Ką augant NT kainoms pasirinks Lietuvos jaunoji karta?

1

Ką augant NT kainoms pasirinks Lietuvos jaunoji karta?

Augant nekilnojamojo turto (NT) kainoms ir mažėjant jo pasiūlai Lietuvoje jauni žmonės, norėdami įsigyti nuosavą būstą, susiduria su vis didesniais iššūkiais. Jei padėtis nesikeis, jaunimas ieškos alternatyvų   ilgiau gyvens su tėvais, ieškos itin mažų būstų arba juos nuomosis.

Beveik trečdalis 25–34 m. Lietuvos žmonių vis dar gyvena su tėvais, rodo Eurostato duomenys. Vidutiniškai namus jie palieka sulaukę 24,4 metų.

Europos Sąjungoje (ES) anksčiausiai jaunuoliai namus palieka Švedijoje – sulaukę vos 17,8 metų, nedaug atsilieka ir kitos Skandinavijos valstybės. Ilgiausiai su tėvais gyvena jauni žmonės Kroatijoje ir Slovakijoje. Vidutiniškai jie namus palieka būdami atitinkamai 31,8 ir 30,9 metų. 

Žvelgiant į ES vidurkį, tėvų būstą atžalos palieka sulaukusios vidutiniškai 26,2 metų, o maždaug 30 proc. visų 25–34 metų ES piliečių vis dar gyvena su tėvais.

Gyvens su tėvais ilgiau

Anot sutelktinio finansavimo į NT nuomos projektus platformos „InRento“ įkūrėjo ir vadovo Gusto Germanavičiaus, nors Lietuvos rodiklis dar nėra pasiekęs ES vidurkio (26,2 m.), vyraujanti NT situacija šalyje gali turėti įtakos pokyčiams ateityje.

„Žlugus sovietinei santvarkai, dabartinės jaunosios kartos tėvai ir seneliai pasinaudojo proga įsigyti NT lengvesnėmis sąlygomis. Tai lėmė, kad beveik 90 proc. Lietuvos gyventojų gyvena turimame, o ne nuomojame būste“, – remdamasis „Statista“ duomenimis sako G. Germanavičius.

Vis dėlto per pastarąjį dešimtmetį nuosavuose namuose gyvenančių lietuvių dalis sumažėjo nuo 92,2 proc. iki 88,6 proc. Tai reiškia, kad vis daugiau žmonių kaip alternatyvą nuosavam būstui ar apsistojimui su tėvais jau dabar mato būsto nuomą.

Jaunesni, darbo rinkoje dar neįsitvirtinę žmonės arba neišgali įsigyti būsto, arba dar dvejoja dėl ilgalaikių gyvenimo planų. Taigi kylant NT pardavimo kainoms šie žmonės dar vangiau perka būstus, todėl proporcingai auga ir NT nuomos rinka.

Alternatyva – gyvenimas mikrobūstuose arba konvertuojamose patalpose

Paprastai augant butų kainoms, brangiau tenka mokėti ir už jų nuomą. Skaičiuojama, kad pernai nuomos kainos vien Vilniuje galėjo kilti apie 13 proc. NT eksperto teigimu, šiemet gerų žinių nėra: nuoma toliau brangs.

Susidaranti situacija jaunąją kartą skatina ieškoti mažiau tradicinių variantų nuomai. Šiai dienai yra itin išaugausi mikrobūstų arba konvertuojamų iš administracinės paskirties patalpų į gyvenamuosius būstus paklausa.

Pavyzdžiui, mikrobūstai sąlyginai nebrangūs bei įperkami net ir mažesnes santaupas turintiems žmonėms. Antra, vieno kvadratinio metro nuomos kaina, lyginant su didesnės kvadratūros būstu toje pačioje vietoje, yra kur kas didesnė, tad ketinantiems tokį NT nuomoti, įsigyti mažesnės kvadratūros būstą yra finansiškai naudingiau.

„Nors didžioji dalis žmonių mikrobūstus dabar įsigyja kaip investiciją ir juos nuomoja, mikrobūstuose ateityje gyvens vis daugiau jų savininkų – jaunosios kartos atstovų“, – sako G. Germanavičius.

Taip pat investuotojų žvilgsnis jau kone dešimtmetį krypsta į arčiau miesto centro esančias patalpas, kurios gali būti konvertuotos – pavyzdžiui, Vilniaus Naujamiestyje arba Senamiestyje.

„Čia vis dar yra patalpų, kurios laukia konversijos. Kaip tik dabar „InRento“ yra finansuojamas tokio tipo NT nuomos projektas Kauno g. prie pat kultūros baro „Kablys“, – pasakoja G. Germanavičius.

Ekspertas akcentuoja, kad prognozuoti, kurios alternatyvos – būsto nuoma, investicijos į mikrobūstus, konvertuojamą NT ar gyvenimas su tėvais ilgiau – ateityje taps populiaresnės, yra sudėtinga. Anot jo, tai priklausys nuo kelių skirtingų faktorių.

„Tai lems ir NT būsto bei nuomos rinkų kainų augimo santykis, ir potencialus valstybės bei bankų įsikišimas jas finansuojant. Be to, įtakos turės ir tai, kokiu greičiu didės vidutinis darbo užmokestis, gerės pragyvenimo lygis. Šiai dienai akivaizdu, kad auga gyvenamųjų patalpų nuomos paklausa“, – pažymi G. Germanavičius.

Pranešimą paskelbė: Monika Besevičiūtė, UAB „coagency“

Rekomenduojame

„Akropolis Vingis“: buvusi pramoninė teritorija Vilkpėdėje virs nauju miesto kvartalu

„Akropolis Vingis“: buvusi pramoninė teritorija Vilkpėdėje virs nauju miesto kvartalu

Baltijos šalių prekybos ir pramogų centrų rinkos lyderė „Akropolis Group“ baigė rengti Vilniaus Vilkpėdės mikrorajone planuojamo daugiafunkcinio kvartalo „Akropolis Vingis“ projektinius pasiūlymus. Planuojama, kad buvusioje pramoninėje teritorijoje iškils naujas miesto kvartalas su vidinėmis gatvėmis, koncertų sale, konferencijų centru, biurų ir ilgalaikei gyvenamajai nuomai skirtų apartamentų pastatais, maisto hale, rekreacijos erdvėmis bei požeminėmis automobilių stovėjimo aikštelėmis. […]

„Omniva LT“ investuoja virš 40 mln. eurų į moderniausią Baltijos šalyse siuntų rūšiavimo terminalą Kaune

„Omniva LT“ investuoja virš 40 mln. eurų į moderniausią Baltijos šalyse siuntų rūšiavimo terminalą Kaune

Didžiausią paštomatų tinklą Lietuvoje valdanti bendrovė „Omniva LT“ į moderniausio Baltijos šalyse siuntų rūšiavimo terminalo statybas Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) bei jame įdiegtą rūšiavimo technologiją investuos daugiau nei 40 mln. Eur. Iki šiol tai – rekordinė „Omniva LT“ investicija per visą veikimo šalyje laikotarpį, taip pat didžiausia visų laikų „Omniva“ grupės, veikiančios Baltijos šalyse, […]

Tarptautinę architektų dieną pristatyti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai – prizai bus išdalinti 2023 m. liepos 1-ąją

Tarptautinę architektų dieną pristatyti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai – prizai bus išdalinti 2023 m. liepos 1-ąją

Liepos 1-ąją, Tarptautinę architektų dieną, oficialiai pristatyti Nacionaliniai architektūros apdovanojimai’2023 (NAA), kuriuos inicijuoja Aplinkos ministerija. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai – simboliška, kad lygiai po metų, šventinio renginio metu bus paskelbti pirmieji NAA laimėtojai. Pasak aplinkos ministro Simono Gentvilo, Nacionaliniai architektūros apdovanojimai pirmiausia skirti skatinti aukštos kokybės, darnios architektūros objektų atsiradimą ir įvertinti jų autorius. „Kas […]

Patarimai renkantis nuomotis automobilį.

Patarimai renkantis nuomotis automobilį.

Vasara – kelionių metas, kuomet planuojame ne tik kasmetines atostogas, bet ir dažniau keliaujame savaitgaliais. Jei tik orai yra palankūs, daugelis traukia į pajūrį ar prie vandens telkinių, gamtos prieglobstyje. Tad pastebima tendencija, kad vis dažniau žmonių renkasi automobilių nuomą, kuri yra patraukli ir prieinama visiems pilnamečiams žmonėms, turintiems teisę vairuoti. Ypač dabar, padidėjus kuro […]

Kam reikalingas pastatų energinio naudingumo sertifikavimas?

Kam reikalingas pastatų energinio naudingumo sertifikavimas?

             Energinio naudingumo sertifikatai (EPC) ir šildymo bei vėsinimo sistemų patikrinimai yra svarbios priemonės, padedančios pagerinti pastatų energinį naudingumą, kuriems Pastatų energinio naudingumo direktyvoje (2010/31/ES) tenka pagrindinis vaidmuo. Savo pasiūlyme peržiūrėti direktyvą Komisija atsižvelgia į kelis aspektus, kokybės suderinimas (remiantis suderinta skale, naudojant tik raides nuo A iki G ir šabloną) energinio naudingumo sertifikatų prieinamumas. […]

Kaip sutaupyti perkant personalizuotus aksesuarus?

Kaip sutaupyti perkant personalizuotus aksesuarus?

                      Visi mes pirkdami kažką norim sutaupyti ir kiekvienas džiaugiamės gavę vienokią ar kitokią dovaną ar nuolaidą. Tokia jau lietuvių tauta, perkant prekes mes linkę derėtis, tačiau vis labiau prekybai persikeliant į virtualią erdvę tai padaryti tampa vis sunkiau. Taigi, išvydę galimybę pasinaudoti nuolaida ar nuolaidos kodais, mes žinoma skubame tai padaryti, ir įvykdyti visas […]