Išsigelbėti nuo alinančių karščių – misija įmanoma

Išsigelbėti nuo alinančių karščių – misija įmanoma

Į Lietuvą atslinkus karščio bangai, žmonės nežino kur dėtis ir griebiasi įvairių apsisaugojimo nuo kaitros priemonių – geria vandenį ar slapstosi šešėliuose, o medikai rekomenduoja dienos metu tiesiog likti namuose. Deja, ne visuomet nuosavi namai tampa prieglobsčiu nuo kaitros – neretai dėl tokių neapgalvotų detalių, kaip karščiui pralaidus stogas ar tamsių spalvų fasadą, viduje gali tapti karščiau nei lauke. Specialistai teigia, kad namus paversti atsparesniais karščiui bei tiesioginiams saulės spinduliams gali korekciniai sprendimai.

Oro temperatūra tendencingai auga

Pasaulio meteorologijos organizacija perspėja, kad yra 50 proc. tikimybė jog per artimiausius penkerius metus (2022–2026 m.), bent vienus metus globali metinė oro temperatūra bus 1,5 °C aukštesnė nei ikipramoninio laikotarpio. Palyginimui 2017–2021 m. laikotarpiu, tokia tikimybė buvo vos 10 proc. ir simbolinė riba nebuvo pasiekta. Artėjame prie situacijos, kuomet 1,5 °C riba gali būti peržengta ne vienerius metus, o kur kas ilgesnį laiką. Tai rodiklis rodantis, kad klimato poveikis žmonėms ir visai planetai tampa vis žalingesnis. Šiuo metu neabejojama (93 proc. tikimybė), jog per artimiausius penkerius metus sulauksime globaliai karščiausių metų per visą meteorologinių stebėjimų istoriją.

Alinant karščiams vis dažniau pagalvojame, kaip būtų gera gyventi namuose, kuriuose žiemą šilta, o vasarą – vėsu. Izoliacinių medžiagų gamintojo, UAB ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska tvirtina, kad tai tikrai įmanoma – pakanka statant ir įrengiant namus dėmesio skirti sprendimams, užtikrinantiems, kad oro temperatūra būtų maloni tiek žiemą, tiek vasarą.

Išeitis – namai apsupti augmenijos

Dr. A. Buska įsitikinęs, kad įšilimo galima išvengti teisingai pasirinkus vietą sklype ir tinkamai suprojektavus namą. Namas neturėtų stovėti plyname lauke, nes didelėje, medžiais neapsodintoje erdvėje, greitai įkais, o pastačius namą medžių apsuptyje – bus maloni oro temperatūra tiek žiemą, tiek vasarą. Verta pasistengti sutvarkyti aplinką taip, kad joje būtų kuo mažiau “kietų” dangų (pvz., asfalto ar trinkelių) ir kuo daugiau augmenijos – tai padės užtikrinti vėsą bet kuriuo paros metu. Namus puikiai gelbsti vijokliai, šešėlį metantys medžiai, o norint pasirinkti tinkamiausius augalus sklypui, rekomenduojama pasikonsultuoti su kraštovaizdžio architektu. Prieš sodinant medžius, derėtų pagalvoti, ar jie nekliudys pro langus patekti dienos šviesai.

Patalpų vėdinimas ir vėsinimo įrenginiai

Keičiantis klimatui ir kylant vidutinei metų temperatūrai, vėsinimo įrenginius įsigyja vis daugiau žmonių. Palaikyti vėsią temperatūrą būste padeda kondicionierius. Populiarūs ne tik stacionarūs, bet ir nešiojami kondicionieriai. Juos naudoti ypač patogu, nes galima pernešti į kitą patalpą pagal poreikį. Naujausiuose kondicionieriuose įdiegta ir oro valymo funkcija, kuri palaiko sveikesnę aplinką namuose.

Nereikėtų pamiršti ir natūralaus vėdinimo. Vyraujant karštiems orams, geriausias sprendimas yra vėdinti būstą naktį arba anksti ryte, kai temperatūra yra nukritusi, o langus uždaryti iki orui pradedant kaisti. Jeigu lauke temperatūra yra aukšta, langų atidarymas ir cirkuliuojančios karšto oro srovės naudos neduos.

Kad pro langus nepatektų saulės spinduliai

Specialistai siūlo užtikrinti, kad saulės spinduliai pro langus nepatektų į vidų. Vienas iš sprendimų – ant langų montuojamos išorinės žaliuzės. Dar vienas greitas ir paprastas būdas, tinkantis tiesioginiams saulės spinduliams sulaikyti – speciali stiklo plėvelė, užtamsinanti stiklą bei leidžianti išlaikyti vėsesnę vidaus temperatūrą. Nuo saulės spindulių puikiai apsaugo roletai, žaliuzės, langinės ir stogeliai virš langų.

Svarbus stogo dangos ir spalvų pasirinkimas

Itin svarbus namo stogo pralaidumo mažinimas. Šiam tikslui pasiekti kažkiek gali padėti molinės ar betoninės čerpės, kurios įkaista kiek mažiau, o stogo konstrukcijoje po danga įrengus šilumą atspindintį sluoksnį, galima labai sumažinti šilumos perdavimą į patalpas.

Ne mažiau svarbus ir namo spalvos pasirinkimas. Pavyzdžiui, šviesi išorinių sienų apdailos spalva mažiau įkaista. Storos sienos, šviesi spalva, nedideli langai – tai sprendimai, skirti užtikrinti vėsai namuose. Verta bent iš dalies pasinaudoti šia praktika, pritaikant ją prie šiuolaikinių technologijų. Rekomenduojama pagalvoti ir apie interjero spalvas – tamsūs pluoštai sulaiko daugiau šilumos nei šviesūs, todėl interjere turėtų būti kuo daugiau šviesių spalvų. Rekomenduojama rinktis šviesius baldų dangalus, kilimus, užuolaidas ir kitus interjero elementus.

Neperkaisti padeda tinkamas apšiltinimas

Pasak dr. A. Buskos, norint visus metus mėgautis komfortiška temperatūra vertėtų nepamiršti atitvarų šiltinimo svarbos. Pastatams šiltinti rekomenduojama rinktis akmens vatą, nes ji puikiai izoliuoja šilumą, yra didesnio tankio nei kitų rūšių šiltinimo medžiagos, pasižymi didele savitąja šiluma, yra nedegi medžiaga, pagaminta iš natūralių žaliavų. Visos šios akmens vatos savybės geriau akumuliuoja šilumą bei užtikrina, kad vasarą namuose nebus per karšta, o žiemą – bus išlaikyta šiluma. Iš patirties žinoma, kad „sunkių medžiagų“ pastatai (pvz., mūriniai), apšiltinti akmens vata, perkaista vėliau nei lengvų konstrukcijų (karkasiniai).  

A. Buska teigia, kad yra įvairių priemonių, padėsiančių sumažinti patalpų įkaitimą, tačiau pabrėžia, jog iš anksto apgalvoti sprendimai yra patys efektyviausi bei greičiau ir pigiau įgyvendinami.

Tendencingai augant oro temperatūrai, verta kompleksiškai pagalvoti, kaip užtikrinti komfortą karštomis vasaros dienomis, tad prieš statant ar atnaujinant būstą, tikslinga pasikonsultuoti su specialistais, kurie padės rasti tinkamiausius sprendimus.

Pranešimą paskelbė: Edgaras Misiukas, UAB ROCKWOOL

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Norinčių pasinaudoti „FIXUS Mobilis“ paslaugomis  sąrašas sparčiai pildosi

Norinčių pasinaudoti „FIXUS Mobilis“ paslaugomis sąrašas sparčiai pildosi

Nesandari stogo danga ir vandens nuvedimo sistema, savaiminiai augalai ant pastato, drėgmės pažeisti konstrukcijų elementai – tokios ir panašios problemos kamuoja daugelį vertingų istorinių Lietuvos pastatų. Šią situaciją gerai žino Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo prevencinės priežiūros ir konsultavimo grupės „FIXUS Mobilis“ specialistai, sulaukiantys pagalbos šauksmo iš įvairių Lietuvos regionų. „Nesandarios stogo dangos, vandens nuvedimo […]


„Citus“ ekspertai: „nauja normalybė“ būsto rinkoje ir augimo ženklai

„Citus“ ekspertai: „nauja normalybė“ būsto rinkoje ir augimo ženklai

Išankstiniais nekilnojamojo turto projektų valdymo ir NT paslaugų kompanijos „Citus“ analitikų duomenimis, gegužę Vilniuje susitarta dėl 252 naujų butų ir kotedžų (antras geriausias rezultatas šiemet), o laikinojoje sostinėje – dėl 49. Naujų būtų ir kotedžų įsigijimo sandorių kiekis didžiausiuose šalies miestuose pratęsia pozityviai stabilią tendenciją. „Citus“ analitikai pastebi, jog, nepaisant augančio Euribor, būsto rinka išlieka […]


„Realco“: gegužę parduoti 204 būstai ir fiksuoti 8 sutarties nutraukimai

„Realco“: gegužę parduoti 204 būstai ir fiksuoti 8 sutarties nutraukimai

Vienos didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, šių metų gegužės mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 204 būstai ir fiksuoti 8 sutarties nutraukimai. 112 būstų parduota ekonominiame, 87 vidutiniame ir 5 prestižiniame segmente. „Palyginti su balandžiu, kai buvo nupirktas 191 būstas, gegužę stebėtas vos didesnis pirkėjų aktyvumas – parduota 7 proc. daugiau būstų […]


Mediniai daugiaaukščiai: kodėl švedams ir latviams galima, o lietuviams – ne?

Mediniai daugiaaukščiai: kodėl švedams ir latviams galima, o lietuviams – ne?

Statybų sektorius sukuria daugiau nei trečdalį visų klimato kaitą skatinančių dujų. Dėl to inovacijoms atviros šalys gręžiasi link tvaresnės statybinės medžiagos – betoną ir plieną keičia mediena. Tačiau Lietuvoje koją tokiai statybai kiša priešgaisrinės saugos reikalavimai. „Tyrimai rodo, kad net 39 procentus pasaulinių šiltnamio dujų emisijų sugeneruoja statybų sektorius. Todėl išvengti statybų poveikio klimatui – […]


„Storent Holdings“ skelbia viešąjį obligacijų siūlymą

„Storent Holdings“ skelbia viešąjį obligacijų siūlymą

Gegužės 31 d., Vilnius. Latvijos statybinės technikos nuomos lyderė ir viena didžiausių Baltijos šalyse veikiančių šio sektoriaus bendrovių, „Storent Holdings“, savo tinklalapyje ir „Nasdaq Riga“ akcijų biržoje paskelbė viešą obligacijų siūlymą. „Storent Investments“ pirmąją obligacijų emisiją išplatino dar 2017 metais. Dabar prasideda ir „Storent Holdings“ obligacijų platinimas. Investicija į „Storent“ – tai investicija į modernių, […]


Su „Realco“ susijusi bendrovė išplatino 7,5 mln. eurų vertės obligacijų emisiją „Hero“ statyboms

Su „Realco“ susijusi bendrovė išplatino 7,5 mln. eurų vertės obligacijų emisiją „Hero“ statyboms

Viena didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ rinkoje ketina pasiskolinti apie 60 proc., arba iki 67 mln. eurų, lėšų Vilniaus centrinėje dalyje statomam verslo centrui „Hero“, į kurį iš viso investuos 112 mln. eurų. Bendrovės „Realco“ plėtojamo verslo centro 7,5 mln. eurų vertės neviešą obligacijų emisiją su šešių mėnesių EURIBOR ir 6 proc. […]