkos programą, 2022-2024 metais skirtas finansavimas jam tvarkyti. Kaip informavo […]

Dūmų detektoriai – vis dar nuvertinami: kas trečiuose namuose jų nėra, dalis turinčiųjų – laiko kur papuola

Dūmų detektoriai – vis dar nuvertinami: kas trečiuose namuose jų nėra, dalis turinčiųjų – laiko kur papuola

Kas trečiuose namuose prieš puspenktų metų privalomu paskelbto dūmų detektoriaus nėra, rodo apklausos duomenys. Nors Lietuvos gyventojai yra teisiškai įpareigoti šiuos įrenginius sumontuoti gyvenamosiose patalpose, tyrimo duomenimis, juos planuojančių įsirengti skaičius per metus dar labiau sumažėjo. Tai atskleidė draudimo bendrovės „Gjensidige“ užsakymu „NielsenIQ“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos duomenimis, šiemet […]

Kitąmet bus remontuojamas viadukas kelyje nuo Vilniaus į Trakus

Kitąmet bus remontuojamas viadukas kelyje nuo Vilniaus į Trakus

2023 m. bus pradėtas įgyvendinti valstybinės reikšmės magistralinio kelio A16 Vilnius–Prienai–Marijampolė 16,017 km viaduko kapitalinio remonto projektas.  Remonto darbai turės būti atlikti per 13 mėn. nuo sutarties įsigaliojimo. VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcija) ir rangovo pasirašytos sutarties vertė – 1,664 mln. eurų su PVM.   Transporto mazge planuojama remontuoti virš magistralinio […]