Ekspertų nuomonė: ar lengvatos leis Lietuvos NT pirkėjams įsikurti svajonių būste

Ekspertų nuomonė: ar lengvatos leis Lietuvos NT pirkėjams įsikurti svajonių būste

Nepaisant infliacijos, sumažėjusios naujai statomo būsto pasiūlos ir kainų pokyčio, Lietuvos gyventojų poreikis įsikurti nuosavame būste auga ir šiemet. Nekilnojamojo turto (NT) vystytojai pastebi, kad pirmąjį būstą įsigyjančioms šeimos valstybė suteikia vis didesnę paramą. Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos (SPIS) duomenimis, praėjusiais metais pirmajam jaunų šeimų būstui regione įsigyti skirta 37 mln. eurų valstybės paskata – 14,4 mln. daugiau negu 2020 metais. Tačiau NT projektų vystytojai pastebi, kad daugelis klientų nėra informuoti apie subsidijų galimybę ir dėl to jomis nepasinaudoja.

Pirkti NT skatina lengvatos būsto įsigijimui

Privačios kotedžų gyvenvietės „Angelavos vilos“ pardavimų vadovė Eglė Karalienė atkreipia dėmesį, kad būsto pirkėjams gali būti suteikiama galimybė pasinaudoti išperkamąją nuoma ar gauti valstybės finansinę paramą. Jos teigimu, nemažai daliai pirkėjų Klaipėdos rajone būtent šie veiksniai ir leidžia įsigyti nuosavą būstą.  

„Jauni žmonės ne visuomet pirmąjį būstą gali įsigyti savo jėgomis, todėl klientams visuomet primename apie galimybę gauti lengvatas. Svarbu, kad projekto vieta ir statomi namai atitiktų visus reikalavimus būtinus gauti valstybės paramą, kuri gali siekti nuo 15 iki 30 proc. Kredito sumos dydis priklauso nuo šeimos narių skaičiaus. Taip pat siūlome įsigyti būstą̨ pasinaudojus išperkamąja nuoma, t.y., atsižvelgiant į kliento norus ir galimybes, padedame pasirinkti patogiausią ir tinkamiausią pradinio įnašo kaupimo intensyvumą ir laikotarpį, kuris gali siekti iki 2 metų. Į galutinę kainą įskaičiuojami visi sumokėti pinigai, o pasibaigus statybos ir apdailos darbams, klientai gali kreiptis į banką dėl paskolos gavimo ir būstas perduodamas jiems“, – teigia MKF atstovė.

E. Karalienė priduria, kad valstybės, šalies bankų ar kredito unijų siūlomomis lengvatomis pasinaudoja ne visi.

„Pastebime, kad jauni žmonės dažnai dar nėra susidūrę su valstybės parama ar bankais, ir suprasti kai kuriuos dokumentus yra sudėtinga, dėl šios priežasties informacija dažnai yra interpretuojama klaidingai ir galimybės lieka neišnaudotos“, – sako E. Karalienė.

Klaipėdos rajone daugėja naujakurių

Klaipėdos rajono savivaldybė informuoja, kad rajono gyventojų skaičius kasmet auga. Pastebima tendencija, kad gyventojų skaičius didėja ne tik dėl gimstamumo, bet ir dėl naujakurių. 2020 m. buvo išduoti 928, o pernai – 1104 statybos leidimai. Šiemet per kelis 2022 metų mėnesius jau išduoti 89 statybos leidimai. Sparčiausiai plečiasi priemiestinės rajono seniūnijos – Sendvario ir Priekulės bei teritorijos aplink Gargždus.

Savivaldybės atstovai dalinasi, kad Klaipėdos rajono gyventojai vis dažniau pretenduoja ir į finansinę paskatą pirmam būstui regione įsigyti. 2021 m. Klaipėdos rajono savivaldybė gavo ir išnagrinėjo 1252 gyventojų prašymus, o 2020 metais jų buvo 935. 

Noras turėti nuosavą būstą išaugo dvigubai

Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo departamento produktų vadovė Dovilė Kalvaitienė atskleidžia, kad lyginant su 2020 m., Šiaulių banke stebimas bene dvigubas sutarčių būsto kreditui augimas.

„Iš tiesų matome didelį augimą, tačiau turime nepamiršti, kad užpernai, paskelbus pirmąjį karantiną, nekilnojamojo turto sandorių kiekis drastiškai sumažėjo dėl neapibrėžtumo ir pilnai atsigavo tik antrą metų pusmetį“, – kalba D. Kalvaitienė.

Pasak Šiaulių banko atstovės, nuosavo būsto įsigijimą skatina įvairios priežastys. Ji pastebi, kad karantinas suformavo norą pakeisti gyvenamą vietą, o augančios būsto nuomos kainos privertė priimti sprendimą įsigyti būstą nieko nelaukiant.

„Gyvenamosios vietos keitimo poreikis itin išaugo po karantino, kai žmonės daugiau laiko praleido namuose ir suprato, kad turimas būstas jau per mažas, nepatogus, neatitinka šeimos poreikių ir metas jį keisti. Taip pat galėčiau išskirti kainų augimą – pradėjus augti nuomos kainoms, o atlyginimų augimui jų nepasivejant, klientai pradeda labiau svarstyti, ar verti toliau nuomotis turtą ir mokėti vis augančią nuomą ar įsigyti turtą, žinant, kad nors palūkanos ir gali svyruoti, tačiau pačios paskolos suma per terminą nebepasikeis“, – priežastis atskleidžia D. Kalvaitienė.

Bankai ir kredito įstaigos, kurios teikia valstybės iš dalies kompensuojamus būsto kreditus Klaipėdos rajono savivaldybėje:

  • Kretingos kredito unija;
  • Šilutės kredito unija;
  • SEB bankas;
  • Swedbank;
  • Luminor bankas.

Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Centrinėje sostinės dalyje, prie pat Dariaus ir Girėno bei Tūkstantmečio g. sankryžos, kūrybinė studija „Brazzi” planuoja naujo pastato statybas. Kūrybinėms industrijoms skirtų studijų ir biurų centro plotas sieks apie 2.000 kv.m., o bendros investicijos – 5 mln. eurų. „Brazzi” įkūrėjas ir fotografas Tomas Brazinskas dalinasi, kad prieš septynerius metus atsiradusi „Brazzi” fotostudija Naujamiestyje buvo tik […]


Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Būsto atnaujinimas dažnai yra suvokiamas kaip didelis projektas, reikalaujantis nemažų finansinių ir laiko investicijų. Ekspertai pataria, kada vertėtų pradėti galvoti apie būsto atnaujinimą,  kaip sutaupyti remonto metu ir pabrėžia, kad svarbu iš anksto numatyti 10-20 proc. sumos netikėtoms išlaidoms. Birželio 21 d., 2024. Būsto atnaujinimas dažnai reikalauja didelių investicijų, todėl tampa vis dažnesne paskolos ėmimo […]


Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Ekonominiai ir geopolitiniai iššūkiai, pandemija bei žaliasis kursas pastaruoju metu gerokai keitė komercinių verslo patalpų poreikius. Dar visai neseniai populiarios buvo didelės atviros erdvės, talpios konferencijų salės, o vėliau patiems biurams grėsė ištuštėjimas, nes visi persikėlė dirbti nuotoliu būdu. Tačiau dabar verslo prioritetai kinta, prie jų prisitaiko ir komercinio nekilnojamojo turto (NT) vystytojai. Ką šiandien […]


„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

Birželio pradžioje Europos centrinis bankas paskelbė mažinantis Euribor bazinių palūkanų dydį 25 baziniais punktais (0,25 proc.). Kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikai skaičiuoja, kad gerėja būsto įperkamumas: tiesą sakant, ne tiek dėl sumažėjusių palūkanų, kiek per pastaruoju metu sparčiai augusio darbo užmokesčio. Ką šie pokyčiai reiškia didžiųjų Lietuvos miestų būsto rinkoms ir ko […]


Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Generalinė statybų rangovė UAB „RNDV Statyba“ audituotais duomenimis pernai pajamas išaugino 64 proc. iki 18,9 mln. eurų. Įmonės vadovas Rolandas Kasperavičius sako, jog dėl susiklosčiusių ekonominių aplinkybių investicijos į statybas pasirenkamos išrankiai, o atsiperkamumo potencialą vis dar išlaiko aukščiausios kokybės, paklausos neprarandantys, patrauklūs gyvenamosios ir pramonės statybos objektai. „Nors praėjusiais metais mūsų pajamos augo net […]


Prieš ilgąjį savaitgalį –  patarimai kepsninių entuziastams

Prieš ilgąjį savaitgalį – patarimai kepsninių entuziastams

Planuojant savaitgalio išvyką ar atostogas su šeima bei draugais tenka nemažai rūpesčių. Retas kuris pasirūpina ne tik užkandžiais, gėrimais ir muzika, bet ir pirmosios pagalbos priemonėmis. Deja, draudimo bendrovės „If“ duomenys rodo, kad planuojant išvykas ar pasibuvimus lauke derėtų pasirūpinti ne tik pleistrais ar būtiniausiais vaistais, bet ir priešgaisriniu gesintuvu.   Gaisras gali įsiliepsnoti net […]