Spalio pradžioje gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą, padidinti energinio naudingumo klasę ir tuo pačiu pagerinti savo gyvenimo sąlygas, galės kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA) ir pasinaudoti finansine parama. Ne pirmą kartą skelbiamas kvietimas įprastai sulaukia didelio namų savininkų susidomėjimo. APVA dalinasi patarimais, į ką svarbu atkreipti dėmesį ir kaip pasiruošti.
Kaip ir anksčiau, didžiausia maksimali galima kompensacinė išmoka vienam namo atnaujinimo projektui sieks 14,5 tūkst. eurų. Kompensacinės išmokos dydis bus apskaičiuojamas padauginus namo naudingą plotą iki modernizavimo iš fiksuoto dydžio. Fiksuotas dydis už 1 m² namo naudingo ploto – 75 eurai. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos šiam kvietimui bus skiriama 10 mln. eurų.
„Tai ne tik galimybė pagerinti savo gyvenimo sąlygas, bet ir prisidėti prie bendrų mūsų šalies pastangų mažinti energijos suvartojimą ir kovoti su klimato kaita. Seni, žemos energinės klasės pastatai yra energijos naudojimo ir švaistymo mašinos. Jų modernizavimas – visų bendras interesas“, – teigia Gintarė Burbienė, APVA Pastatų modernizavimo departamento direktorė.
Dėl kompensacinių išmokų galės kreiptis fiziniai asmenys, nuosavybės teise valdantys vieno ar dviejų butų gyvenamosios paskirties namą. Parama bus išmokama, kai atnaujinus gyvenamąjį namą bus pasiekta ne mažesnė nei B namo energinio naudingumo klasė (sertifikatas registruotas VšĮ Statybos sektoriaus vystymo agentūroje (SSVA)) ir sumažintos skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudos ne mažiau kaip 40 proc. lyginant su buvusiomis iki atnaujinimo. Projektą įgyvendinti ir pateikti išlaidų kompensacijos prašymą reikės per 15 mėn. nuo kvietimo pabaigos, t.y. iki 2026 m. sausio 30 d.
Būtini dokumentai ir dažniausiai pasitaikančios klaidos
Kartu su paraiška gyventojai turės pateikti pastatų energinio naudingumo eksperto pažymą, kurioje būtų nurodyti skaičiavimai, kad įgyvendinus konkrečias energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemones, po modernizavimo bus pasiekta B ar aukštesnė namo energinio naudingumo klasė bei 40 proc. sumažintos šilumos sąnaudos. Pažymoje turi būti įrašytas pastatų energinio naudingumo eksperto kvalifikacijos pažymėjimo numeris, pažyma patvirtinta parašu. Pabrėžtina, kad ši pažyma nėra turimo namo energinio sertifikato atitikmuo – tai du skirtingi dokumentai.
Kalbant apie namo energinio naudingumo sertifikatą, jis taip pat bus tikrinamas, tad svarbu įsitikinti, kad sertifikatas būtų galiojantis ir užregistruotas SSVA. Patikrinti sertifikato registracijos ir galiojimo duomenis galima SSVA puslapyje.
Teikiant paraišką reikės pasirūpinti ir planuojamo atnaujinti namo nuotraukomis. Nuotraukose turės matytis ne tik namas iš visų jo pusių, bet ir įvairios namo vietos, susijusios su energijos vartojimo efektyvumu ir nurodytos eksperto pažymoje, pavyzdžiui, neapšiltintas stogas ar perdangos, neapšiltintos grindys, nesandarios durys, langai ir pan.
APVA specialistai pabrėžia, kad atlikus namo atnaujinimo darbus būtina kreiptis į akredituotas laboratorijas ir atlikti pastato sandarumo testą, kaip to reikalaujama pagal statybos techninio reglamento reikalavimus B energetinės klasės pastatams. Akredituotų pastatų sandarumo bandymų laboratorijų sąrašas pateikiamas čia. Faktą apie namo atnaujinimui gautą finansavimą iš valstybės ir (ar) ES biudžeto lėšų, būtina nurodyti užsakant namo sertifikavimo paslaugą.
Primenama, kad mokėjimo prašymą kompensacijos išmokėjimui galima teikti tik pastatui pasiekus B ar aukštesnę energinę klasę. Po atnaujinimo pasiekta energetinio naudingumo klasė turi būti užfiksuota sertifikate, registruotame SSVA.
Paraiškos kompensacinėms išmokoms bus teikiamos nuo 2024 m. spalio 1 d. iki spalio 30 d. per Aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą (APVIS). Prieš teikiant paraiškas, susipažinti su paruošta metodine medžiaga ir instrukcijomis galima „Dažniausiai užduodamų klausimų“ skiltyje.
Pranešimą paskelbė: Eglė Pliuskuvienė, Aplinkos projektų valdymo agentūra
Antradienį Seimas priėmė grupės Seimo narių pasiūlytas Statybos įstatymo pataisas, leisiančias nuo kitų metų sausio 1 d. pagreitinti statybų procesus. Pataisose patikslinti atvejai, kada reikalingas statybą leidžiantis dokumentas (SLD), keičiant pastatų paskirtį. Jį reikės gauti, kai keičiasi pastatų ar patalpų paskirties grupė arba kai keičiasi inžinerinio statinio grupė. Kitais atvejais šio dokumento nereikės. Pavyzdžiui, keičiant […]
Birželio 18 dieną 18 val. Kauno technologijos universiteto (KTU) Architektūros mokykla pakvies į Kauno menininkų namuose duris atveriančią parodą „Tvarumo istorijos“. Studentai ir dėstytojai visus menininkų namų svečius kvies į susitikimą su architektūra ir skatins pažvelgti į tvarumą plačiau – kaip į švelnų, jautrų ryšį – su istorija, žmonėmis ir mus supančia erdve. Parodoje bus […]
Šiltasis metų sezonas, džiuginantis atostogoms ir poilsiui palankiu oru, turi ir nemalonią savybę – jis kasmet atneša didesnių ar mažesnių audrų. Praėjusią savaitę pietiniu Lietuvos pakraščiu praslinkusi audra rodo, kad audrų sezonas jau prasidėjo. Kaip atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas reprezentatyvus gyventojų tyrimas, pusė šalies gyventojų (50 proc.) jaučia susirūpinimą dėl galimų audrų padarinių, o […]
Turto bankas vasarą pasitiko fiksuodamas reikšmingus aukcionų rezultatus. Nuo metų pradžios iki vasaros viešuosiuose aukcionuose parduoti 275 objektai, už kuriuos surinkta 10,6 mln. Eur. Surinktos lėšos reikšmingai prisidės kuriant šiuolaikiškas darbo erdves valstybės tarnautojams. Šiltasis metų sezonas – ne kliūtis toliau serviruoti patrauklius nekilnojamojo turto (NT) pasiūlymus visoje Lietuvoje. Aukcionuose bus galima išvysti ir tokių netikėtų […]
Vilniaus Viršuliškių mikrorajone, Juozo Rutkausko gatvėje pradedamas statyti naujas gyvenamųjų namų kompleksas „Romeo ir Džiuljeta“. Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Groupinvest“ į projektą investuos daugiau nei 18 mln. eurų, statybų pabaiga numatoma 2026 metų ketvirtąjį ketvirtį. Gyvenamųjų namų kompleksą sudarys du daugiabučiai – devynių aukštų A korpusas ir dešimties aukštų B korpusas. Juose bus įrengti 157 […]
Aplinkos ministerijos surengtoje Lietuvos savivaldybių vyriausiųjų architektų konferencijoje buvo pristatyti statybų sektoriuje planuojami pokyčiai, kalbėta apie šio sektoriaus skaitmenizavimo reikšmę bei architektūros kokybės gaires, kvartalinę renovaciją ir žiedinės statybos modelio koncepciją. Renginyje aplinkos viceministras Kastytis Žuromskas kalbėjo apie statybų sektoriuje planuojamus pokyčius mažinant perteklinę biurokratiją ir supaprastinant statybų procedūras. „Jau parengtos ir Seime svarstomos Statybos […]