Fasadų dekorą su EPS elementais gali riboti tik paveldo reglamentavimas ir architektų fantazija

1

Fasadų dekorą su EPS elementais gali riboti tik paveldo reglamentavimas ir architektų fantazija

Išorinė tinkuojamoji sudėtinė termoizoliacinė sistema ETICS (angl. External Thermal Insulation Composite System) su polistireniniu putplasčiu EPS yra populiariausias sprendimas Lietuvoje, kai kalbama apie naują statybą ar senų daugiabučių renovaciją. Tai lemia sistemos paprastumas ir patikimumas, sukaupta rangovų patirtis, gera kaina. Prie viso to pastaruoju metu vis labiau prisideda ir ekologinis kriterijus – itin mažas ETICS krūvis aplinkai palyginti su kitomis termoizoliacinėmis sistemomis.

Tačiau tiek statant naujai, tiek renovuojant kartais įprastą lygų ETICS fasadą papildo kuo įvairiausios architektūrinės detalės.  Paprasčiausios – karnizai, langų apvadai, parapetai, tačiau pasitaiko ir frontonų, piliastrų ar net atikų.

Kai naudojama ETICS sistema, bet koks papildomas dekoras nevaržo nei architektų, nei rangovų. Tačiau atkuriant senų pastatų dekoro elementus kartais tenka susidurti su kultūros paveldo reglamentavimu.

Projektuoja drąsiai, statybininkai nesibaido

Klaipėdos bendrovės „Progresyvūs projektai“ modernizacijos projektų vadovas Gytis Zubavičius sako, kad EPS savybės leidžia įgyvendinti ambicingiausius klientų ir architektų įgeidžius, jei kalbame apie naują statybą, ir renovuoti vertingus senus pastatus.

Įmonės įgyvendintų projektų portfelyje yra bent keli darbai, kai teritorijoje greta Klaipėdos senamiesčio renovuojant gyvenamuosius pastatus buvo išsaugoti saviti dekoro elementai.

„Projektuojame drąsiai, kadangi žinome, kad rangovai su užduotimi susidoros”, – sako G. Zubavičius.

„Pirmą kartą susidūrus, gal ir baugoka, tačiau viskas išsprendžiama. Užsakome reikiamus EPS elementus, darbininkai nesunkiai juos sumontuoja fasade, kadangi įpratę dirbti su putplasčiu”, – sako Darius Montvydas, statybų bendrovės “Norvila” direktorius. Bendrovė yra renovavusi daugiabutį, esantį  Manto g. 6 Klaipėdoje, kurio fasadui naudoti EPS langų apvadai ir karnizai.

Daug didesnė architektūrinių fasado detalių įvairovė uostamiesčio daugiabutyje Liepų g. 16.

„Pirmiausia žvalgėmės po EPS elementų gamintojų katalogus, kai kas tiko, kai ką teko koreguoti. Dekoro elementus gavome laiku, darbininkams problemų nekilo. Jei klaidų ir buvo, tai ne daugiau kaip įprastai statyboje”, – sako renovacijos projektą įgyvendinusios bendrovės “Mirigita” statybos direktorius Martynas Tiškus.

G. Zubavičius pažymi, kad projektuojant fasadus su dekoro elementais tikslingiausia naudoti statinio informacinio modeliavimo BIM metodus. Tokiu atveju rangovas informaciją apie elementus gali persiųsti jų gamintojui, taip pagreitinant gamybą ir visiškai išvengiant klaidų.

Polistireninio putplasčio asociacija (PPA) yra parengusi ir paskelbusi polistireninio putplasčio EPS skaitmeninius sprendinius atitvarams. Jie prieinami PPA tinklalapio skyrelyje “BIM biblioteka”.

Gamykla, paprasčiausia EPS pjaustyklė ar CNC staklės

Reikiami dekoro iš EPS elementai gali gimti tiek EPS gamykloje, tiek ir pačioje statybvietėje.

EPS termoizoliacinės plokštės gaunamos supjaustant itin didelius EPS blokus, tačiau polistireninio putplasčio gamyklos Lietuvoje turi techninių galimybių pagal kliento poreikius iš tų blokų ar plokščių išpjauti ar išfrezuoti individualius gaminius. Tad jei rangovas susiduria su dideliu projektu, kuriame yra daug tokių pačių dekoro elementų, verta svarstyti galimybę juos užsakyti EPS gamykloje.

Tačiau reikiamus ne itin sudėtingus dekoro elementus galima pasigaminti kad ir pačioje statybvietėje. Vilniaus bendrovė „Balkonų Renovacija.LT“ užsiima ne tik jos pavadinime įvardinta veikla, bet ir turi nemažą įdirbį renovuojant paveldo statusą turinčius pastatus. Bendrovės technikos vadovas Justinas Jarmalavičius sako, kad renovuojant paveldo pastatus EPS elementai naudojami tada, kai to nedraudžia paveldo reglamentavimas – ar konkretus fasado elementas nelaikomas vertingąja objekto savybe. Jei jis toks yra, tenka išlaikyti autentišką medžiagiškumą.

J. Jarmalavičius teigia, kad visus paprastesnius dekoro elementus – karnizus ar konsoles – darbininkai pasigamina patys naudodami putplasčio pjaustykles. Tiesa, jis užsimena, kad standartinės pjaustyklės naudojamos pasitelkiant darbininkų sukauptą praktinę patirtį ir tam tikras nedideles inovacijas, o itin smulkūs elementai („gėlytės”) iš EPS plokštės išdrožiami peiliu.

Tačiau Lietuvoje esama ir specializuotų įmonių, kurios gali pagaminti reikiamus dekoro elementus. Egidijus Dumskis, bendrovės „Prustitas” direktorius, įsitikinęs, kad „gėlytes” ir kitus smulkius dekoro elementus reikia frezuoti daugiafunkcinėmis 5 ašių CNC (angl. Computer Numerical Control) staklėmis, ir pateikia visuomeninio pastato Vilniuje renovavimo pavyzdį.

Kai elementai sudėtingi ir ir jie pagaminami CNC staklėmis, tai ir jų kaina gali būti ženkliai didesnė nei gaminant pjaustykle. E. Dumskis pripažįsta, kad statydami naujus gyvenamuosius namus su nestandartiniais fasado sprendimais į bendrovę kreipiasi labiau pasiturintys klientai.

Tad vaikščiodami po miestus dažniau atkreipkime dėmesį į fasadų detales ir bandykime atspėti, ar jie pagaminti iš polistireninio putplasčio – medžiagos, kuri itin draugiška ne tik patyrusiam meistrui, bet ir naujokui. 

Pranešimą paskelbė: Saulius Skrodenis, Polistireninio putplasčio asociacija

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

4 patarimai, kaip turėti gražų ir tvarkingą kiemą, prie jo dirbant mažiau

Gerai prižiūrimas kiemas dažnam asocijuojasi su daugybe ravėjimui, genėjimui ir laistymui praleistų valandų. Tačiau Akmenys.lt atstovas Ignas Endriukaitis šypsodamasis tikina, kad kankintis kieme tikrai nėra privaloma. Pasak jo, strategiškai planuodami ir priimdami teisingus sprendimus, galite sukurti itin jaukią kiemo erdvę, kurioje poilsis užims daugiau laiko nei jos priežiūra ir tvarkymas.  Geotekstilė piktžolių kontrolei Vienas didžiausių kiemo […]


Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kultūros dieną Kaunas pasitinka su ypatinga ambicija: išduotas leidimas M. K. Čiurlionio koncertų centro statybai

Kaunas demonstruoja lyderystę įgyvendinant nacionalinės reikšmės projektus. Stadionas – sėkmingai funkcionuoja, netrukus bus atvertas ir pirmasis šalyje mokslo muziejus, o per artimiausius kelerius metus kairiajame Nemuno krante turi iškilti aukščiausių standartų kultūros renginių erdvė – M. K. Čiurlionio koncertų centras. Objektui išduotas statybos leidimas, ruošiamasi skelbti tarptautinį rangos konkursą. Unikalus architektūros kūrinys „Simboliška, kad su […]


Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

Karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos – tai vertybinis objektas tiek EIKA grupei, tiek visai Lietuvai

2022 m. IV-ą ketvirtį pradėtos karinio miestelio Šiauliuose statybos baigtos ir jau atiduotos į Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos rankas. Projektą įgyvendino UAB EIKA grupei priklausančios įmonės UAB „Partnerystės projektai keturi“ ir UAB „Samogitia miestelis“. Netrukus 7,8 ha teritorijoje įsikurs vienas jauniausių kariuomenės vienetų – „Žemaitijos“ brigados Kunigaikščio Marginio pėstininkų batalionas. Bataliono dydžio karinio miestelio […]


Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Senos statybos daugiabučių griovimas: kas lauktų šio nekilnojamojo turto savininkų?

Advokatų kontoros „Marger“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijus Matonis Visuomenėje verda diskusijos dėl gyventojų atsakomybės už jiems priklausančius statinius bei dėl to, ką daryti su senos statybos daugiabučiais pastatais. Svarstoma apie nedidelės dalies daugiabučių namų, kurie yra avarinės būklės, griovimą. Kas lauktų šio nekilnojamojo turto (NT) savininkų bei kaip teisiškai galėtų būti išspręstas šis NT rebusas? […]


Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Balandžio pabaigoje Vilniuje vyks pagrindinė šalies statybų sektoriaus paroda „Resta 2024“: ko tikėtis joje šiemet?

Paskutinį balandžio savaitgalį, 25–27 d., LITEXPO parodų ir kongresų centras, kaip ir kasmet, vėl pakvies į svarbiausią šalyje statybų sektoriaus temoms dedikuotą parodą – „Resta 2024“. Pirmą kartą surengta dar 1994-aisiais, „Resta“ per 30 metų ženkliai išaugo, sustiprėjo ir dabar yra vienintelė specializuota statybų tematikos paroda Baltijos šalyse, pelniusi pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą. […]


Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Įsibėgėja kelio Molėtai-Utena rekonstrukcija: išardyta 15 tūkst. tonų senos kelio dangos

Kovo pradžioje „Via Lietuva“ inicijuoti blogiausios šalyje kokybės magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena rekonstrukcijos darbai įgauna pagreitį. Per mėnesį netoli 30 km siekiančioje atnaujinamo kelio atkarpoje jau atlikta 70 proc. visų paruošiamųjų darbų, išardyta 10 km ilgio betoninio kelio atkarpa.  Kovo 7 dieną kelio rekonstrukcijos darbai vienu metu buvo pradėti keliose Molėtai-Utena kelio vietose. Šiuo metu […]