Įsirengti saulės elektrinę ar pirkti elektrą iš saulės parko? Ekspertai atskleidė abiejų privalumus ir trūkumus

1

Įsirengti saulės elektrinę ar pirkti elektrą iš saulės parko? Ekspertai atskleidė abiejų privalumus ir trūkumus

Praėjusį mėnesį gaminančių vartotojų skaičiui Lietuvoje perkopus 100 tūkst. ribą, gyventojų susidomėjimas savarankiška elektros energijos gamyba iš saulės toliau auga. Pasak rinkos ekspertų, nors daugiausia vartotojų – 64 tūkst. – elektrą gamina ant namų stogų įrengtose saulės elektrinėse, sparčiai populiarėja energijos gamyba saulės parkuose. Tokių vartotojų skaičius, Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) duomenimis, šiuo metu siekia apie 36 tūkst.

Pasak energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovo Manto Kavaliausko, valstybei siekiant per artimiausius šešerius metus pasiekti 300 tūkst. gaminančių vartotojų skaičių, elektros gamyba bus aktyviai skatinama tiek privačiose saulės elektrinėse, tiek saulės parkuose.

„Daugiau nei pusė šalies būstų sudaro butai, todėl nutolusių gaminančių vartotojų skaičius ilgainiui, tikėtina, pradės lygintis ar net pralenks individualių saulės elektrinių savininkus. Aišku, abu gamybos modeliai turi savų privalumų ir trūkumų, kuriuos būtina žinoti gyventojams, svarstantiems prisijungti prie gaminančių vartotojų gretų“, – sako įmonės atstovas.

Pagrindiniai privalumai ir trūkumai

„Elektrum Lietuva“ atstovo teigimu, pastaraisiais metais rekordiniu greičiu augusį saulės elektrinių populiarumą lėmė kompleksinės priežastys, svarbiausios iš jų – neapibrėžta ekonominė situacija, skatinusi ieškoti efektyvių sprendimų išlaidoms mažinti, mažėjančios pačios įrangos kainos bei siekis užtikrinti energetinę nepriklausomybę, kuris itin suaktyvėjo po 2022 m. energijos išteklių krizės.

Anot M. Kavaliausko, svarbiausias tiek saulės elektrinių, tiek nutolusių saulės parkų privalumas – jie gali garantuoti mažesnes elektros sąskaitas ir sumažinti priklausomybę nuo dinamiškai kintančių elektros kainų. Žinoma, pradinė investicija į saulės gamybą gali būti nemaža, bet vėlesnės išlaidos yra pakankamai subalansuotos, todėl tai garantuoja gana greitą atsiperkamumą.

„Jei yra įmanoma, gyventojai dažniausiai renkasi saulės elektrinių sprendimą, nes jis suteikia galimybę saulės energiją naudoti momentiškai. Skirtingai nuo individualių elektrinių, saulės parkų atveju vartotojai neturi galimybės gaminamos elektros naudoti momentiškai, kadangi pastarieji yra prijungiami prie ESO tinklų ir iš jų elektra atkeliauja iki vartotojo. Už tai ESO mokamas vadinamasis pasaugojimo mokestis“, – sako M. Kavaliauskas.

Visgi jis atkreipia dėmesį, kad gyventojai, nusprendę prisijungti prie gaminančių vartotojų gretų ir įsirengti saulės elektrinę, paprastai turi vienintelę galimybę – savo pastato stogą, kuris gali neatitikti visų reikalavimų, keliamų saulės elektrinei įsirengti. Kitas galimas sprendimas – turint vietos kieme, elektrinę įsirengti šalia namo, bet dažnai tam galimybės būna ribotos, be to, toks sprendimas šiek tiek brangesnis.

„Taip pat derėtų nepamiršti, jog norint pasistatyti nuosavą saulės elektrinę reikia žengti nemažai žingsnių: įsivertinti savo stogą ar žemės sklypą, ar jie bus tinkami statyboms, išsirinkti patikimą rangovą, įrangą, įsivertinti savo elektros įvado  galimybes prijungti saulės elektrinę, fiziškai įrengti elektrinę, pateikti rangovo deklaraciją. Tad atidus pasiruošimas yra būtinas, siekiant efektyvaus rezultato”, – teigia jis.

Tuo tarpu įsigyjant saulės parko dalį dokumentacijos tvarkymu užsiima parko vystytojas. Be to, nutolusi saulės gamyba yra tinkamas sprendimas klientams, neturintiems saulės elektrinės įrengimui tinkamo stogo ar sklypo.

„Pasirinkus šį generacijos būdą vartotojas turi mažiau kasdienių įsipareigojimų. Jam nereikia rūpintis saulės parko priežiūra, nes už ją atsakingas vystytojas. Jis įsipareigoja patiekti klientui minimalų elektros energijos kiekį, kai įsirengus nuosavą saulės elektrinę gamybos apimtys yra nepastovios ir priklauso nuo oro sąlygų bei dienos laiko. Galiausiai, sklypai saulės parkams parenkami taip, kad užtikrintų didžiausią elektros gamybą, o įsigijęs jau veikiančio parko dalį gyventojas neturi laukti generacijos pradžios“, – sako ekspertas.

Greitesnį atsiperkamumą lemiantys veiksniai

Neapsisprendžiantiems, kokia elektrinė – nutolusi ar įrengta ant namo stogo – yra finansiškai patrauklesnė investicija, M. Kavaliauskas teigia, kad nors jų atsipirkimo laikotarpis skiriasi nežymiai, būtina įvertinti individualias sąlygas.

„Elektrinėms saulės parkuose, siekiant užtikrinti maksimalią energijos gamybą, yra parenkama orientacija pietų  kryptimi, pati įranga nuolat prižiūrima ir aptarnaujama, kad generacija būtų optimali. Tuo tarpu namo stogo kryptis, ant kurios įrenginėjama saulės elektrinė, gali būti ne pati tinkamiausia, o tai tiesiogiai lemia mažesnį gamybos efektyvumą. Žinoma, elektrinė, įrenginėjama ant stogo, šiuo metu yra kiek pigesnė alternatyva, tačiau galutiniame rezultate, vertinant kainos ir gamybos santykį, atsiperkamumo rodiklis yra panašus“, – teigia jis.

Svarstantiems apie saulės parko dalies įsigijimą, M. Kavaliauskas pataria pasidomėti parko efektyvumu, nes šis rodiklis daro tiesioginę įtaką vartotojo išlaidoms. Pavyzdžiui, jei saulės parko plėtotojas garantuoja itin didelę saulės elektros gamybą iš vieno kilovato, bendrai įsigyjamas kilovatų kiekis bus mažesnis. Mažės ir saulės parko aptarnavimo mokestis, kuris taip pat skaičiuojamas per kilovatą, tad investicija atsipirks greičiau.

„Jei elektrinė yra mažiau efektyvi, kilovatų reikės daugiau, atitinkamai tai vartotojui kainuos brangiau. Pavyzdžiui, „Elektrum Lietuva“ parkuose naudojami didelio galingumo dvipusiai moduliai gamina elektros energiją ne tik iš tiesioginės saulės šviesos, bet ir iš atspindėtos nuo žemės. Tai reiškia, kad dvipusis modulis prie tinkamų sąlygų gali pagaminti iki 20 proc. daugiau elektros energijos nei tokios pačios galios standartinis vienpusis modulis“, – sako jis.

Tuo atveju, jei nusprendžiama tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju, M. Kavaliauskas pataria atsižvelgti į energijos gamybos pradžios datą – saulės moduliai elektrą gamina visus metus, tačiau šiltuoju metų sezonu, kovą–rugsėjį, jos sugeneruoja gerokai daugiau. Vadinasi, jei saulės parkas pradės dirbti rudenį, vartotojas elektros pasigamins mažiau ir neišnaudos visų metų saulės ciklo, praras efektyviausią laikotarpį.

M. Kavaliauskas priduria, kad investicijų į saulės energetiką atsiperkamumą greitina Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) finansinės paskatos – skaičiuojama, kad vartotojui per mėnesį suvartojant 400 kWh elektros, saulės parko atsiperkamumo laikotarpis gali siekti 5 metus, o pasinaudojus APVA parama – per kiek daugiau nei 3,5 metų. Per panašų laikotarpį gali atsipirkti ir investicija į saulės elektrinę, tačiau tikslus terminas priklauso nuo jos įrengimo sąlygų – stogo nuolydžio, jo krypties ir kt.

„Bet kokiu atveju, tapimas gaminančiu vartotoju gyventojams apsimoka dėl to, kad vartodami tiek saulės parkų, tiek individualių saulės elektrinių pagamintą elektrą jie ženkliai sutaupo. Mūsų skaičiavimais, tapus gaminančiu vartotoju išlaidos elektros energijai gali sumažėti apie 70–80 proc.“, – apibendrina jis.

Apie bendrovę:

„Elektrum Lietuva“ yra didžiausios Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojos „Latvenergo“ (Latvija) antrinė įmonė, teikianti įvairius energetikos sprendimus buitiniams ir verslo klientams Lietuvoje. Daugiau nei 70 proc. „Latvenergo“ pagamintos elektros energijos yra iš atsinaujinančių šaltinių. Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiuo metu tiekia elektrą daugiau nei 12 tūkst. įmonių, savo elektros tiekėju įmonę pasirinko daugiau kaip 212 tūkst. namų ūkių, įmonė tiekia dujas beveik 800 bendrovių, yra įrengusi virš 2000 saulės elektrinių bei šešis saulės parkus (29,6 MW). Vystomi nauji saulės ir vėjo parkai, kurių bendra galia viršys 300 MW.

Pranešimą paskelbė: Jovilė Markovski, UAB „Publicum”

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Vilniuje atidarytas naujas verslo centras „Vestum“: išskirtinė lokacija judriam verslui

Vilniuje atidarytas naujas verslo centras „Vestum“: išskirtinė lokacija judriam verslui

Vilniaus vakarinėje dalyje, šalia Buivydiškių tvenkinio, pradeda veikti modernus penkių aukštų biurų pastatas „Vestum“. Įsikūręs ties viena pagrindinių sostinės sankryžų, kur susikerta Šiaurinė gatvė ir Vakarinis aplinkkelis, naujasis verslo centras ypač domina nuo senamiesčio ir centro spūsčių pavargusius verslo atstovus, kurių veikloje svarbus greitas ir patogus judėjimas. Savo lokacija išsiskiriantis biurų parkas pritaikytas įvairaus dydžio […]


Būsto renovacija – tik dalis sprendimo. Kaip sutaupyti dar daugiau energijos?

Būsto renovacija – tik dalis sprendimo. Kaip sutaupyti dar daugiau energijos?

Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, šiuo metu Lietuvoje renovuojama per 1200 daugiabučių, o jau surenovuota – kiek daugiau nei 3700. Tai siekia vos 12,4 proc. šalies daugiabučių, tad norint pasiekti klimato kaitos padarinių švelninimo tikslus, būtina spartinti renovacijos tempą. Atnaujinti daugiabučiai naudoja mažiau energijos šildymui, tad su tuo susijusios anglies dvideginio emisijos mažėja. Tačiau yra […]


Ignalinos atominė elektrinė pasirašė daugiau kaip 37 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinėmis kompanijomis dėl sudėtingiausių išmontavimo darbų

Ignalinos atominė elektrinė pasirašė daugiau kaip 37 mln. eurų vertės sutartis su tarptautinėmis kompanijomis dėl sudėtingiausių išmontavimo darbų

Šių metų liepos pradžioje VĮ Ignalinos atominė elektrinė (toliau – IAE) sudarė 32,4 mln. eurų rangos sutartį su „Westinghouse Electric Sweden AB“ (vedantysis partneris) ir „Westinghouse Electric Spain, S.A.U“ dėl  abejose atominės elektrinės energijos blokuose esančių technologinių įrenginių – garo būgnų – separatorių  ir susijusių sistemų išmontavimo darbų vykdymo. Taip pat šių metų birželio gale […]


Nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius – didesnė parama namų renovacijai

Nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius – didesnė parama namų renovacijai

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje pritarta Aplinkos ministerijos parengtam nutarimo projektui skirti didesnę paramą namų renovacijai nukentėjusiems per Sausio 13-osios įvykius ir jų artimiesiems. Šis nutarimas įgyvendina š. m. balandį priimtas Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo pataisų nuostatas. Valstybės paramą, kompensuojant 100 proc. renovacijos išlaidų, galės gauti nukentėję nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir […]


Kaip efektyviai sumažinti oro kondicionierių elektros suvartojimą, termometro stulpeliui šokus į viršų?

Kaip efektyviai sumažinti oro kondicionierių elektros suvartojimą, termometro stulpeliui šokus į viršų?

Saulėta ir šiluma lepinanti liepa – tai ne tik metas maudynėms ir vasaros poilsiui, bet ir tas mėnuo, kai mūsų elektros sąskaitos dažniausiai išauga dėl intensyvaus oro kondicionierių naudojimo. Norint namuose nesikankinti alinančiame karštyje, bet ir nebraukti šalto prakaito lašų išvydus sąskaitas už elektrą, verta pasitelkti keletą eksperto pateikiamų praktinių patarimų, kaip padidinti oro kondicionierių […]


„YIT Lietuva“ pabaigė kelio, vedančio į į lietuvių pamėgtą Palangos Kunigiškių rajoną, remontą

„YIT Lietuva“ pabaigė kelio, vedančio į į lietuvių pamėgtą Palangos Kunigiškių rajoną, remontą

Viena populiariausių vasaros atostogų vietų – Kunigiškių kvartalas Palangoje – nuo šiol dar patogiau pasiekiama kurorto gyventojams bei svečiams. Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ pabaigė į šį rajoną vedančio kelio remontą. Kelias, vedantis iš Palangos miesto į Kunigiškių gyvenamąjį rajoną, kurorto gyventojus ir svečius jau pasitinka gerokai atsinaujinęs. Iki remonto jo būklė […]