Planuodami įsigyti naują būstą, žmonės dažnai susiduria su pasirinkimu – ar iš pradžių pirkti naują nekilnojamąjį turtą ir tuomet parduoti turimą, o gal geriau pasielgti priešingai? Žinoti, kaip tinkamai pasielgti, ypač aktualu tiems, kurie parduodamą būstą įsigijo su paskola. „Luminor“ banko būsto paskolos produkto vadovė Žydra Rakauskaitė paaiškina, kokio eiliškumo geriausia laikytis tokioje situacijoje.
Nusprendus pirkti naują būstą, pirmiausia patartina atidžiai įvertinti jo būklę, teigia ekspertė. Jei būsto būklė leidžia iš karto į jį įsikelti, patartina rezervuoti naująjį ir tuo pačiu metu parduoti esamą, o už pardavimą gautas lėšas panaudoti naujam būstui įsigyti.
„Tačiau gali būti, kad ketinamo įsigyti būsto rezervavimo sutarties sudaryti nepavyks, nes, pavyzdžiui, pardavėjas pirmenybę teikia pirkėjui, kuris jau turi būstui įsigyti reikalingų lėšų ir gali iš karto už jį atsiskaityti. Tuomet verta apsvarstyti, ar galite mokėti mėnesio įmokas už dvi paskolas vienu metu“, – pataria Ž. Rakauskaitė.
Galimas dviejų paskolų mokėjimas vienu metu
Pasak ekspertės, tokiu atveju būtina itin atsakingai įsivertinti savo finansines galimybes ir nepamiršti, kad visi namų ūkio finansiniai įsipareigojimai negali viršyti 40 proc. jo pajamų. Bankas į tai atsižvelgs vertindamas galimybę suteikti antrą būsto paskolą. Kiekvieno kliento paraiška bankui vertinama individualiai, o nurodytas palūkanų dydis gali būti tikslinamas, atsižvelgiant į konkrečią paskolos gavėjo situaciją.
„Banko patirtis rodo, kad šį variantą klientai renkasi gana dažnai: jei jau turimos būsto paskolos likutis ir mėnesio įmoka palyginti nedideli, laikinai mokamos dviejų paskolų įmokos neturėtų kelti problemų. Kai naujasis būstas bus įrengtas ir galėsite į jį persikelti, esamas butas ar namas bus parduotas arba išnuomotas“, – pataria ekspertė.
Tačiau ne visada klientai gali vienu metu sudaryti dvi būsto paskolos sutartis, nes bendra įmokų suma dažnai viršija 40 proc. gaunamų pajamų ribą. Tokiu atveju Ž. Rakauskaitė rekomenduoja kreiptis į banką ir aptarti savo galimybes įsigyti būstą – antrai paskolai gali būti pasiūlomos individualios esamos paskolos grąžinimo sąlygos. Banko sprendimas daugiausia priklauso nuo paties kliento – kaip greitai jis nori parduoti turimą būstą ar įsigyti naują.
„Šia galimybe dažnai naudojamasi, pavyzdžiui, norint įsigyti būstą naujame projekte. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad įsigyjant tokį būstą reikės sumokėti apie 15 proc. dydžio pradinį įnašą. Šiuo atveju esamą būstą galima parduoti, kai tik bus baigtas naujas projektas“, – sako būsto paskolų ekspertė.
Ką verta žinoti visiems, ketinantiems įsigyti antrą būstą
Visais atvejais, ketinantiems bent kurį laiką nuosavybėje turėti du nekilnojamojo turto objektus, Ž. Rakauskaitė pataria tam atsakingai pasiruošti.
„Nekilnojamojo turto rinkoje kartais pasitaiko vėlavimų, todėl labai svarbu turėti atsarginį planą, kaip su jais susidoroti nepatiriant didelio streso. Tai gali būti papildomos santaupos dvigubiems mokesčiams ir priežiūros išlaidoms“, – pataria „Luminor“ banko būsto paskolos produkto vadovė.
Ketinantiems parduoti būstą, įsigytą su paskola, taip pat verta žinoti, kad dažniausiai būsto paskolos sutartyse numatyta, kad už išankstinį jos grąžinimą nereikia mokėti jokio mokesčio. Ekspertės teigimu, sutartys gali skirtis, tačiau jei apie sutarties nutraukimą pranešama iš anksto, grąžinimas paprastai yra nemokamas.
Pranešimą paskelbė: Simona Survilaitė, UAB „coagency”
Jau po metų šiuo metu menkai išnaudojama viešoji erdvė Vilniuje netoli Spaudos rūmų taps ne tik patogia tranzitine zona, bet ir patrauklia poilsio vieta. Vilniaus m. savivaldybės užsakymu Vilniaus vystymo kompanija kartu su konkursą laimėjusiu rangovu – bendrove UAB „Instita“ – netrukus imsis darbų aktyvioje miesto vietoje prie Pilaitės prospekto ir Spaudos bei J. Rutkausko […]
Sumažėjusios palūkanų normos ir naujų projektų plėtra lėmė pernai Lietuvoje gerokai išaugusį būsto rinkos aktyvumą. Tą demonstruoja tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ būsto pardavimo duomenys. Per praėjusius metus bendrovė savo vystomuose projektuose iš viso pardavė 239 butus – beveik dvigubai daugiau nei 2023 metais – ir fiksavo itin sėkmingą paskutinį metų ketvirtį. […]
Vienos didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų grupių Baltijos šalyse „Civinity“ kontroliuojama įmonė „Inservis” turi naują vadovę – ilgametę statinių priežiūros bei valdymo ir investicinių infrastruktūros projektų vystymo patirtį turinčią Agnę Grendelę. Pradėjusi savo karjerą telekomunikacijų sektoriuje, vėliau Agnė Grendelė aštuonerius metus ėjo vadovaujančias pareigas nekilnojamojo turto priežiūros ir valdymo paslaugas teikiančioje įmonėje „SOL Baltics“ […]
Per pastaruosius trejus metus pasaulinė sutelktinio finansavimo rinka išaugo 5 kartus. Skaičiuojama, kad vien tik Baltijos šalyse sutelktinio finansavimo indėlis į NT rinką 2024 m. pasieks beveik 1 mlrd. JAV dolerių ribą. Sutelktinio finansavimo sektorius, įgijęs spartų augimo tempą visame pasaulyje kovido pandemijos metu, ne tik atvėrė naujų galimybių investuoti laisvas lėšas plačiai visuomenei, bet […]
Artėjantį savaitgalį pajūryje ir Šiaurės vakarų Lietuvoje numatomi neramūs orai. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, naktį iš sausio 3 d. į 4 d. vėjo stiprumas vakarinėje šalies dalyje sieks 25-35 m/s, o vietomis vėjo gūsiai gali sustiprėti iki 40 m/s. Draudikai ragina gyventojus pasirūpinti savo turto saugumu. Mantas Norkus, „Lietuvos draudimo“ klientų aptarnavimo centro vadovas, pastebi, […]
Rengiamasi atnaujinti viešąją erdvę Vilniaus Rasų rajone, esančią už geležinkelio tilto tarp Pelesos bei Liepkalnio gatvių. Ši vieta yra 600 m nuo sostinės geležinkelio stoties. Vilniaus vystymo kompanijos skelbtą viešąjį konkursą atnaujinti šiai erdvei laimėjo UAB „Gerbūvio projektai“. Atlikus rangos darbus teritorija virs šiuolaikiška, patrauklia bendruomenės erdve. „Pelesos skvero atnaujinimas – dalis platesnės Vilniaus miesto […]