„Išmaniajame mieste“ – naujos kartos 3D lazerinio skenavimo technologija

1

„Išmaniajame mieste“ – naujos kartos 3D lazerinio skenavimo technologija

Ateities miestų projektavimas neatsiejamas nuo naujos kartos technologijų, kurios ne tik palengvina darbo procesą, bet ir leidžia priimti geresnius ir tikslesnius sprendimus. Tokią technologiją jau ne vienerius metus realybėje pritaiko prie projekto „Išmanusis miestas“ prisijungę „Terra Modus“, atliekantys objektų lazerinį 3D skenavimą.

„Lazerinis skenavimas yra tikrovės fiksavimas (angl. reality capture). Tad skenuodami pastatus, paminklus ar kitus objektus užfiksuojame jų esamą būklę ir pagal surinktus duomenis galima sukurti itin tikslius brėžinius, 3D ar BIM modelius. Su šiais duomenimis architektams ar projektuotojams dirbti itin paprasta“, – sako „Terra Modus“ matavimų centro vadovas Martynas Valauskis.

Specialistas teigia, kad tokie naujos kartos matavimai dažnai atliekami kultūros paveldo objektuose – senuose dvaruose ar bažnyčiose – prieš rekonstrukciją ir restauraciją. Tokie duomenys plačiai naudojami teritorijų planavimui, taip pat ir gamyklų atnaujinimui.

„Pradėjus taikyti BIM metodologiją, statybos Lietuvoje suskaitmeninamos. Todėl pradėjome dirbti ir su naujais pastatais. Padedame statytojams įvertinti, ar objektai statomi pagal projektą, ar yra nuokrypių bei kitų problemų“, – lazerinio skenavimo pranašumus vardija M. Valauskis.

Milžiniškas lazerinio skenavimo technologijos pranašumas – taupumas. Su šia technologija taupomas ne tik darbo laikas, bet ir pinigai.

„Kaip pavyzdį paimkime kokį nors kultūros objektą. Tam, kad būtų pradėti bet kokie tvarkybos darbai, iš pradžių reikia parengti projektą. Be mūsų brėžinių jiems reikėtų patiems matuoti, kur ir kokie yra defektai, netektys ar nutrupėjimai. Tai užima daug laiko. Mes pateikiame kaip nuotrauką padarytą brėžinį, tad architektams belieka planuoti sprendinius.

Patalpos viduryje pastatytas lazerinio skenavimo aparatas nuskenuoja visą aplinką, padaro 3D vaizdą. Tokiu būdu surinktą informaciją galima naudoti daug kartų. Dirbant rankiniu būdu reikia kaskart važiuoti į objektą ir daryti matavimus iš naujo. Skenuojant lazeriu užtenka darbą padaryti vieną kartą ir tuomet sukurtus brėžinius gali naudoti tiek architektai, tiek interjero dizaineriai, tiek projektuotojai. Išvengiama ir žmogiškųjų klaidų, kadangi tokie matavimai yra itin tikslūs.

Lazeriniu skenavimu iškart padaromas vienas brėžinys: viename modelyje yra visi pastato aukštai. Šis procesas tikrai paprastesnis ir žymiai greitesnis. Yra ir tokių objektų, pavyzdžiui arkinių, kuriuos pamatuoti rankiniu būdu yra labai sudėtinga. Lazerinio skenavimo technologijai tai net nėra iššūkis“, – sako M. Valauskis.

Nors Lietuvoje tokia pažangi technologija dar nėra labai plačiai išplitusi, ji nėra nauja. „Terra Modus“ lazerinio skenavimo, pastatų brėžinių, paviršių ir patalpų plotų skaičiavimus, taip pat 3D ir BIM modelius kuria jau nuo 2007 metų. Jų atliktų darbų spektras – išties platus: nuo televizijos bokšto Rygoje iki gyvenamųjų pastatų.

„Esame lazerinio skenavimo Lietuvoje pradininkai. Pradėję veiklą pastebėjome, kad trūko ir geros programinės įrangos, kuri galėtų apdoroti surinktus duomenis, o jų būna tikrai daug. Tai mus paskatino sukurti specializuotą programinę įrangą „Undet“. Ji skirta 2D brėžinių / 3D modelių sudarymui naudojant lazerinio skenavimo duomenis (Point Cloud)“, – pasakoja specialistas.

Jis pabrėžia, kad naudotis jau sudarytais brėžiniais itin paprasta – jie pritaikyti architektams ir projektuotojams įprastoms „Revit“, „AutoCAD“ ir „SketchUp“ programoms.

„Nereikia nei specialių žinių, nei įrangos. Sukurtuose brėžiniuose ar modeliuose vėliau galima daryti papildomus matavimus tarp pasirinktų taškų, tai gali padaryti bet kuris architektas ar projektuotojas. Viskas išties paprasta“, – sako M. Valauskis.

Jis įsitikinęs, kad „Terra Modus“ technologija bus labai pravarti ir jau aštuntą kartą vykstančio konkurso „Išmanusis miestas“ dalyviams.

„Daugelis projektų susieti su teritorijų planavimu ir rekonstrukcija, todėl lazerinis skenavimas yra būtent ta inovacija, kuri padės įvertinti esamą situaciją, taupant laiką ir pinigus darbo procesas vyks daug greičiau. Tai yra ateities miestų planavimo standartas“, – sako „Terra Modus“ specialistas M. Valauskis.

Pranešimą paskelbė: Ignė Dutova, UAB „Structum projektai“

Rekomenduojame

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Iš užsienio sugrįžusi šeima džiaugiasi gyvenimu šalia Utenos

Prieš aštuonerius metus Povilas Jankauskas kartu su žmona priėmė drąsų sprendimą. Jungtinėje Karalystėje gyvenusi šeima nusprendė sugrįžti į Lietuvą ir įsikūrė… visiškai šalia Utenos. Čia jie ne tik įkūrė nuosavą verslą, bet ir džiaugiasi kokybišku gyvenimu. Šešerius metus užsienyje gyvenusi pora į Lietuvą sugrįžo 2013-aisiais. Nors svarstė apie gyvenimą Vilniuje, Klaipėdoje ar Druskininkų kurorte, galiausiai […]

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

MERKO baigė restauruoti istorinį Kauno kareivinių pastatą

UAB Merko statyba baigė darbus Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos inicijuotame projekte – bendrovė renovavo Lietuvos kariuomenės Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono kareivinių pastatą. Į Kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktam istoriniam statiniui remonto jau labai reikėjo – įtrūko sienos ir įgriuvo stogas, pats jis buvo avarinės būklės. „Kareivinės atnaujintos ne tik pagal paveldo reikalavimus, išlaikant istorinę […]

Seimo nario Kęstučio Masiulio pranešimas: parlamentaras siūlo nestatyti pareigūnų mokymo centro Vilniaus senamiestyje

Seimo nario Kęstučio Masiulio pranešimas: parlamentaras siūlo nestatyti pareigūnų mokymo centro Vilniaus senamiestyje

                      2022 m. sausio 13 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų) Seimo narys Kęstutis Masiulis kreipėsi į teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską, prašydamas įvertinti poreikį statyti naują pareigūnų mokymo centrą Vilniaus senamiestyje, Drujos gatvėje. „Numatytas sklypas naujam mokymų centrui yra prestižinėje vietoje, šalia Vizitiečių vienuolyno ir Misionierių bažnyčios. […]

Išskirtinio Norvegijoje biurų pastato „Økern Portal“ fasadą įgyvendino „Staticus“

Išskirtinio Norvegijoje biurų pastato „Økern Portal“ fasadą įgyvendino „Staticus“

„Økern Portal“ biurų pastatas Osle tapo išskirtiniu projektu Norvegijoje ne tiek dėl savo didumo, kiek dėl tvarumo ir neįprasto dizaino. Šio pastato, pelniusio aukštą įvertinimą Norvegijoje ir apdovanoto „Lietuvos metų gaminio 2021“ aukso medaliu, statyboje dalyvavo įmonė „Staticus“. Įmonė „Staticus“ projektui, kuris Norvegijos sostinėje Osle buvo įgyvendinamas 2018 m. lapkritį–2020 m. gruodį, suprojektavo, pagamino ir […]

Rangovai skatinami aktyviau imtis kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų

Rangovai skatinami aktyviau imtis kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų

Metų pradžia – tinkamas laikas įvertinti praėjusių metų darbus. Apžvelgdamas juos, Kultūros infrastruktūros centro direktorius Šarūnas Šoblinskas teigė, kad 2021 metai padėjo labiau suprasti rinkos situaciją ir priimti sprendimus, kurie padėtų geriau rūpintis mūsų šalies istorijai svarbiais statiniais. Vienas iš tokių žingsnių – skatinti projektuotojus, statybos bendroves aktyviau imtis kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų.    […]

2022-ųjų interjero tendencijos – nuo atsigręžimo į gamtą iki funkcionalumo

2022-ųjų interjero tendencijos – nuo atsigręžimo į gamtą iki funkcionalumo

Lietuviai savo namų aplinkai skiria vis daugiau dėmesio ir siekia susikurti jaukias, stilingas, jų poreikius atitinkančias erdves. Tai darydami daugelis atsižvelgia ir į tuo metu vyraujančias interjero tendencijas, kurias neretai pritaiko savo skoniui ir poreikiams. Naujiesiems metams prasidėjus apie pagrindines šių metų tendencijas, kurios turėtų neaplenkti ir lietuvių namų, pasakoja interjero specialistai. Dominuos žemiškos spalvos […]