topografijaTurintieji žemės sklypus dažnai girdi sąvokas „geodeziniai matavimai“, „kadastriniai matavimai“ ir pan. Geodeziniai darbai skirti norint tiksliai ir patikimai pamatuoti žemės sklypų ribas, paskaičiuoti žemės naudmenų plotus. Tik atliekant kadastrinius matavimus sklypo ribas galima nustatyti itin tiksliai ir preciziškai – 1 cm tikslumu. Analogiškai geodezijos specialistai sklypo plotą apskaičiuoja gana tiksliai – galima paklaida yra iki 1 kvadratinio metro. Matavimui naudojami ypač tikslūs šiuolaikiški geodeziniai prietaisai.

Prieš pradedant matuojamų sklypų ženklinimą, informacinius pranešimus apie įvyksiančius darbus gauna ir greta esančių sklypų savininkai. Žemės matininkų vienas iš uždavinių – surinkti visą svarbią informaciją iš atitinkamų institucijų: savivaldybių, registrų centro ir t. t.

Geodeziniai darbai reikalingi tam, kad būtų atstatytos sklypo ribos. Tam panaudojami ir išlikę ankstesnieji riboženkliai. Sklypų ribos vertinamos atsižvelgiant į gretimų sklypų savininkų pasiūlymus, jų matavimų medžiagą: matininkas turi teisę pasiūlymus priimti arba atmesti.

Taigi sklypo matavimas nevyksta be komunikacijos: matininkas siunčia atsakymą apie matavimo rezultatus, pakartotinai ženklina sklypo ribas, siunčia laiškus gretimų sklypų savininkams ir informuoja, kad pastabas dėl netikslių matavimų galima pateikti raštu. Jei per 1 mėnesį nesikreipiama dėl duomenų patikslinimo, toliau duomenys priduodami į Žemėtvarkos skyrių tolesniam apdorojimui. Žemėtvarkos skyrius patikrina, ar buvo laikomasi visų būtinų procedūrų, ar naujai parengti planai atitinka realybę ir teritorijų planavimo duomenis. Žemėtvarkos skyrius atlieka ir kitas procedūras, kurios būtinos vertinant privatiems asmenims priklausančius žemės sklypus.

Daugelį sklypų savininkų domina, kiek laiko truks geodeziniai darbai. Savaime aišku, matavimai vykdomi, nes norima pradėti projektavimo darbus, todėl kiekviena diena yra svarbi. Tačiau vieno, tinkančio visiems atvejams, atsakymo nėra, nes darbų trukmę lemia matininko darbas, kurio trukmė gali varijuoti nuo vos kelių dienų iki mėnesio ir ilgiau. Antrasis etapas – duomenis tikrina atitinkamos tarnybos – šis procesas papratai trunka 3-4 savaites. Galiausiai duomenys perduodami registrų centui – čia jie patikrinami vidutiniškai per savaitę, nors internete nurodoma, kad dokumentai gali būti tikrinami 1-10 dienų. Taigi mažiausiai geodezijos darbų trukmė yra 1 mėnuo.

Kiti skelbimai:
 
Cata LCI 941 BK dujinė kaitlentė
 
Monitorius BenQ BL2706HT 27“ IPS, FullHD, DVI, HDMI
 
LORUS RH983JX-8
 
Orient FEU00000BW