ETICS su EPS yra geriausia globalinio šiltėjimo potencialo požiūriu – tyrimas

ETICS su EPS yra geriausia globalinio šiltėjimo potencialo požiūriu – tyrimas

Išorinė tinkuojamoji sudėtinė termoizoliacinė sistema ETICS (angl. External Thermal Insulation Composite System) su polistireniniu putplasčiu yra geriausias sprendimas pagal itin svarbų aplikosauginį kriterijų, skelbia lenkų mokslininko tyrimas.

Chemijos mokslų daktaras Jacek Michalak yra atlikęs nemažai tyrimų apie ETICS, o naujausią jų, „External Thermal Insulation Composite Systems (ETICS) from Industry and Academia Perspective“, paskelbė  tarptautinis žurnalas „Sustainability“.

Tyrėjas įvairiose šalyse sertifikuotus ETICS vertino pagal globalinio šiltėjimo potencialą GWP (Global Warming Potential). GWP yra fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų sukeliamo klimato šiltėjimo potencialo vertė, lyginant su anglies dioksido ekvivalentu. GWP apskaičiuojamas pagal vieno kilogramo dujų sukeliamo šiltėjimo potencialą, lyginant su vienu kilogramu CO2, per šimto metų laikotarpį.

Tyrimui naudota 15 viešai prieinamų 2021 m. birželio 30 d. galiojusių Europos techninių įvertinimų  (European Technical Assesment, ETA) ir Produkto poveikio aplinkai deklaracijų (Environmental Product Declaration, EPD).

Išvados palankiausios EPS

Dr. J. Michalak savo naujausiame tyrime priėjo išvados, kad mažiausią naštą aplinkai lemia su ETICS su polistireniniu putplasčiu EPS naudojimas.

Grafike pateiktos ETICS 1 kvadratinio metro globalinio šiltėjimo potencialo (GWP) vertės (A1-A3 moduliai) priklausomai nuo šiluminės izoliacinės medžiagos (EPS/ekstruzinis polistirenas XPS/ mineralinė vata MW) storio. Darbe buvo analizuojami trys etapai: A1 – žaliavų  gavyba, A2 – transportavimas į gamyklą ir medžiagų, naudojamų ETICS komponentų gamybai, sandėliavimas, ir A3 – energijos tiekimas ir gamybos procesai.

Dr. J. Michalak daro tokias išvadas:

Pirma, GWP poveikio vertė (A1-A3 moduliai) 1 kvadratiniam metrui ETICS priklauso nuo termoizoliacinės medžiagos (EPS, XPS, MW) storio.

Antra, ETICS susideda iš kelių komponentų, o ETICS GWP vertė yra atskirų komponentų suma. Šilumos izoliacinės medžiagos dalis ETICS GWP rodiklio vertėje yra reikšminga ir sudaro apie 40-60 proc., kai naudojamas EPS. XPS atveju ji siekia 50-60 proc. MW atveju jis svyruoja nuo maždaug nuo 50 proc. iki 90 proc., priklausomai nuo šilumos izoliacijos sluoksnio storio.

Grafike pateikti rezultatai susiję su skirtinga ETICS sistemos apdaila, kuri taip pat turi įtakos ETICS GWP indekso verčių skirtumams. Skirtumai tarp skirtingų apdailos sistemų (akrilo, silikono, silikato ir silikon-silikato) svyruoja nuo kelių iki keliolikos procentų.

Nors lyginami ne visada tų pačių apdailos medžiagų fasadai, matoma tendencija, kad mažiausia našta aplinkai yra susijusi su ETICS su EPS gamyba (A1-A3 moduliai), o didžiausia apkrova aplinkai yra ETICS su MW gamyba, apibendrina dr. J. Michalak.

Reikia atsižvelgti ir į EPS „žalumą“

Polistireninio putplasčio asociacijos (PPA) prezidentas Saulius Skrodenis džiaugiasi dar vienu tyrimu, kuris patvirtino ETICS su EPS pranašumus, tačiau kartu mato ir kitus EPS privalumus, į kuriuos dar pakankamai neatsižvelgta. S. Skrodenis pastebi, kad į tyrimą patekusių Produkto poveikio aplinkai deklaracijų (EPD) duomenys yra 2015-2019 metų, o nuo to laiko EPS gamyba smarkiai pažengė tvarumo keliu.

„Lietuvos EPS gamintojai jau naudoja žaliavą, kuriai gaminti naudojamas atsinaujinantis energijos šaltinis biodujos, vis daugiau putplasčio perdirbama ir naudojama pakartotinai, EPS gamintojai perka žaliąją elektros energiją arba patys ją generuoja iš atsinaujinančių šaltinių. Visa tai neabejotinai dar labiau pagerina EPS GWP rodiklį,” – sako PPA prezidentas.

PPA įkurta 1998 m. siekiant visuomenei ir statybos rinkos dalyviams suteikti patikimos informacijos apie polistireninio putplasčio savybes bei tinkamą naudojimą.

Pranešimą paskelbė: Saulius Skrodenis, Polistireninio putplasčio asociacija

Rekomenduojame

carvertical VIN patikra
Vilnius gyventojams teiks teisinę pagalbą dėl daugiabučių renovacijos defektų ištaisymo

Vilnius gyventojams teiks teisinę pagalbą dėl daugiabučių renovacijos defektų ištaisymo

Vilniaus miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą kompensuoti daugiabučių namų butų savininkų patirtas išlaidas teisiniuose ginčuose su darbų rangovais, palikusiais defektus dar garantiniu laikotarpiu. Finansavimas bus skiriamas statybų defektų ekspertizei, statybiniams tyrimams, bandymams, darbams, susijusiems su statybos defektų ekspertizės atlikimu, bei teisinėms paslaugoms. Vilniaus miesto vicemero Valdo Benkunsko teigimu, ši priemonė padės nukentėjusiems daugiabučių namų gyventojams išspręsti […]

Lietuvos paštas sudarė biuro nuomos sutartį su „Technopolio“ biurų parku

Lietuvos paštas sudarė biuro nuomos sutartį su „Technopolio“ biurų parku

Lietuvos paštas pasirašė dešimties metų trukmės nuomos sutartį su „Technopolio“ biurų komplekso valdytoju. Į naująją vietą persikels darbuotojai iš dabartinio bendrovės administracijos pastato sostinės J.Jasinskio gatvėje. Sprendimą keisti Lietuvos pašto administracijos darbo vietą lėmė 2023 m. balandį baigsianti galioti dabartinė nuomos sutartis, kurios pratęsti nebuvo galima. „Didžiausią įtaką pasirenkant naująjį biurą turėjo jo atitikimas iškeltiems […]

„YIT Lietuva“ trečio ketvirčio pardavimai: būsto rinkoje daugiau atsargumo ir mažiau pasiūlos

„YIT Lietuva“ trečio ketvirčio pardavimai: būsto rinkoje daugiau atsargumo ir mažiau pasiūlos

Didėjanti infliacija bei augančios energijos išteklių sumažino apsukas ir šalies būsto rinkoje. Tai rodo tvarios miestų plėtros bei statybų bendrovės „YIT Lietuva“ šių metų trečiojo ketvirčio būsto pardavimo rezultatai. 2022-ųjų liepos–rugsėjo mėnesiais bendrovė Lietuvoje pardavė 23 butus – beveik 54 proc. mažiau nei II-ąjį ketvirtį. Mažesnius pardavimus įmonės atstovai vertina kaip dabartinio gyventojų atsargumo pirkti […]

Advokatė S. Izokaitienė: kiek verslui kainuoja statybos techninio prižiūrėtojo ir statybos vadovo klaida?

Advokatė S. Izokaitienė: kiek verslui kainuoja statybos techninio prižiūrėtojo ir statybos vadovo klaida?

2022 m. rugpjūčio 31 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus išplėstinė teisėjų kolegija priėmė nutartį c. b. Nr. e3K-7-184-421/2022, kurioje pateikė itin statybų sektoriuje veikiančiam verslui svarbius ir aktualius išaiškinimus, susijusius su materialiosios teisės normų, reglamentuojančių rangovo, statinio statybos vadovo ir statybos techninio prižiūrėtojo atsakomybę už atliktų statybos darbų trūkumus, aiškinimu ir taikymu. Byloje […]

„Citus“ ekspertai: išaugusi pasiūla Vilniuje leido tęstis kainų tendencijai; Kaune – viskas priešingai

„Citus“ ekspertai: išaugusi pasiūla Vilniuje leido tęstis kainų tendencijai; Kaune – viskas priešingai

Vilniaus pirminei būsto rinkai trečiasis metų ketvirtis didelių naujienų neatnešė. Nors paklausa, lyginant su ankstesniais laikotarpiais, yra stipriai sumenkusi, šis rodiklis paskutinis keturis mėnesius yra labai pastovus. Nors absoliutūs paklausos skaičiai nekilnojamojo turto (NT) ekspertų nedžiugina, jie akcentuoja, kad rinka nėra sustojusi, kainų korekcija, nors ir minimali yra palanki pirkėjams, o pasiūla po truputį pildosi. […]

Elektromobilių įkrovimo stotelių poreikis tampa rimtu iššūkiu pastatų administratoriams Baltijos šalyse

Elektromobilių įkrovimo stotelių poreikis tampa rimtu iššūkiu pastatų administratoriams Baltijos šalyse

Sparčiai auganti elektromobilių rinka ir įkrovimo stotelių poreikis jau per ateinančius penkerius metus taps itin sudėtingu iššūkiu visiems pastatų administratoriams Lietuvoje, Latvijoje bei Estijojes, teigia Gatis Arajums, „Schneider Electric“ produktų vystymo vadovas Baltijos šalyse. Šiuo metu kuriamos viešosios įkrovimo stotelės pakelėse neišsprendžia pagrindinės e. mobilumo problemos, nes dažniausiai žmonės savo elektrines transporto priemones nori įkrauti […]