Draudikai perspėja: didelės šildymo ir elektros sąskaitos gali virsti didesniu gaisrų ir vandentiekio pažeidimų atvejų skaičiumi

Draudikai perspėja: didelės šildymo ir elektros sąskaitos gali virsti didesniu gaisrų ir vandentiekio pažeidimų atvejų skaičiumi

Sparčiai augant elektros kainoms šalyje, žmonės susirūpina finansais ir pradeda taupyti. Todėl šią žiemą, palyginti su ankstesnėmis, didesnė dalis žmonių gali patirti šalčio ir vandens padaromų žalų, o netinkamai paruošę židinius ar šildymo katilus – gaisrą, pabrėžia draudimo bendrovės „If“ atstovai. Norint tinkamai pasitikti žiemą ir nepatirti papildomų išlaidų, reikėtų kritinėse vietose netaupyti ir tinkamai paruošti savo būstą šaltajam metų laikui.

Per didelis taupymas šildymui gresia užšalusiu vamzdynu

Kiekvieną žiemą namuose patiriama vandens padaromų nuostolių dėl užšalusių ir sprogusių vamzdynų. Taip nutinka dėl to, kad patalpos nėra pakankamai šildomos. Suprantama, kad taupant kurą mažinama patalpų temperatūra, o kai kuriose patalpose ji sumažinama iki minimumo. Tačiau šaltuoju metų laiku negalima nustoti šildyti patalpų, kuriose yra vandeniu užpildyti vamzdynai. Turintys reguliuojamus radiatorius, termostatinę galvutę turi nustatyti ties žvaigždute, kad šildymo sistema neužsidarytų ir būtų palaikoma bent minimali cirkuliacija šildymo sistemoje bei minimali patalpų temperatūra.

„Tinkamas vamzdynų paruošimas šaltajam metų sezonui ypač aktualus vasarnamių, sodybų, ne nuolat gyvenamų patalpų savininkams. Jei į jas žiemą užsukate retai, bet ir tomis retomis dienomis norite turėti šilumos, privalote pasirūpinti nuolatiniu patalpų minimaliu šildymu. Priešingu atveju, prieš kiekvieną šaltąjį laikotarpį iš visų vamzdynų būtina išleisti vandenį. To nepadarius žiemą vanduo vamzdynuose užšals ir juos susprogdins. Ne nuolat gyvenamų butų savininkams patartina pasirūpinti bent minimaliu patalpų šildymu visą šaltąjį sezoną, o išvykstant reikėtų neužmiršti užsukti į butą ateinančio šalto ir šilto vandens pagrindines sklendes, kad net ir įvykus vamzdžių avarijai bute, ji neišsiplėstų dėl labai riboto vamzdyne likusio vandens kiekio“, – komentuoja Tomas Sinkevičius, draudimo bendrovės „If“ turto draudimo produkto vadovas.

Dėl brangios elektros gali kilti daugiau gaisrų

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, praėjusią žiemą kilo 613 dūmtraukių gaisrų, palyginti su 2020 m. žiema, kai fiksuoti 707 gaisrai dūmtraukiuose, Lietuvoje kaminų gaisrų skaičius sumažėjo 13 proc. Tačiau praėjusių metų žiemą, palyginti su 2019 m. žiema, kai kilo 496 dūmtraukių gaisrai, kaminų gaisrų skaičius išaugo 24 procentais. Draudimo bendrovė „If“ prognozuoja, kad šią žiemą gali kilti kur kas daugiau kaminų gaisrų dėl aukštų dujų ir elektros kainų.

„Greit prasidės kaminų gaisrų sezonas. Ši žiema bus visiškai kitokia negu ankstesnės dėl į viršų šokančių dujų ir elektros kainų. Daugelis žmonių galvos, kaip sutaupyti, ir rinksis namus šildyti pamirštais ar retai naudojamais kietojo kuro katilais, krosnimis ar židiniais. Neprižiūrėti katilai, krosnys, tinkamai neparuošti kaminai ir prastai išdžiovintos malkos kelia ypač didelį gaisro pavojų. Be to gaisrai gyventojams atneša brangiausiai kainuojančius nuostolius iš visų galimų nelaimingų nutikimų“, – teigia „If“ atstovas.

Daugelio kaminų gaisrų būtų galima išvengti tinkamai juos paruošiant naudoti. Drėgna mediena kamine virsta tirštais dūmais, kurie kaupiasi ir tampa pavojingai degiu suodžių ir kreozoto sluoksniu ant kamino vidinių sienelių. Krosnies, šildymo katilo ar židinio liepsnos gali uždegti degų nešvarumų sluoksnį. O nuo gaisro kamine iki išplitusio visaapimančio pastato gaisro – tik vienas žingsnis.

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad suodžiai ypač lengvai užsiliepsnoja. Jie gali užsidegti esant maždaug 100 laipsnių temperatūrai, jei kiltų gaisras, suodžiai gali įkaisti ir iki 1 300–1 400 laipsnių temperatūros.

„If“ atstovas teigia, jog, norint saugiai naudoti krosnį, šildymo katilą ar židinį, reikia, kad būtų tinkama trauka ir ugnis, o tam reikalingas išvalytas kaminas ir sausos malkos. Drėgnos ar per didelės malkos negali užtikrinti saugios darbinės temperatūros, gali susidaryti daug tirštų dūmų ir atsirasti suodžių, kurie nugula kamine ir gali užsidegti. Svarbu reguliariai valyti naudojamą krosnį, šildymo katilą ar židinį. O kaminą rekomenduojama valyti pasitelkiant profesionalius kaminkrėčius ne rečiau kaip kartą per metus, prieš kiekvieno šildymo sezono pradžią.

Atvejai, kai nepranešama apie gaisrą

Pasitaiko ir tokių atvejų, kai priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba apie įvykusį gaisrą sužino tik po kurio laiko. Taip įvyksta todėl, kad žmonės nesivargina kviesti specialiųjų tarnybų ir gaisrus gesina patys.

„Kilus gaisrui kamino viduje, bet gaisrui neišplitus, vis tiek labai svarbu iškviesti priešgaisrinę tarnybą, kad jį užgesintų ir apžiūrėtų kaminą bei šildymo įrenginį. Kamino gaisras nėra tai, ką patys galite tinkamai sutvarkyti. Gesinimas vandeniu gali būti labai pavojingas dėl aukštos temperatūros ir susidarančių karštų garų, o priešgaisrinė tarnyba gaisrams kaminuose naudoja specialias gesinimo priemones“, – pabrėžia T. Sinkevičius.

Specialistas akcentuoja ir tai, kad yra tikrai nemaža dalis kaminų gaisrų, kurie buvo nedideli ir užgeso patys. Tačiau tokie gaisrai pavojingi dėl apsinuodijimo anglies monoksidu rizikos. Kilus net ir nedideliam gaisrui kamine, šildymo sistema gali sugesti, dūmai gali būti nukreipti į namų vidų, o ne lauką. Šiuose dūmuose yra anglies monoksido, kuris kelia pavojų žmonių ir gyvūnų sveikatai.

Pranešimą paskelbė: Milda Lomsargienė, „If P&C Insurance AS“ filialas

Rekomenduojame

NaudotosKnygos.lt
Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Kūrybinė studija „Brazzi” imasi statybos projekto: iškils kūrybinėms industrijoms skirtas pastatas

Centrinėje sostinės dalyje, prie pat Dariaus ir Girėno bei Tūkstantmečio g. sankryžos, kūrybinė studija „Brazzi” planuoja naujo pastato statybas. Kūrybinėms industrijoms skirtų studijų ir biurų centro plotas sieks apie 2.000 kv.m., o bendros investicijos – 5 mln. eurų. „Brazzi” įkūrėjas ir fotografas Tomas Brazinskas dalinasi, kad prieš septynerius metus atsiradusi „Brazzi” fotostudija Naujamiestyje buvo tik […]


Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Dizainerių patarimai: kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?

Būsto atnaujinimas dažnai yra suvokiamas kaip didelis projektas, reikalaujantis nemažų finansinių ir laiko investicijų. Ekspertai pataria, kada vertėtų pradėti galvoti apie būsto atnaujinimą,  kaip sutaupyti remonto metu ir pabrėžia, kad svarbu iš anksto numatyti 10-20 proc. sumos netikėtoms išlaidoms. Birželio 21 d., 2024. Būsto atnaujinimas dažnai reikalauja didelių investicijų, todėl tampa vis dažnesne paskolos ėmimo […]


Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Šiuolaikinio biuro patrauklumas: kokius lūkesčius jam šiandien kelia verslas?

Ekonominiai ir geopolitiniai iššūkiai, pandemija bei žaliasis kursas pastaruoju metu gerokai keitė komercinių verslo patalpų poreikius. Dar visai neseniai populiarios buvo didelės atviros erdvės, talpios konferencijų salės, o vėliau patiems biurams grėsė ištuštėjimas, nes visi persikėlė dirbti nuotoliu būdu. Tačiau dabar verslo prioritetai kinta, prie jų prisitaiko ir komercinio nekilnojamojo turto (NT) vystytojai. Ką šiandien […]


„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

„Citus“ ekspertai: 10 tūkstančių laukiančiųjų Euribor mažėjimo. Būsto rinkos scenarijai – galimybių langas ar augančios temperatūros rizika?

Birželio pradžioje Europos centrinis bankas paskelbė mažinantis Euribor bazinių palūkanų dydį 25 baziniais punktais (0,25 proc.). Kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikai skaičiuoja, kad gerėja būsto įperkamumas: tiesą sakant, ne tiek dėl sumažėjusių palūkanų, kiek per pastaruoju metu sparčiai augusio darbo užmokesčio. Ką šie pokyčiai reiškia didžiųjų Lietuvos miestų būsto rinkoms ir ko […]


Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Ekspertai: augant konkurencijai, svarbiausia tampa iki pat projekto pabaigos išlaikyti sutartas jo vykdymo sąlygas

Generalinė statybų rangovė UAB „RNDV Statyba“ audituotais duomenimis pernai pajamas išaugino 64 proc. iki 18,9 mln. eurų. Įmonės vadovas Rolandas Kasperavičius sako, jog dėl susiklosčiusių ekonominių aplinkybių investicijos į statybas pasirenkamos išrankiai, o atsiperkamumo potencialą vis dar išlaiko aukščiausios kokybės, paklausos neprarandantys, patrauklūs gyvenamosios ir pramonės statybos objektai. „Nors praėjusiais metais mūsų pajamos augo net […]


Prieš ilgąjį savaitgalį –  patarimai kepsninių entuziastams

Prieš ilgąjį savaitgalį – patarimai kepsninių entuziastams

Planuojant savaitgalio išvyką ar atostogas su šeima bei draugais tenka nemažai rūpesčių. Retas kuris pasirūpina ne tik užkandžiais, gėrimais ir muzika, bet ir pirmosios pagalbos priemonėmis. Deja, draudimo bendrovės „If“ duomenys rodo, kad planuojant išvykas ar pasibuvimus lauke derėtų pasirūpinti ne tik pleistrais ar būtiniausiais vaistais, bet ir priešgaisriniu gesintuvu.   Gaisras gali įsiliepsnoti net […]